Velká souprava na psací stůl - masivní kalamář, miska a těžítko

sklo čiré bezbarvé, olovnaté, zdobené plastickým broušeným motivem, mohutný kalamář fasetovaný, miska na odkládání per, uprostřed desky prohlubeň pro kalamář. První polovina minulého století. Drobné oklepy odpovídající stáří a míře používání.

velká čtvercová deska 1,8 x 24,5 x 24,5 cm,

kalamář, výška 15 cm,

kolíbka na sací papír, 5 x 18,5 x 6 cm,

těžítko 3,5 x 7 x 7cm,

podlouhlá miska 3 x 22 x 6 cm

6 000 Kč

Korida - upomínková plastika

celuloid barevně tónovaný, oválný dřevěný černě lakovaný podstavec se zlatým nápisem NIMES. První polovina minulého století, poškozeno.

Výška cca 8,5 cm, podstavec 12 x 7,5 cm

800 Kč

Nimes - město s bohatou historií, mnoha pamětihodnostmi a také tradičními býčími zápasy, jižní Francie.

Dva pohárky

postříbřený kov, po obvodu secesní stylizovaný rostlinný dekor, značeno písmeny WMFB I/0 as, značka přibližně pro roky 1886 - 1903. "B" znamená použití specifického druhu slitiny cínu, tzv. BRITANIA METAL.

Výška 6 cm

300 Kč

WMF Württembergische Metallwarenfabrik.

"as" označuje povrchovou úpravu ztemnění stříbra, až zčernání, aby předmět vypadal jako starožitné stříbro, tato metoda je zvaná "antique silver finish".

Nástolec na nožce s kruhovou patkou

sklo, kruhová miska sklo rubínové, válcovitá, noha sklo bezbarvé čiré. Barvou skloviny a zpracováním bychom zařadili do českého prostředí, druhá polovina minulého století.

Výška 13,5 cm, průměr 19 cm

500 Kč

Váza s patkou a zoubkovaným okrajem

sklo bezbarvé, matované a broušené, doplněné indigovou lazurou. Dekor vytváří efektní motiv rozevřených vějířků. Art Deco, první polovina minulého století. Na těle vázy několik nepatrných výrobních vad.

Výška 21cm, průměr 14 cm

2 500 Kč

Plastika "Sedící Pallas Athéna"

bronz na dřevěném podstavci, vzadu signováno, neurčeno, dvacátá léta 20. století. Pravděpodobně schází kopí v levé ruce postavy.

Celková výška 19,5 cm, výška samotné plastiky 15,5 cm

2 900 Kč

Mísa na servírování ovoce

terakota bílá, provedení ve tvaru pleteného košíku na čtyřech nožkách, neznačeno, přelom 18. a 19. století.

Výška 7,5 cm, délka 33 cm

4 500 Kč

Mísa kruhová s vypouklým dnem

sklo oranžové brokové, válcovitý tvar, ateliérová práce, Čechy, druhá polovina minulého století.

Výška 6,5 cm, průměr 25 cm

1 000 Kč

Vázička s jelínkem

řezba v mastku, Asie, minulé století.

Výška 7,5 cm, délka 18 cm

300 Kč

Velká reprezentativní váza

sklo světlemodré, přejímané mléčným opakním, probrušované do spodní barevné vrstvy, zdobené barevnou a zlatou ruční malbou s rostlinným dekorem, Čechy, první polovina minulého století.

Výška 31 cm

1 200 Kč

Tradiční česká výroba.

Figurální stojan na květináč "Mladá květinářka u sloupu"

patinovaná cínová kompozice, secesní provedení, kolem roku 1900.

Výška 34 cm, samotná mísa výška 7,5 cm , průměr 10,5 cm

1 900 Kč

Vysoká váza s kruhovou patkou

sklo čiré bezbarvé, vínová lazura, spodní část těla fasetovaná, bohatý zlatý rostlinný dekor, při horním okraji pás bílého a černého emailu tvořícího stylizovaný květinový ornament. První polovina minulého století.

Výška 31,5 cm

3 500 Kč

Nástolec na vysoké noze s loveckým motivem - soškou jelena a dubovými větvičkami

mísa sklo čiré bezbarvé, zdobené jemným brusem rostlinného dekoru, zoubkovaný okraj. Noha na dvoustupňovém kruhovém podstavci se čtyřmi nožkami zdobenými hlavičkami andílků, vše kovová kompozice. Druhá polovina 19. století.

Výška 36 cm, průměr 29 cm

2 500 Kč

Souprava čajová, kávová

kamenina s bohatým měditiskovým květinovým dekorem, značeno tištěně DOULTON BURSLEM ENGLAND, ARNOLD, značka po roky 1891-1902, RdNo 258448, a8338 - označení produktu poprvé zavedeného do výroby v roce 1885. U jednoho šálku prasklina.

1x konvice výška 18,5 cm,

5x šálek, výška 6 cm,

5x podšálek, průměr 17,5 cm,

5x dezertní talířek, průměr 18,5 cm

3 000 Kč

Ježek Jaroslav

Plastika "Černý pták se zlatým hřebínkem - Bažant diamantový"

porcelán ručně malovaný, značeno ROYAL DUX, signováno autorem - JEŽEK, pod vlivem EXPO 58, původní etue, výborný stav.

Výška 25 cm, šířka 21 cm

900 Kč

Ježek Jaroslav (1923-2002)

Skládaný výjev s hinduistickými motivy "Tala Pattachitra"

perforační technika na palmových listech, Indie, Orissa (nyní Odisha), pravděpodobně 2. polovina 20. století. Stáří je velmi obtížné určit, jelikož se jedná o tradiční postup, který se po mnoho staletí nemění. Nabízený artefakt je výjimečně velký.

155 x 56 cm

37 000 Kč

Jedná se o tradiční, velmi pracnou techniku. Palmové listy jsou nejprve vysušeny a natřeny kurkumou, která má antibakteriální účinky. Jednotlivé části listů - lamely jsou pak sešity k sobě a seskládány jako harmonika. Každá lamela je individuálně dekorována - motiv je "vypíchán" kovovou jehličkou a následně přetřen černou pastou, která ulpí právě ve vypíchaném motivu. Takto zpracované listy jsou navíc celoplošně vykrajované a vzniká tak krajkový efekt.

Indický stát se velmi aktivně snaží o udržení tohoto prastarého umění. V oblasti státu Odisha (Orissa) funguje několik center, ve kterých se tomuto umění daří.

Palmové listy byly používány pro manuskripty ještě před objevením papíru.

Dóza válcovitá

dřevo černě lakované, víko vykládané perletí s motivem sedící ženy v kimonu se svitkem v ruce, doplněno stříbrnou a zlatou malbou stylizovaného pozadí, Asie, první polovina minulého století.

Výška 5,7 cm, průměr 11,5 cm

600 Kč

pálená hlína bíle glazovaná, po obvodu zdobená folklórním stylizovaným rostlinným dekorem, vespod značeno ručně černě psaným písmenem B a vtlačeně 8 A 2, kolem poloviny minulého století. Patrné obvyklé výrobní vady v glazuře.

Výška 19,5 cm

700 Kč

Znoj Jan

Plastika "Turek z Karlova mostu"

porcelán glazovaný v šedozelené barvě, vespod vtlačeně BROKOFF - ZNOJ, číslo modelu 4275 a tištěná speciální značka DP Družstevní práce (PIRKEN HAMMER), na zadní stěně vtlačeno PRAHA, zespodu rukou: Jaroměřice 17/9/1938, třicátá léta 20. století.

Výška cca 23,5 cm

2 500 Kč

Předlohou pro tuto plastiku byla socha Turka ze sousoší na Karlově mostě "Sv. Jan z Mathy, Felix z Valois a Ivan" z roku 1714.

Prodávalo se pravděpodobně jako suvenýr. Publikováno v katalogu Krásná jizba Družstevní podnik.

Znoj Jan (1905-1950)

Sochař, keramik, pedagog, narozen v Boršicích u Kyjova, studoval na Státní odborné škole keramické v Bechyni, dále u Heleny Johnové na UMPRUM v Praze, obor dekorativní keramiky a plastiky a u Eugena Steinhofa na Kunstgewerbeschule ve Vídni, pedagogicky působil mimo jiné na ŠUŘ v Brně, Státní škole pro porcelánový průmysl v Karlových Varech a od roku 1931 na Státní odborné keramické škole v Praze. Pochází z rodiny džbánkařů a keramiků.

(12.3.1905 Boršice, Uherské Hradiště - 24.3.1950 Praha)

Herbst

Mimořádně velká a reprezentativní plastika "Svatý Jiří"

dřevořezba, kolem poloviny minulého století. Na podstavci upevněn papírový štítek Bankovního domu SKALA a.s., pobočka Praha, kde je uvedeno příjmení autora, název díla a inv. číslo 904593. Drobné poškození kolem úchytu a konce ocasu draka.

Výška cca 270 cm

190 000 Kč

Svatý Jiří je patronem v mnoha státech - např. v Anglii, je patronem mnoha měst - např. Barcelony, Moskvy, Londýna, ale i patronem mnoha profesí, organizací a nemocných.

Jaroslav Herbst pocházel z Dušník nad Vltavou, což dnes je "zcela přehlédnutelná vesnička na mapě středních Čech, na náplavách v ohybu řeky Vltavy nedaleko Kralup, s výhledem na Říp" (viz http://dusniky.vsestudy.cz/cesta.php). Nepřehlédnutelná je ale rotunda sv. Jiří a svatého Vojtěcha na vrcholu Řípu vyřezaná na vysokém podstavci nabízené sochy.

Herbst Jaroslav

Malíř, sochař, řezbář, strojní inženýr, samouk, ve Francii se seznámil s postimpresionisty, kteří ovlivnili jeho tvorbu. Studoval na vysokém učení technickém v Praze strojní a později stavební inženýrství, po první světové válce se trvale usadil na rodném statku. V roce 1934 vystavoval v galerii Dr. Feigla, 1937 v Krasoumné jednotě, obě výstavy v Praze, v roce 1995 uspořádala Herbstovu výstavu Galerie Ztichlá klika (http://www.ztichlaklika.cz) ve spolupráci s Galerií Litera (http://www.literanavratil.cz), Revolver Revue č. 30/1995 otiskla v rámci bloku Zapomenutý expresionista Jaroslav Herbst reprodukce osmnácti obrazů z let 1916–1938.

(Toman, Slovník Chagall, Lexikon českých výtvarníků, http://www.revolverrevue.cz)

(1.7.1887 Dušníky nad Vltavou, Všestudy, Mělník - 8.3.1971 Praha)