Unikátní artefakt „Divadlo“, Ibibio, Nigérie, Afrika

dřevo řezané a barevně malované, ozdoby z peří, ojedinělý unikát ve velmi dobrém stavu, na trhu velmi vzácné, 19 - 20. století.

38 x 84 cm.

120 000 Kč

Umění národa Ibibio se vyznačuje výraznými kontrasty, plastiky jsou většinou velmi detailní. Příslušníci národa Ibibio jsou považováni za nejranější obyvatele jihovýchodní části dnešní Nigérie, na základě ústního podání sahá jejich historie údajně až do období kolem roku 7 000 let před Kristem. Národ Ibibio má cca 1 000 000 obyvatel.

Plastika "Sedící černoška s dítětem"

řezba ve dřevě, AFRIKA, práce kmene YORUBA - MODRÉ OBDOBÍ, první polovina 20. století, skvělý sběratelský kus.

Výška 63 cm, průměr základny cca 35 cm.

38 000 Kč

Etnický národ Yoruba se nachází především na území dnešní Nigérie a částečně i na území sousedního Beninu v Subsaharské Africe, čítá cca 40 milionů obyvatel a patří k jedné z největších etnických skupin v Africe.

Helmová maska Nago - Yoruba, Afrika

dřevo řezané a barevně malované, první polovina 20. století. Helmové masky se používají během rituálních slavností, například před zahájením zemědělské sezóny apod. Jsou doplněné rostlinnými vlákny nebo látkami většinou zakrývajícími celé tělo tanečníka.

Výška 51 cm.

27 000 Kč

Etnický národ Nago se nachází na území dnešního Beninu. Nago patří k mnohem větší skupině Yoruba, která se nachází především na území dnešní Nigérie a částečně i na území sousedního Beninu v Subsaharské Africe. Nago má cca 344.000 obyvatel. Etnický národ Yoruba (včetně Nago) čítá cca 40 miliónů obyvatel a patří k jedné z největších etnických skupin v Africe.

Vynikající sběratelská položka.

Helmová maska „BWOOM“, Kuba, Kongo, Afrika

dřevo řezané a barevně malované, kůže, plíšky, korálky, tkanina a kauri (drobné ozdobné ulity, které se používaly i jako platidlo), kolem poloviny 20. století.

Výška 31 cm (včetně „vousů“ 51 cm).

35 000 Kč

Tato maska BWOOM se také nazývá královská maska. Podle jedné z legend, které se údajně datují až do 17. století, byl Bwoom žárlivý bratr krále Mwaash Mboye a pokusil se unést královu ženu Ngaady Mwaash. V řeči symbolů představuje BWOOM královu opozici bojující se svým bratrem, rovněž představuje obyčejné muže, tato maska se používá při různých rituálních slavnostech, mimo jiné i v průběhu iniciačního obřadu mladých mužů. Skupina / království Kuba se nachází na území dnešní Demokratické republiky Kongo, patří do ní cca 19 různých etnických skupin, jiný používaný název království Kuba je Bakuba.

Plastika "Objímající se pár"

erotická dřevořezba v exotickém dřevě, zdobeno ulitami plžů rodu Kauri. Jižní Pacifik, pravděpodobně Šalamounovy ostrovy či Papua Nová Guinea, první polovina 20. století. Pochází z rozsáhlé soukromé sbírky uznávaného experta na Střední Východ.

Výška 62 cm.

36 000 Kč

Na zádech obou umně zpracovaných figur jsou dobře patrné tzv. obětní zářezy. Mušle „kauri“ (Cypradeiae) byly kdysi v Pacifiku i v subsaharské Africe používány jako platidlo.

Šperkovnice

dřevo z ořešáku královského, vykládané perletí, mušlemi Abalone, dále dřeva z olivovníku, citrónovníku a broskvoně. Damašek, první polovina 20. století. Pochází z rozsáhlé soukromé sbírky uznávaného experta na Střední Východ.

19 x 30 x 19 cm.

18 000 Kč

Kazeta je uvnitř nově polstrována vínovým sametem. Mušle Abalone jsou rafinovaně uspořádány ve tvaru stylizovaných květů, zřejmě se jedná o tulipány. Šperkovnice této velikosti z Damašku lze dnes nalézt už jen dosti vzácně.

"Portrét císaře Džahangíra a jeho ženy Núr Džahán"

kombinovaná technika, kvaš a akvarel, tzv. mughalská malba, nesignováno, cca 17./18. století. Pochází z rozsáhlé soukromé sbírky uznávaného experta na Střední Východ.

Výřez 15 x 23,5 (29 x 37,5) cm.

78 000 Kč

Tato indická malba neznámého autora zobrazuje stylizovaný pár, jehož spalující a skandální láska se stala legendou již za života královského páru.

Čtvrtý panovník mughalské dynastie, Džahangír "Uchvatitel světa" (1605-1627), byl velikým milovníkem a patronem umění, především malířství. Do budoucí císařovny Núr Džahán "Světlo světa" se zamiloval ještě v době, kdy byla vdanou ženou, a až tři roky poté, co se stala vdovou, z ní učinil svou osmnáctou – a nejmilovanější – ženu. Nikdy předtím a nikdy poté se žádná mughalská císařovna netěšila takové moci.

K dispozici certifikát Galerie Artemis z USA, tato galerie se specializuje na staré umění.

Žebrací nádoba kaškúl ve tvaru bárky

Patinovaná měď, zdobená na boku nápisem "Bůh je dobro", 19. století, Persie, období tzv. Qádžárovské dynastie (1789-1925). Pochází z rozsáhlé soukromé sbírky uznávaného experta na Střední Východ.

19,5 x 40 x 20 cm.

9 000 Kč

Měděná nádoba byla používána pro sbírání almužny zbožnými žebráky, jimž se v perštině říkalo dervíši. Potulné kaškúly byly vyráběny s řetízkem, zatímco větší kaškúly bez řetízků stávaly na jednom místě, často před mystickými kláštery.

Japonský samurajský nůž tantó

Reliéfní řezba v býčí kosti, ocelová čepel tvaru hiratsukuri, patrně Jokohama, druhá polovina 19.století - zřejmě počátek období Meidži (1868-1912). Pochází z rozsáhlé soukromé sbírky uznávaného experta na Střední Východ.

Délka 34 cm.

14 000 Kč

Řezba představuje neznámý městský celek – hlavním motivem je ozbrojený válečník, kněz a matka s dítětem. Zpracování oceli patří kalením k typu zvanému suguha hamon.

Mohsen Heydari

Vysoká váza

tenkostěnná měď zdobená vysokým smaltovým reliéfem v odstínech modré barvy, technika minakari, sign. MOHSEN HEYDARI. Isfahán, současná práce. Pochází z rozsáhlé soukromé sbírky uznávaného experta na Střední východ.

Výška 43 cm.

12 000 Kč

Malby z metalických oxidů jsou po svém dokončení opakovaně vypalovány v pecích za vysokých teplot při zachování tradičních postupů. Autorem rukodělného díla je íránský umělec Mohsen Heydari, mistr perského druhu umění zvaného minakari. Striktní geometrické zdobení reflektuje tradiční prastaré symboly slunce a rostlinných vzorů při zachování přísné symetrie ve zdánlivě nekonečných cyklech.

Aghadžání

tělo vázičky měď, zdobeno pásem tyrkysů, signováno AGHADŽÁNÍ. Současná produkce. Pochází z rozsáhlé soukromé sbírky uznávaného experta na Střední Východ.

Výška 13,5 cm.

3 000 Kč

Použité tyrkysy pocházejí z Íránu, konkrétně ze severovýchodu země, z proslulých dolů v oblasti Níšápúr. Tyto tyrkysy jsou společně s tyrkysy z arizonských nalezišť považovány za nejlepší polodrahokamy svého druhu na světě. Pravé tyrkysy jsou při výrobě lepeny na horký povrch a následně zahlazeny, což je velmi pracné a časově náročné, jedná se o ryze perské umění s dlouhou tradicí.

Nádobka "olla"

keramika ve tvaru dvouhlavého jelínka, při horním okraji zdobená geometrickým ornamentem. Středoamerická kultura Jalisco, západní Mexiko (3. stol. př.n.l. – 3. stol. n.l.). Pochází z rozsáhlé soukromé sbírky uznávaného experta na Střední Východ.

8 x 15 x 7 cm.

8 000 Kč

Jelen byl nejen zdrojem masa pro obyvatelstvo sídel, ale býval také často obětován bohům. Olla sloužila pro uchovávání potravin, například koření.

Ozdobný tepaný tác

mosaz, v centrální části vytepán portrét paši Muhammada Alího, při okrajích kaligraficky vyvedeny verše z Koránu. Egypt, první polovina 19. století. Pochází z rozsáhlé soukromé sbírky uznávaného experta na Střední Východ.

Průměr 29 cm.

7 000 Kč

Zdařilý příklad islámského kovotepectví řadící se do tzv. Cairoware, do éry 19. století, kdy v osmanském Egyptě vznikaly vynikající mosazné objekty v rámci proudu „mamlúckého obrození“, kopírujícího významné mamlúcké kovotepectví z období kolem 14.-15. století. Na tácu je vyobrazen paša Muhammad Alí, vůdce Egypta v letech 1805-1849, makedonský důstojník s albánskými kořeny, který vyvraždil starou šlechtu a nadlouho si podmanil území dnešního Egypta.

Truhlička

dřevo středomořské pinie, zdobeno řezbou stylizovaných hvězd. Oblast tureckého Kurdistánu okolo jezera Van, kolem poloviny minulého století. Pochází z rozsáhlé soukromé sbírky uznávaného experta na Střední Východ.

17,5 x 32 x 20 cm

4 000 Kč

Víko je zdobeno zručně vyřezanou arabeskou, která v geometrickém stylu zobrazuje šesticípé hvězdy, jež svým nekonečným křížením také vytvářejí rosetové obrazce. Na přední straně truhlice je symbol nekonečna, velmi oblíbený už ve staré Arménii.

Masajská válečná palice - ve svahilštině "rungu“

vyrobena ze dřeva africké akácie, 20. století. Pochází z rozsáhlé soukromé sbírky uznávaného experta na Střední Východ.

Délka 54 cm.

3 500 Kč

Tento autentický kus byl původně vlastněný masajským náčelníkem. Palice „rungu“ byly používány nejen v mezikmenových šarvátkách, ale rovněž při obraně proti velkým šelmám, kulovitý závěr palice byl používán ke smrtícím úderům.

Středoasijská konvice cibulovitého tvaru

pocínovaná měď, zdobená dekorem kopírujícím starý timúrovský design, který přinesly mongolské kmeny na Střední východ. Uzbekistán, Buchara, 1. pol. 19. století. Pochází z rozsáhlé soukromé sbírky uznávaného experta na Střední Východ.

výška 28, 5 cm

14 000 Kč

Charakteristickým znakem je absence držadla, místo něj se konvice držela v horní části za zúžený krk. Patří ke starému typu konvic, z nichž se v bohatších domácnostech lila voda na ruce příchozích hostů. , Květinová výzdoba ukazuje perské vlivy safíjovské říše.

Velká mísa s víkem

pocínovaný měděný plech, po obvodu zdobený bohatými tepanými motivy rostlin a ptáků. Práce neznámého židovského kovotepce ze syrského Damašku, přelom 19./20. století. Pochází z rozsáhlé soukromé sbírky uznávaného experta na Střední Východ.

Výška 17 cm, průměr 32,5 cm

8 000 Kč

Měď byla nesmírně oblíbeným materiálem pro její kujnost, z estetického hlediska přinášela před příchodem elektrifikace potěchu v interiérech domů, když se na ní odrážely plameny svíček. Pocínování bylo prováděno z hygienických důvodů, mísy byly používány buď pro přípravu anebo pro uchovávání pokrmů.

Kovotepectví ze syrského Damašku z období 19. století je mezi znalci vysoce ceněno.

Stříbrná plachetnice

filigránsky zpracované stříbro, Írán, Teherán, současná práce. Loď je fixovaná na černé sametové podložce v černém masivním rámku. Pochází z rozsáhlé soukromé sbírky uznávaného experta na Střední Východ.

Hmotnost 43,30 g btto, ryzost 925/1000, 11 x 20 (29 x 39)

6 000 Kč

Tato mistrně ztvárněná plachetnice ukazuje skvostnou tradici perských stříbrotepců, jejichž práce byly po mnohá staletí obdivovány po celém světě.

Přiloženo Osvědčení Puncovního úřadu ČR.

Reihaneh Raei (1984-)

Náhrdelník s přívěsem

říční perličky na stříbrném drátku, přívěs tvořen oválným hnědým aventurinem zasazeným do Ag rámečku s figurkou ptáčka. Signováno vzadu REIHANEH RAEI, datováno 2013. Pochází z rozsáhlé soukromé sbírky uznávaného experta na Střední Východ.

Přívěs ryzost 940/1000, hmotnost 5,85 g btto, 4 x 4 cm , náhrdelník ryzost 925/1000, hmotnost 4,75 g btto, obvod 40,5 cm.

2 500 Kč

Ruční práce íránské šperkařky Reyhaneh Raei, známé v regionu především výrobou originálních náhrdelníků (samostatně vystavených v r. 2014 ve známé galerii Golestan v severním Teheránu). Pravděpodobně z kolekce "Birds of Peace" ("Ptáci míru").

(http://www.reihaneraei.com/

http://www.golestangallery.com/En/GolestanGallery-ArtistDetail.aspx?id=284)

Přiloženo Osvědčení Puncovního úřadu ČR jak na náhrdelník, tak na přívěs.

Koberec "Dívka a mudrc"

ruční vazba s figurálním motivem z Pohádek tisíce a jedné noci, v borduře nápisy a signatura, vlna na bavlněné osnově, přibližně 250 000 uzlů na čtvereční metr, PERSIE po polovině 20. století.

133 x 97 cm.

12 000 Kč