ZPĚT NA OBSAH 103. AUKCE

Mega Bohumil

"Svatý Antonínek"

olej na překližce, signováno vpravo dole MEGA, padesátá - šedesátá léta minulého století, současný široký tmavě hnědě mořený dřevěný rám.

18,5 x 19 (30 x 30,5) cm

1 400 Kč

Dle majitele obraz zachycuje krajinu s Blatnickou horou, nazývanou také Svatý Antonínek, významné moravské poutní místo mezi Ostrožskou Lhotou a Blatnicí pod Svatým Antonínkem.

Mega Bohumil (1919-1985)

Malíř ze Strážnice.

(http://muzeum-straznice.webnode.cz/osobnosti-straznicka/)

(5.10.1919 - 28.5.1985)

Komárek Vladimír

"Otevřené okno s květinou"

dřevoryt, signováno dole uprostřed tužkou V. KOMÁREK, druhá polovina minulého století. Rámováno, paspartováno, pod sklem.

Výřez 27,5 x 18,5 (38 x 29) cm

1 100 Kč

Komárek Vladimír (1928-2002)

malíř, grafik, kreslíř, ilustrátor, pedagog, studium na odborné sklářské škole v Železném Brodě, po roce 1946 na AVU a VŠUP v Praze, zakladatel Skupiny 7 v Liberci, člen skupiny SČUG Hollar, SČVU, UVU-oblast Hradec Králové, ilustroval například Seifertův Deštník z Piccadilly, 1979, Holanův Strom kůru shazuje, 1981, Máchův Máj, 1982, věnoval se volné grafice (Zátiší se zrcadlem, 1987), v roce 1981 získal cenu za nejkrásnější knihu roku, zastoupen v galeriích domácích, z cizích např. galerie v Jugoslávii, Holandsku, Německu, Dánsku, jeden z našich nejvýznamnějších tvůrců drobné grafiky a ex libris

(Slovník Chagall, Lexikon českých výtvarníků, http://www.artbohemia.cz/Komarek-vladimir)

(10.8.1928 Hořensko u Semil - 24.8.2002 Jilemnice)

Treuchelová Jindra

"Kytice ve váze"

olej na kartonu, signováno vlevo na straně J. TREUCHELOVÁ, druhá polovina minulého století.

40 x 33 (46 x 39) cm

1 200 Kč

Treuchelová Jindra (1931-1985)

Treuchelová Jindřiška

Malířka, studovala na malířské škole a dekorativní malbu v propagaci a architektuře u V. Hrocha na SUPŠ ve Zlíně a Uherském Hradišti a u profesora V. Nechleby a V. Pelce na AVU v Praze, manželka významného moravského malíře Josefa Treuchla, v roce 2001 byla uspořádána posmrtná výstava v Muzeu Fojtsví v Kopřivnici.

(Lexikon českých výtvarníků, abART)

(5.11.1931 Praha - 5.5.1985 Kopřivnice)

"Naděje"

kresba tuší, signováno vpravo dole V. URBAN, datováno 1992, pouze paspartováno.

Výřez 17 x 14, celá pasparta 28 x 21 cm

500 Kč

"Nástolec"

tušový monotyp, signováno vpravo dole V. URBAN, datováno 1981. Paspartováno.

Výřez 14,5 x 10 celá pasparta 28 x 21cm

150 Kč

"Lesní zákoutí - Soběšice u Brna"

olej na dřevěné destičce, signováno monogramem VU, práce z roku 1978.

8 x 5 (19 x 15) cm

900 Kč

"Vojna není kojná"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole monogramem V.U., datováno 1964/65.

18 x 23 (23 x 27,5) cm

700 Kč

Vašíček Vladimír (?)

"Květy magnolie ve skleněné váze"

olej na plátně, signováno vpravo dole VAŠÍČEK (Vladimír ?), datováno 1944.

70 x 55 (79 x 63) cm

2 500 Kč

Pardubský

"Krajina se stromy"

olej na kartonu, signováno vlevo dole PARDUBSKÝ, datováno 1929, černý rám holandského typu..

23,5 x 23,5 (31,5 x 31,5) cm

1 500 Kč

Salichová Helena

"Pasačky krav"

olej na sololitu, signováno vpravo dole H. SALICHOVÁ, datováno 1963, vzadu papírový štítek Svazu československých umělců, krajské pobočky v Ostravě s informacemi o obraze, bílý rám.

55,5 x 66,5 (72 x 84) cm

9 000 Kč

Salichová Helena (1895-1975)

Salichová - Hálová Helena

Moravská malířka, grafička, ilustrátorka, spisovatelka, studia na akademii v Praze u Hynaise, Bukovace, Nechleby, Krattnera, žila v Polance nad Odrou, řada výstav, zastoupena v galeriích, včetně Národní galerie, jedna z našich nejlepších malířek 20. století. V roce 2009 vyšla monografie o životě a díle Heleny Salichové v rozsahu 400 stran a 1680 reprodukcí, autor Petr Pavliňák. Manželka malíře Antonína Hály (1895-1952).

(Slovník Chagall, Toman)

(25. dubna 1895 Kyjovice – 2. července 1975 Ostrava)

"Na výletě - Kumburk"

dřevoryt, signováno vpravo dole tužkou C BOUDA a vlevo dole v desce monogramem CB. Adjustováno v paspartě, rámováno, pod sklem.

Tisková plocha 24 x 16 (39,5 x 29,5) cm

900 Kč

"Dobré ráno"

barevná litografie, signováno vpravo dole tužkou A BORN, číslováno 2/10. Rámováno, paspartováno, pod sklem.

Výřez 18 x 15 (29 x 25) cm

1 500 Kč

Pochází z majetku herce Pavla Kříže.

"PF 1970"

barevná litografie, signováno propisovací tužkou K. SVOLINSKÝ. Papír nese stopy přeložení. Rámováno, paspartováno, pod sklem.

21 x 29 (38 x 48) cm

700 Kč

(Toman, Lexikon českých výtvarníků, Slovník Chagall)

"Letní krajina"

kombinovaná technika, barevné pastely, kvaš, signováno tužkou vpravo dole BOH. DVORSKÝ, kolem poloviny minulého století. Rámováno, pod sklem.

22 x 55,5 (27,5 x 61) cm

2 500 Kč

(Slovník Chagall, Lexikon českých výtvarníků (Lexicon of the CVA), Slovník ČSVU, abART)

"Krajina s pohledem na Olomouc"

kresba barevnými pastelkami, signováno vpravo dole tužkou BOH. DVORSKÝ, kolem poloviny minulého století. Paspartováno, rámováno, pod sklem.

Výřez 18 x 26,5 (40 x 48) cm

900 Kč

Husáriková Jindra

"Setkání"

mistrovská kombinovaná technika - olej, kvaš na kartonu, signováno vlevo dole J.HUSÁRIKOVÁ, datováno vzadu 1987, vzadu dále název díla, výborná adjustace.

Ve výřezu 24 x 24,5 (46 x 45) cm

16 000 Kč

Pochází ze sbírky moderního umění ze Severní Moravy.

Současný majitel při koupi zaplatil za tuto práci 22 000 Kč.

Husáriková Jindra (1931-1986)

Malířka, grafička, keramička, studovala na VŠUP v Praze, věnovala se se především malbě.

V roce 2008 otevřel její syn Petr v Karlových Varech Galerii Jindry Husárikové.

(Slovník Chagall, abART, deník PRÁVO ze dne 18.4.2016)

(14.4.1931 Trmice, Ústí nad Labem -16.4.2016)

Procházka Josef

"Na kraji lesa"

mistrovský olej na kartonu, signováno vpravo dole JOS. PROCHÁZKA, kolem poloviny minulého století.

22 x 32 (30 x 39,5) cm

12 000 Kč

Procházka Josef (1909-1984)

(30.1.1909 Horní Kruty, Kolín - 1984 Praha)

Jančálek Cyril

"Na poli"

olej na plátně, signováno vpravo dole CYR. JANČÁLEK, kolem poloviny minulého století, ozdobný rám francouzského typu, zlaté barvy.

50 x 60 (62 x 73) cm

1 500 Kč

Jančálek Cyril (1891-?)

(1.1.1891 Týnec , okres Břeclav - 7.1.1954)

Peter Robert Keil

"Portrét Hildegard Knef s cigaretou"

olej na plátně, signováno vlevo dole KEIL BERT, vzadu na plátně opět signum a adresa s tel. kontaktem pravděpodobně na autora, druhá polovina minulého století. Na několika místech malba neznatelně poškozena.

100,5 x 100,5 (106,5 x 106,5) cm

5 000 Kč

Hildegard Knef (1925-2002) byla německou herečkou, zpěvačkou a spisovatelkou. Pod jménem Hildegarde Neff hrála i v Hollywoodu. Za film "I ve smrti sami" získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon na MFF v Karlových Varech v roce 1976. V roce 2000 hrála Marlene Dietrich v dokumentu "Marlene Dietrich: Její vlastní píseň"

Keil Peter Robert (1942-)

Německý malíř a sochař. Již v dospívání projevil zájem o malování - inspiraci nacházel zejména u expresionistických umělců a v pracích Pabla Picassa. Od roku 1954 studoval soukromě u malíře Otto Nagela. V letech 1959 až 1961 studoval na Vysoké škole umění v Berlíně, kde přišel do kontaktu s mnoha dalšími umělci, kteří se později stali vlivnými umělci své generace, například Georg Baselitz, Eugen Schönebeck, Markus Lüpertz a Joachim Schmettau. Od počátku šedesátých let Keil trávil stále více času v zahraničí. Během pobytu na Mallorce se několikrát setkal s Joanem Miro. Studoval v Paříži, Londýně, Berlíně a v USA. Dnes žije a pracuje především v Zimmerau (Bavorsko, Německo), Berlíně a Los Angeles.

(nar. 6.8.1942 Züllichau (Sulechów, Polsko)

Door GEVAERT

"Zátiší s banány"

olej na plátně, signováno vlevo dole Door GEVAERT, kolem poloviny minulého století.

50 x 60 (64,5 x 74,5) cm

15 000 Kč

(1911-)