Souček Svatopluk

"Bramboříky"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole SVATOPLUK SOUČEK, vzadu tabulka s informacemi o obraze, kde je uvedena datace 1961.

41 x 32,5 (50,5 x 42,5) cm

2 900 Kč

Souček Svatopluk (1902-1986)

Malíř, studoval v Praze na UMPRUM a u profesora V. Nechleby na AVU, 1930 a 1933 studoval v Paříži a Itálii, maloval portréty a žánrové obrazy, portrétoval řadu významných osobností své doby.

(13.9.1902 Přerov - 21.8.1986 Vyškov)

Bobeš Svatopluk

"Chaloupky ve stráni"

kresba tuší kolorovaná akvarelem, signováno vpravo dole BOBEŠ (Svatopluk). Vzadu rukou psaný text a razítko: Z památkového hlediska proti vývozu není námitek. Součástí jednacího čísla je i vročení 1979. Rámováno, signatura částečně kryta paspartou.

Výřez 6,5 x 12 (24 x 28) cm

450 Kč

Bobeš Svatopluk (Svoboda Josef) (1885-1974)

Bobeš Sv.

Malíř krajinář. Studoval v Praze u Al. Kalvody. Maloval zejména na motivy z Pooslaví, Pojihlaví a hadcové stepi u Mohelna. Vytvořil mimo jiné cykly českých hradů.

"... Josef Svoboda, tedy Bobeš, jak se mu říkalo doma ... A ještě k malířovu uměleckému pseudonymu: Protože bylo v Bobšově době několik malířů s příjmením Svoboda a dva měli dokonce i stejné křestní jméno, použil tedy své domácké jméno Bobeš. Většina interpretů malířova podpisu má problém s oním „Sv.“, které obvykle vykládá nebo přepisuje jako Svatopluk. Ve skutečnosti však jméno Bobeš Sv., které měl na dveřích, kterým podepisoval dopisy i obrazy, znamenalo po správném rozepsání: Bobeš Svoboda. Sám se bavil různými interpretacemi onoho „Sv.“ jak od známých nebo přátel, tak historiků umění či novinářů i jejich odůvodněním."

(Radovan Zejda, 2015, http://abart-full.artarchiv.cz/osoby.php?Fvazba=heslo&IDosoby=22120)

(10.12.1885 Stražisko, Prostějov - 8.2.1974 Brno)

Bobeš Svatopluk

"Borovice"

kresba tuší kolorovaná akvarelem, signováno vpravo dole BOBEŠ SV (Svoboda). Vzadu rukou psaný text a razítko: Z památkového hlediska proti vývozu není námitek. Součástí jednacího čísla je i vročení 1979. Paspartováno, rámováno.

Výřez 10 x 15 (24 x 28) cm

450 Kč

Bobeš Sv.

Novák Houdek Jiří

"Kůlna v sadě"

olej na plátně fixovaném na kartonu, signováno J. Novák, druhá polovina minulého století.

33 x 46 (45 x 58) cm

1 200 Kč

Dle majitele se jedná o malíře Jiřího Houdka - Nováka

Novák Houdek Jiří (1934-1992)

Chaloupka Karel

"Josefská pouť v Praze na Karlově náměstí"

olej na malířské lepence, signováno vpravo K. CHALOUPKA (Karel), uvedeno i místo a datace 1945.

71 x 91 (83 x 103) cm

7 500 Kč

Chaloupka Karel  (1889-1969)

Malíř, studoval na akademii v Praze u Nejedlého, Obrovského a Švabinského. Původně vyučený lakýrník a písmomalíř. V oboru podnikal v Náchodě, souběžně maloval obrazy. V relativně vysokém věku byl na základě vykonaných zkoušek přijat do druhého ročníku akademie v Praze. Věnoval se malbě krajiny, později i zátiší a portrétů.

(18.3.1889 Hoděčín, Rychnov nad Kněžnou - 4.6.1969)

"Hlava jezevčíka s pěti liščaty"

lept, nesignováno, přelom 19./20. století - počátek dvacátých let.

21 x 16 (35 x 27,5) cm

500 Kč

Dostupné informace o autorovi a časovém zařazení jsou kusé a rozporné. Podle naší informace se jedná o přílohovou grafiku z roku 1894 (bez znalosti publikace).

Tondl Karel

"Koupající se děti"

monotyp, signováno vpravo dole KAREL TONDL, třicátá léta minulého století. Paspartováno, rámováno.

Výřez 19 x 25 (33,5 c 41) cm

2 000 Kč

Vzadu majitelem nalepený výstřižek z novin s článkem o Výstavě monotypů Karla Tondla, kterou pořádal Aleš - Spolek výtvarných umělců Moravskoslezských v pavilonu Aleš v září 1942, kde je uveden i seznam vystavovaných děl a jejich ceny, červeně zatržen náš obraz, kde je jeho cena stanovena na 1000 Kč

Tondl Karel (1893-1980)

Malíř, grafik, ilustrátor, historik umění, pedagog, žák Preislera a Švabinského na pražské akademii, vystudoval Karlovu univerzitu a pařížskou Sorbonu, kde získal doktorát filosofie, tvořil v Paříži a Švýcarsku, člen KVU Aleš, zastoupen v NG, výstavy s Hollarem, v Topičově saloně, v Mánesu, ve zlínských salonech, v Paříži a řadě měst Evropy, získal řadu cen za kresbu i grafiku, byl členem řady významných vědeckých zahraničních instituci, patrně nejvzdělanější malíř v celé Evropě.

(2.7.1893 Krásno u Valašského Meziříčí - 3.2.1980 Praha)

Toman Karel

"Kojetín"

kresba tuší kolorovaná akvarelem, signováno vlevo dole KAREL TOMAN, datováno 1939, uveden i název. Rámováno, paspartováno.

Výřez 38 x 25,5 (51 x 37) cm

2 500 Kč

Toman Karel (1888-?)

Malíř, grafik, tvůrce ex libris. Grafiku studoval v Gorici, působil v Prostějově, věnoval se zejména malbě krajin a pohledů na moravská města.

(nar. 1888 Příbor - ?)

Fischerová - Kvěchová Marie

"Kolo, kolo mlýnské"

kresba tužkou kolorovaná akvarelem a kvaš, signováno vpravo dole monogramem FK (Fischerová Kvěchová Marie), kolem poloviny minulého století. Rámováno, paspartováno, rámeček poškozen.

Výřez 5,5 x 7,5 (13 x 14,5) cm

700 Kč

Miniaturní práce významné české malířky a ilustrátorky.

Fischerová - Kvěchová Marie (1892-1984)

V březnu 2011 jsme dostali mail

... je to radost si při prohlížení katalogu znovu zavzpomínat na její práce i na setkání s ní při štaflích. Jsem šťastna, že se její tvorba těší tak velkému zájmu, je znovu vydávaná, vyhledávaná a sbíraná ... Květuše Veselá

(24.3.1892 Kutná Hora - 2.6.1984 Černošice)

Lolek Stanislav

"Na jaře - srna s kolouškem v lese"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole LOLEK, datováno 1930. Vzadu informace k obrazu a účtenka z 25.9.1931 na jméno kupujícího - vystavil František Huberman, impresario čsl. umění, Praha II, Václavské n.63.

26 x 35 (39 x 49) cm

9 000 Kč

Jedna rukou psaná poznámka vzadu udává, že obraz v původním rámu byl zakoupen od F. Hubermana na výstavišti v Brně, druhá je dedikací ke svatbě v září 1954.

Lolek Stanislav (1873-1936)

Malíř a grafik v Praze a Uherském Hradišti, významný představitel Mařákovy krajinářské školy, známý malíř lesních a mysliveckých námětů, původně vystudovaný lesník, od roku 1895 studia v Praze na Akademii výtvarných umění, Mařák Julius Edvard, Slavíček Antonín, Rudolf Otto von Ottenfeld, v letech 1901 až 1903 v Mnichově částečně souběžně u Heinricha Wolffa na soukromé škole Heinrich-Wolff-Privatschule für grafische Künste na Akademii výtvarných umění (Akademie der bildenden Künste) u Fritze Heinemanna a Neander Ernst Neumanna. Se Slavíčkem projížděl Francii a maloval krajiny, řádný člen ČAVU, široké zastoupení v Národní galerii Praha, řada výstav, i v New Yorku, hodně jeho prací s náměty z okolí Uherského Hradiště bylo publikováno na pohlednicích.

(13.11.1873 Palonín, Šumperk - 9.5.1936 Uherské Hradiště)

Koluch Jaroslav

"Potok na Čáslavsku"

olej na překližce, signováno vlevo dole J. KOLUCH, datováno vpravo dole 1944, vzadu informace o autorovi, název, místo a znovu datace.

48,5 x 55 (66 x 73) cm

4 000 Kč

Koluch Jaroslav (1894-?)

Malíř autodidakt v Brně. Do roku 1939 žil na Slovensku, kde se zúčastnil různých soutěží, ilustroval, pracoval ve folkloru a maloval podobizny.

(24. 3. 1894 Hodonín - ?)

Dillinger Petr

"Pohled od Kounic na Pálavské kopce"

barevné pastely, signováno vpravo dole PETR DILLINGER, kolem poloviny minulého století. Rámováno, paspartováno.

Výřez 38 x 55 (61 x 74) cm

2 500 Kč

Dillinger Petr (1899-1954)

Malíř, grafik, ilustrátor, studia na Akademii v Praze u Švabinského a Pirnera, dále studia v Paříži u Františka Kupky, nespočet prací, ilustrací a výstav, v cizině vystavoval na Saloně v Paříži, v Londýně, Benátkách, Vídni, Madridu, Lisabonu, Krakově, Varšavě, Sofii, Mexiku, Japonsku, ceny obdržel na výstavách v Los Angeles, v Chicagu a opět v Los Angeles atd.

(17.9.1899 Český Dub, Liberec - 24.4.1954 Praha)

Wíšo Jaromír

"Čtenář a ležící dívčí akt"

olej na plátně, signováno vlevo dole WÍŠO (Jaromír), druhá polovina minulého století.

81 x 117 (86,5 x 122,5) cm

15 000 Kč

Wíšo Jaromír (1909-1992)

Malíř, právník. V malířství samouk, později studium u Karla Holana. Člen skupin Nezávislí, JUV, Skupina výtvarných umělců a dalších. Jeho obrazy jsou zastoupeny v Národní Galerii i ve všech sbírkách velkých českých galerií a sbírkách v zahraničí. Ve třicátých a čtyřicátých letech obesílal Zlínské salony. Patřil k prvním signatářům Charty 77.

(11. 1. 1909 Praha – 26. 4. 1992 Praha)

Wíšo Jaromír

"Tři muži a ležící dívčí akt"

81,5 x 116,5 (86,5 x 122,5) cm

15 000 Kč

Wíšo Jaromír  (1909-1992)

Istler Josef

barevná litografie, signováno tužkou vpravo dole ISTLER a datováno 76, číslováno 17/54. Rámováno, paspartováno.

Tisková plocha 23 x 30 (52,5 x 43) cm

2 500 Kč

Istler Josef (1919-2000)

Malíř, kreslíř a grafik, věnoval se rovněž keramice, fotografii, ilustraci a bibliofilii, studium na Korčule v Jugoslávii u Höfnera, významný malíř 20. století, člen Skupiny RA, SVU Mánes, Cobra, dlouhý výčet výstav individuelních i kolektivních, doma i ve světě, zastoupen v Národní galerii Praha, National Galery of Art - Washington, Tate Galery - Londýn, Centre G. Pompidou - Paříž, v galeriích v Dánsku, Amsterodamu, Bochumi, Berlíně, Mnichově, Stockholmu, Ženevě, jeden z nejvýznamnějších českých umělců 20. století, patří mezi četné představitele evropského surrealismu a informelu.

(13.11.1919 Praha - 19.6.2000 Praha)

Hildegard Schüller - Falk

"Děti v chrámu"

olej na sololitu, signováno vlevo dole FALK (Hildegard Schüller), druhá polovina minulého století.

60 x 40 (77 x 57) cm

2 500 Kč

Pochází ze soukromé sbírky převážně skandinávského umění.

Schüller-Falk Hildegard Johanna (1922-)

Německo-švédská malířka portrétů a krajiny, dcera klavíristy Felixe Schüllera, provdaná Falková (malíř Hans Falk 1918–2002 ?). Studovala v Lipsku a Brně, konec druhé světové války ji zastihl v Československu, odkud uprchla do Německa a později do Švédska

(7.10.1922 Lipsko - ?)

Štěpánek Vladimír

"Krojovaná bohoslužba"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole V. ŠTĚPÁNEK (Vladimír), první polovina minulého století.

66 x 50,5 (83,5 x 68) cm

3 800 Kč

Štěpánek Vladimír (1906-?)

Malíř, studoval na uměleckoprůmyslové škole v Brně a soukromě u Antoše Frolky, zaměřoval se na malbu s folklorními náměty, člen SVUT Brno. Jeden z našich nejlepších malířů folklorních námětů.

(8.10.1906 Holásky, Brno - ?)

Kamenický Josef Jiří - pseudonym H. Lískovec

"Krojované postavy - Ze života Slovácka"

olej na tvrzené lepence, signováno vpravo dole H. LÍSKOVEC, kolem roku 1930, výborná malba, luxusní umělecký rám, galerijní a reprezentativní celek.

80 x 62 (102 x 84,5) cm

29 000 Kč

Kamenický Josef Jiří (1910-1981)

Lískovec H

Malíř, fotograf, studoval na ŠUŘ dekorativní malbu a na AVU v Praze, byl členem Fotoskupiny pěti a střediska Purkyně, s tímto střediskem vystavoval své malby, jeho díla jsou v majetku MG Brno a GVU Zlín.

(11.11.1910 Brno - Lískovec - 8.9.1981 Vídeň)

Demartini Eduard

"Portrét muže s plnovousem"

olej na malířské lepence, signováno vpravo nahoře DEMARTINI E., datováno 1909. Vzadu text: " Z vděčné upomínky strýc a teta Demartini 20/12 1934".

60 x 47,5 (72 x 58,5) cm

4 500 Kč

Demartini Eduard (1892-1961)

Malíř, ilustrátor, grafický designér a grafik. V roce 1913 absolvoval na Akademii výtvarných umění, Praha, byl žákem profesora Vojtěcha Hynaise. Členem SVU Myslbek. Kromě volné malířské tvorby především ženských aktů, hojně ilustroval školní učebnice.

(13.6.1892 Praha - 26.11.1961 Praha)

Jaroš Bohumil

"Lesní interiér"

mistrovský galerijní olej na plátně, signováno vpravo dole JAROŠ (Bohumil), první polovina minulého století. Nerámováno.

97 x 118,5 cm

35 000 Kč

Jaroš Bohumil (1856-1924)

Malíř krajinář v Praze, jeho otec Emanuel Jaroš byl malířem dekorací. Navštěvoval kreslířskou školu v Praze, jejímž ředitelem byl Reynier, dále byl soukromým žákem profesora Jana Subiče a Julia Mařáka, maloval krajiny Posázaví, Šumavy, Moravy i Slovenska, restauroval staré fresky např. na Strahově, pracoval na výzdobě průmyslového muzea v Kaiserslauternu. V Jičínském deníku ze dne 3.12.2014 uveden jako osobnost regionu.

(14.4.1856 Jičín - 17.12.1924 Praha)