Chaloupka Karel

"Lovecké zátiší"

olej na lepence, signováno vpravo dole K. CHALOUPKA (Karel), datováno 1950.

60 x 36,5 (63 x 40) cm

2 500 Kč

Chaloupka Karel (1889-1969)

Malíř, studoval na akademii v Praze u Nejedlého, Obrovského a Švabinského. Původně vyučený lakýrník a písmomalíř. V oboru podnikal v Náchodě, souběžně maloval obrazy. V relativně vysokém věku byl na základě vykonaných zkoušek přijat do druhého ročníku akademie v Praze. Věnoval se malbě krajiny, později i zátiší a portrétů.

(18.3.1889 Hoděčín, Rychnov nad Kněžnou - 4.6.1969)

  TOP 241-260

Moravec Alois

"Práce na poli"

dřevoryt, signováno vpravo dole tužkou A. MORAVEC (Alois), datováno 1925. Rámováno, paspartováno.

Výřez 27,5 x 34,5 (56 x 61) cm

1 200 Kč

Moravec Alois (1899-1987)

Malíř, grafik, spisovatel, pedagog, studia na UMPRUM u Kysely, Dítěte, Hofbauera a na pražské akademii v grafické speciálce u Švabinského, člen Umělecké besedy, SČUG HOLLAR a dalších, zlatá medaile ze světové výstavy v Paříži 1937, cena České akademie věd a umění 1949, zasloužilý umělec, velká řada výstav, ve Slovníku Chagall je tomuto významnému umělci věnován celostránkový sloupec.

(5.1.1899 Chyšky, Písek - 6.3.1987 Praha)

  TOP 241-260

Chaloupka Karel

"Podzimní zátiší"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole K. CHALOUPKA (Karel), datováno 1951.

18 x 58 (21,5 x 65) cm

1 200 Kč

Chaloupka Karel (1889-1969)

  TOP 241-260

Ehrlich Láďa

"Krajina na podzim"

olej na dřevěné desce, signováno vpravo dole L. EHRLICH, vzadu autorské razítko a rukou datace 29.X.36.

30 x 40 (41 x 50,5) cm

3 500 Kč

Ehrlich Láďa (1886-1965)

Ehrlich Ladislav

Malíř a grafik, studoval architekturu u profesora Čenského a Cechnera a malířství u profesorů Ferdinanda Engelmüllera a Alexise Hansena v Dubrovníku, úředník ministerstva železnic, po roce 1948 umělecký poradce v karlovarské porcelánce, působil na Jindřichohradecku, Třeboňsku, v Nymburce, ale také v Dubrovníku, maloval krajiny a zátiší.

(26.6.1886 Dobrovice, Mladá Boleslav -1965 Praha)

  TOP 241-260

Nesázal Josef

"Vysokohorská krajina"

akvarel, signováno vlevo dole NESÁZAL (Josef), první polovina minulého století, vzadu dedikace s datem 19. 12. 1931.

49 x 36 (67,5 x 53,5) cm

3 500 Kč

Nesázal Josef (1884-?)

Malíř, studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, věnoval se krajinomalbě, námětově čerpal i z národopisných motivů Slovácka a Slovenska.

(11.4.1884 Nedašov, Zlín - ?)

  TOP 241-260

Pitrmann Alois

"Praha - Čertovka"

akvarel, signováno dole uprostřed PITRMANN, datováno 1980. Rámováno, pod sklem, paspartováno.

Výřez 65 x 44 (69,5 x 48) cm

1 200 Kč

Pitrmann Alois (1911-1986)

Významný malíř, grafik, historik umění, studoval na Akademii v Praze u Loukoty a Obrovského, doktor práv, doktor filozofie, v letech 1937-1981 asi 50 výstav doma i v Evropě, zastoupen v Galerii hlavního města Prahy, AJG v Hluboké, GVU v Karlových Varech, v NG Praha, Státní galerii v Drážďanech, Budapešti a Mnichově,v Královské akademii umění v Kodani, v Musée de I' Art Wallon v Liege, Bibliobecal Nacional v Lisabonu, Tate Gallery v Londýně, Musée des Beaux Arts v Lyonu, Museo del Prado v Madridu, Bibliothégue National v Paříži, Museum voor Schöne v Ostende atd.

(21.8.1911 Louny - 23.5.1986 Praha)

  TOP 241-260

Schneider Jiří

"Potok v Tiché dolině"

mistrovský olej na překližce, nesignováno, autor SCHNEIDER JIŘÍ, vzadu papírový štítek s informacemi o obraze, druhá polovina minulého století.

80 x 62 (91 x 74) cm

4 500 Kč

  TOP 241-260

Hérink F. Hanuš

"Krajina o žních"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole F.H. HERINK, datováno 1944.

50 x 63 (64,5 x 77,5) cm

5 700 Kč

Dle majitele motiv z Hané.

Hérink F. Hanuš (1889-1955)

Hérink Ferdinand Hanuš

Malíř krajinář, grafik, studium na Akademii výtvarných umění, Praha, ateliér Aloise Kalvody, potom dva roky u profesora Schwaigera, na jehož vyzvání přišel do Vídně, kde se stal známým ilustrátorem v různých časopisech. Později ilustroval řadu časopisů v Praze. Postupně se stal významným krajinářem, žil v Přerově, maloval Vysočinu a Hanou, v roce 1927 přešel do Moravské Ostravy. Měl řadu výstav a ocenění, již v roce 1915 vystavoval ve slavném Hagenbundu ve Vídni, několikrát ve Zlínských salonech apod. Je zastoupen v Galerii výtvarného umění v Ostravě.

(30.5.1889 Smečno, Podřipsko, Kladno - 30.12.1955 Přerov)

  TOP 241-260

Olexa Josef

"Z Polabí"

olej na plátně, signováno vpravo dole OLEXA, vzadu na blind rámu tužkou jméno autora a název obrazu, kolem poloviny minulého století, v odpovídajícím dobovém rámu, reprezentativní celek, práce galerijní úrovně.

51,5 x 67 (64 x 80) cm

12 500 Kč

Olexa Josef (1901-1983)

malíř, grafik, restaurátor, pedagog, studia na akademii v Praze, žák Engelmüllera a Nejedlého, v roce 1925 získal Preislerovu cenu, v roce 1927 stipendium italské vlády.

(15.8.1901 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - 8.4.1983 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav)

  TOP 241-260

Pašek Jan

"Starý strom"

olej na plátně, signováno vlevo dole JAN PAŠEK, datováno 1925, vzadu na plátně uveden název obrazu, jméno autora a datace.

46 x 77 (66 x 97) cm

39 000 Kč

Nabízený obraz patří mezi vynikající práce a je velmi významný i v kontextu celé české krajinářské školy.

Pašek Jan (1891-1960)

Významný malíř, francouzský legionář, studium na UPŠ Praha u Dítěte a Hofbauera a na AVU u prof. Schwaigera, Hynaise a Pirnera. Člen JUV, výstavy v Rubešově salóně, v Benátkách atd., zastoupen v NG, byl tak kvalitním malířem, že si některé jeho obrazy přisvojil A. Slavíček, spor řešila paní Masaryková.

(8.4.1891 Praha - Libeň - 1960)

  TOP 241-260

Hlobil Drahomír

"Vesnický soud"

olej - tempera na lepence, signováno vpravo dole HLOBIL, vzadu lístek s datací 1955, mistrovsky zvládnutý figurální námět.

58 x 82 (68 x 92) cm

6 500 Kč

Hlobil Drahomír (1927-)

Malíř, grafik, grafický designér, studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně u prof. Hrbka a Süssera, na VŠUP v Praze u prof. Emila Filly v oddělení monumentální malby, řada výstav doma i v zahraničí.

(nar. 23.4.1927 Boršov, Kyjov)

  TOP 241-260

Rabas Václav

"Povoz na poli"

suchá jehla, signováno vpravo dole RABAS, datováno 1946. Rámováno, paspartováno.

Tisková plocha 5,5 x 13,7 (33 x 28) cm

600 Kč

Rabas Václav (1885-1954)

Význačný český malíř 20. století, grafik, sochař, básník, studia na akademii v Praze u Roubalíka, Bukovace, Schwaigera a Švabinského, člen a dlouholetý předseda Umělecké besedy, spoluzakladatel SČUG Hollar, zastoupen v galeriích, včetně Národní galerie, řada domácích i zahraničních výstav, řada monografií, již v roce 1945 vyhlášen národním umělcem, jeden z největších českých grafiků a malířů vůbec.

(13.11.1885 Pečárkovský mlýn, Krušovice u Rakovníka - 26.10.1954 Praha)

  TOP 241-260

Preclík Vladimír

kresba tužkou, signováno vpravo dole PRECLÍK, datováno 1971. Paspartováno, rámováno v olepu.

Výřez 17,5 x 10 (30 x 20) cm

700 Kč

Preclík Vladimír (1929-2008)

Sochař, malíř, pedagog, spisovatel, studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u Josefa Wagnera, zastoupen ve sbírkách více než čtyřiceti muzeí a galerií celého světa. Od roku 1990 působil na VUT Brno, v roce 1992 byl spoluzakladatelem samostatné Fakulty výtvarného umění VUT, byl prvním děkanem této fakulty.

(23.5.1929 Hradec Králové - 3.4.2008 Praha)

  TOP 241-260

Dušan Kállay

Ex libris Henriette Zoughebi

lept, signováno vpravo dole DUŠAN KÁLLAY, datováno 1992, číslováno 8/40, dále název La belle France. Rámováno v olepu, paspartováno.

Tisková plocha 13 x10 (37,5 x 30) cm

1 200 Kč

Dušan Kállay (1948-)

  TOP 241-260

Jařabáčová Radana

"Ptáček"

suchá jehla, signováno vpravo dole R. JAŘABÁČOVÁ, datováno 1987, číslováno 23/50. Rámováno v olepu, paspartováno.

Tisková plocha 9,5 x 8,5 (28,5 x 23) cm

600 Kč

Jařabáčová Radana (1957-)

Malířka, grafička, textilní výtvarnice, šperkařka, studovala na pražské Akademii výtvarných umění u Ladislava Čepeláka. Je zastoupena v Národní galerii Praha, Galerii umění Ostrava, Středoslovenské galerii Banská Bystrica, Uměleckoprůmyslovém muzeu Praha. V roce 1991 získala cenu na Bienále současného EX LIBRIS v polském Malborku, v roce 1989 Cenu Vlámského departmentu na Bienále EX LIBRIS, Sint-Niklaas, Belgie. K návrhům šperků a bytových doplňků využívá umělé materiály.

(nar. 12.3.1957 Ostrava)

  TOP 241-260

Demel Karel

"Ticho"

kombinovaná grafická technika, signováno tužkou vpravo dole KAREL DEMEL, datováno 1987, číslováno 84/130, luxusní adjustace.

Ve výřezu 18,5 x 17 (37,5 x 34,5) cm

2 500 Kč

Demel Karel (1942-)

Grafik, ilustrátor, kreslíř, žák Sklenáře a Anderleho na VŠUP Praha, člen SČUG Hollar, jeden z nejvýraznějších představitelů imaginativního realismu 70. a 80. let minulého století, řada výstav u nás i v zahraničí, zastoupen v řadě galerií, včetně Národní Galerie Praha, National Gallery of Art, Washington D.C., USA, Smart Museum of Art, Chicago, USA.

(nar. 28.2.1942 v Praze)

  TOP 241-260

Hegenbarth Josef

"Krasojezdkyně"

kolorovaná litografie, signováno vpravo dole JOS. HEGENBARTH. Současná kvalitní adjustace.

25 x 32 (41 x 47) cm

950 Kč

Hegenbarth Josef (1884-1962)

Malíř a grafik, často vystavoval v Praze. Od roku 1946 do své smrti byl profesorem na akademii v Drážďanech. Významný malíř, uváděn mezi židovskými umělci.

(15.6.1884 Česká Kamenice, Děčín - 27.7.1962 Drážďany)

  TOP 241-260

Kolář Josef

"Vesnice, žena, muž a kůň s chomoutem"

mistrovský akvarel, signováno vpravo dole JOSEF KOLÁŘ, datováno 1944, dedikace Rudolfovi W.

Ve výřezu 42 x 57,5 (70 x 82,5) cm

1 900 Kč

Kolář Josef (1913-1986)

Malíř, grafik, před válkou studoval u T.F. Šimona, po válce u Jakuba Obrovského, později u Vladimíra Silovského. Byl členem SVU Aleš a SČVU, zastoupen v Galerii výtvarného umění v Ostravě.

(15.8.1913 Brno - 1986)

  TOP 241-260

"Bárky ve Wu Si - Čína"

velký mistrovský pastel a kvaš, signováno vlevo dole BOH. DVORSKÝ, datováno WU SI 1956, adjustováno v paspartě a rámu, zaskleno.

Ve výřezu 51 x 80 (76 x 112) cm.

9 000 Kč

Práce z autorova pobytu v Číně. Obraz pochází z významné ostravské sbírky.

  TOP 241-260

Oberreiterová Miroslava

"Jaro"

mistrovský olej na plátně, signováno vpravo dole OBERREITEROVÁ, datováno 1996. Vzadu papírový štítek DÍLO s informacemi o obraze a oválné razítko.

50,5 x 55,5 (70,5 x 75,5) cm

7 000 Kč

Oberreiterová Miroslava (1960-)

Malířka. Studovala u profesorů A. Odehnala a I. Chatrného na SUPŠ v Brně. Věnuje se malbě krajiny, zátiší a portrétů v technice oleje. Námětově čerpá zejména z přírody jižní Moravy. V roce 1995 absolvovala tříměsíční pobyt na Seychelském souostroví. Od té doby se výrazně obohatila její barevná škála, výraz i rukopis. Další inspirační zdroje nachází ve středověké kultuře.

(Nar. 1960 v Brně)

  TOP 241-260