Roubíček Jaroslav

Intaglie "Sedící dívka"

rytina v křišťálu, usazeno ve stříbrné montáži, signováno monogramem JR (pravděpodobně Jaroslav Roubíček), kolem poloviny minulého století, nově přepuncováno současnou platnou puncovní značkou.

Výška s očkem 6 cm, samotný křišťál 4 cm.

Celková hmotnost 17,73 g btto, ryzost stříbra 835/1000.

1 900 Kč

Roubíček Jaroslav (1900-1969)

Glyptik, pedagog, designér, studoval na Odborné škole šperkařské v Turnově, později absolvoval praxi v Pforzheimu jako rytec heraldiky. Od roku 1954 působil na ŠUŘ šperkařské v Turnově jako pedagog, pak zde externě vyučoval glyptiku. Specializoval se na rytí šlechtických znaků do drahých kamenů, křišťálových intaglií a onyxových kamejí.

(7.12.1900 Turnov - 30.7.1969 Turnov)

Miniatura - mozaika "Hlava faraona"

millefiori, vsazeno do mosazného kruhového lůžka, první polovina minulého století.

Průměr 2,8 cm.

500 Kč

Sada šesti držáků na sklenice

bílý kov, po obvodu zdobeno bohatým filigránem, v centrální části kartuš s motivem jelena ve skoku a nápisem v azbuce GORKIJ, dále značeno C2R30N KChN, 60. léta minulého století.

Výška s ouškem 8 cm, průměr 7 cm.

1 000 Kč

Petrolejová lampa

cínový korpus bohatě zdobený historizujícími rostlinnými motivy, skleněná nádobka na petrolej, skleněný cylindr, na regulačním kolečku pro nastavení knotu je značka výrobce R. DITMAR WIEN, druhá polovina 19. století.

Celková výška 51 cm.

900 Kč

Mrkací a mluvící panenka

obličej celuloid, dva zoubky, látkové tělo, vzadu na hlavičce značeno MINERVA GERMANY, první polovina minulého století. Ručně pletený červený obleček s čepičkou.

Výška cca 43 cm.

1 000 Kč

Kubíček Leoš

Plastika "Sedící dívka"

mramor, signováno vzadu L. KUBÍČEK, datace špatně čitelná - čteme jako 1915.

28 x cca 21 x cca 17cm.

5 000 Kč

Kubíček Leoš (1887-1974)

Řezbář, sochař, malíř, učil se v řezbářských dílnách v Žamberku, Mnichově a Augsburgu, později studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Jana Evangelisty Kastnera, Josefa Drahoňovského a Ladislava Jana Šalouna, podnikl studijní cesty do Itálie, Belgie a Francie. V letech 1915-1917 byl jako voják v maďarském Kaposváru. Od roku 1919 až do smrti trvale žil a tvořil v Pečíně v Orlických horách. Starší bratr Josefa Kubíčka.

(22.11.1887 Slatina nad Zdobnicí - 3.11.1974 Jaroměř)

Vrzal Bohumil, Vrzalová Marcela

"Rozmarný podvečer"

art protis, signováno na zadní straně MARCELA VRZALOVÁ, BOHUMIL VRZAL, datováno 1979, dále štítek s informacemi o díle, evidenční číslo No 38393, Ateliers Vlněna 2, Brno.

105 x 184 cm.

9 000 Kč

Vrzal Bohumil, malíř, grafik, textilní výtvarník, narozen 31.7.1940 v Náchodě, zemřel 9.8.2004 v Brně. Studoval na SEŠ ve Znojmě a výtvarný obor soukromě u malíře K. Černého v Praze, prof. B. Laciny a B. Vořecha v Brně.

Vrzalová Marcela, malířka, grafička, textilní výtvarnice, narozena 15.1.1952 v Brně, studovala na SPŠ stavební v Brně a soukromě kresbu a malbu u prof. B. Laciny tamtéž.

Vysoká válcovitá váza

pálená hlína hnědě glazovaná, tělo ze dvou třetin zdobené hustým plastickým šrafováním. Značeno vtlačenou značkou prodejny DÍLO, druhá polovina minulého století.

Výška 59 cm, průměr 14,5 cm

3 300 Kč

Odkládací stoleček

dřevo bukové, soustružené a lakované, kruhová mramorová deska, poslední třetina 20. století.

Výška 61 cm, průměr 45 cm.

1 700 Kč

Kment František

Plastika "Stojící muž se svitkem v ruce"

patinovaná sádra na nízkém dřevěném podstavci, signováno F. KMENT. Výrazné Art Deco provedení, první polovina minulého století.

Výška samotné sochy 65 cm, celkem s podstavcem 68 cm.

3 500 Kč

Kment František (1895-1977)

Slovník Chagall

Řezbář, sochař, pedagog, studoval odbornou školu pro zpracování dřeva v Chrudimi, speciální školu řezbářství prof. Zálešáka na UMPRUM v Praze, 1923 byl jmenován profesorem a pověřen správou Státních učebních dílen pro zpracování dřeva ve Staré Turé, od roku 1926 působil na Ústřední škole bytového průmyslu v Praze, kde založil řezbářské oddělení.

(26.3.1895 Holice - 17.2.1977 Holice)

Gutfreund Otto

Plastika "Hamlet - torzo"

sádra patinovaná na bronz, na nízkém dřevěném podstavci, signováno písmenem G (Gutfreund), dále uvedeno jméno postavy HAMLET, pozdější odlitek plastiky, kterou sochař vytvořil v letech 1912 - 1913.

Výška celkem 71,5 cm.

15 000 Kč

Gutfreund Otto (1889-1927)

Sochař, pedagog, studium na keramické škole v Bechyni, na Akademii výtvarných umění v Praze u Josefa Drahoňovského, v letech 1909 - 1910na École de la Grande Chaumičre v Paříži u sochaře Emile-Antoine Bourdella, studijní pobyty také v Anglii, Německu, Holandsku a opět ve Francii, po dobu první světové války sloužil jako voják ve francouzské cizinecké legii, vystavoval ve Skupině výtvarných umělců a v Mánesu.

(3.8.1889 Dvůr Králové nad Labem - 2.6.1927 Praha)

Odkládací stolek

dřevo černě mořené, lakované, zdobené výrazným jemným květinovým dekorem, horní deska tvořena temně fialovým sklem. Značeno papírovým štítkem - Jenő Mérő, Budapešť, Rakousko-Uhersko, kolem roku 1910 – 1920, výrazný vliv Wiener Werkstätte.

Výška 67,5 cm, průměr 70 cm.

23 000 Kč

Nábytkářská firma Mérő Jenő, Butorgyára, Budapest byla malá, pravděpodobně rodinná firma, která vyráběla nábytek minimálně mezi lety 1909 – 1927. Sídlila v sedmém budapešťském obvodu (Rózsa street 22). V té době se jednalo o židovskou čtvrt, k židovskému původu odkazuje i příjmení majitele firmy.

Maďarské muzeum užitých umění má ve svých sbírkách fotografii právě z roku 1909. Dle informací dr. Zsombora Jékelyho, ředitele sbírek, tato společnost pravidelně vystavovala v prostorách muzea svou produkci, fotografii mají zařazenu pod názvem: "Exhibition photograph - bedroom, Christmas Exhibition of the Association of Applied Art 1909 - maker Jenő Mérő."

Pánské hodinky špindlovky s mohutným řetězem

stříbrné, ciferník bílý s arabskými číslicemi, značeno na ciferníku a na strojku Joh: Christoph Saluthe, In Breslau, 18. století, natahovací klíček přiložen. Skvělý sbírkový kus.

Průměr 6 cm, délka řetězu 32 cm.

Hmotnost řetězu 28,32 g, hmotnost hodinek 150,84 g btto.

Ryzost stříbra hodinek 800/1000, závěsného ouška 650/1000, řetězu 750/1000.

25 000 Kč

Přiloženo Osvědčení Puncovního úřadu ČR o ryzosti stříbra.

Luxusní podnos na servírování při stolování

umístěný na čtyřech nízkých patkách, dřevěný korpus je rámován velmi zdobným stříbrným okrajem v rokokovém stylu, povrch podnosu tvoří zrcadlo zasazené do popisovaného stříbrného rámu, značeno, Jižní Amerika, honosný funkční dárek.

Výška 2,5 cm, délka 33 cm, šířka24 cm.

V přiloženém osvědčení Puncovního úřadu je stanovena celková hmotnost podnosu 708,30 g btto.

V zelené boletě, vystavené k tomuto případu rovněž Puncovním úřadem, je množství použitého stříbra odhadnuto na 80g.

3 500 Kč

Přiloženo osvědčení Puncovního úřadu o ryzosti a hmotnosti stříbra.

Stříbrná konvička s víčkem s pantovým uchycením

černě lakované dřevo na úchytu, stříbro značeno tradiční britskou ryzostní značkou LEV, mistrovskou značkou BH, značkou puncovního úřadu LONDÝN, znakem M vyhrazeným pro rok 1887, vespod MILLAR-WILKINSON ST. MICHAELS ALLEY CORNHILL, Anglie.

Výška 14 cm, ryzost stříbra 925/1000, hmotnost 356,53 g btto

12 000 Kč

HB - část špatně vyražené značky TBJH výrobce Thomas Bradbury & Sons (Thomas Bradbury III & John S Henderson), 1879-1887, značka registrována v květnu 1878.

NADČASOVÝ DESIGN.

Talíř ROTARY INTERNATIONAL

stříbrný, ozdobný okraj, uprostřed ražený znak Rotary International, okolo vyrytý německý text - dar Rotary klubu z Lázní Mergentheim, vespod stará německá puncovní značka.

Průměr 25,5 cm, hmotnost 275,73 g, ryzost 835/1000.

10 000 Kč

Text: Der Rotary - Club Bad Mergentheim seinem lieben Gründungs - Präsidenten Hanns Jung. První Rotary klub byl založen v roce 1905 v Chicagu, postupně byly zakládány pobočky napříč všemi kontinenty. Rotary klub v Lázních Mergentheim byl založen v roce 1951 (viz https://bad-mergentheim.rotary.de/).

Přiloženo Osvědčení Puncovního úřadu

Souprava na psací stůl - nůžky a nůž na dopisy v pouzdře s nápisem ETERNIT

obecný kov, rukojeti zdobené, zlacené, cizelované, ornamentální a florální dekor s centrálně umístěným bájným ptákem (v případě nože), cizelování dozdobené modrou, zelenou a černou barvou, kolem poloviny 20. století, luxusní provedení.

Nůžky délka 23,5 cm, nůž 24,5 cm, délka celkem i s pouzdrem 28,5 cm

700 Kč

Luxusní cestovní šitíčko - nůžky, jehelníček, náprstek, bodec, provlékátko

stříbrná souprava v původní etui, plasticky zdobeno rostlinným dekorem, přelom 19/20. století, značeno puncovní značkou pro cizí zboží S-43 (lilie s Č), bodec lehce poškozený, jinak dobrý stav.

1 800 Kč

Ryzost stříbra 800/1000, celková hmotnost cca 23,53 g btto,

jehelníček, náprstek a provlékátko celostříbrné, cca 9,92 g,

nůžky a bodec Ag a kov, 13,61 g btto.

Náramek s deseti oválnými články, rozepínací

pozlacené stříbro osazené kameny - v každém článku je velký žlutý achát orámovaný jednou řadou granátů, značeno současnou platnou puncovní značkou ZAJÍC-3 a mistrovskou značkou JR, poslední třetina 20. století.

Ryzost stříbra 900/1000, hmotnost 34,21 g btto.

6 500 Kč

Briliantová souprava Art Deco - náušnice a prsten, téměř 6 karátů

zlato žluté a bílé, gravírované, prsten osazen 1 briliantem, náušnice osazeny celkem 4 brilianty (briliant - diamant s briliantovým brusem), značeno mistrovskou značkou LL a platnou puncovní značkou LVÍČEK, třicátá léta, velmi dobrý stav.

Ryzost zlata 585/1000 (14 K), celková hmotnost 8,42 g btto.

Brilianty celkem 5,92 ct, z toho:

prsten - 1x 1,40ct,

náušnice - 1x 1,32 ct, 1x 1,45 ct, 1x 1,05 ct, 1x 0,70 ct.

360 000 Kč

Luxusní souprava z období první republiky, ve stylu Art Deco, byla zcela jistě vyrobena na zakázku. Byla téměř nenošená.

K soupravě jsou vypracovány celkem dvě gemologické zprávy, jedna k prstenu a jedna k náušnicím. Obě zprávy zpracoval Ing. Jaroslav Jiránek.