Květináč

porcelán bíle glazovaný, uprostřed těla květináče široký světlemodrý pás s barevnou ruční malbou květů fuchsie a zlacením, po stranách plastický náznak úchopů ve tvaru stylizovaných mužských tváří, značeno vtlačeným číslem 1, počátek 20. století

Výška 16 cm, průměr 18 cm

300 Kč

Nástolec a pět dezertních talířků, dekor barevným motivem ovoce

majolika bíle glazovaná, značeno tištěnou značkou VILLEROY & BOCH Wallerfangen Dep.-Ges.-Gesch.-Reg. Dále tištěně: nástolec 2469 K, talířky 2469 U, vtlačeně: nástolec H4 ˝, talířky J4 1/2. Jeden talířek má při okraji vlasovou prasklinu.

1x nástolec, výška 13 cm, průměr nástolec 23 cm,

5x talířek, průměr 20 cm

900 Kč

Čisté ART DECO

Reklamní popelníček brněnského obchodního domu Stern

porcelán bíle glazovaný, zdobený barevným tiskem stylizovaného rostlinného dekoru, ART DECO, zespodu zeleně tištěný německý reklamní text, první polovina 20. století.

Průměr 9 cm

200 Kč

"Dárky, které udělají radost, jsou v nejbohatším výběru v obchodním domě Stern, Brno, Minoritská."

Desetiosobní mocca souprava

porcelán bíle a žlutě glazovaný, dekor zlacením a medailony s barevným tiskem ptáčků a větviček s plody. Na konvici a mléčence tištěná značka EPIAG ROYAL, na šálcích EPIAG KARLOVY VARY, na šálcích a podšálcích stříbrné číslo 60, dvacátá léta 20. století.

1x konvice, výška 17,5 cm,

1x mléčenka, výška 9 cm,

10x šálek, výška 4 cm,

10x podšálek, průměr 11 cm

1 200 Kč

Hračka cvrlikající ptáček v klícce

figurka ptáčka sedí na kruhovém bidýlku v kovové klícce, ve spodní části je knoflík vypnutí / zapnutí / interval činnosti a šestipolohový přepínač A - F ptačího cvrlikání, ve dně klícky otvor pro baterii. Japonsko, 50. léta minulého století, funkční.

Výška klícky 21 cm, průměr 9,5 cm

900 Kč

Šálek s podšálkem a dvěma dezertními talířky - sestava sedmi setů

porcelán bíle glazovaný, zdobený růžovými pásy, barevným tiskem květů, zlacením a při okraji pásem plastického květinového dekoru. Značeno zelenou tištěnou značkou ROSENTHAL SELB BAVARIA, model MARIA, první třetina minulého století.

7x šálek, výška 6 cm

7x podšálek, průměr 16 cm

7x dezertní talířek menší, průměr 15,5 cm

7x dezertní talířek větší, průměr 19,5 cm

5 500 Kč

Váza na vysoké patce

porcelán bíle glazovaný, zdobený barevným tiskem květinového dekoru a zlatou linkou při horním okraji, horní zoubkovaný okraj přehrnutý, neznačeno, první polovina minulého století.

Výška 24,5 cm

500 Kč

Nápojová sestava

sklo silnostěnné čiré, bezbarvé, nízké patky, na kupách broušený monogram JS (?), konec 19. století. Skelníce mají zvonkovitý tvar, nabízíme celkem 33 kusů ve třech velikostech.

12x největší sklenice, výška 11,5 cm, průměr 8,5 cm

12x menší sklenice, výška 10,5 cm, průměr 7cm

9x sklenička na likér výška 9,5 cm, průměr 4,5 cm

1 200 Kč

Horáček Bohuslav

Těžítko s patkou "Shakespearovské téma - Hamlet"

sklo čiré, foukané, korpus broušený, dekor rytý, signováno B. HORÁČEK, datováno 1975. Varianta 1/1 (existuje pouze jediný kus). Inspirováno historickými díly starých mistrů.

Výška 16 cm

12 000 Kč

Autorské dílo získané do aukce přímo od autora. Práce na tomto artefaktu, bez přípravných sklářských prací, trvala autorovi přibližně dva týdny.

Jde o jednoho z nejlepších rytců skla na světě.

Certifikát vystavený autorem

Horáček Bohuslav (1933-)

Rytec skla o sobě:

"Narodil jsem se 14.1.1933 ve Veletově, okres Kolín.

V roce 1946 jsem se přestěhoval s rodiči do Mistrovic u Kamenického Šenova. V této vesničce bylo mnoho domácích dílen sklářských řemeslníků (rytců, brusičů skla a malířů skla). S otcem jsem navštěvoval řadu těchto domácích dílen, zde vznikl můj vztah ke sklu.

V roce 1948 jsem ukončil základní školu v Kamenickém Šenově a udělal přijímací zkoušky na státní odbornou školu sklářskou v tomto městě. Studoval jsem obor rytí skla u profesora Háska, dalšími odbornými učiteli byli profesor Havlas, profesor René Roubíček, profesor Hudík. Po absolvování SPŠS v Kamenickém Šenově jsem v roce 1951 nastoupil u firmy Lobmeyer umělecké sklo v Kamenickém Šenově. V tomto provozu působil jako výtvarný vedoucí Štěpán Ráth, vynikající sklářský odborník. Pracovalo zde mnoho dobrých rytců, v dílně bylo osm rytců, několik rytců pracovalo doma, a dvě výtvarnice. S dalšími externími výtvarníky jsme spolupracovali a realizovali jejich návrhy.

VHJ Crystalex se v sedmdesátých a osmdesátých letech dařilo, hledaly se další možnosti jak zlepšit a zvýšit odbyt skla, proto se věnovala větší pozornost i formám propagace. Jednou z možností bylo předvádění rytí skla na různých komerčních akcích ve světě (v obchodních domech nebo galeriích).

Rytí skla je řemeslo s velkou tradicí, není náročné na vybavení ani prostor. K práci stačí psací stůl, malý mosazný stroj , elektrický motor a drobné nářadí. To vše lze jednoduše přemístit a instalovat všude bez rizika bezpečnosti. Takto vybavení jsme jezdili propagovat české sklo ve světě.

Zúčastnil jsem se těchto akcí:

1968 – Libanon, Bejrút

1970 1972, 1973 Švýcarsko – Zürich, Ženeva, Lausanne

1974 – Kanada – Montreal, Toronto

1975 – Anglie – výstavní akce PZO Skloexport

1976 – Anglie – Londýn, obchodní dům Selfridges

1977 – Austrálie – Sydney, Melbourne

1982 – Austrálie, Sydney, Adelaide

1982 – Filipíny, Manila

1984 – Japonsko, Osaka – Mezinárodní veletrh a ukázka tradičních řemesel

1989 – Austrálie, Sydney, Adelaide, Perth

Veškerá moje propagační činnost jako rytce skla, byla zřejmě dobrá a byla stále žádaná. Moji snahou bylo ukázat lidem něco z tohoto krásného řemesla a přispět k dobrému jménu českého skla."

Horáček Bohuslav

Objekt "Jonáš a velryba"

sklo čiré, skleněný blok zbroušený do tvaru ryby. Rytý dekor s motivem Jonáše sedícího v břiše velryby, signováno B. HORÁČEK, datováno 1986. Varianta 1/1 (existuje pouze jediný kus).

Výška 9 cm, délka 27,5 cm

18 000 Kč

Autorské dílo získané do aukce přímo od autora. Práce na tomto artefaktu, bez přípravných sklářských prací, trvala autorovi přibližně dva týdny. Na toto téma autor zpracoval ještě jednu originální plastiku, opět variantu 1/1.

Certifikát vystavený autorem

Horáček Bohuslav (1933-)

Rytec skla o sobě:

1968 – Libanon, Bejrút

1982 – Filipíny, Manila

Horáček Bohuslav

Pohárek na nízké patce "H. SIMON APOST"

sklo čiré, bezbarvé, korpus broušený, dekor rytý motivem sedící postavy apoštola Šimona, signováno B. HORÁČEK, datováno 1970. Inspirováno historickými díly, použitá technika starých mistrů. . Varianta 1/1 (existuje pouze jediný kus).

Výška 13 cm

13 500 Kč

Certifikát vystavený autorem

Horáček Bohuslav (1933-)

Rytec skla o sobě:

1968 – Libanon, Bejrút

1982 – Filipíny, Manila

Horáček Bohuslav

Váza na nízké patce - dekor lilie

sklo čiré, bezbarvé, přejímané modrým, korpus broušený, při horním okraji fasetovaný, rytý květinový dekor, signováno B. HORÁČEK, datováno 2010. Varianta 1/1 (existuje pouze jediný kus).

Výška 37,5 cm

34 000 Kč

Autorské dílo získané do aukce přímo od autora. Práce na tomto artefaktu, bez přípravných sklářských prací, trvala autorovi přibližně dva měsíce.

Certifikát vystavený autorem

Horáček Bohuslav (1933-)

Rytec skla o sobě:

1968 – Libanon, Bejrút

1982 – Filipíny, Manila

Secesní lustr ve tvaru zvonku

na jednu žárovku, stínítko sklo čiré, růžové, s natavenými a česanými nitkami z čirého hnědého skla, matně irizovaný povrch, mosazný článkový řetěz, bílá porcelánová objímka, Čechy, Loetz (?), přelom 19./20. století.

Výška skleněného stínítka 16 cm, průměr stínítka 12,5 cm, celková výška 76,5 cm

4 900 Kč

Neručíme za elektroinstalaci.

Plastika "Kůň"

porcelán bíle glazovaný, vespod vtištěná značka s E v trojúhelníkovém porcelánovém nálepku, vtlačeně Made in Czechoslovakia, vtlačená čísla 413 20 a značení pro druhou jakost. ROYAL DUX, polovina minulého století. Výrobní vady a prasklina na plintě.

Výška celé plastiky 40 cm, plinta 3 x 28 x 13 cm

1 900 Kč

Stříbrný nástolec se skleněnou vložkou

kovová část ze stříbra, na kupě a patce prořezané proužky reliéfních větviček růží. Značeno RU puncovní značkou DIANA a mistrovskou značkou MG. Vložka sklo čiré, bezbarvé, jednoduchý geometrický brus, drobné oklepy. Skleněná vložka nepůvodní.

NÁSTOLEC

ryzost Ag 800/1000, hmotnost 450,85 g btto,

výška cca 17 cm, průměr cca 19,5 cm.

VLOŽKA

výška cca 6 cm, průměr cca 19,3 cm.

Celková výška 18,5 cm

7 500 Kč

Žardiniéra

stříbřená zinková kompozice, bohatě plasticky zdobeno rokajemi, rozvilinami a květy růží, dekorativně pojaté úchopy po stranách vychází z rokokových prvků, značeno DEPOSE 454 ORFEVRERIE DILECTA, Francie kolem roku 1900.

Výška 20,5 x 45 x 14,5 cm

1 500 Kč

Skleněná vložka se nezachovala.

Čajová souprava šestiosobní

porcelán bíle glazovaný, zdobený bohatým částečně setřeným zlacením, podšálky značeny vtlačenou značkou M2, konvice a cukřenka vtlačeně číslem 17, polovina 19. století. Na jednom šálku oklep při horním okraji, na jednom krakeláž v glazuře

1x konvice, výška 20,5 cm

1x mléčenka, výška 18 cm

1x cukřenka, výška 10cm, průměr 13 cm

6x šálek, výška 7 cm

6x podšálek, průměr 14,5 cm

3 500 Kč

Svícen jednoplamenný - tvar kmene stromu a mladý zahradník v dobovém oděvu

porcelán glazovaný, ručně malovaný a zlacený. Vespod tištěná značka DEPOSÉ WIEN TEPLITZ MADE IN AUSTRIA, značka používaná od roku 1894, vtlačeně 8 4036 a rukou psané T IV d 88, Ernst Wahliss Trnovany.

Výška 35 cm

2 000 Kč

Reprezentativní broušená mísa

sklo silnostěnné, čiré, bezbarvé, zoubkovaný okraj, bohatý geometrický brus, druhá polovina minulého století. Drobné oklepy při horní vnitřní hraně.

19 x 41 x 20 cm

1 200 Kč

Jedlička Petr

Busta dívky v kloboučku

pálená hlína hnědě glazovaná, signováno JEDLI, datováno 1988. Černě natřený kovový jednoduchý podstavec.

Výška samotné busty cca 32 cm, celková výška cca 56 cm

3 000 Kč

Jedlička Petr (1953-)