Haas Leo

"Portrét mladé ženy v klobouku"

mistrovský portrétní akvarel a kvaš, signováno vlevo dole LEO HAAS, vzadu uvedeny informace o autorovi. Portrétovaná žena byla údajně významnou židovskou osobností.

67 x 48 (75 x 55,5) cm

6 000 Kč

Autor patřil mezi významné židovské malíře, je zastoupen v izraelských sbírkách.

Mimořádná nabídka.

Haas Leo (1901-1983)

Haas Lev

Malíř, grafik, karikaturista, studoval na umělecké škole v Karlsruhe a na Akademii výtvarných umění v Berlíně u profesora Orlika a Jäckela. Krátce působil ve Vídni, v roce 1926 se vrátil do Opavy. Byl členem sdružení KUNSTRING, v němž se soustřeďovali německy hovořící umělci Ostravska v meziválečném období. Ve válečném období byl jako antifašista židovského původu nasazen na nucené práce v Nisku (Polsko) a Ostravě, deportován do Terezína, následovalo věznění v několika koncentračních táborech až do konce války. Část jeho díla vytvořeného během pobytu v Terezíně se podařilo uschovat a po válce z úkrytu vyzvednout. Usadil se v Praze, ve svých dílech dlouho zpracovával otřesné zážitky z vězení. V roce 1955 přesídlil do Východního Berlína.

(15.04.1901 Opava - 13.08.1983 Berlín)

Kotík Pravoslav

"Ležící dívčí akt"

brilantní kresba sepiovým inkoustem a akvarel, signováno dole uprostřed PRAVOSLAV KOTÍK, adjustováno v paspartě, pod sklem, rám současná dřevěná lišta.

13,5 x 22 (47 x 53) cm

6 500 Kč

Kotík Pravoslav (1889-1970)

(1.5.1889 Slabce, Rakovník - 14.1.1970 Praha)

Kotík Pravoslav

"Dva sedící ženské akty"

lavírovaná kresba sepiovým inkoustem a tužkou, signováno vpravo dole monogramem PK (Pravoslav Kotík), adjustováno v paspartě, pod sklem, rám současná dřevěná lišta.

Ve výřezu 15 x 21 (48 x 52) cm

3 800 Kč

Kotík Pravoslav (1889-1970)

Baďura Petr

"Kávovarna Lucerna"

mistrovská černobílá fotografie, signováno vzadu na fotografii, datováno 28.10.2004, rámováno, zaskleno.

26 x 51 (34 x 59,5) cm

2 500 Kč

Baďura Petr (1945-)

Český fotograf, člen Svazu fotografů, výstavy v Čechách i v zahraničí.

Kunisch H.

"Stojící ženský akt s drapérií"

olej na kartonu, signováno vpravo dole H. KUNISCH, datováno 1930, vzadu poznámka galerie LAFAYETÉ PARIS.

33 x 26 (46 x 38) cm

8 500 Kč

Galbavý Rudolf

"Geometrické objekty ve fialovém prostoru"

olej na sololitu, signováno, datováno 2012.

49,5 x 49,5 (54,5 x 54,5) cm

3 500 Kč

Galbavý Rudolf (1951-)

(nar. 1951 Vracov na Jižní Moravě)

Kotík Pravoslav

"Co se děje za závěsem"

mistrovská kresba uhlem, signováno, kvalitní adjustace v paspartě a rámu, zaskleno.

Ve výřezu 28,5 x 20,5 (62 x 52) cm

4 600 Kč

Pochází ze sbírky kreseb Pravoslava Kotíka.

Kotík Pravoslav (1889-1970)

Alex Adolf Jelínek

"Stavba přehrady"

lept, signováno, bohatá figurální scenérie, kolem roku 1926, rámováno pod sklem.

44 x 64 (47 x 67) cm

2 800 Kč

Alex Adolf Jelínek (1890-1957)

Jelínek Adolf

Spisovatel, malíř, kreslíř, grafik evropského formátu, vlastním jménem Adolf Jelínek, pražská akademie u Švabinského, mnichovská akademie u profesora Janka, člen SVU Mánes, SČUG Hollar, zastoupen v Národní galerii, v Lexikonu dlouhý výčet výstav.

(25.4.1890 Strmilov, Jindřichův Hradec - 2.9.1957 Praha)

Kroča Antonín

"Bohaté květinové zátiší"

olej na sololitu, signováno vpravo dole KROČA, datováno 1993.

54 x 34 (68 x 48) cm

6 900 Kč

Mistrovské moderní dílo.

Práce vynikajícího současného malíře.

Kroča Antonín (1947-)

Malíř, studia na SUPŠ v Uherském Hradišti u Karla Hofmana, Jana Blažka, dále na AVU v Praze u profesorů Smetany a Johna, člen SVU Mánes, zastoupen v řadě galerií včetně Národní galerie Praha, kolem padesáti výstav jak doma, tak v zahraničí.

(21.10.1947 Dolní Sklenov, Hukvaldy, okr. Frýdek-Místek)

Tomek V.

"Bohatá kytice slunečnic a gladiol ve váze"

olej na tvrzené desce, signováno vpravo dole V. TOMEK, datováno 1975, rámováno, zaskleno.

80 x 60 (100 x 80) cm

7 500 Kč

Velká reprezentativní práce.

Dobeš Josef

"Zátiší se zajícem a bažantem"

mistrovský olej na desce, signováno vlevo nahoře DOBEŠ, kolem roku 1935, ručně řezaný zlacený rám francouzského typu.

66 x 50 (80 x 64,5) cm

6 500 Kč

Výborná práce významného malíře.

Dobeš Josef (1898-1974)

Malíř, ilustrátor, malířství studoval soukromě, byl vězněn spolu s Josefem Čapkem v Oranienburgu, kde namaloval jeho poslední portrét, výrazný malíř regionu, zastoupen ve sbírkách GVU Ostrava.

(23. 5. 1898 Polanka nad Odrou, okr. Nový Jičín - 3. 1. 1974 Ostrava)

Krauer Josef

"Přípitek krále"

mistrovská kombinovaná technika - tuš, kvaš, tempera, signováno.

Ve výřezu 42,5 x 28,5 (60,5 x 46) cm

9 500 Kč

Práce významného malíře, přítele Jana Zrzavého. Objevení jeho pozůstalosti v devadesátých letech způsobilo senzaci, řada jeho děl skončila v zahraničí, zejména ve Švýcarsku.

Krauer Josef (1927-1990)

Malíř, grafik, restaurátor, v letech 1948-1951 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, maloval kulisy a navrhoval kostýmy pro barrandovské ateliéry, přispíval do časopisu Mladý svět, věnoval se i literatuře a numerologii. Přátelil se s mnoha známými osobnostmi své doby, byl přítelem Jana Zrzavého, Hrabala, Boudníka. Jeho pozůstalost v devadesátých letech vzbudila pozornost a byla rozprodána především do zahraničí, zejména do Švýcarska, jeho práce zakoupily např. Galerie moderního umění v New Yorku, Bruselu, atd. Výstavu "Josef Krauer: Výběr z pozůstalosti" uspořádala galerie VLTAVÍN ve dnech 17.6.2003 - 13.6.2003.

Informace o autorovi jsou uvedeny v publikaci: SAJVERA, Bohuslav. Osobnosti Uhlířskojanovicka. Vyd. 1. Uhlířské Janovice: Město Uhlířské Janovice, 2006, s. 47.

(19.2.1927 Chmeliště, okr. Kutná Hora - 12.2.1990 Praha)

Münzberg Ida

"Portrét ženy s bílým stojáčkem"

mistrovský olej na kartonu, signováno vpravo dole IDA M. (Münzberg), nedatováno, vlevo dole rukou psaný špatně čitelný text. Na zadní straně rovněž portrétní olejomalba. Luxusní rám příčně žebrovaný, zlatá barva.

35 x 31 (45 x 41) cm

7 500 Kč

Oboustranná malba.

Münzberg Ida (1876-1955)

Münzbergová Ida

Malířka, v letech 1903-1911 studovala ve Vídni na Akademie der bildenden Künste (Akademie výtvarných umění) u R. Jetmara a Gustava Klimta. Umělecky ceněné jsou zejména její portréty, malovala také květinová zátiší, městská zákoutí Těšína a okolní krajinu.

(18.2.1876 Střítěž - 5.6.1955 Český Těšín)

Procházka František X.

"Kůň na pastvě"

olej na lepence, signováno Fr. X. PROCHÁZKA, datováno 1918.

55,5 x 70 (62 x 77) cm

4 500 Kč

Kvalitní práce známého malíře zvířat z počátku minulého století.

Procházka František X. (1887-1950)

Procházka František Xaver

Malíř, ilustrátor, grafik, restaurátor, studia na pražské akademii u Vlaho Bukovace, Hanuše Schwaigera a Maxmiliána Pirnera, pobyty v Německu, Paříži, Amsterodamu, Antverpách, výstavy v Salóně Topičově i Rubešově apod., galerijní zastoupení.

(14.10.1887 Příbram - 24.12.1950 Praha)

Foltýn František, okruh

"Barevná abstrakce"

mistrovský olej na lepence, signum nenalezeno, nedatováno, nad středem pravé strany mírně odřeno, výborná adjustace, výborná nabídka.

72,5 x 37,5 (88,5 x 53,5) cm

29 000 Kč

Teissig Karel

"Stojící dívčí akt"

mistrovský kvaš, signováno vpravo dole KAREL TEISSIG, datováno 1958, velmi kvalitní adjustace, plátěná pasparta, rámováno, pod sklem.

41 x 24 (73 x 54) cm

1 600 Kč

Teissig Karel (1925-2000)

Malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, jeden z nejvýznamnějších českých umělců druhé poloviny 20. století, studoval na soukromé malířské Sychrově škole, na AVU v Praze u profesora Nechleby a na Académie Royale des Beaux-Arts v Bruselu, řada výstav a ocenění, zastoupen v mnoha galeriích, včetně Národní Galerie v Praze, 1961 obdržel Cenu Toulouse-Lautreca, Paříž.

(19.4.1925 Unhošť, Kladno - 1.10.2000 Praha)

"Kapela francouzské královské gardy"

kolorovaný grafický list, vyobrazeny uniformy a hudební nástroje, počátek minulého století, umělecká adjustace pod sklem, výborný stav.

47,5 x 30,5 (56 x 40) cm

1 900 Kč

Texty na listu:

MUSIQUE DE LA GARDE ROYALE, René Perrout - Les Images d'Epinal, Tiré sur le bois original de la maison PELLERIN.

Perrout René (1868-1920) publikoval „Les Images d'Epinal“ poprvé v roce 1912.

"Kytice ve džbáně"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole, signatura částečně kryta rámem..

59 x 40 (74 x 55) cm

2 500 Kč

Pařík Jiří

"Pangrác Servác Bonifác"

mistrovská kombinovaná technika - tuš, kvaš, akvarel, signováno uprostřed JIŘÍ PAŘÍK, datováno 1985.

39 x 57 (44 x 62) cm

4 500 Kč

Pařík Jiří (1930-)

Ilustrátor a karikaturista, autodidakt, jako kreslíř spolupracoval s redakcí Literárních novin, Kulturní tvorby, Mladého světa, Plamen, Výtvarná práce atd., existují sběratelé tohoto kreslíře a karikaturisty

(nar. 21.2.1930)

Juhas - Knotek Václav

"Kolonie"

mistrovský olej na kartonu, signováno vpravo dole JHS (Knotek Václav, pseudonym JUHAS). Masivní umělecký rám.

30 x 40 (53 x 62) cm

4 500 Kč

Juhas - Knotek Václav (1891-1954)

Malíř krajinář v Praze, pseudonym JUHAS, žák pražské akademie u Nechleby a Blažíčka, asistent ústavu kreslení na Vysoké škole architektury u O. Blažíčka, výstavy ve Vídni, Oslu, Kodani, Bergenu a pravidelně u nás, jako stipendista Ministerstva školství pobýval v Paříži.

(27.9.1891 Liblice u Mělníka - 11954)