Štolfa Vojtěch

"Tulipán"

kresba tuší kolorovaná akvarelem na ručním papíře, signováno vpravo dole tužkou VOJTĚCH ŠTOLFA, vlevo uveden název rostliny, druhá polovina minulého století, volný list.

29,5 x 13 cm

300 Kč

Štolfa Vojtěch (1921-2002)

Moravský malíř, ilustrátor, scénograf a grafik. Studoval na Škole umění ve Zlíně u Alberta Kutala, Jana Sládka, Richarda Wiesnera, v letech 1945 - 1950 v Praze na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u Josefa Kaplického a v letech 1950 - 1951 v Sofii na Akademii výtvarných umění. Byl šéfem výpravy Státního divadla v Brně, spolupracoval s dalšími českými a slovenskými divadly. Ilustroval naučné publikace i přírodě.

(abART, http://botany.cz/cs/stolfa/)

(12.12.1921 Kojetín - 4.9.2002 Brno)

Štolfa Vojtěch

"Podběl"

30 x 20,5 cm

300 Kč

Štolfa Vojtěch (1921-2002)

Štolfa Vojtěch

"Chmel"

kresba tuší kolorovaná akvarelem na ručním papíře, signováno vpravo dole tužkou VOJTĚCH ŠTOLFA, vlevo uveden název rostliny, druhá polovina minulého století, volný list. Vpravo nahoře papír poškozen.

46 x 29 cm

300 Kč

Štolfa Vojtěch (1921-2002)

Štolfa Vojtěch

"Chrpa"

kresba tuší kolorovaná akvarelem, na ručním papíře, signováno tužkou VOJTĚCH ŠTOLFA, vlevo uveden název rostliny, druhá polovina minulého století, volný list.

42 x 30,5 cm

450 Kč

Vzadu tužkou pravděpodobně rukou autora poznamenáno DEML. Může se jednat o jednu z mnoha Štolfových ilustrací pro knihu Jakuba Demla "Moji přátelé".

Štolfa Vojtěch (1921-2002)

Štolfa Vojtěch

"Borovice"

42 x 30,5 cm

450 Kč

Vzadu tužkou, pravděpodobně rukou autora poznamenáno PINIUS PONDEROSA BOROVICE TĚŽKÁ DEML 3/4, může se jednat o jednu z mnoha Štolfových ilustrací pro knihu Jakuba Demla "Moji přátelé".

Štolfa Vojtěch (1921-2002)

Štolfa Vojtěch

"Jíva"

42 x 30 cm

450 Kč

Vzadu tužkou pravděpodobně rukou autora poznamenáno 75 DEML, může se jednat s největší pravděpodobností o jednu z mnoha Štolfových ilustrací pro knihu Jakuba Demla "Moji přátelé"

Štolfa Vojtěch (1921-2002)

Matějček K

"Jurmala. Figurální kompozice"

olej na kartonu, signováno vpravo dole monogramem KM, datováno 1980. Vzadu text: "O tom, jak jsem se stal nástrojem milování a druhý na mne mluvil. LÁZNĚ JURMALA - LOTYŠŠKO" a fragment papírového štítku se jménem MATĚJČEK.

21,5 x 29 (33 x 40) cm

3 500 Kč

"Pražská Loreta"

lept, signováno vpravo dole tužkou - nepřečteno, datováno 1945. Paspartováno, rámováno v širokém patinovaném rámu.

Tisková plocha 41,5 x 19,5 (69,5 x 45) cm

500 Kč

Zvelebil Kamil

"Kytice lučních květů v bílém džbánu"

litografie ručně domalovaná, signovaná vpravo dole tužkou K. ZVELEBIL, první polovina minulého století. Paspartováno, rámováno v širokem dřevěném patinovaném rámu.

Výřez 41 x 29,5 (67 x 54) cm

500 Kč

Zvelebil Kamil (1888-1952)

Malíř, grafik, ilustrátor, studoval na UMPRUM v Praze a u profesora Švabinského na AVU v Praze, byl redaktorem Československé tiskové kanceláře v Praze, maloval krajiny, figurální studie a zátiší, vystavoval na kolektivních výstavách.

(18.3.1888 Praha – 26.8.1952 Praha)

Augusta Karel

"Dáma s fialovým kloboukem"

mistrovský portrétní olej na plátně, signováno K. AUGUSTA, datováno 1912, velmi kvalitní rám holandského typu.

95,5 x 67,5 (112,5 x 83) cm

17 500 Kč

Práce výborného malíře, žáka H. Schwaigera

Augusta Karel (1883-1974)

malíř, narozen v Humpolci, studoval na AVU u profesora H. Schwaigera, zúčastnil se výstav Skupiny slovenských maliarov

(Toman, Slovník Chagall, Lexikon českých výtvarníků (Lexicon of the CVA)

Kostřánek Bedřich

"Zvonice a stará škola v Kežmarku"

akvarel, signováno vlevo dole B. KOSTŘÁNEK, datováno 1932.

25 x 30 (34 x 38) cm

1 200 Kč

Pochází z významné ostravské sbírky.

Renezanční zvonice z roku 1591 je považována za jednu z nejkrásnějších zvonic nejen na Spiši, ale i na celém Slovesku (www.lenposlovensku.sk/clanok/131/renesancna-zvonica-kezmarok).

Kostřánek Bedřich (1895-1970)

Malíř, zeměměřič, studoval pozemní stavitelství na Vysokém učení technickém v Brně, působil v Kežmarku. Obrazem zachytil architektonické památky města a krásy okolí. Za zásluhy o rozvoj města byl vyznamenaný pamětními medailemi k výročím  50 let republiky a 700 roků Kežmarku (webové stránky Podtatranské noviny, rubrika Historický kalendár, připraveno ve spolupráci s Podtatranskou knižnicou).

(abART, http://www.podtatranske-noviny.sk/2015/06/historicky-kalendar-7/)

(26.6.1890 Frenštát pod Radhoštěm - 12.1970 Kežmarok)

Šťastný Josef

"Tvář"

monotyp - enkaustika (?), papír fixovaný na sololitu, signováno vpravo dole JOS. ŠŤASTNÝ, datováno 1970.

44 x 31,5 cm

1 500 Kč

Šťastný Josef (1906-1987)

Malíř krajin, studia na večerní Škole uměleckých řemesel v Brně, člen Českého fondu výtvarných umění (ČFVU), Spolku výtvarných umělců Aleš, výstavy v Brně a ve Zlíně.

(28.6.1906 Brno - 1987)

Marková Cecílie

kresba fialovým pastelem, signováno vpravo dole C. MARKOVÁ, datováno 1984, volný list. Kraje listu po stranách poškozené.

59,5 x 42 cm

7 500 Kč

Majitelův dědeček získal přímo do autorky.

Marková Cecílie (1911-1998)

Vyučila se modistkou, později pracovala jako vedoucí v prodejně oděvů. Díky svému manželovi se setkala se spiritismem a návštěvy spiritistických seancí jí daly podnět k vlastní tvorbě.

Svou tvorbu rozvíjela zcela autonomně. Během svého života vytvořila značné množství imaginativních děl, z nichž většinu rozdala. Poprvé vystavovala v roce 1950 v Kyjově na výstavě lidové tvořivosti. Od té doby byla její neobyčejně působivá díla představena na celé řadě samostatných i společných výstav u nás i v zahraničí (Brno, Praha, Ostrava, Olomouc, Litoměřice, Bratislava, Gdaňsk, Řím, Helsinky, Mainz, Amsterdam). Její tvorbu vlastní Collection de l´art brut Lausanne ve Švýcarsku, Slovenská národní galerie v Bratislavě, Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Městské muzeum Nová Paka, Národopisné muzeum v Praze, Muzeum umění Olomouc. Ostravská televize natočila v roce 1971 krátký film k autorčiným šedesátinám, v roce 1995 vznikl v Poetické galerii Praha dokument s názvem Jiné světy Cecilie Markové. V únoru 2008 byla zahájena samostatná výstava jejích děl s názvem „Podobenství duší“ v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích (kurátor Arsén Pohribný), později byla její tvorba zařazena Alenou Nádvorníkovou do výstavy České art brut v chebské galerii a Muzeu umění Olomouc.

(Slovník Chagall, http://www.olmuart.cz/cecilie-markova-podobenstvi-dusi  561/, http://www.outsiderartcz.eu/autori/markova.htm)

(20.9.1911 Kyjov - 21.9.1998 Kyjov)

Marková Cecílie

kresba hnědým pastelem, signováno dole uprostřed C. MARKOVÁ, datováno 1982, volný list. Kraje listu po stranách poškozené.

62 x 45 cm

7 500 Kč

Marková Cecílie (1911-1998)

Marková Cecílie

"Abstraktní kompozice"

pastózní olej na plátně fixovaném na malířské lepence, signováno vlevo dole C. MARKOVÁ, datováno 1989. Patrné známky poškození, hlavně náznak přehnutí kartonu.

50 x 70 cm

19 000 Kč

Marková Cecílie (1911-1998)

Brož Josef

"V přístavišti"

olej na sololitu, signováno vpravo dole J. BROŽ, datováno 1957, vzadu tužkou jméno autora a název "Staré Splavy". Sololit poškozen, stejně tak i malba.

50 x 70 (66,5 x 86,5) cm

15 000 Kč

Brož Josef (1904-1980)

Malíř, sochař, řezbář, ilustrátor, scénograf, národní umělec, studoval na UMPRUM v Praze u Hofbauera a v Paříži u profesora F. Kupky, člen Svazu čs. výtvarných umělců, Skupiny 58, Umělecké Besedy, Svazu českých výtvarných umělců, řada monografií, široké zastoupení v Národní galerii Praha, výstavy doma i v zahraničí.

(13.8.1904 Krásno nad Bečvou - 12.10.1980 Praha)

Tkaczyk Bedřich Augustin

"Kytice v malovaném džbánku"

olej - tempera na plátně, signováno vpravo dole B. TKACZYK, datováno 1959, velká reprezentativní malba, vzadu štítek Díla s původní cenou 3 800 Kčs.

100 x 70 (115 x 85) cm

15 000 Kč

Tkaczyk Bedřich Augustin (1910-1979)

Tkaczyk (Tkačík) Bedřich Augustin

Malíř, grafik, studoval na UPŠ v Praze a na Kunstgewerbe ve Vídni, jako malíř působil v Ostravě, zastoupen ve sbírkách GVUO, vynikající malíř Severní Moravy, měl velmi ztížené možnosti účasti na výstavách, z politických důvodů se tento skvělý malíř nestal malířem evropské třídy, podle našeho názoru jde spolu s Wünschem o nejlepšího malíře Severní Moravy ve 20. století.

(Lexikon českých výtvarníků)

(7. 2. 1910 Brzezinka, Polsko - 1. 6. 1979 Ostrava)

nesignováno

"Rušná lodní nákladní doprava"

tempera na malířské lepence, nesignováno, kolem poloviny minulého století, rámováno v širokém dřevěném rámu v barvě slonové kosti, pod sklem.

33 x 57,5 (47 x 72) cm

2 800 Kč

Weirauch Emil

"Technika a příroda"

kresba tuší, signováno vpravo dole E. WEIRAUCH, datováno 1963, vzadu papírový autorský štítek s informacemi o obraze a razítkem ČFVU s doplňujícím tištěným datem 9. března 1971. Rámováno, paspartováno.

Výřez 69 x 49 (87 x 67) cm

2 500 Kč

Weirauch Emil (1909-1976)

(7.1.1909 Dukovany-18.6.1976 Brno)

Novotný Jiří

"Barevný svět - abstraktní kompozice"

velký olej na tvrzené malířské desce, signum nenalezeno, vzadu autorský štítek, nerámováno, pouze na blind rámu.

58 x 122 cm

29 000 Kč

Současný majitel obraz získal přímo na výstavě obrazů tohoto autora.

Novotný Jiří (1919-1992)

Sklář, malíř, sochař, keramik, restaurátor, studoval soukromě u malíře Heřmana, pak u Vokálka na Státní keramické škole v Praze a u profesorů Laudy a Kratochvíla na UMPRUM, po sametové revoluci byly jeho práce velkým objevem.

(Slovník Chagall, Lexicon of the CVA, abART)

(15.10.1919 Trhový Štěpánov, Benešov -1992)