Kuřácká souprava

keramika glazovaná barevnou polévanou glazurou, neznačeno.

kruhový tác, výška 2cm, průměr 19,5 cm,

nádobka na cigarety/doutníky, výška 7 cm, průměr 7 cm,

nádobka na zápalky, výška 6,5 cm, průměr 4,5 cm

250 Kč

Likérová souprava přátelská

sklo kouřově hnědé, čiré, jemně fasetované, odlivky zvonkovitého tvaru, první polovina minulého století.

1x karafa, výška 16 cm,

2x odlivka, výška 5 cm, průměr 5 cm

250 Kč

Schubert Hermann (?)

Plastika "Dva sedící lovečtí psi"

porcelán barevně glazovaný, zezadu signovaný H. SCHUBERT. Značeno tištěnou zelenou značkou ROYAL DUX DEUTSCHLAND, produkce v letech 1938 - 1945, a vtlačenými čísly 11 0 57 28.

Výška 23 cm

900 Kč

Schubert Hermann (1831-1917)

Citace: "Z 20. let 20. století, se dochovala některá jména spojená s přicházejícím uměleckým stylem art deco, připomeňme si alespoň jména Otto, Kühnert, Lachner, Wanke, Schubert, Schmidt, Döbrich, Jarl, Schaff a písmenné šifry W, S, K, SHO." (Porcelán Royal Dux Bohemia. Výtvarníci ve firemní historii)

Desertní souprava - košíček a 6 mističek

porcelán bíle glazovaný, zdobený barevným květinovým tiskem a zlatou linkou, značeno tištěnou zelenou značkou STARÁ ROLE pro roky 1922 - 1945 a vtlačeným číslem 1902.

Výška košíčku 9,5 cm, průměr 14,5 cm, mističky průměr 8 cm

350 Kč

Oválný talíř

majolika glazovaná bílou glazurou, zdobená jemným modrým stylizovaným dekorem, okraje prořezávané, značeno vtlačenou značkou AUGUST NOWOTNY IN ALTROHLAU BEI CARLSBAD pro roky 1823 - 1884 a vtlačeným číslem 2.

18,5 x 22 cm

300 Kč

Miska - košíček

majolika bíle glazovaná, zdobená indigově modrou "pentlí", značeno vtlačenou značkou AUGUST NOWOTNY IN ALTROHLAU BEI CARLSBAD pro roky 1823 - 1884 a vtlačeným číslem 2. Drobná poškození (na dvou místech praskliny v proplétané části, oklep).

Výška 9 cm, 19 x 21 cm

300 Kč

Dvojice šálků s podšálky

porcelán bíle glazovaný, široký tyrkysový pás, částečně setřené zlacení, černý medailonek s červenou růží. Jeden podšálek značen vtlačeně PRAG - Praha pro roky 1837-1841 a vtlačeným číslem 8. Na šálcích vlasové praskliny. Ojedinělý výskyt.

Výška šálku 6,5 cm, průměr podšálku 14 cm

600 Kč

Nástěnný kachel "ČS. ROZHLAS 1923 - 1963"

pálená hlína barevně glazovaná, v centrální části motiv mikrofonu a zpívajícího ptáčka, v horní a dolní části lipové listy, značeno vtlačenou značkou ÚSTŘEDÍ UMĚLECKÝCH ŘEMESEL - KERAMICKÁ HUŤ.

18 x 18 x 2 cm

150 Kč

Ke 40. výročí zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu v českých zemích 18. května 1923.

Kemr Jiří

Talíř

porcelán, světlezená glazura, výrazný olivově zelený geometrický dekor. Značeno tištěnou značkou ATELIÉR JIŔÍ KEMR Made in Czechoslovakia, 50. léta minulého století.

Průměr 25 cm

200 Kč

Kemr Jiří (1921-1992)

Keramik, designer, sochař, studoval na Vyšší průmyslové škole keramické v Praze, dále u profesora Laudy na UMPRUM a O. Španiela na AVU v Praze, jeho tvorba byla spjata s průmyslovou výrobou porcelánu a keramiky, věnoval se designu, 1965-1985 vedl keramickou huť Ústředí uměleckých řemesel v Kunštátě na Moravě, kunštátská keramika získala řadu cen a medailí, ve volné tvorbě se nejvíce věnoval sochařství, typický byl motiv zvířat.

(9.8.1921 Nechanice u Hradce Králové - 26.12.1992 Brno)

Niklová Libuše

Hračka krokodýl

umělá hmota lisovaná, barva zelená, trup varhánkový, při stlačení píská. Značeno na hlavě logem F v kruhu, ČS PATENT 115236, vyrobila fa FATRA NAPAJEDLA, Čechy 1963, návrh LIBUŠE NIKLOVÉ, jeden varhánek prasklý. Sběratelsky vyhledávané.

Délka 42 cm

900 Kč

Hračka zastoupena ve sbírkách Moravské galerie v Brně pod číslem U 32129.

Niklová Libuše (1934-1981)

Designérka hraček, studovala u prof. J. Havelky na SUPŠ v Uherském Hradišti. Působila mj. jako designérka hraček z plastických hmot ve Fatře Napajedla, vytvořila vlastní specifický styl, jenž charakterizoval její výrobky, více než 50 návrhů hraček získalo označení „Vybráno pro CID“.

(1.4.1934 Zlín – 5.6.1981 Zlín)

Taraba Jaroslav

Váza ve tvaru kvádru s nepravidelně zakončeným okrajem

sklo fialové, lisované, po obvodu rastrované, na dvou protilehlých stranách trojice terčů, značeno papírovým štítkem sklárny LEDNICKÉ ROVNE, 60./70. dvacátého století. Návrh sklářského výtvarníka Jaroslava Taraby. Nepatrný oklep při horním okraji.

Výška 26 cm

400 Kč

Taraba Jaroslav (1932-)

Sklářský výtvarník, studoval soukromě kresbu a malbu v Praze a na Vyšší škole sklářské, pracoval jako designér skla ve sklárnách Lednické Rovne, od 1972 vedoucí výtvarník. V šedesátých letech se zabýval problematikou různých typů skla s dekorací. Je autorem několika sklářských postupů, držitel řady domácích i zahraničních ocenění, zastoupen ve sbírkách SNG v Bratislavě, Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Galerie M.A. Bazovského v Trenčíně a jinde, řada výstav.

(nar.18.1.1932 Leopoldov)

Smrčková Ludvika

Originální nápojová souprava - džbán a tři sklenice

sklo širé bezbarvé, krakelované, postranní úchyt je zapuštěn do soudkovitého tvaru džbánu. Návrh LUDVIKY SMRČKOVÉ z roku 1939 pro Krásnou jizbu - Družstevní práci, výroba sklárna Rückl Nižbor. U dvou sklenic oklepy při horním okraji. Mimořádná nabídka.

Výška džbánu 22,5 cm, výška sklenic 10 cm, průměr 7 cm

2 900 Kč

Práce zastoupena ve sbírkách Moravské galerie v Brně pod číslem U 20244.

Citace: "… 20. - 40. léta Zlatá léta … Kromě technologického pokroku se sklárna soustředila i na vývoj v oblasti designu a navázala spolupráci s předními českými sklářskými výtvarníky, jakými byli Ludmila Smrčková či profesor Josef Drahoňovský…" (https://www.ruckl.cz/historie/)

Smrčková Ludvika (1903-1991)

Sklářská výtvarnice, designérka, malířka, pedagožka, studia u profesora Dítěte, Brunnera a Kysely, výstavy po Evropě i USA, první výstava v Paříži již v roce 1925, Expo 58 Brusel atd., 1925 zlatá medaile v Paříži, zlatá medaile v Bruselu na Expo 58, 1937 zlatá medaile a Grand prix v Paříži, 1935 zlatá medaile v Bruselu, národní umělkyně, spolupracovala s Artělem a Krásnou jizbou, Družstevní práce.

(23.2.1903 Kročehlavy, Kladno - 20.1.1991 Praha)

Velký figurální louskáček na ořechy ve tvaru vojáka - dělostřelce

dřevo řezané a malované, čepice vojáka semišová kůže, ořechy se vkládají do pohyblivých úst, které jsou ovládané pákou vloženou do zad figury, Čechy, kolem roku 1925, velmi dobrý stav, krásný sbírkový kus.

Výška 35 cm

1 900 Kč

Sklenička

sklo čiré s rubínovou lazurou, která na přední straně tvoří medailon na vybroušení monogramu, na zadní straně je havran sedící na větvi, Čechy, kolem roku 1890, stav velmi dobrý.

Výška 6 cm, průměr 4 cm

300 Kč

Plastika "Švejk"

mistrovská práce v taženém a stříhaném skle, Čechy, kolem poloviny minulého století, výborný stav.

Výška 21 cm

2 500 Kč

Nůž velký s ozdobnou rukojetí

kov, čepel značena vlnovkou, střenka rukojeti vyřezávaná a zdobená kost, napojení střenky na čepel je kryté drobným mosazným kováním, na jedné straně tento plíšek chybí, ruční práce z Balkánu, patrně Sarajevo, konec 19. století.

Délka cca 27,5 cm

300 Kč

Chybějící plíšek mezi střenkou a čepelí nesnižuje funkčnost nože, sbírková i funkční položka

Nůž středně velký s ozdobnou rukojetí

kovová čepel značena SARAJEVO 1897, střenka rukojeti vyřezávaná kost barvená na zeleno, střenka zasazena ve zdobené zlacené mosazné montáži, ruční práce, nádherný sbírkový kus.

Délka 26 cm

300 Kč

Nůž malý s ozdobnou rukojetí a pochvou

čepel značena vlnovkou, střenka rukojeti řezaná zdobená kost, pochva dřevo potažené tenkým mosazným plechem, ruční práce z Balkánu, drobná poškození pochvy, nůž stav dobrý.

Délka nože 22 cm, pochvy 14 cm

300 Kč

Hračka - panenka "Zlatovláska s velkýma očima"

hlava a ruce z masy, nohy z hnědé plsti, trup pevně omotán plochou režnou stuhou, krásné dlouhé vlasy ze zlaté bavlnky, bílá sukně krajka madeira, bordurová výšivka, kolem poloviny minulého století, ruční výroba.

Výška 34 cm

750 Kč

Velké oči dodávají panence neobvyklý půvab.

Navrátil Jaroslav

Figura - loutka slavného golfisty Tigera Woodse

hlava dřevořezba, kožené zelené sako, kožené kalhoty i boty, rukojeť golfové hole stříbrná, hlava hole ze zlata, vysoce profesionální kvalitní práce, rarita.

Výška 30 cm

19 000 Kč

Práce zlínského specialisty na filmové loutky Jaroslava Navrátila. Jeho loutky jsou zhotoveny tak, že je lze tvarovat do různých poloh. Navazující filmové záběry pak vytváří dojem souvislého pohybu.

Do aukce zařazeno se souhlasem autora.

Přiloženo osvědčení Puncovního úřadu ČR na zlato a stříbro.

Navrátil Jaroslav (1958-)

Loutkař, designér, výtvarně se vzdělával soukromě. V letech 1988-1990 pracoval jako rekvizitář hraného filmu pro děti ve Filmových ateliérech Zlín, později zde krátce působil jako externí spolupracovník, nyní vede vlastní firmu zabývající se výtvarným designem a reklamou. Jako loutkářský výtvarník spolupracuje jak s českým filmem, tak se zahraničními produkcemi a soukromými sběrateli, člen Asociace tvůrců loutek v USA, patří ke znalcům v oblasti starožitností, zejména uměleckého řemesla staré Číny a Japonska.