Lípa Oldřich

Luxusní váza "Voda"

sklo čiré, bezbarvé, silnostěnné, řezané, leptané a leštěné, motiv ryby a stylizovaných bublin. Zespodu na dně vázy je vyrytý autorský název "VODA", signatura OLDŘICH LÍPA a datování 1949.

Výška 24 cm, průměr 13 cm, síla stěny na okraji cca 3 cm

5 500 Kč

Unikátní autorská práce ve skle, ojedinělá nabídka.

Plastika "Tanečnice v rokokovém stylu"

porcelán malovaný, značeno VOLKSTEDT, vtlačeně 1031, kolem poloviny minulého století, vzadu na sukni poškozená krajka - poškození hnědě zabarveno, schází malíček na pravé ruce, další drobná poškození.

Výška 16 cm, šířka 10 cm

1 900 Kč

Plastika "Dáma v krajkové krinolíně"

růžový porcelán zdobený ručně malovanými květy, toaleta lemovaná bohatou krajkovou výzdobou, střevíce a okraje podstavy zlacené, značeno písmenem N s korunkou, kolem poloviny minulého století, velmi dobrý stav.

Výška 31 cm, šířka 23 cm

4 500 Kč

Kabelka plesová, biedermeier

textilní, celoplošně pošitá skleněnými barevnými korálky - dekor roh hojnosti, plasticky zdobený kovový rám a zapínání, kovové řetízkové ucho, kolem poloviny 19. století.

Výška 21 cm, šířka 15 cm

1 200 Kč

Nádherný sbírkový kus.

Zlatý náramek - otevřený ovál

žluté zlato, spleteno ze dvou pramenů, osazeno dvěma vzácně bílými diamanty s briliantovým brusem, značeno puncovní značkou Kohout 3, konec minulého století, krásná zlatnická práce.

Ryzost zlata 750/1000 (18 K), 2 ks briliantů celkem cca 0,40 ct, celková hmotnost 30,64 g btto,

velikost 6 x 7 cm

49 000 Kč

Přiloženo Osvědčení gemologické laboratoře Ing. Jaroslava Jiránka

Jiroutek Jiří

Komoda U-453 na čtyřech šikmých nožkách

přírodní mořený dub, osm zásuvek po čtyřech nad sebou, čela zásuvek v efektních barevných pruzích, návrh JIŘÍ JIROUTEK 1958 pro Interiér Praha, výroba v provozovně TŘESŤ podle normy TPJ-39-03-91/61-INT. Stav dobrý, včetně horní desky, pouze drobné oděrky

Délka 110 cm, výška 76 cm, hloubka 45 cm

7 500 Kč

- Vzadu papírový štítek výrobce. Štítek odkazuje na normu z roku 1961 a ceník z roku 1962. Vzadu rovněž velmi špatně čitelné razítko - čteme 1968.

- Zásuvky - postranice dřevěné, dno sololit.

- Čela zásuvek jsou tvořena z podélných černě lakovaných dřevěných úchytů a bílého či růžového lamina/umakartu, které tak vytvářejí velmi efektní střídající se pásy černé, bílé a růžové barvy.

- V horní části bočnic jsou 4 otvory pro případné uchycení nástavby (obytné stěny).

Obě komody mohou být přes drobné odlišnosti - jiná kresba dřeva na horní desce a rozdílná konstrukce vnitřních částí zásuvek - použity jako párové, rozměry jsou stejné. Velmi nadčasový design vznikl pod vlivem bruselského Expa 1958, v loňském roce oslavil 60-té jubileum od svého vzniku. U této příležitosti vyšel dne 25.12.2018 na serveru LIDOVKY.CZ rozhovor s Jiřím Jiroutkem s názvem "Nejkrásnější život ze všech lidí. Jiří Jiroutek se po právem stal ikonou českého designu.", V článku se píše mimo jiné o těchto komodách, které nabízíme v naší aukci: "Ikonou dnes může být cokoliv. Ale ikon v pravém smyslu slova je pomálu. Jednou takovou je bezesporu komoda U-453. V roce 1958 ji vymyslel Jiří Jiroutek (90). Stala se nejslavnějším kouskem ze série sektorového nábytku, který designér navrhl pro národní podnik Interiér Praha a který se vyráběl dvacet let. Letos komoda opět ožila díky značce Nanovo."

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/design/nejkrasnejsi-zivot-ze-vsech-lidi-jiri-jiroutek-se-po-pravem-stal-ikonou-ceskeho-designu.A181206_154444_ln-bydleni_ape

Nanovo se vrátilo k této komodě v limitované sérii.

Vysoce funkční a navíc žádaný nábytek z šedesátých let. Na výrobním štítku je uvedena cena 540 Kčs podle ceníku z roku 1962. V té době stála chalupa v Krkonoších cca 5 000 Kčs.

Jiroutek Jiří (1928-)

Český nábytkář a interiérový designer. V roce 1947 nastoupil do firmy Michalík, po jejím znárodnění pracoval v podniku Interiér Praha. Později přijal nabídku přímo od Ingvara Kamprada, majitele firmy IKEA. Domů se vrátil po 3,5 letech, v Interiéru Praha mohl pracovat pouze jako řadový prodavač. Po zásahu Ingvara Kamprada dostal místo v oddělení zahraničního obchodu, kde navrhoval nábytek. Po revoluci 1989 založil vlastní ateliér.

(Narozen 30.1. 1928)

Jiroutek Jiří

přírodní mořený dub, osm zásuvek po čtyřech nad sebou, čela zásuvek v efektních barevných pruzích, návrh JIŘÍ JIROUTEK 1958 pro Interiér Praha, výroba v provozovně TŘESŤ. Stav horní desky dobrý.

7 500 Kč

Vysoce funkční úložný nábytek z šedesátých let.

- Vzadu částečně utržený štítek, vzadu rovněž razítko, čteme 1968, zde rovněž uvedena cena 540 Kčs.

- Zásuvky dřevěné.

- Čela zásuvek jsou tvořena z podélných černě lakovaných dřevěných úchytů a bílého či růžového lamina, které tak vytvářejí velmi efektní střídající se pásy černé, bílé a růžové barvy.

- V horní části bočnic jsou 4 otvory pro případné uchycení nástavby (obytné stěny)

- Jedna bočnice má menší poškození v místě, kde byl zřejmě neodborně uchycen další díl nábytkové sestavy.

Jiroutek Jiří (1928-)

(Narozen 30.1. 1928)

Eschler Rudolf

Sada sklenic culbuto

sklo barvy beryl, ručně foukané, zdobené broušenými loveckými motivy, návrh Rudolfa Eschlera z roku 1935, každá sklenice značena papírovým štítkem Moser, používaným od roku 1992, 5 kusů.

Výška 6,4 cm

1 500 Kč

Luxusní provedení.

Eschler Rudolf (?-?)

Kreslič. Jeho podíl na návrzích je doložen od počátku 20. století. V průběhu 30. let byl autorem řady tvarů váz, likérových a toaletních souprav. Dle publikací Moser 140 a 160 let jsou životní údaje Rudolfa Eschlera neznámé.

Stolní lampa

poniklovaný kov, cylindr na vrcholu ozdoben geometrickým zakončením šroubu upevňujícím ho k noze lampy, dvě objímky na žárovky z bílého porcelánu, každá žárovka má vlastní vypínač. Neznačeno, první polovina minulého století.

Výška cca 46 cm

4 500 Kč

Nutná revize elektroinstalace, neručíme za škody způsobené elektrickým proudem.

Loutka - marioneta Kašpárek s rolničkou na šaškovské čepici

malovaná, červený a bílý obleček, hlava, nohy a trup řezané z měkkého dřeva, konce rukou textilní, první polovina minulého století. Loutka pochází z majetku známého loutkařského rodu Laghiů, autorem je možná sám Václav Laghi ml.

Délka samotné loutky cca 46 cm

12 000 Kč

Šestiosobní čajová a dezertní souprava

jemná kamenina glazovaná smetanovou glazurou, dekorace zlacením a barevným rostlinným motivem ve stylu Imari, vespod tištěná značka COPELAND LATE SPODE ENGLAND pro roky 1894 - 1910, typ BERTHA. Na nástolci při okraji dva oklepy staršího data.

1x konvička, výška 17 cm,

1x mléčenka, výška 16 cm,

1x oválná miska - cukřenka, výška 7 cm,

6x šálek, výška 6 cm,

6x podšálek, průměr 16 cm,

6x dezertní talířek, průměr 18,5 cm,

1x nástolec, výška 13,5 cm, průměr 25 cm

4 500 Kč

Luxusní, sbírková a muzeální položka.

Plastika "Děvčátko se žlutou mašlí, košem a kočičkou"

porcelán bíle glazovaný, ručně domalovaný zlatou linkou a žlutou barvou, značeno tištěnou značkou KATZHÜTTE, první polovina minulého století.

Výška 14 cm

900 Kč

Peněženka na drobné

škeble v pantové mosazné montáži s uzávěrem, uvnitř tři skládací přihrádky z textilie a výztužného papíru, druhá polovina 19. století.

6 x 8 cm

900 Kč

Brož

stříbro formované do stylizovaného rostlinného dekoru, "obdélníkový" obrys, v centrální části oválný medailon z leštěného zeleného chalcedonu, vrcholné Art Deco, platná puncovní značka S-48 pro roky 1929 - 1941.

Hmotnost 13,30 g btto, ryzost stříbra 800, cca 3,5 x 7 cm

2 700 Kč

Náramek článkový

stříbro, články duté, zdobené jemným gravírováním, na jednom článku zespodu vyryté datum 19.5.1937, jazýčkový uzávěr s pojistkou, platná puncovní značka S -46, 30. léta minulého století, Art Deco.

Délka včetně zapínání 18,5 cm, hmotnost 17,94 g btto, ryzost stříbra 900/000

1 600 Kč

Oválná brož - přívěs s tváří Madony

stříbro, zdobené v centrální částí červeným emailem tzv. guilloche a reliéfní hlavou Madony, platná RU puncovní značka S-33, 2. polovina 19 století. Původně zlacené.

Výška 4,8 cm, hmotnost 20,29 g btto, ryzost stříbra 800/000

4 500 Kč

Luxusní šperk.

Skládací brýle - spona na kapsu či šátek

ozdobná část ve tvaru listu je ze silně poniklovaného kovu osazeného markazity, obroučky ze stříbra ryzosti 800/1000, značeno mistrovskou značkou FB.

Klip ve složeném stavu cca 3 x 5,5 cm, obroučky v rozloženém stavu 2,8 x 9,5 cm

900 Kč

Raritní šperk.

Řetízek s přívěsem

stříbro, přívěs tvarovaný jednoduchým stylizovaným Art Deco dekorem se skleněným kamenem v barvě almandinu, platná puncovní značka S-46, 30. léta minulého století.

Přívěs s očkem cca 4,5 cm, délka řetízku 46 cm, ryzost stříbra 900/1000, celková hmotnost 5,34 g btto

900 Kč

Přiloženo osvědčení Puncovního úřadu.

Starý vysavač doutníkový, model Z16

s příslušenstvím, kovové části chromované, dřevěný kufr. Značeno WORLD FAMOUS ELECTROLUX MADE IN SWEDEN, na kovovém štítku data MOD. Z16, No S5008126, 220V, 230W. Světově proslulý design, jedinečná dekorace.

Kufřík 21,5 x 69,5 x 23,5 cm

1 000 Kč

UPOZORNĚNÍ: i když je vysavač ve velmi dobrém stavu a údajně funkční, neprodáváme elektrospotřebič, ale PŘEDMĚT SBÍRKOVÝ nebo REKLAMNÍ

"Magic Box" - rozkládací pracovní stůl s policemi a výsuvnou lampou

v uzavřeném stavu jednoduchá skříňka. Design švýcarská firma Mummenthaler & Meier, původní design 1928, námi nabízený stůl 50-tá léta minulého století. Klíček není k dispozici, jinak stav dobrý odpovídající staří (pouze drobné oděrky).

V uzavřeném stavu: výška 114 cm, šířka 83 cm, hloubka 54 cm,

v plně otevřeném stavu: výška 114 cm, šířka 167 cm, hloubka cca 73 cm

65 000 Kč

V plně rozloženém stavu vzniká dostatečně velká psací plocha s výsuvným osvětlením, zásuvkou a řadou poliček, včetně velké výsuvné police pod psací plochou.

Skvělý design, skvělá funkčnost.

Angličtina pro takové výrobky používá slovní označení "work station".

Je nutná revize elektroinstalace.