Tuschnerová Inez

"Leningrad"

tempera, kvaš, signováno vlevo dole TUSCHNEROVÁ, datováno 1962, vpravo dole název obrazu.

85 x 120 (88 x 123,5) cm

5 000 Kč

MG uspořádala této známé brněnské výtvarnici velkou retrospektivní výstavu na přelomu 2018/2019.

Tuschnerová Inez (1932-2015)

Textilní výtvarnice, malířka, scénografka, pedagožka. Studovala na ŠUŘ v Brně užitou a monumentální malbu u prof. A. Fišárka, na VŠUP v Praze H. Vlkové a na mezinárodní malířské akademii v Salcburku u O. Kokoschky. Od 60. let se specializovala na tvorbu tkaných a netkaných tapisérií, textilních prostorových objektů a textilií pro interiéry, experimentovala s tzv. textilní grafikou i novými a netradičními postupy.

(6.5.1932 Brno - 25.11.2015 Brno.)

  TOP 241-260

Kloc Pergrin Jaroslav

"Kytice ve džbáně"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole KLOC, vzadu majitelovou rukou informace o obraze, obraz byl dárkem v roce 1961.

54,5 x 48,5 (68 x 62) cm

2 800 Kč

Kloc Pergrin Jaroslav (1894-?)

Malíř. Studoval krajinářskou školu Aloise Kalvody a figurální malířství u prof. Karla Truppeho v Brně. V roce 1943 vystavoval jako host Klubu výtvarných umělců Aleš v Brně.

(16.12.1894 Nesvačilka u Brna -?)

  TOP 241-260

Brukner Jan

"Sedící dívčí akt s bílou drapérií"

tempera na kartonu, signováno vlevo dole BRUKNER, datováno 1958. Rámováno, paspartováno.

Výřez 35,5 x 26 (59 x 47) cm

1 900 Kč

Brukner Jan (1906-1969)

Malíř, kreslíř, profesor Školy uměleckých řemesel. Studoval v Praze na Uměleckoprůmyslové škole (UMPRUM) a na Akademii výtvarných umění. V malbě se věnoval figurálním motivům, pracoval i jako jevištní výtvarník a v knižní grafice.

(3.5.1906 Havlíčkova Borová, Havlíčkův Brod - 31.1.1969 Brno)

  TOP 241-260

Ochrymčuk Leonid

"Velikonoce"

kresba uhlem, nesignováno, vzadu autorský štítek s informacemi i obraze a datací 1975.

2 500 Kč

39 x 55 (44 x 59,5) cm

Ochrymčuk Leonid (1929-2005)

Malíř, kreslíř, grafik, narodil se a zemřel v Brně, studoval výtvarnou výchovu u F. Doubravy, B.S. Urbana, E. Miléna a V. Makovského na MU Brno v letech 1948-1953, od roku 1965 vedl Výtvarné studio mladých při Domě umění Brno, od roku 1972 působil pedagogicky jako asistent, docent a posléze jako profesor na Ped. fakultě UJEP Brno, zastoupen ve sbírkách NG v Praze, MG v Brně, AJG v Hluboké nad Vltavou, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Oblastní galerie v Olomouci, GVU v Hodoníně a jinde.

  TOP 241-260

"Letní kytice ve váze"

mistrovský olej - tempera na kartonu, signováno vpravo dole BOH. DVORSKÝ, datováno 1952, signatura je součástí dedikace novomanželům Durčákovým. Jde o jedno z malířových slavných zátiší s květy, rozjásaná skvostná práce, luxusní rám.

90 x 65 (109 x 83) cm

39 000 Kč

Pochází z významné ostravské sbírky.

  TOP 241-260

Kvasil

"Noční krajina se statkem a tůní"

olej na plátně, signováno vpravo nahoře KVASIL, datováno 1904. Kvalitní práce, která vyžaduje restaurování. Vlivem uschování v nevhodných podmínkách došlo k povrchovému poškození, plátno je na několika místech uvolněné z blind rámu.

50 x 80 (66 x 96) cm

6 000 Kč

  TOP 241-260

nesignováno

"Baletky na zeleném pozadí"

olej na překližce, nesignováno, luxusní rám francouzského typu.

60,5 x 80 (82,5 x 100) cm

19 000 Kč

  TOP 241-260

Urichová B.

"Povoz v podzimním úvoze"

olej na lepence, signováno vpravo dole B. URICHOVÁ, výborné malířské zpracování slavného tématu Antonína Slavíčka, kolem roku 1935, původní reprezentativní rám

50 x 70 (63 x 83,5) cm

7 500 Kč

Nejedná se o kopii.

  TOP 241-260

Otipka Jindřich

"Domy v barevné opavské krajině"

olej na lepence, signováno vpravo dole J. OTIPKA, datováno 1966, široký profilovaný rám bílé barvy, reprezentativní celek.

50 x 65 (67 x 82) cm

9 500 Kč

Výborná práce autora ovlivněného Špálou

Otipka Jindřich (1921-1986)

(3.4.1921 Neplachovice - 8.4.1986 Ostrava)

  TOP 241-260

Pelc Ladislav

"Krajina z legendy o králi Artušovi"

olej na plátně, signováno vpravo dole LAD. PELC - signatura špatně rozlišitelná, vzadu název obrazu, jméno autora a datace 1976.

70,5 x 101 (80 x 110,5) cm

20 000 Kč

Pelc Ladislav (1951-)

Malíř, grafik, hudebník

Svou výtvarnou kariéru zahájil v šestnácti letech ilustracemi knihy cestovatele a spisovatele F.A.Elstnera "Uzly a laso". Následovala výtvarná a grafická práce pro gramofonovou firmu Panthon, v roce 1971 vyhrál výtvarnou soutěž čs.rozhlasu. Vzdělání v oboru reprodukční grafiky uplatnil v pražských nakladatelstvích Mladá Fronta, Lidová Demokracie a Melantrich. Od začátku sedmdesátých let se cílevědomně připravoval k volné tvorbě, zejména soukromým studiem malby u akademického malíře Rudolfa Pucholta. V roce 1976 vytváří sérii prvních olejomaleb, vzápětí opouští Melantrich a věnuje se výhradně malbě. Pracuje pro Art Centrum a jeho díla v převážné většině opouštějí Československo.

(nar. 15.9.1951)

  TOP 241-260

Chaloupk...

"Na jihočeské návsi"

olej na plátně fixovaném na lepence, signováno vpravo dole CHALOUPK77, datováno 1977, paspartováno, rámováno.

Výřez 40,5 x 51,5 (62,5 x 73,5) cm

1 300 Kč

  TOP 241-260

Brychta Jan

"Acrobat"

barevná serigrafie, signováno vpravo dole tužkou JAN BRYCHTA, datováno 2002, vpravo dole uveden název díla. Rámováno, paspartováno.

Tisková plocha 39,5 x35 (57 x 52) cm

900 Kč

Brychta Jan (1928-2013)

Malíř, ilustrátor, grafik a filmový výtvarník, studium v Praze na Státní grafické škole a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP) u Josefa Kaplického a Antonína Pelce. V 60. letech 20. století se prosadil především jako ilustrátor knih, převážně dětských. Věnoval se filmu, animovanému i hranému, navrhoval kostýmy, tvořil loutky, plakáty. Režíroval animovaný film Šašci, sám hrál ve filmech Černý prapor (1958) a Máte doma lva? (1963, režie Pavel Hobl). Jako výtvarník je podepsán například pod televizním zpracováním Klapzubovy jedenáctky. Po srpnové okupaci v roce 1968 odešel Jan Brychta se svou rodinou do Londýna. Spolupracoval s dětským vysíláním televize BBC, maloval, ilustroval knihy a učebnice, tvořil plakáty a ilustroval také řadu českých knih, vydávaných v exilových nakladatelstvích Rozmluvy a '68 Publishers. Po roce 1990 občas navštívil Prahu, nikdy ale neměl v Česku samostatnou výstavu. Zúčastnil se výstavy "Brychtovi: 4 generace", která se uskutečnila v roce 2009 v pražském Mánesu. Představilo se na ní 10 výtvarníků z širší rodiny Brychtů. Vedle Jana Brychty byla zastoupena jeho žena Lída Brychtová a syn Alex (Aleš) Brychta. Dcera Brychtových Edita Brychta je herečka.

(11.5.1928 Mladá Boleslav - 13.11.2013 Londýn)

  TOP 241-260

Přeček František

"Na kraji vesnice"

akvarel, signováno vlevo dole PŘEČEK, kolem poloviny minulého století.

35 x 50 (46 x 60,5) cm

1 900 Kč

Přeček František (1893-?)

Malíř, pedagog, studoval architekturu a profesuru kreslení na ČVUT v Praze a v letech 1916 - 1919 malbu u Vratislava Nechleby a Jana Preislera na AVU v Praze. Působil jako středoškolský profesor kreslení ve Znojmě a Brně, věnoval se především krajinomalbě.

(15.3.1893 Kroměříž - ?)

  TOP 241-260

Rélink Karel

"Pohled na Prahu"

olej na plátně, signováno vpravo dole RÉLINK, první polovina minulého století.

60 x 81 (76,5 x 96,5) cm

24 000 Kč

Rélink Karel (1880-1945)

Spisovatel, malíř, ilustrátor, studuval na Akademii výtvarných umění v Praze u Václava Brožíka. Několik let působil jako ilustrátor v Paříži. Během první světové války byl malířem u rakousko-uherské armády. Kreslil také protižidovské karikatury.

(3.8.1880 Praha - květen 1945 Křivoklát)

  TOP 241-260

Honsa Jan

"Kvetoucí kaštany"

velký olej na plátně, signum nenalezeno, kolem roku 1905.

92 x 140 (103,5 x 150) cm

79 000 Kč

Skvělá práce bezesporné galerijní hodnoty, svou velikostí navíc velmi reprezentativní práce Mařákovy školy.

Honsa Jan (1876-1937)

Malíř, grafik, studium na akademii v Praze u Julia Mařáka, již v roce 1893 obdržel na světové výstavě v St. Louis bronzovou medaili, člen vídeňského Hagenbundu, člen UNION International des Beaus-ARTS et LETTRES v Paříži, tvořil v duchu prvního impresionismu, významný představitel Mařákovy krajinářské školy, vystavoval v Mánesu, celkem 21 výstav, v Hagenbundu 9 výstav, další výstavy u nás i v Evropě, široké zastoupení v Národní galerii.

(8.6.1876 Tisová, Ústí nad Orlicí - 9.9.1937 Polička)

  TOP 241-260

Hrnčárek Jan

"Pohled do údolí"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole J. HRNČÁREK, datováno 1979.

71 x 102 (89,5 x 119,5) cm

9 500 Kč

Hrnčárek Jan (1918-2009)

ak. mal. PhDr. Hrnčárek Jan

(15.8.1918 Fryčovice, Frýdek-Místek - 21.10.2009)

  TOP 241-260

nesignováno

"Portrét muže - Bedřich Veliký"

olej na plátně, nesignováno, druhá polovina 19. století. Malba silně krakelovaná, místy schází úplně. Rámováno v ručně řezaném zlaceném rámu florentského typu.

42,5 x 34,5 (54 x 45) cm

6 000 Kč

  TOP 241-260

Milén Eduard

"Učitel hry na klavír"

kombinovaná technika, malba tuší kolorovaná kvašem, signováno vpravo dole E. MILÉN, první polovina minulého století. Levý dolní roh natržený. Rámováno, paspartováno.

Výřez 39 x 23 (53 x 36) cm

5 000 Kč

Milén Eduard (1891-1976)

Müller Eduard - vlastním jménem

malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, působil v Brně, v letech 1941 - 1945 profesor na škole umění ve Zlíně, studia na UMPRUM v Praze u Dítěte a Schikanedera, dále na AVU v Praze ve speciální grafické škole u Švabinského, člen KVU Aleš, SČVU, SČUG Hollar, řada výstav a zastoupení v českých a moravských galeriích.

(18.3.1891 Frýdštejn, Jablonec nad Nisou - 19.5.1976 Brno)

  TOP 241-260

Cigoš Stanislav

"Tanec v dračí tlamě"

olej, signováno vzadu CIGOŠ 2000, vzadu na blind rámu název obrazu.

50 x 65 (64,5 x 79) cm

6 500 Kč

Cigoš Stanislav (1955-2003)

Malíř, grafik, autor objektů, autodidakt, provozoval soukromou Galerii 761 v Ostravě Přívoze, od roku 1980 téměř každoročně vystavoval. (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců, Ostrava)

(9.12.1955 Jeseník - 2003)

  TOP 241-260

Kolář Jiří

"Pocta sochařství"

koláž, signováno vpravo dole JK 92 (Jiří KOLÁŘ), vzadu propisovací tužkou signováno J. Kolář, datováno 1992.

35 x 28,5 (53 x 44) cm

12 500 Kč

Kolář Jiří (1914-2002)

Malíř, kreslíř, kolážista, básník, překladatel, český umělec světového jména, vyučen truhlářem, absolvoval soukromá studia. Od 1980 žil a tvořil v Paříži. V roce 1996 se konala výstava ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě, vystavoval spolu s Bělou Kolářovou. Zastoupen snad ve všech významných galeriích na celém světě, patří k nejvýznamnějším českým uměleckým osobnostem, patrně světově nejznámější český výtvarník 20. století

(24.9.1914 Protivín, Písek - 11.8.2002 Praha)

  TOP 241-260