Souprava na zhášení doutníků, včetně dusítka

porcelán bíle glazovaný, zdobeno barevným tiskem stylizovaného rostlinného dekoru, značeno zelenou tištěnou značkou ROSENTHAL BAVARIA D.R.P.angem, značka pro rok 1929, ART DEKO, neobvyklé provedení. Mimořádná rarita.

Výška 8 cm, průměr spodní části 13,5 cm.

1 500 Kč

D.R.P. - Deutsche Reich Patent.

Talíř nástěnný

porcelán, vejčitý tvar, na šedém podkladě bílá reliéfní postava tanečníka s mečem, značeno HUTSCHENREUTHER SELB LHS - KUNSTABTEILUNG GERMANY, okolo roku 1960, mimořádně kvalitní a luxusní provedení.

Výška 21 cm, v nejširším místě 13,5 cm.

1 200 Kč

glazovaná kamenina, atypický tvar, květinový dekor na zelenkavé bázi, sběratelsky zajímavý kus, kolem roku 1890.

Výška 8 cm.

850 Kč

Koláčová souprava čtyřosobní

porcelán bíle glazovaný, zdobený barevným tištěným vzorem drobných růžiček uspořádaných do mřížky, okraje prořezávané a zdobené zlacením, neznačeno, první polovina minulého století. Na jednom talířku na spodní hraně oklepy.

1x velký talíř, průměr 26 cm,

4x dezertní talířek, průměr 14,5 cm.

1 200 Kč

Sommer J.

Plastika "Klečící dívčí akt s hroznem vína"

keramika bíle glazovaná, na podstavci signováno J. SOMMER - pravděpodobně sochař Jan Sommer, vespod vtlačeně značka KS BECHYNĚ - Keramická akciová společnost v Bechyni a číslo 818, 20.-30. léta minulého století.

Výška 36,5 cm.

900 Kč

Keramická akciová společnost působila v Bechyni mezi lety1922–1942.

Výborná nabídka.

Fritz Max Herman

Plastika "Chlapec s kolouškem"

porcelán barevně glazovaný, značeno modelérem M.H. FRITZ, ROSENTHAL, značka pro rok 1940.

Výška cca 15,5 cm.

3 500 Kč

Fritz Max Hermann (1873-1948)

Fritz, Max Daniel Hermann Fritz

Německý sochař a modelér, ve své tvorbě se zaměřil na malé plastiky, zejména na figurky zvířat a putti. Nejdříve se učil u Lorenze Hutschenreuthera, později pokračoval víceméně jako autodidakt. Navrhoval pro porcelánky, resp. jejich vývojová oddělení Fraureuth (barevný karnevalový pár 1919, Bakchus jedoucí na panterovi 1919), Hutschenreuther (pár pádících bílých koní 1919, muzikanti - barevná figura rozvinutá do výšky - kohout, kočka, pes, osel postupně na hřbetu většího zvířete - model 1771 okolo 1939), Rosenthal.

(wikipedia)

(13.7.1873 Neuhaus am Rennweg - 13.6.1948 Dresden)

Ježek Jaroslav

Šestiosobní kávová souprava Nefertiti

porcelán bíle glazovaný při horním okraji zdobený pásem se zlatým geometrickým vzorem a téměř neznatelným žebrováním, značeno tištěnou značkou LOUČKY CZECHOSLOVAKIA, DESIGNED BY Jaroslav Ježek, 8/T, návrh z roku 1964.

1x konvice, výška 19,5 cm,

1x mléčenka, výška 10 cm,

1x cukřenka, výška 10,5 cm,

6x šálek, výška 5,5 cm,

6x podšálek, průměr 11,5 cm.

1 500 Kč

Ježek Jaroslav (1923-2002)

Talíř celoplošně zdobený plastickými jablíčky a listy a hrozny vinné révy

fajáns zeleně glazovaná, značeno vtlačeně F.L.W. in TEINITZ ve vavřínovém věnci s knížecí korunou, Týnec nad Sázavou, značka používaná v letech 1830 - 1866, po roce 1866 výroba zanikla. Sběratelský a muzeální kus.

Průměr talíře 23,5 cm.

600 Kč

F.L.W. in TEINITZ - Fürst Lobkowitz - Wrtby.

Povídání o týnecké kamenině, o období vrtbovském a lobkovickém je na stránkách městského muzea https://www.mestotynec.cz/muzeum/kamenina.htm.

Upomínkový džbán k 60. výročí vlády britské královny Viktorie

keramika glazovaná v hnědých odstínech, zdobená dvěma oválnými portrétními reliéfy královny Viktorie, nápisy a jemným květinovým dekorem, vespod vtlačená značka DOULTON LAMBETH ENGLAND, číslem 7469 a písmeny SOO.

Výška džbánu 16,5 cm.

1 500 Kč

Na hrdle latinský nápis "Dei Gratia Victoria Queen & Empress 1837 - 1897", na těle anglický nápis "She Wrought Her People Lasting Good".

Čtvercová mísa zdobená modrou měditiskovou vedutou se zámkem na kopci

kamenina bíle glazovaná, vespod vtlačeně F.L.W. in TEINITZ ve vavřínovém věnci s knížecí korunou, Týnec nad Sázavou, značka používaná v letech 1830 - 1866. Drobné oklepy na hraně mísy. Sběratelský a muzeální kus.

Mísa 4 x 24 x 24 cm.

900 Kč

Stejnou mísu má ve své sbírce MG v Brně.

Dámská kabelka s krátkým uchem

kůže - hadinka, rám z poniklovaného kovu, ucho přichyceno k rámu kovovými očky, uvnitř všité kapsičky, jedna uzavíratelná zipem, první polovina minulého století. Interiér nese stopy častého používání, exteriér zachovalý.

Samotná kabelka 21,5 x 28,5 x 8,5 cm, výška kabelky i s uchem 34 cm.

1 500 Kč

Těžítko

sklo čiré bezbarvé, broušené, zdobené rytým stylizovaným monogramem CV, drobným květinovým dekorem a nápisem TR - TEPLICE, Čechy, první polovina minulého století.

5,5 x 9 x 5,5 cm.

200 Kč

Šálek

porcelán bíle glazovaný, zdobený černým měditiskem s motivem podhorského městečka s jezerem. Značeno černě tištěnou značkou Lippert & Haas in Schlaggenwald pro období 1830-1847, vtlačeným písmenem S a ručně psaným číslem 34, Horní Slavkov.

Výška šálku 6 cm.

250 Kč

Dohnalová - Pešanová Vlasta

Plastika "Matka s dítětem"

keramika barevně glazovaná, neznačená, nesignovaná, první polovina minulého století, vzadu na plastice vlasová prasklina a drobné oklepy. Mohlo by se jednat o práci sochařky Dohnalové - Pešanové Vlasty.

Výška cca 13 cm.

500 Kč

Dohnalová Pešanová Vlasta (1897-?)

Sochařka a malířka, studovala na soukromé škole Ferdinanda Engelmüllera a na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Josefa Drahoňovského a Bohumila Kafky, věnovala se drobným plastikám, ale i sochařství, navrhovala plastiky pro sklářský a keramický průmysl.

(16.1.1897 Chrudim - ?)

Reklamní konvička firmy KAFFEE HAG

porcelán bíle glazovaný, zdobený barevným logem firmy a textem COFFEIN FREIER BOHNEN KAFFEE, značeno tištěnou značkou D.R.P. BW BAUSCHER WEIDEN Fabrikdekor No 10. Třicátá léta minulého století.

Výška 13,5 cm.

900 Kč

Na konvičce je zajímavě řešená hubička, která má pod hranou malý otvor zachycující po dolití nápoje poslední kapku. Firmu na bezkofeinovou kávu Kaffee-Handels-Aktien-Gesellschaft (Kaffee HAG) založil 21. června1906 Ludwig Rosselius společně s dalšími velkoobchodníky v Brémách.

BW BAUSCHER WEIDEN - výrobce kvalitního robustního jídelního porcelánu zaměřeného na hotely a restaurace (https://www.bauscher.de/home/?L=0).

Plastika "Roháč na dubovém listu"

pórovina glazovaná smetanově bílou glazurou, neznačeno, první polovina minulého století.

5 x 14 x 6,5 cm.

150 Kč

Talíř

sklo hutní lahvově zelené a bílé, na jednom místě okraj mírně zvlněný, autorská práce, vespod signováno RICHARD ART COLLECTION, kolem roku 1975.

Průměr 25,5 cm.

1 500 Kč

Filip Miloš

sklo fialové, čiré, lisované, návrh Miloše Filipa z roku 1966 pro sklárnu Rosice, číslo modelu 842.

Výška 24,5 cm.

700 Kč

Filip Miloš (1926-1966)

Sochař, sklářský výtvarník, vyučil knihtiskařem a dva roky jako tiskař pracoval. Po válce studoval na Odborné škole sklářské v Kamenickém Šenově, ve studiu pokračoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Karla Štipla. V prvních letech po absolutoriu pracoval jako samostatný výtvarník a sochař.

Působil ve výtvarné radě OBASu, pozdější Sklo Union, zastával funkci předsedy Výtvarné rady OBASu. V roce 1959 se stal zaměstnancem Ústředí bytové a oděvní kultury v Praze, kde působil až do tragické smrti v roce 1966.

Všestranný sklářský výtvarník, navrhoval jak lisované sklo tak i obdivuhodné foukané skleněné objekty čistých tvarů, či originální probrušované přejímané vázy. Pro sklárnu v Mstišově vyvzoroval pozoruhodnou kolekci hutního skla nazvanou „Andrea“.

(3.10.1926 Prostějov - 7.3.1966 Praha)

Podnos kruhový na třech nízkých nožkách

sklo čiré, ručně malované emailem s květinovým dekorem, Čechy kolem roku 1930.

Průměr 28,5 cm.

650 Kč

Váza s rokokovou dámou

sklo hyalitové, dekor zlatým motivem dámy v dobovém šatu a při spodním okraji široký malovaný pás v barvě terakoty, Evropa, přelom 19./20.stol.

Výška 37 cm.

2 500 Kč