Forejtová Jitka

Talíř na pěti nožkách

sklo matované, lisované, zdobené plastickým motivem listů kapradiny, autorka Jitka Forejtová, sklárna Rosice, návrh z roku 1967, výrobní číslo 12.986.

Průměr 28,5 cm

900 Kč

Publikováno In: Katalog výstavy České lisované sklo, Gottwaldov 1972, exponát číslo 174, dále publikováno In: Domov 1973/3, str. 4.

Forejtová Jitka (1923-1996)

Forejtová Pelikánová Jitka

Sklářská výtvarnice, designérka, keramička, sochařka, studovala na grafické škole A. Strnadela, pak na VŠUP v Praze u profesora K. Štipla, pracovala s lisovaným, hutně zpracovaným sklem, porcelánem, keramikou, řada výstav a zastoupení v galeriích - The Corning museum of Glass, USA, UPM v Praze, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, v Bratislavě, Liberci, Olomouci, ve Zlíně.

(25.10.1923 Praha - 24.9.1996 Praha)

Metelák Luboš

Šestiosobní nápojová souprava Helena

sklo čiré, bezbarvé, broušené, válcovitá kupa na fasetované nožce přecházející v patku, u dna kupy pás oliv. Značeno leptanou značkou MOSER. Tvar a provedení L. METELÁK, 1968.

6x sklenice, výška 18,5 cm

1 500 Kč

Publikováno v "Moser 1857 -1997" k 140.výročí založení firmy Moser, vydal Moser a.s., Karlovy Vary, 1997, strana 268.

Metelák Luboš (1934-)

Designér, rytec, sklářský výtvarník, studium v letech 1949 - 1953 na Střední uměleckoprůmyslové školé sklářské v železném Brodě, v letech 1953 - 1959 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u Karla Štipla. V letech 1962 - 1993 byl výtvarníkem sklárny Moser. Syn Aloise Meteláka, bratr Milana Meteláka.

(nar. 19.3.1934 Železný Brod)

Karafa

sklo čiré, bezbarvé, s vínovou lazurou, fasetované, po obvodu zdobené bohatým broušeným květinovým dekorem, stejně tak zátka. Druhá polovina minulého století.

Výška 24 cm

1 400 Kč

Cukřenka - miska na bonbony na nožce s patkou

sklo modré, kupa se zvlněným okrajem, ručně malovaná květinovým dekorem. Krásný kus z období BIEDERMAIER, kolem roku 1840, muzeální položka.

Výška 12 cm, průměr 13 cm

1 450 Kč

Konvička

kamenina glazovaná v barvě slonoviny, po obvodu zdobená ruční barevnou malbou pásu růžových oválků a černých stylizovaných kytiček, doplněno černou a šedou linkou, značeno vtlačenou značkou PRAG, třicátá - čtyřicátá léta 19. století

Výška 14cm

1 600 Kč

Pohárek "Johann und Elisabeth Goehl"

sklo čiré, bezbarvé, silnostěnné, po obvodu fasetované a zdobené oválnými medailony s geometrickým brusem, patka řezaná do obloučků, na kupě obdélníková ploška se žlutou lazurou a vyrytými jmény. Druhá polovina 19. století.

Výška 13 cm

900 Kč

sklo v kobaltové barvě, bohatě zlacené a zdobené vysokým smaltem, dekor květin a motýlků, Nový Bor, 20. - 30. léta minulého století. Při horním okraji na několika místech zlacení setřené.

Výška 12,5 cm

800 Kč

Luxusní váza na nízké patce

sklo masivní, čiré, lité, broušené a leptané, patka a horní okraj hraněné, po obvodu reliéfně zdobeno třemi putti, květy a ptáčky, výborný stav.

Výška 15 cm, horní průměr 9 cm, průměr podstavy 7 cm, tloušťka skleněné stěny cca 1 cm.

1 500 Kč

Talíř servírovací

porcelán bíle glazovaný, při okraji zdobený modrým ručně malovaným dekorem, značeno vtlačenou značkou TK, Klášterec nad Ohří, dále vtlačená čísla a datace 1855, krásný sběratelský kus.

Průměr 32 cm

600 Kč

Zeisel-Stricker Eva

Velká dóza na sušenky či bonbony a čajová konvice s mléčenkou ze série FIUMA

keramika, ručně malovaný dekor - béžové/zlatavé shluky na zeleném podkladě, těla konvic kulovitá, tělo dózy oválné, značeno SMF - SCHRAMBERG HANDGEMALT DEC:400, Německo. Návrh Eva Zeisel, luxusní provedení, výborný stav, UNIKÁT, funkční i muzeální.

velká konvice s víčkem, výška 18,5 cm

konvička - mléčenka, výška 12,5 cm

dóza s víkem, výška 15 cm, délka 22 cm

3 500 Kč

SMF - Schramberger Majolika Fabrik, kořeny keramičky sahají do roku 1820. Tuto značku zavedli v roce 1918 bratři Moritz a Leopold Meyer. Továrnu prodali v roce 1938 a emigrovali do Anglie. V roce 1949 se vrátil Peter Meyer, syn Moritze, továrnu vedl do své smrti v roce 1980. V roce 1989 byla výroba ukončena. Nejslavnější návrhářkou ve firmě byla Eva Zeisel (maďarský původ, nar. 1906, zemřela 2011 v Americe). Pracovala zde pouze od podzimu 1928 do jara 1930, v této době zpracovala přes 200 návrhů. V jejích návrzích se uplatňovaly výrazné geometrické tvary.

Pohár "Dívka s čepcem"

sklo čiré, bezbarvé, lisované, po obvodu plastický motiv kosočtverců se stylizovanými květy, doplněno kartuší s portrétem ženy v dobovém oblečení, v horní části částečně setřené tři zlaté linky, pravděpodobně sklárny S. Reich & Co. okolo roku 1880.

Výška 17 cm

700 Kč

Souprava na punč

sklo čiré, bezbarvé, zdobeno broušeným motivem volavek, při spodním okraji fasetováno, Čechy, první polovina minulého století.

1x nádoba s poklopem, výška 26,5 cm, průměr 19,5 cm,

6x hrníček s ouškem, výška 8 cm.

2 900 Kč

Hračka "Obrněné vozidlo"

barevně lakovaný plech, pásy z pryže, neznačeno. Kolem poloviny minulého století, schází klíček.

10 x 20 x 9 cm

900 Kč

Dóza se čtyřmi žánrovými výjevy ve zlatem rámovaných medailonech

porcelán bíle glazovaný, zdobený plastickými a ručně malovanými kvítky, úchop víčka ve tvaru větvičky s růžičkou. Značeno modře SP DRESDEN, porcelánka Carl Thieme, Potschappel, kolem poloviny min. století, drobné oklepy na okvětních lístcích.

Výška 17 cm, průměr 19 cm

1 600 Kč

SP ve značce je zkratkou pro Sächsisches Porzellan(fabrik)

Šálek a podšálek s bohatým zlatým rostlinným dekorem

porcelán bílý, modře glazovaný, ozdobně tvarované převýšené ouško. Značeno zeleně Epiag ROYAL Made in Czechoslovakia, porcelánka Oscar & Edgar Gutherz Stará Role, značka z let 1920-1938, další tištěná značka je P&S ve vavřínovém věnci.

Výška šálku 8 cm, průměr podšálku 12 cm

200 Kč

Tištěná značka P&S ve vavřínovém věnci byla ochrannou známkou firmy Paepcke & Schäfer z Boru u České Lípy, u OŽK (Obchodní a živnostenská komora) v Liberci byla zapsaná 19.7.1921 pod číslem 11698. Firma se zabývala prodejem porcelánu a také zdobením porcelánu od různých výrobců (EPIAG, UNION).

Šálek s podšálkem celoplošně ručně malovaný

porcelán bíle glazovaný, bohatý dekor se zlacením, tištěná značka překřížená hornická kladívka a koruna s pentlemi nad nápisem Czechoslovakia, značka z let 1918-1938, PIRKENHAMMER Březová, další tištěná značka je P&S ve vavřínovém věnci.

Výška 6 cm, průměr podšálku 11 cm

200 Kč

porcelán bílý, zeleně glazovaný, zdobený domalbou kvítků a tenkou zlatou linkou, šálek na třech tlapách, převýšené ouško ve tvaru hada. Značeno PIRKENHAMMER Made in Czechoslovakia, Original Historical Pattern, Hand Painted, 70./80. léta minulého století.

Výška 9 cm, průměr 11 cm

200 Kč

Malý talířek "Petersburg"

porcelán bíle glazovaný, florální dekor v odstínech fialové barvy, tenká zlatá linka na zvlněném okraji. Značeno AK Kaiser W Germany, značka z let 1970 - 1990, série Petersburg.

Průměr 7,5 cm

200 Kč

Plastika "Odpočívající pes"

porcelán bíle glazovaný, na elipsovité plintě zlacení, značeno FRAUREUTH KUNSTABTEILUNG, Německo, značka používaná v letech 1915-1926, velmi dobrý stav, krásný sbírkový kus.

Výška 8 cm, podstava 20,5 x 12 cm

500 Kč

Lustr s lipovými listy

mosazná konstrukce je ve spodní části zdobená čtyřmi lipovými listy, pevná středová tyč je kanelovaná, tři objímky na žárovky jsou soustředěné u tyče, společné stínidlo ze skla krémové barvy. První polovina minulého století.

Výška cca 83, průměr stínidla 47 cm

1 500 Kč

Nutná revize elektroinstalace, neručíme za škody způsobené elektrickým proudem.