021-040 www.aukcnidum.cz

 107. AUKCE BRNO - 23.7.2020___ČTVRTEK__18 hod

Váza s jemným florálním dekorem

porcelán bíle glazovaný, horní část těla - neglazovaná - pokryta plastickým dekorem, úzké vysoké hrdlo, zelená tištěná značka K&A KRAUTHEIM SELB BAVARIA GERMANY, značka z let 1945 - 1977. U hrany dna drobný oklep.

Výška 22 cm

1 800 Kč

Firmu založil Christoph Krautheim (1854-1933). V roce 1889 se připojil švagr Richard Adelberg. Zpočátku dekorovali zakoupený čistý porcelán, od roku 1912 vyráběli porcelán vlastní. Po smrti Christopha v roce 1933 pokračoval ve firmě jeho syn Richard. Posledním majitelem byl Georg Krautheim. Provoz továrny byl ukončen v roce 1977.

Váza - baňka s glazovaným hrdlem

biskvit ve velmi neobvyklé pastelově růžové barvě, po obvodu těla jemný plastický dekor ve stylu Opt Art, značeno tištěnou značkou SCHERZER Bavaria Germany a vtlačeným číslem 518 - 2, 60/70. léta minulého století.

Výška 21 cm

2 700 Kč

Váza na jeden květ

sklo modré, vrstvené, úzké hrdlo, tělo vejčité, po obvodu melírované v tmavším odstínu, Čechy, druhá polovina minulého století.

Výška 24 cm

700 Kč

Váza masivní

sklo hutní, čiré, v barvě zelené a modré, broušený okraj hrdla, současná produkce sklárny VALNER.

Výška 31,5 cm

2 000 Kč

Majitel zakoupil ve sklárně VALNER.

Zrcadlo v ručně vyřezávaném rámu

dřevo, zlatá polychromie, tvarově ve stylu rokoka, samotné zrcadlo nepůvodní.

Výška 34,5 cm, šířka 27 cm

2 500 Kč

Chochole Ladislav

Plastika "Stojící žena v očekávání"

bronz, ruce zkřížené na vzdouvajícím se bříšku. Autor CHOCHOLE, signum nenalezeno.

Výška 29 cm

2 600 Kč

Chochole Ladislav (*1931)

Sochař, studium: Vysoká škola uměleckoprůmyslová Praha, prof. Kavan Jan. Autor vítězného projektu na úpravu areálu v Terezíně. Zastoupen v řadě sbírek, včetně Národní galerie Praha.

Hůrka Josef

Stolní lampička

kov pochromovaný, značeno NAPAKO, typ. č.1195, návrh JOSEF HŮRKA, druhá polovina minulého století. Kovová část stínítka je sklápěcí - pro přístup k žárovce, skleněná část schází. Párová k následující položce. Nepůvodní šnůra.

Výška cca 18 cm

1 600 Kč

Nutná revize elektroinstalace.

Hůrka Josef (1920-1993)

Průmyslový výtvarník, architekt.

(8.12.1920 Přeštice, Plzeň-jih - 13.8.1993 Praha)

Hůrka Josef

Stolní lampička

kov pochromovaný, značeno NAPAKO, typ. č.1195, návrh JOSEF HŮRKA, druhá polovina minulého století. Kovová část stínítka je sklápěcí - pro přístup k žárovce, skleněná část schází. Párová k předcházející položce. Nepůvodní šnůra.

Výška cca 18 cm

1 600 Kč

Hůrka Josef (1920-1993)

Dóza s podavačem cigaret - figurkou s EXPRES kšiltovkou

dřevo, dýha kořenice, vyřezaná figurka ručně malovaná, uvnitř zásobník a skrytý mechanismus uváděný do pohybu stlačením mosazné páčky. Vespod nápis "Zákonem chráněno", první polovina min. století. Velmi dobrý stav, vyjma ulomeného kšiltu, plně funkční.

Samotná kazeta 8,5 x 15 x 3,5 cm, výška figurky 10 cm

6 000 Kč

Po stlačení páčky se rozevře víčko nad cigaretami, panáček se skloní a vybere cigaretu. Vztyčí se i s cigaretou, víčko se znovu sklopí. Luxusní Art Deco provedení. Zaoblené hrany schránky jsou rovněž ozdobně dýhované, vnitřní zásobník na cigarety je částečně z leštěného dřeva. Nádherný sběratelský kousek, který se na trhu prakticky nevyskytuje.

Velký talíř - mísa s akantovou rozetou

porcelán glazovaný, uprostřed na bílém podkladu ručně barevně malované květy, okolo kobaltově modrý pás s plastickým zlatým a bílým rostlinným motivem. Značeno modrými zkříženými meči pod polevou MÍŠEŇ, vtlačeně 33 a C113, červeně ručně 3329 a 67.

Výška 6 cm, průměr 30,5 cm

7 000 Kč

Plastika "Sedící zajíc"

porcelán barevně glazovaný, zelená tištěná značka ROSENTHAL, dvacátá léta minulého století.

Výška 6,5 cm

2 600 Kč

Kirchner - Moldenhauer Dorothea

Plastika "Dvě myšky"

porcelán barevně glazovaný, zelená tištěná značka ROSENTHAL pro rok 1927, vtlačeně MOLDENHAUER, 15 K. Návrh z roku 1923. Jedna myška má ulomenou špičku ouška.

Výška 4,5 cm

1 900 Kč

Kirchner - Moldenhauer Dorothea (1879-1968)

Moldenhauer Dorothea

Sochařka. Studovala u Willy Zügela (1876-1950, sochař, sám návrhář pro Rosenthal) v Mnichově. Pro Rosenthal navrhovala figurky živočichů (pes, kočka, kůň, myš, žába, motýl, papoušek). Pravděpodobně navrhovala i pro Pirkenhammer (lední medvěd na oválné plintě).

(1879 Dreudach, Posen - 1968 München)

Dózička s víkem - tvar soudku

sklo čiré, bezbarvé, zdobené medovou lazurou, po obvodu pravidelný hluboký geometrický brus, na víku hvězdice, Čechy, první polovina minulého století.

Výška 7 cm, průměr 9,5 cm

300 Kč

porcelán bíle glazovaný, zdobený širokým modrým pásem a zlacením, vnitřek šálku vyzlacený. Značeno tištěnou značkou THUN CZECHOSLOVAKIA, Klášterec nad Ohří, kolem poloviny minulého století.

Výška šálku 3,5 cm, průměr podšálku 11,5 cm

250 Kč

porcelán bíle a kobaltově modře glazovaný, zdobený bohatým zlatým motivem větviček vinné révy s listy a hrozny. Tištěná zelená značka na šálku PULS EMPIRE, na podšálku ROYAL EPIAG CZECHOSLOVAKIA, kolem poloviny minulého století.

Výška šálku 5 cm, průměr podšálku 9,5 cm

250 Kč

porcelán bíle glazovaný se širokým zeleným pásem, bohatě zlacený motivem větviček růží, v centrální částí drobný barevný květinový dekor, tištěné značky - na šálku HORNÍ SLAVKOV po roce 1945, na podšálku SCHÖNFELD (malírna), ručně 6218 7.

Výška šálku 4 cm, průměr podšálku 11 cm

250 Kč

Červeně erb s datací 1857 - značka pro Gustav Schmieger & Söhne, Schönfeld (Krásno nad Teplou).

porcelán bíle glazovaný s širokým žlutým pásem, bohatý zlacený florální dekor, uprostřed barevný květ chrpy, tištěné značky - HORNÍ SLAVKOV po roce 1945, na podšálku ještě SCHÖNFELD (malírna) / HANDPAINTED, ručně 6224 2.

250 Kč

Zlatě erb s datací 1857 - značka pro Gustav Schmieger & Söhne, Schönfeld (Krásno nad Teplou).

Košíček

porcelán bíle glazovaný, zlacené ouško, barevný tisk stylizovaného rostlinného dekoru, ART DECO. Tištěná zelená značka THOMAS BAVARIA, Německo, 20/30. léta minulého století.

Výška 10 cm, průměr 9,5 cm

500 Kč

Mistička - obal na květináček

porcelán bíle glazovaný a zlacený, tělo svisle žebrované, přehrnutý široký okraj s barevným květinovým tiskem. Tištěná značka BOHEMIA CZECHO-SLOWAKIA, Nová Role, kolem poloviny minulého století. Nepatrný oklep při spodní hraně.

Výška 4 cm, průměr 7,5 cm

300 Kč

Kalamář oválný se dvěma nádobkami na inkoust

porcelán bíle glazovaný, tři ručně malované medailony s andílky, prostý dekor s ptáčky a větvičkami, modrá značka s písmenem R. Práce ve stylu EMPIRE. Oklep při horním okraji.

Výška cca 7 cm, základna 22 x 15 cm

4 000 Kč