Souček Karel

"Šípkový keř s ptáčkem"

velký olej na plátně, signováno vpravo dole K SOUČEK, datováno 1973, skvělá mistrovská práce, svým rozměrem navíc vysoce reprezentativní.

153 x 70,5 (154 x 72) cm.

39 000 Kč

Souček Karel (1915-1982)

Ilustrátor, pedagog, malíř, grafik, výborný český modernista, studia na UPŠ Praha a AVU Praha, člen Skupiny 42, Umělecké besedy, SČUG Hollar, Svazu čs. výtvarných umělců, tvůrčí skupiny Říjen, Svazu českých výtvarných umělců, profesor na akademii v Praze, řada samostatných výstav, účastnil se mnoha kolektivních výstav doma i v zahraničí, vystavoval např. v Antverpách, Benátkách, Berlíně, Bruselu, Lutychu, Lucernu, Moskvě, New Yorku, Sao Paulu, Řezně, Vídni, zastoupen v mnoha galeriích, široce zastoupen v Národní galerii Praha, známý a hledaný malíř dvacátého století, uváděn v literatuře.

(26.9.1915 Kročehlavy, Kladno - 26.11.1982 Kladno)

Janeček Ota

"Dívčí akt"

barevný linoryt na ručním papíře, signováno tužkou vpravo dole.

Tisková plocha 39,5 x 27,5 (63 x 51) cm.

3 500 Kč

Janeček Ota (1919-1996)

(15.8.1919 Pardubičky, Pardubice - 1.7.1996 Praha)

Černý Karel

"Vzkříšení ( PF 1941)"

suchá jehla, signováno vlevo dole v desce monogramem KČ a vpravo perem K. Černý, dále uvedeno č.02. Paspartováno, rámováno, zaskleno.

Výřez 19,5 x 28 (51 x 56) cm.

4 500 Kč

Černý Karel (1910-1960)

Malíř, grafik, studia na Ukrajinské akademii v Praze, později na akademii v Praze u Obrovského, vynikající český moderní malíř, zastoupen v řadě galerií, včetně Národní galerie Praha a GVU Ostrava, v Lexikonu dlouhý výčet výstav a literatury o tomto umělci.

(Lexikon českých výtvarníků (Lexicon of the CVA))

(19.2.1910 Brno - 18.10.1960 Praha)

Zezula Milan

"Černovláska s bílým karafiátem"

olej na sololitu, signováno vlevo nahoře, datováno 1982.

44,5 x 29,5 (54,5 x 39,5) cm.

2 500 Kč

Zezula Milan (1921-1992)

Malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, pedagog, studoval u Emanuela Hrbka, Karla Langera a Františka Václava Süssera na Škole uměleckých řemesel (ŠUŘ) v Brně. Působil jako výtvarník Divadla bratří Mrštíků v Brně, byl odborným učitelem kreslení na ŠUŘ, scénografem, věnoval se malbě, volné a drobné grafice, zastoupen ve sbírkách Moravské galerie a Moravského muzea v Brně, Divadelního ústavu v Praze a jinde.

(26.7.1921 Brno - 22.7.1992 Brno)

Cerman Josef

"Letní krajina"

olej na kartonu, signováno vpravo dole CERMAN J. Vzadu papírový štítek - Záruční list, Salon výtvarného umění Miroslava Moučky Praha 1, Bartolomějská ul. 291 s datací 1942, dále papírový štítek Rámování obrazů Jan Sojka…."

24 x 29 (36 x 41) cm.

1 900 Kč

Cerman Josef (1880-1948)

Malíř krajinář, figuralista. U Františka Jaroše se učil malovat kvaši, u J. St. Otmara kostelní malbu, v roce 1931 vystavoval ve Veletržním paláci v Praze.

(Toman, abART, signaturymaliru.cz)

(15.6.1880 Lomnice nad Popelkou, Semily - 1948)

Procházka Josef

"Krajina se snopy a vysokým letním nebem"

olej na plátně, signováno vlevo dole JOS. PROCHÁZKA, jméno autora uvedeno i vzadu na plátně, kolem poloviny minulého století.

35 x 45 (39,5 x 49,5) cm.

9 000 Kč

Procházka Josef (1909-1984)

Malíř krajinář, studia na pražské akademii u Otakara Nejedlého, řada výstav, hodně jeho obrazů putovalo do zahraničí, práce tohoto malíře patří v malbě krajin k tomu nejlepšímu, co je ve 20. století k dispozici v české krajinářské malbě .

(30.1.1909 Horní Kruty, Kolín - 1984 Praha)

"Týnský chrám v Praze"

lept, signováno vpravo dole tužkou T.F. ŠIMON, dále vodotisková značka a číslování 120, z roku 1921. V seznamu grafických prací T. F. Šimona od Arthura Nováka vedeno pod číslem N343.

Tisková plocha 31,5 x 26,5 ( 49 x 40) cm

1 800 Kč

Truppe Karel

"Římské náměstí v Brně"

barevná litografie, signováno v desce a tužkou TRUPPE, datováno 1928. Rámováno, paspartováno.

Tisková plocha 28 x 21,5 (49,5 x 40) cm

1 900 Kč

Truppe Karel (1887-195)

Truppe Karl

Malíř, grafik, pedagog, v letech 1905 - 1913 studoval na vídeňské Akademie der bildenden Künste (Akademie výtvarných umění) u Aloise Deluga, držitel Římské ceny akademie ve Vídni. Rakušan, v meziválečném období žil a působil jako malíř krajin a zátiší v Brně, kde také s uměleckými spolky vystavoval. Byl členem spolků Vereinigung der Deutschen Bildenden Künstler Mährens und Schlesiens "Scholle" (Sdružení německých výtvarných umělců na Moravě a ve Slezsku "Rodná zem"), Mährischer Kunstverein (Moravský umělecký spolek), Brünner Gesellschaft der Kunstfreunde (Brněnská společnost přátel umění), Künstlerbund Mährische Scholle (Umělecký svaz Moravská rodná zem), Geselschaft der Kunstfreunde in Klagenfurt (Společnost přátel umění v Klagenfurtu), Vojáci 1. světové války.

Karl Truppe a mnoho dalších umělců jsou zmiňováni v příspěvku Ivo Habána: Brněnský Dům umělců jako výstavní centrum německy hovořících umělců z Moravy, Slezska a Čech. Publikováno v rámci: Lubomír Slavíček - Jana Vránová (ed.), 100 let Domu umění města Brna, Brno 2010, příspěvek Ivo Habána na stranách 71-96.

(Toman, Slovník Chagall, abART, https://is.muni.cz/publication/922018/cs)

(9.2.1887 Radsberg, Rakousko - 22.2.1959 Viktring bei Klagenfurt, Rakousko)

Štěpánek Vladimír

"Krojované dívky"

tempera na kartonu, signováno vpravo dole. Kolem poloviny minulého století. Rámováno, zaskleno, paspartováno.

Výřez 48 x 34 (74 x 57,5) cm.

4 500 Kč

Štěpánek Vladimír (1906-?)

Malíř, studoval na uměleckoprůmyslové škole v Brně a soukromě u Antoše Frolky, zaměřoval se na malbu s folklorními náměty, člen SVUT Brno. Jeden z našich nejlepších malířů folklorních námětů.

(8.10.1906 Holásky, Brno - ?)

Galuška Zdena

"Dva žebráci"

olej na plátně, signováno vpravo dole ZDENA GALUŠKA, datováno 1944. Vzadu papírový autorský štítek.

81,5 x 51,5 (93 x 71) cm.

12 000 Kč

Galuška Zdeněk (1913-1999)

Spisovatel, malíř a ilustrátor, lidový vypravěč a písmák, studium na Škole uměleckých řemesel v Brně.

Autor populárních soudniček, jež byly vydány pod názvy Slovácko sa súdí, první vydání v roce 1947, a Slovácko sa nesúdí, první vydání v roce 1972. Obě knihy zpopularizoval televizní seriál Slovácko sa nesúdí scénáristy Petra Tučka, hlavní roli strýca Pagáča ztvárnil slovenský herec Jozef Kroner.

(Lexikon českých výtvarníků, wikipedia)

(11. července 1913 Uherský Ostroh – 13. února 1999 Nivnice)

Špála Václav

"Zátiší s jablky a hruškami"

barevná litografie, signováno vpravo dole, datováno 1939. Rámováno zaskleno.

Tisková plocha 32,5 x 40 (49 x 58,5) cm

5 000 Kč

Špála Václav (1885-1946)

Malíř, ilustrátor, grafik, pedagog, soukromá studia v krajinářském ateliéru, v letech 1902-1903 studium na UPŠ Praha u Lišky, od roku 1913 studia na pražské akademii u Bukovace a Thieleho, člen Osmy, SVU Mánes, spoluzakladatel Skupiny výtvarných umělců, jeden z předních českých moderních malířů i jeden z největších umělců 20. století v kontextu Evropy, od roku1945 národní umělec, vystavoval již od roku 1908, v roce 1918 vystavoval společně s Tvrdošíjnými - s Josefem Čapkem, Janem Zrzavým, Vlastislavem Hofmanem, Rudolfem Kremličkou a Otakarem Marvánkem, široké zastoupení v Národní galerii, řada monografií, slavný a velmi ceněný malíř 20. století.

(24.8.1885 Žlunice, Jičín - 12.5.1946 Praha)

Židlický Jiří

"Lesní zákoutí"

akvarel na papíře, signováno vpravo dole J. ŽIDLICKÝ, datováno 1923. Rámováno v jednoduchém masivním černě lakovaném rámu.

53 x 43 (64,5 x 55,5) cm.

3 500 Kč

Židlický Jiří (1895-1950)

pseud. Jirka Haršák

Spisovatel, grafik, ilustrátor, malíř, patří mezi naše nejvýznamnější malíře zvěře a lesa. V roce 2010 vydalo nakladatelství Lesnická práce, Kostelec nad Černými lesy, knihu spisovatele Zdeňka Auerswalda: Malíř zvěře Jiří Židlický. Dlouhý článek věnovaný tomuto malíři je na http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2010/Duben  -2010/JIRI-ZIDLICKY-1895  -1950.

(abART, signaturymaliru, www.myslivost.cz)

(27.5.1895 Nové Město na Moravě - 7.10.1950 Praha)

Weirauch Emil

"V zahradě"

olej na kartonu, signováno vpravo dole E. WEIRAUCH, datováno 1954. Vzadu rukou autora informace o obraze a soupis výstav kde byl vystaven, dále razítko "Prověřeno uměleckou komisí výtvarných umělců".

44 x 61,5 (57,5 x 73,5) cm.

5 000 Kč

Weirauch Emil (1909-1976)

(7.1.1909 Dukovany-18.6.1976 Brno)

Kostrhon Eduard

"Hra v kuličky"

olej na plátně fixovaném na kartonu, nesignováno, vzadu název obrazu a dedikace" " Milému Vélovi v upomínku E.S. Kostrhon 1944". Na několika místech drobně poškozena malba.

27,5 x 33 (44,5 x 50,5) cm.

3 500 Kč

Kostrhon Eduard (1910-1966)

Malíř, pedagog, studoval ČVUT v Praze, účastnil se výstav SVU Aleš ve Zlíně, později vystavoval s brněnskými výtvarníky, působil v Brně.

(13.11.1910 Brno - 5.4.1966 Brno)

Jiřincová Ludmila (?)

"Královna květin"

olej na kartonu, signováno vpravo dole L. JIŘINCOVÁ, druhá polovina minulého století.

70 x 50,5 (79,5 x 59) cm.

12 000 Kč

Jiřincová Ludmila (1912-1994)

(9.5.1912 Praha - 22.1.1994 Praha)

Bělocvětov Andrej

"Optimista"

olej na kartonu, signováno, nedatováno, výborná práce člena skupiny Máj 57, zastoupeného ve všech naších galeriích včetně Národní galerie Praha.

64,5 x 46,5 (77 x 59) cm.

27 000 Kč

Bělocvětov Andrej (1923-1997)

Belotsvetov - Theakston

Malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, původním jménem Belotsvetov - Theakston, studia na ruském gymnáziu v Praze u profesora Musatova, soukromě u Bakulina, po válce na pražské akademii u Vlastimila Rady, člen ČFVU a skupiny Máj, zastoupen v řadě galerií, včetně Národní galerie Praha, Středočeské galerii, GU Karlova Vary, GU Olomouc, řada výstav, představitel českého INFORMELU.

(Slovník Chagall, Lexikon českých výtvarníků (Lexicon of the CVA), abArt)

(8.10.1923 Praha - 19.4.1997 Praha)

Bílkovský František

"Dva koně - vraník a hnědák"

olej na tvrzené malířské desce, signováno vpravo nahoře F BÍLKOVSKÝ, nedatováno, velmi dobrý rám, zaskleno, reprezentativní celek, skvělá nabídka.

58 x 88 (74 x 104) cm.

10 000 Kč

Výborný malíř s řadou výstav, žák A.V. Slavíčka, proslul zejména malbou koní.

Bílkovský František (1909-1998)

malíř, grafik, ilustrátor, soukromá studia u A.V. Slavíčka v Telči, od třicátých let 20. století žil v Brně, člen spolku výtvarných umělců Aleš, Bloku a Spolku sběratelů a přátel ex libris

(10.8.1909 Mrákotín, okres Jihlava - 18.10.1998 Brno)

Uvarov Štěpán

"Profil ženy"

kresba uhlem, signováno, první polovina minulého století

48,5 x 33,5 (53,5 x 40) cm.

3 500 Kč

Uvarov Štěpán (1854-1936)

Uvarov Stěpan Nikolajevič

Ruský malíř, grafik, emigrant, v roce 1920 se usadil v Československu, pořádal přednášky a výstavy svých maleb a kreseb.

(Toman-Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L-Ž), abART, signaturymaliru.cz)

(2.8.1854 - 24.1.1936 Radvanovce, Vranov nad Topľou, Slovensko)

Verbeeck H.

"Krajina kolem holandského kanálu"

olej na plátně, signováno vpravo dole H. VERBEECK, první polovina minulého století (?)

60 x 120 (80 x 139) cm.

11 000 Kč

Naske František Xaver

"Ranní vydání"

mistrovský olej na plátně, značeno vzadu pozůstalostním razítkem, nedatováno, dle soupisu autorova díla rok vzniku 1949, výjimečný a vysoce reprezentativní obraz.

92 x 124 (110 x 144) cm

95 000 Kč

Jedna z nejlepších prací figuralisty, který maloval především svoji ženu, slavnou herečku Růženu Naskovou.

Publikováno v knize František Xaver Naske (1884 - 1959), Základ soupisu malířského díla, autor Jiří Hořava str.147. Zde uveden název "Ranní vydání".

Naske František Xaver (1884-1959)

Malíř, grafik, kreslíř, ilustrátor, soukromá studia u malířů Slabocha a Reisnera, na pražské akademii u Roubalíka a Schwaigera. Za portrét lidového satirika L. Šmída obdržel stipendium, díky němuž absolvoval studijní cestu, v Londýně studoval portrét 18. století, vytvořil řadu portrétů uměleckých osobností.

(2.6.1884 Praha - 22.8.1959 Praha)