Pohárek s geometrickým dekorem - řecký meandr

masivní hyalitové sklo, balustrovitá nožka, široká kruhová patka, široká plochá miska, zlaceno, Střední Evropa, první třetina 20. století.

Výška 11 cm

700 Kč

Miniatura "Dívka s perlami ve vlasech"

kvaš, nesignováno, oválný tenký mosazný rámeček, želvovina a kost, konec 19. století.

4,5 x 4, celý rámeček 9 x 8 cm

2 500 Kč

Pohárek na kruhové patce

sklo zelené, přejímané mléčně bílým opakním, probrušované do zelené vrstvy, zdobené zlacením a ruční malbou barevnými emaily květinovým dekorem, Čechy.

Výška 16,5 cm

900 Kč

monogramista TB

Busta muže s bradkou - Arcivévoda Evžen Habsburský, 58. velmistr Řádu německých rytířů

barvený cín, signováno vzadu monogramem TB. Dle sdělení správce stránek www.deutscher-orden.cz plastiku nechal zhotovit ze soukromé iniciativy kastelán hradu Bouzov v roce 1994.

Výška cca 12,5 cm

700 Kč

Citace: "Arcivévoda Evžen Habsburský svojí činností byl přínosem pro Německý řád a ovlivnil část jeho historie. Narodil se 21. května 1863 v Židlochovicích na Moravě. Po studiích začal službu v armádě. Řádový slib složil 11. ledna 1887, velmistrem a německým mistrem se stal 19. ledna 1894, intronizován pak byl 19. listopadu 1894. Jeho velkým počinem byla kompletní obnova hradu Bouzova a dalších památek. Byl i významným sběratelem a obohatil tak sbírky hradu Bouzova a zámku v Bruntále. Tudíž pokud pomineme řádové heslo: "Léčit a pomáhat" a jeho další zásluhy, měl velký přínos i jako zachránce památek. Okolnostmi abdikoval roku 1923 ve prospěch řádu - "Raději prospívat, než stát v čele". Arcivévoda Evžen, poslední šlechtic a profesní rytíř v čele řádu zemřel 30. prosince 1954 v Meranu…", zdroj http://www.deutscher-orden.cz/new20141230.php

sklo podjímané bílou opalinovou sklovinou (tzv. tango sklo), s obložením okraje hutně natavenou nití z kontrastní modré skloviny a opřádáním, na plášti pětice hutnicky natavených terčů. Čechy, první polovina minulého století.

Výška 6,5 cm, průměr cca 26 cm

4 000 Kč

Pohár - váza zvonovitého tvaru na kruhové patce

sklo hnědé, celá plocha pláště je pokryta efektním zlaceným dekorem v podobě pravidelné rastrové mřížky. Čechy, Nový Bor (Haida), BRATŘI PODBIROVÉ, okolo 1935, ART DECO.

Výška 17 cm, průměr 10,5 cm

8 100 Kč

Vázička s rozšířeným hrdlem

sklo čiré bezbarvé, kulovité tělo po obvodu zdobené svislými indigovými nálepy, indigový lem na okraji hrdla, Čechy, Kláštěrský mlýn (?), počátek minulého století. U jednoho nálepu výrazný oklep.

Výška 13,5 cm

8 100 Kč

Váza - pohár patce

sklo čiré bezbarvé, fasetované, trychtýřovitý tvar, zdobeno centrálním broušeným medailonem mužského profilu s pochodní, vavřínovým věncem na hlavě a lipovou ratolestí, nesignováno. Čechy, první polovina minulého století.

Výška 35 cm

4 500 Kč

Plastika "Sedící opice"

řezba v exotickém dřevě, neznačeno, kolem poloviny minulého století (?)

Výška 17 cm

500 Kč

Plastika "Krmení ptáčků"

řezba ve velmi čistém horském křišťálu, přelom 19./20. století.

Výška 8 cm, délka 12 cm

29 400 Kč

David Vladimír

"Dáma s paraplíčkem"

porcelán barevně glazovaný, značeno vtlačeným číslem modelu 22218, tištěnou značkou ROYAL DUX a nalepenou značkou z růžové porcelánové hmoty, vespod jsou dále čísla 5 a 88 vtlačená, 54 tištěné a 28 psané, sedmdesátá léta minulého století.

Výška 23,5 cm

1 200 Kč

David Vladimír (1921-)

Sochař, keramik, tvůrce modelů pro figurální porcelán pro bechyňskou, znojemskou, duchcovskou a dubskou keramičku, autor pamětních bronzových, kamenných reliéfů a bust. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Bedřicha Stefana, později tam působil jako asistent, byl členem Skupiny Profi 58 a výtvarné rady Karlovarského porcelánu.

(nar. 22. 8.1921 Gorni Milanovac, Jugoslávie)

Plastika "Ptáčník - jinoch s ptáčkem a klíckou"

porcelán barevně glazovaný, značeno vtlačenými znaky - nečitelné, ROYAL DUX, kolem poloviny minulého století.

Výška 26,5 cm

1 800 Kč

porcelán barevně glazovaný, ručně malovaný, značeno růžovým trojúhelníkovým nálepem a zeleně tištěným ROYAL DUX, vtlačenými čísly 151/1 28 9, druhá polovina minulého století.

Výška 26,5 cm

1 300 Kč

porcelán zelenošedě glazovaný, okraje ohraničené zlatými proužky, značeno modrou tištěnou značkou AUGARTEN WIEN a na podšálku čísly 1/II 5797, první polovina minulého století, velmi dobrý stav.

Výška šálku 7,5 cm, průměr podšálku 11 cm

850 Kč

Toaletní popelník

sklo optické, bezbarvé čiré a matné, broušené. Signováno monogramem V.U. (Vladislav Urban), huť Rückl, 80. léta minulého století. Informace o objektu poskytl autor.

4,8 x 10,6 x 8 cm

2 500 Kč

porcelán, na tyrkysovém podkladě bílé květy, při horním a dolním okraji zlatá linka, značeno zelenou tištěnou značkou NOVÁ ROLE, BOHEMIA a BOHEMIA-MOSER PRAHA v zeleném poli, po roce 1945.

Výška 10,5 cm

250 Kč

Porcelán patrně určený do prodeje v prodejně Moser v Praze.

Plastika "Flamendr"

barevné tažené sklo (návrh Jaroslav Brychta), sklárna Železný Brod, první polovina minulého století, restaurováno v oblasti hůlky.

Výška 20 cm

600 Kč

Plastika "Dívčí hlava"

keramika barevně glazovaná, značeno vtlačeným číslem 14259 a tištěným CZECHOSLOVAKIA, první polovina minulého století, ART DECO.

Výška 21 cm, plinta 2 x 8,5 x 12 cm

2 700 Kč

Brychta Jaroslav, Vele Bohumil

Objekt s rytým motivem "Poutník v krajině"

kruhová skleněná deska, v rytině zakomponována památná místa - Říp, Karlštejn, Trosky, černě lakovaný dřevěný podstavec, dle návrhu Jaroslava Brychty z roku 1922 ryl Bohumil Vele, ART DECO. Skvělá a výjimečná práce.

Celková výška 26,5 cm, průměr skleněné desky 16,5 cm, výška podstavce 11 cm

6 500 Kč

Publikováno v příspěvku "II. Jak přišlo sklo do Železného Brodu", Antonín Langhamer, 9.1.2016, http://prazskagalerie.cz/cs/category/odborne-clanky/antonin-langhamer/

Brychta Jaroslav (1895-1971), sochař, sklářský výtvarník, studium u Drahoňovského a Kafky. Čtyřicet let působil jako profesor na sklářské škole v Železném Brodě, specializoval se na portrétní plastiku. Za skleněné figurky obdržel již v roce 1925 zlatou medaili a čestný diplom na výstavě dekorativního umění v Paříži.

Bohumil Vele (1899-1966), pedagog, sochař, rytec drahokamů a skla, spolupracovník Jaroslava Brychty, studium na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Josefa Drahoňovského a Karla Štipla, kde později také působil (1941-1960).

(9.3.1895 Litomyšl, část Pohodlí - 5.10.1971 Železný Brod)

Výrazná vysoká plastika "Lyžařka"

porcelán barevně glazovaný, ručně malovaný, lyže a podstavec dřevo, na viditelném místě neznačeno.

Vrcholné ART DECO.

Výška 32,5 cm

5 500 Kč

Vyšší bílá varianta této mimořádně dekorativní figurální plastiky s tenkými dřevěnými hůlkami, výška 46 cm byla prodána za USD 395. Prodejce se domníval, že by se mohlo jednat o porcelán Hartwig & Co, Katzhütte, Royal Dux nebo Německo. (www.rubylane.com/item/1283531-CAx20308/An-Art-Deco-White-Pottery-Lady)