ZPĚT NA OBSAH 103. AUKCE

Lhoták Kamil

"Sedící Anča"

kresba tuší na ručním papíře, signováno vpravo dole KAMIL LHOTÁK, datováno 1962, vpravo nahoře číslo 87. Rámováno, ano pod sklem, adjustováno na černém papírovém podkladu.

List 15,5 x 10,5 (41 x 36,5) cm

13 400 Kč

Lhoták Kamil (1912-1990)

Malíř, grafik, ilustrátor, spisovatel, kostýmní návrhář, autodidakt, před válkou studoval na filozofické fakultě Univerzity Karlovy, člen Skupiny 42, Umělecké besedy, SČUG Hollar, řada výstav samostatných i kolektivních, zastoupen ve sbírkách GHM Praha, GVU Ostrava, GVU Cheb, SGVU Litoměřice, Krajské galerie Hradec Králové, GU Karlovy Vary, GVU Olomouc, NG Praha, MG Brno, Středočeské galerie Praha, VČG Pardubice, galerie Hluboká nad Vltavou, Liberec, Louny, Roudnice nad Labem. Vynikající a význačný český malíř, grafik a ilustrátor 20. století.

(Slovník Chagall, Lexicon of the CVA, Nová encyklopedie českého výtvarného umění)

(25.7.1912 Praha - 22.10.1990 Praha)

Konůpek Jan

"Mezi divochy"

lavírovaná kresba tuší a kvaš, signováno vpravo dole KPK (Konůpek Jan), první polovina minulého století. Rám, pasparta, pod sklem.

Výřez 42,5 x 27 (62 x 46) cm

3 500 Kč

Konůpek Jan (1883-1950)

Významný český i evropský malíř, kreslíř a zejména grafik, ilustrátor, rytec. Studia na ČVUT v Praze u prof. Kouly a Schultze, dále na pražské akademii u prof. Bukovace, Pirnera a grafika a De Piana. Vystavoval prakticky na všech výstavách spolku Mánes i spolku Hollar, člen SURSUM a ARTĚLU. Má široké zastoupení v Národní galerii Praha, je zastoupen v galeriích po celém světě, obdržel řadu ocenění. Jeden z nejvýznamnějších českých malířů počátku dvacátého století.

(10.10.1883 Mladá Boleslav - 12.3.1950 Nové Město nad Metují)

Pitrmann Alois

"Madona"

štětcová malba tuší a akvarelem, signováno vpravo dole ALOIS PITRMANN, datováno nahoře 1945. Rámováno, pod sklem.

45 x 33 (68 x 56) cm

4 900 Kč

Pitrmann Alois (1911-1986)

Významný malíř, grafik, historik umění, studoval na Akademii v Praze u Loukoty a Obrovského, doktor práv, doktor filozofie, v letech 1937-1981 asi 50 výstav doma i v Evropě, zastoupen v Galerii hlavního města Prahy, AJG v Hluboké, GVU v Karlových Varech, v NG Praha, Státní galerii v Drážďanech, Budapešti a Mnichově,v Královské akademii umění v Kodani, v Musée de I' Art Wallon v Liege, Bibliobecal Nacional v Lisabonu, Tate Gallery v Londýně, Musée des Beaux Arts v Lyonu, Museo del Prado v Madridu, Bibliothégue National v Paříži, Museum voor Schöne v Ostende atd.

(21.8.1911 Louny - 23.5.1986 Praha)

Čmerda Lumír

"Bída"

domalovaný dřevořez, signováno vpravo dole ČMERDA, datováno 1962, vlevo dole tužkou: Bída, čtvrtý list z cyklu "Blues o tom, co nenávidím", číslováno 1/10, rámováno, adjustováno v paspartě, pod sklem. Práce vysoké galerijní hodnoty.

53 x 40 (87 x 65) cm

7 500 Kč

Čmerda Lumír (1930-)

Sochař, keramik, grafik, narozen v Plzni, studoval na Husově teologické fakultě v Praze.

Pezellen Tina

"Chlapec v modrém obleku"

mistrovská galerijní kombinovaná technika - kresba tužkou a uhlem, kolorovaná akvarelem, signováno vpravo dole TINA PEZELLEN, datováno 1924. Rámováno, paspartováno, pod sklem.

Výřez 40 x 26,5 (61 x 48) cm

16 000 Kč

Skvělá práce vynikající německé expresionistky, která žila v ČSR. Vzácné.

Pezellen Tina (1897-1979)

Bauer-Pezellen Tina

Vynikající expresionistická malířka a ilustrátorka, uváděna ve světových katalozích, v devadesátých letech bylo její dílo významným objevem, v roce 2000 byla uspořádána výstava jejích prací na německém velvyslanectví v Praze.

Narodila se v rodině důstojníka c. a. k. armády. Rodina se krátce po narození Tiny přestěhovala do Jindřichova Hradce, kde pak malířka strávila dětství. Studovala ve vídeňské grafické škole, navštěvovala Kunstgewerbeschule ve Vídni, ve studiích pokračovala na akademii v Mnichově. V roce 1937 se odstěhovala s manželem Siegbertem Bauerem do Výmaru (viz níže /*/)

(/*/ https://jindrichohradecky.denik.cz/kultura_region/jh_tina_bauer20070509.html)

(1897 Kotor v Dalmácii - 1979 Německo)

Pezellen Tina

"Děti"

černobílá litografie, signováno tužkou vpravo dole TINA PEZELLEN, datováno 1922, vlevo dole text. Rámováno, paspartováno, pod sklem.

Výřez 28,5 x 33 (45 x 51,5) cm

7 500 Kč

Skvělá práce vynikající německé expresionistky, která žila v ČSR. Ojedinělý výskyt.

Pezellen Tina (1897-1979)

Bauer-Pezellen Tina

nesignováno

"Zátiší s láhví, hroznovým vínem, dýmkou a novinami"

kombinovaná technika, koláž, olej na plátně fixovaném na malířské lepence, nesignováno. První polovina minulého století, vpravo dole drobná perforace, rámováno.

35 x 49,5 (46 x 61) cm

4 500 Kč

Kratochvíl J. (?)

"Čtyřnozí přátelé"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole, čteno J KRATOCHVÍL, první polovina minulého století, rámováno.

25 x 19 (33,5 x 27) cm

3 900 Kč

"Zeleninová svatba"

bravurní kresba tuší kolorovaná akvarelem, signováno vlevo písmenem B (Bouda Cyril), kolem poloviny minulého století. Tmavohnědě mořený dřevěný rám je doplněn vnitřní lištůvkou v barvě korespondující s barvami kresby.

List 25,5 x 36,5 (42 x 52,5) cm

5 500 Kč

Jeřábek Jaroslav

"Kopání brambor"

velký mistrovský olej na plátně, signováno vpravo dole J. JEŘÁBEK, datováno 1963, vzadu papírový autorský štítek s informacemi o obraze. Luxusní ozdobný rám francouzského typu.

76 x 88 (95 x 108,5) cm

69 000 Kč

Působivý obraz mimořádné galerijní úrovně. Spolu s obrazem LOPOTA od Rabase jde o bezkonkurenční vyjádření dřiny. Může být ozdobou kterékoliv galerie.

Jeřábek Jaroslav (1936-)

Malíř, grafik, pedagog, studoval na SUPŠ v Uherském Hradišti a na AVU v Praze u profesora Sychry, maloval figurální kompozice a krajiny především z Valašska.

(Slovník Chagall, Valašské Athény (http://www.divadloschod.cz/val.atheny/))

(nar. 27.3.1936 Valašské Příkazy, Vsetín)

Veselý

velký mistrovský olej na plátně, signováno vpravo dole VESELÝ, datováno 1967. Krásná ukázka českého informelu. Rámováno v hladké úzké liště.

64,5 x 92 (66 x 92) cm

25 000 Kč

Načeradský Jiří

"Krasavice smaragdové"

mistrovský a galerijní olej na plátně, signováno vpravo dole NAČERADSKÝ, datováno 2008. Vzadu na blind rámu uveden název obrazu.

60 x 60 (61 x 61) cm

49 000 Kč

Načeradský Jiří (1939-2014)

Malíř, kreslíř, studoval v malířské speciálce u profesora Rady na AVU v Praze, kde později působil jako pedagog, od roku 1991 profesor monumentální malby, představitel nové generace šedesátých let navazující na tradici moderní české grotesky, zastoupen v řadě galerií, včetně Národní galerie Praha, Centre GEORGES POMPIDOU v Paříži, ve sbírce Medy Mládkové atd., výstavy po celém světě.

(9.9.1939 Sedlec - 16.4.2014 Praha)

"Doktorská scéna z Comedia dell´arte"

velká mistrovská barevná litografie, vpravo dole signováno tužkou A. BORN, nedatováno, číslováno 16/90, kvalitní adjustace, výborný stav.

Ve výřezu 47 x 36 (67,5 x 52) cm

19 500 Kč

Publikováno v monografii "Adolf Born", autor textu Miloš Macourek a František Dvořák, nakladatelství Slovart 1999, str. 286, zde uveden rok vzniku 1997.

Ovčáček Eduard

"Hlava muže"

kombinovaná grafická technika, signováno vpravo dole tužkou EDUARD OVČÁČEK, datováno IV/1961 a číslováno 2/5. Adjustováno v paspartě, rámováno, pod sklem.

Výřez 42 x 31 (55 x 44) cm

9 000 Kč

Velmi vzácný grafický list.

Ovčáček Eduard (1933-)

Malíř, kreslíř, grafik, kolážista, sochař, tvůrce v oblasti moderních uměleckých směrů - vizuální poezie, studium na VŠVU Bratislava u prof. P. Matejky a jako host na VŠUP Praha u prof. A. Kybala, člen Konfrontace Bratislava, Klub konkretistů, KOK, SVU Mánes, TT klub, SCA, pedagogicky působil v Olomouci, v letech 1992 - 2000 vedl ateliér volné a užité grafiky na KVT PF OU Ostrava, výčet výstav a ocenění v Lexiconu je velmi obsáhlý, vystavoval po celém světě - např. Štýrský Hradec, Brémy, Essen, Wettingen, Vídeň, Berlín, Mainz, účastnil se na více než 200 výstavách, jenom odkazy na literaturu představují ve Slovníku více než 60 položek.

(Slovník Chagall, Lexicon of the CVA, www.sca-art.cz)

(nar. 5.3.1933 Třinec)

Marková Cecílie

"Souznění duší"

olej na plátně, nesignováno, práce CECÍLIE MARKOVÉ, datováno 19.10.1975. Obraz publikován v časopise Revolver Revue 1998.

60 x 95 (72,5 x 107,5) cm

99 000 Kč

Oleje této autorky jsou prakticky nedostupné a dosahují vysokých cen.

Marková Cecílie (1911-1998)

Vyučila se modistkou, později pracovala jako vedoucí v prodejně oděvů. Díky svému manželovi se setkala se spiritismem a návštěvy spiritistických seancí jí daly podnět k vlastní tvorbě.

Svou tvorbu rozvíjela zcela autonomně. Během svého života vytvořila značné množství imaginativních děl, z nichž většinu rozdala. Poprvé vystavovala v roce 1950 v Kyjově na výstavě lidové tvořivosti. Od té doby byla její neobyčejně působivá díla představena na celé řadě samostatných i společných výstav u nás i v zahraničí (Brno, Praha, Ostrava, Olomouc, Litoměřice, Bratislava, Gdaňsk, Řím, Helsinky, Mainz, Amsterdam). Její tvorbu vlastní Collection de l´art brut Lausanne ve Švýcarsku, Slovenská národní galerie v Bratislavě, Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Městské muzeum Nová Paka, Národopisné muzeum v Praze, Muzeum umění Olomouc. Ostravská televize natočila v roce 1971 krátký film k autorčiným šedesátinám, v roce 1995 vznikl v Poetické galerii Praha dokument s názvem Jiné světy Cecilie Markové. V únoru 2008 byla zahájena samostatná výstava jejích děl s názvem „Podobenství duší“ v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích (kurátor Arsén Pohribný), později byla její tvorba zařazena Alenou Nádvorníkovou do výstavy České art brut v chebské galerii a Muzeu umění Olomouc.

(Slovník Chagall, http://www.olmuart.cz/cecilie-markova-podobenstvi-dusi  561/, http://www.outsiderartcz.eu/autori/markova.htm)

(20.9.1911 Kyjov - 21.9.1998 Kyjov)

Menšík Stanislav

"Sv. František z Assisi obklopen ptáky"

mimořádný mistrovský linoryt kolorovaný akvarelem, vpravo dole signováno tužkou ST. MENŠÍK a v desce monogramem STM, datováno tužkou i v desce 1946. Adjustováno v paspartě, rámováno, pod sklem.

Tisková plocha 42 x 27,5 (62 x 46,5) cm

7 000 Kč

Menšík Stanislav (1912-1970)

malíř, grafik, narozen na Svatém Kopečku u Olomouce, malířství studoval soukromě u profesora Alfonse Muchy, od roku 1938 se účastnil členských výstav S.O.V. v Brně, Olomouci, Ostravě, Prostějově.

(9.11.1912 Sv. Kopeček u Olomouce - 16.6.1970 Olomouc)

Fiala Václav

"Přijel cirkus"

barevná litografie, signováno vpravo dole tužkou V. FIALA a v levém dolním rohu monogramem VF, kolem poloviny minulého století. Adjustováno v paspartě, rámováno.

Tisková plocha 32 x 44 (66 x 73) cm

3 200 Kč

Fiala Václav (1896-1980)

Malíř, grafik, ilustrátor, absolvent Akademie v Petrohradě, dále u Švabinského na AVU v Praze, ilustroval řadu knih především historických, v letech 1956-60 byl předseda SČUG Hollar, delší čas tvořil a vystavoval v Rusku.

(15.7.1896 Praha - 25.6.1980 Praha)

Černý Karel

"Oslava konce války"

mistrovská kombinovaná technika - olej, tempera, kvaš na kartonu, signováno vpravo dole K. ČERNÝ Š, datováno 1945. Adjustováno v úzké paspartě, rámováno, pod sklem.

29 x 40,5 (41,5 x 51) cm

75 000 Kč

Černý Karel (1910-1960)

(Lexikon českých výtvarníků (Lexicon of the CVA), abART)

(19.2.1910 Brno - 18.10.1960 Praha)

Mucha Alfons

"Jaro"

perokresba - kresba barevnými tušemi, signováno vpravo dole MUCHA, krásná ukázka kresebné virtuozity malíře. Volný list, vrcholná mistrovská práce galerijní úrovně.

39,7 x 28,2 cm

35 000 Kč

Neuvěřitelně tenká linie kresby je záměrná, neopakovatelná a nereprodukovatelná.

Pochází z majetku herce Pavla Kříže.

Mucha Alfons (1860-1939)

Malíř secesního období, umělec užitého umění, sochař, fotograf, herec, jedna z nejpozoruhodnějších postav konce devatenáctého a první poloviny dvacátého století, jeho kresby vzbudily pozornost již během studia na gymnáziu v Brně. Umělec, který nebyl přijat ke studiu na pražské Akademii, složitou životní cestou přes práci ve Vídni, studium v Mnichově a Paříži se stal „přes noc“ světoznámým díky zakázce na plakát pro Sarah Bernhardt. Navrhoval známky, bankovky, plakáty, viněty na nejrůznější výrobky - cigarety, sušenky, čokolády, láhve, maloval zástěny i návrhy jídelních menu, navrhoval nádobí, šperky, interiéry. Fotografie, které si pořizoval, sloužily jako předloha k malířské tvorbě, fotodokumentace z cest po předrevoluční Rusi byla podkladem pro Slovanskou epopej.

(Toman, Lexikon českých výtvarníků, wikipedie, www.ivancice.cz, www.muchaplockova.com/cz)

(24.7.1860 Ivančice – 14.7.1939 Praha)

Molenaer Jan Miense

"Venkovská slavnost"

mistrovský olej na dřevěné desce, signováno vpravo dole J. M. MOLENAER, pravděpodobně první polovina 17.století. Odborně restaurováno a čištěno. Rámováno v luxusním dekorativním holandském rámu, na rámu kovový štítek se jménem autora.

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

560 000 Kč

V Odborném posudku Dobroslava Halaty je odhadní cena díla stanovena částkou 3 250 000 Kč. Dorothea Pechová v Laboratorní zprávě konstatuje: "...výše uvedené dílo lze zařadit s největší pravděpodobností do první poloviny 17. století".

Odborný posudek akad. mal. Dobroslava Halaty z roku 1997,

Laboratorní zpráva Dorothei Pechové z roku 2009.

Molenaer Jan Miense (1610-1668)

holandský žánrový malíř.