Petr Karel

Plastika "Sedící galantní pár - Vyletěl skřivánek z pole"

keramika bíle glazovaná, barevně ručně malovaná, vespod vtlačená značka KS BECHYNĚ, model 409 a tištěně MADE IN CZECHOSLOVAKIA, název vzadu na plintě. Návrh Karel Petr před rokem 1914.

Výška 18 cm, šířka 22 cm

1 900 Kč

Publikováno v mírně jiné barevné variantě v „Keramika z Bechyně“, Jiří Hořava, 2019. Zde uvedeno: „sousoší je reminiscencí idylického biedermaieru. Citace je začátkem Nerudovy básně, ale i ozvěnou veršů J. V. Sládka Skřivánek vyletěl vysoko …“.

Petr Karel (1881-1914)

Sochař, pedagog, keramik, studia na C. k. odborné škole keramické v Bechyni a na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Stanislava Suchardy.

(29.12.1881 Horní Radouň, Jindřichův Hradec - 9.1914 řeka Dvina, Srbsko)

Džbán

keramika glazovaná, ručně malovaná, na žlutém podkladě černý rokokový figurální motiv, značeno tištěným černým kulatým razítkem Czechoslovakia, při horním okraji starý oklep, Čechy kolem roku 1920, zajímavý sběratelský kus.

Výška 22 cm, průměr 18 cm

2 500 Kč

Obdélníkový tác na roládu

postříbřený obecný kov reliéfně zdobený srdíčky po obvodu a stylizovaným květem bodláku na každém ze dvou uch. Značeno ARGENTOR AS, Vídeň, počátek minulého století.

47 x 16 cm

800 Kč

Sada čtyř misek na nízké patce

obecný kov, horní část zdobena prořezáváním a medailonkem vavřínového věnce se stuhou, značeno ARGENTOR AS I.G., Vídeň, počátek minulého století.

Misky, celkem 4 ks,

výšky 5,5 cm/ 5 cm/ 4,5 cm/ 4,5 cm,

průměry 9 cm/ 8 cm/ 7 cm/ 5 cm

600 Kč

Závěsný talíř modře malovaný

keramika bíle glazovaná, uprostřed ruční malba stylizovaných palem a keřů, okolo pás namalované mřížky, neznačeno, 19. století. V centrální části na jednom místě poškozená glazura, patrně výrobní vada.

Průměr 29 cm

1 700 Kč

Plastika "Kačer"

řezba v měkkém dřevě, ručně barevně malovaná, druhá polovina minulého století, v životní velikosti.

Výška 23 cm, délka 52 cm

1 500 Kč

Šestiosobní souprava na servírování dortů

porcelán glazovaný v barvě slonové kosti, zdobeno barevným tištěným rostlinným Art Deco dekorem a stříbrnou linkou, značeno GLORIA AW - Anton Weidl, dále "Hajek Vinohrady Slezská 10, Zák. chráněno". První polovina minulého století. Částečně setřený tisk.

Průměr dortového podnosu 29,5 cm, 6x talířek o průměru 16 cm

950 Kč

Ze Seriálu Stará Role: "...Z malírny Charles Ahrenfeldt & Sohn vznikla porcelánka Möschl & Co. Továrnu pak koupili roku 1929 Anton a Ernst Weidl, kteří již vlastnili malírnu. Ti dali továrně název Gloria. ..."

(www.kr-karlovarsky.cz/cyklo/cyklotrasy/karlovy-vary/Documents/KVStaraRole.pdf)

Plastika "Sedící děvčátko v krajkové sukýnce"

porcelán barevně glazovaný, ručně malovaný a zlacený. Značeno modrou značkou MV pod královskou korunou a GERMANY, Volkstedt, firma MÜLLER & Co.(značka z let 1907 - 1949). Drobné oklepy na krajkové sukničce.

Výška cca 7 cm

1 200 Kč

Dóza na bonbony

sklo čiré bezbarvé se žlutou lazurou, bohatě zdobené brusem s loveckou tématikou v egermanovském stylu, Čechy, první polovina minulého století. Drobné oklepy na vnitřních hranách.

Výška cca 16 cm, průměr 17 cm

900 Kč

Stříbrná kazeta

stříbro, uvnitř vložka z dýhy, zdobeno jemným rytím, na víčku monogram JR, značeno puncovní značkou LILIE pro dovozové zboží. Minulé století.

Hmotnost 203,03 g btto, ryzost 800/1000,

10,8 x 7,6 x 4 cm

2 900 Kč

Slánka na vysoké nožce s patkou

porcelán bíle glazovaný, ručně malovaný, miska ve tvaru mušle s perleťovou glazurou, nožka obklopená 'větvičkami červeného korálu'. Značeno vtlačeným číslem 23, druhá polovina 19. století. Neznatelné oklepy a drobná prasklina na jednom 'korálu'.

Výška 11 cm

700 Kč

Plastika "Galantní pár"

porcelán barevně glazovaný ručně malovaný, značeno modrou tištěnou značkou SCHEIBE-ALSBACH a vtlačenými čísly 10668/15, minulé století. Drobné oklepy na krajkované sukni, schází malíček na pravé ruce dámy.

Výška 16,5 cm

1 800 Kč

Kauffmann Angelica

Dóza

porcelán glazovaný kobaltovou modří, na víku barevný tisk s motivem Amora a tří Grácií i se signaturou Angelica Kauffmann. Značeno zelenou tištěnou značkou CK CARLSBAD AUSTRIA - Karl Knoll, Rybáře u Karlových Varů, počátek minulého století.

Výška 8 cm, průměr 15 cm

1 200 Kč

Plastika "Jazzový hráč na banjo"

porcelán bílý, barevně glazovaný, zespodu modrá tištěná značka VOLKSTEDT - RUDOLSTADT, styl ART DECO, první třetina minulého století, vzácně se vyskytující sběratelský kus.

Výška 13 cm

1 900 Kč

Uher Hugo

Plastika "Jezdec na koni - žokej"

velký biskvit, na plintě signováno monogramem HU (Hugo Uher), značeno vtlačeně F&M, zelenou tištěnou značkou PIRKENHAMMER, vtlačenými čísly 4001, 1914 a 81. Na podstavci mosazný štítek JOSEFOV 5/8 1923 JEZDECKÁ SLAVNOST a podpis.

Výška cca 44 cm, šířka 46 cm

14 000 Kč

Mimořádně kvalitní, na trhu vzácný kus.

Reprezentativní.

Uher Hugo (1882-1945)

Keramik, sochař, studia na keramické odborné škole v Bechyni a pražské UMPRUM u prof. Suchardy, studijní pobyt v Berlíně. Autor známého pomníku Ludwiga van Beethovena v nadživotní velikosti v Karlových Varech. V roce 1923 oženil s Angel Eberhardovou, která byla, bohužel, sestřenicí neblaze proslulého Karla Hermanna Franka. Jako příbuzný tajemníka Úřadu říšského protektora, od srpna 1943 ministra pro Protektorát Čechy a Morava, byl Hugo Uher i přes jeho politickou neangažovanost uvězněn (Zdroj: https://karlovarsky.denik.cz/kultura_region/vary-zdobi-nejkrasnejsi-beethovenuv-pomnik-na-svet.html)

(1. 4. 1882 Karlovy Vary - prosinec 1945 věznice na Pankráci)

Sada šesti šálků s podšálky

sklo bublinkové (pulegoso) - "škrdlovická antika", sklárna Škrdlovice, kolem poloviny minulého století.

6x šálek, výška 5,5 cm,

6x podšálek, průměr 15,5 cm

1 500 Kč

Stolní smetáček s lopatkou

bílý kov jemně tepaný, na smetáčku kombinovaný se dřevem žlutě nabarveným, značeno EK W, čtyřicátá léta minulého století.

Smetáček 6,5 x 8,5 x 2 cm, lopatka 15,5 x 13,5 cm

350 Kč

Babka Karel

Plastika "Srdéčko"

keramika barevně ručně malovaná, na podstavci signováno BABKA (Karel), značeno černou tištěnou značkou KS BECHYNĚ, vtlačeně 177 a tištěně Made in Czechoslovakia, první polovina minulého století.

Cca 23 x 14,5 x 19 cm

1 400 Kč

Publikováno v Keramika z Bechyně, Jiří Hořava, 2019, strana 259, modelové číslo 177.

Keramická akciová společnost působila v Bechyni v letech 1922-1942.

Babka Karel (1880-1953)

Sochař, legionář, vyučený modelář. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u prof. Suchardy. Od roku 1912 působil v Moskvě. Od počátku první světové války realizoval mnoho pomníků našich dobrovolníků na Sibiři. Od roku 1922 byl konzervátorem Statní památkové péče v Praze.

(24. 10. 1880 v Praze - 26. 3. 1953)

Zoula Augustin

Plastika "Malá maminka"

keramika barevně ručně malovaná, na podstavci vtlačen název, značeno černou tištěnou značkou KS BECHYNĚ a tištěně Made in Czechoslovakia, autor návrhu sochař AUGUSTIN ZOULA, první polovina minulého století.

19 x 13 x 10 cm

700 Kč

Publikováno v Keramika z Bechyně, Jiří Hořava, 2019, strany 10, 259, 263, modelové číslo 323. Zde uvedeno, že se ve výrobě udrželo prokazatelně 20 let, uvedeno v ceníku z roku 1921.

Zoula Augustin (1871-1915)

Zoula Gustav

Sochař. Žák UMPRUM v Praze ve všeobecné škole modelování u prof. Myslbeka a v letech 1888 -1892 v odborné škole figurálního sochařství u prof. Myslbeka na AVU v Praze. Za absolventskou práci dostal „Klárovo stipendium“, v letech 1892 - 1898 pobýval v Římě. Je autorem mnoha pomníků a soch.

(9.8.1817 Praha - 4.8. 1915 Praha)

Suchý Otomar

Plastika "Busta ženy"

bronz na dřevěném černě natřeném podstavci, vzadu signováno SUCHÝ (Otomar), datováno 1926.

Celková výška 45 cm, samotná busta 41 cm

19 000 Kč

Práce tohoto sochaře, který studoval u Auguste Rodina, patří do zlatého fondu českého umění.

Suchý Otomar (1882) nebo (1881)

Sochař, sochařství studoval na Académie Colarossi v Paříži u Auguste Rodina (1911 – 1913). Byl asistentem A. Rodina. Později působil jako sochař v Hlinsku a v Praze, vystavoval v Paříži.

(15.11.1881 (1982 ?) Svratka, Žďár nad Sázavou - ?)