041-060 www.aukcnidum.cz

 107. AUKCE BRNO - 23.7.2020___ČTVRTEK__18 hod

Kryl Karel

"Kytice"

akvarel, kvaš, signováno vpravo dole K. KRYL, vzadu papírový autorský štítek s brněnskou adresou a razítko Přijato uměleckou komisí Českého fondu výtvarných umění s datem 13.IV. 1971. Paspartováno

Výřez 61 x 41,5 (83 x 62,5) cm

1 500 Kč

Kryl Karel (1919-1978)

Malíř, sochař, působil v Brně, soukromá studia malby u prof. Šindeláře a sochařství u Kapinuse, zastoupen mimo jiné v Národní galerii Praha, Moravské galerii Brno, Muzeu města Brna.

(23.10.1919 Lukov (Zlín) - 6.8.1978 Kroměříž)

Pezellen Tina

"Bosý chlapec v modrém obleku"

sociální téma, kresba tužkou a uhlem, kolorovaná akvarelem, signováno vpravo dole TINA PEZELLEN, datováno 1924. Rámováno, paspartováno, pod sklem.

Výřez 40 x 26,5 (61 x 48) cm

16 000 Kč

Pezellen Tina (1897-1979)

Bauer-Pezellen Tina

Vynikající expresionistická malířka a ilustrátorka, uváděna ve světových katalozích, v devadesátých letech bylo její dílo významným objevem, v roce 2000 byla uspořádána výstava jejích prací na německém velvyslanectví v Praze.

Narodila se v rodině důstojníka c. a. k. armády. Rodina se krátce po narození Tiny přestěhovala do Jindřichova Hradce, kde pak malířka strávila dětství. Studovala ve vídeňské grafické škole, navštěvovala Kunstgewerbeschule ve Vídni, ve studiích pokračovala na akademii v Mnichově. V roce 1937 se odstěhovala s manželem Siegbertem Bauerem do Výmaru.

(1897 Kotor v Dalmácii - 1979 Německo)

Jankovský J.

"Muž s krávou v zimní krajině"

olej na plátně, signováno vlevo dole JANKOVSKÝ J, první polovina minulého století.

62,5 x 60,5 (77 x 74,5) cm

2 500 Kč

Grumlík

"V podzimním parku"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole GRUMLÍK, první polovina minulého století.

49 x 69 (57 x 75) cm

2 900 Kč

Kamenický Josef Jiří

"Prodavač melounů"

olej na překližce, signováno vpravo dole KAMENICKÝ, první polovina minulého století.

45 x 49 (62 x 68) cm

9 000 Kč

Kamenický Josef Jiří (1910-1981)

Lískovec H

Malíř, fotograf, studoval na ŠUŘ dekorativní malbu a na AVU v Praze, byl členem Fotoskupiny pěti a střediska Purkyně, s tímto střediskem vystavoval své malby, jeho díla jsou v majetku MG Brno a GVU Zlín.

(11.11.1910 Brno - Lískovec - 8.9.1981 Vídeň)

Raszka Pavel

"Rybáři na Kníničské přehradě"

olej na plátně fixovaném na malířské lepence, signováno vpravo dole P. RASZKA, vzadu autorský papírový štítek s určením místa a s datací 1956.

24 x 32 (30,5 x 40,5) cm

700 Kč

Raszka Pavel (1907-1979)

Malíř z rodu Raszků, jeho otec i strýc byli výbornými malíři, v portrétní technice a figurální kompozici se zdokonaloval ve Francii. Od 13 let pracoval u svého strýce, slezského malíře Josefa Raszky, více než dva roky vedl ateliéry profesora Sokiranského v Petřvaldě, potom měl vlastní ateliér v Ostravě a nakonec se natrvalo usadil na Pustevnách na Radhošti. Maloval technikou špachtle, tvořil kopie starých mistrů, tvořil dekorativní malby. Syn Vladimíra Raszky (Rašky).

(23.4.1907 Místek, Frýdek-Místek - srpen 1979)

monogramista K

"Přítelkyně"

kresba tuší, signováno vpravo dole písmenem K (dle majitele Kaláb František, 1908-1950, nepotvrzeno), první polovina minulého století. Rámováno, paspartováno.

Výřez 27 x 21,5 (38,5 x 32,5) cm

1 500 Kč

Bílek Alois

"Zamyšlená"

kresba uhlem, signováno vpravo dole A. BÍLEK.

64 x 46 (78 x 61) cm

2 500 Kč

Bílek Alois (1887-1961)

Malíř, grafik, ilustrátor, studoval architekturu na pražské technice, přestoupil na akademii, kde studoval u prof. Pirnera, poté žil a tvořil s Kupkou ve Francii, kde měl každý rok výstavy. Zastoupen ve francouzských galeriích. V roce 1999 proběhla rozsáhlá výstava jeho prací v Praze.

(15.6.1887 Slapy, Tábor - 18.1.1961 Praha)

Netík Miroslav

"Supetar“

akvarel, signováno vpravo dole M. NETÍK, datováno 1978, vlevo dole název místa. Rámováno, paspartováno, zaskleno.

Výřez 40 x 56 (60,5 x 76,5) cm

3 000 Kč

Netík Miroslav (1920-2018)

Malíř, grafik, ilustrátor, studia na ŠUŘ v Brně u profesorů Hrbka, Dillingera a Süssera, jako ilustrátor spolupracoval s Lidovými novinami, ilustroval dětské knihy.

(nar. 5.9.1920 Vamberk, Rychnov nad Kněžnou - 22.5. 2018 Brno)

"Zátiší s trojramenným svícnem"

olej na kartonu, signováno vlevo dole monogramem VU, vzadu autorský papírový štítek s informacemi o obraze, signatura V. URBAN a datace 1995.

43 x 30 (54,5 x 41,5) cm

2 500 Kč

Urban Vladislav (*1937)

"Buridanův osel"

olej na plátně fixovaném na kartonu, signováno vpravo dole monogramem VU, vzadu autorský papírový štítek s informacemi o obraze, vzadu na rámu a na spodní hraně rámu štítek se jménem autora. Druhá polovina minulého století.

29 x 25 (43 x 29) cm

2 500 Kč

Urban Vladislav (*1937)

"Noční deštivý Karlův most"

lept, signováno vpravo dole tužkou, neurčeno, datováno 1928.

Tisková plocha 36,5 x 46 (55 x 65,5) cm

1 200 Kč

Císař Ladislav

"Na kraji vesnice o žních"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole L. CÍSAŘ (Ladislav), kolem poloviny minulého století. Nerámováno. Poškozené okraje obrazu.

72 x 100,5 cm

2 000 Kč

Císař Ladislav (1901-1987)

Malíř, pedagog, studium dějin způsobilo, že se věnoval malířství, zvláště za svého působení v Užhorodě, kde byl členem spolku podkarpatských výtvarných umělců, soukromě vystavoval v Klatovech. Malíř krajin a profesor v Klatovech.

(15.3.1901 Klabava u Rokycan - 12.7.1987)

Trojan Jaromír

"Krajina s rybníkem"

olej na plátně, signováno vpravo dole J. TROJAN, datováno 1960, práce české krajinářské školy v původním rámu.

65 x 90 (84 x 110) cm

6 900 Kč

Trojan Jaromír (1922-2002)

Malíř, uveden v publikaci Malíři Vysočiny II (Dodatek k malému lexikonu z roku 1993), vydání Galerie Vysočina 2000. Jako ředitel Městského muzea v Hlinsku (1975 - 1982) se zasloužil o vybudování Pamětní síně hlineckého rodáka sochaře Karla Lidického. Stálá expozice plastik Lidického spolu s tvorbou malířů Hlinecka, včetně Jaromíra Trojana, je provozována od roku 1982.

Připojujeme dvě citace.

Výstava "Zima, neboli zimní inspirace malbou i akvarelem… … František Kaván, Gustav Macoun nebo Jaroslav Panuška. Vedle nich jsou ale zastoupeni i mnozí další autoři, ať už svým významem přesahující region Vysočiny, nebo působící výhradně na Hlinecku. Jmenujme například Karla Wagnera, Josefa Dvořáka, Jindřicha Hegra, Rudolfa Hanycha, Jaroslava Sodomku, Karla Balíčka, Otakara Čílu, Karla Beneše, Vojtu Kyncla, Miroslava Zycha nebo JAROMÍRA TROJANA" (https://chrudimsky.navstevnik.cz/900_515590_zima-zimni-inspirace-malbou-i-akvarelem/, Městské muzeum a galerie Hlinsko, 24.11.2017 - 21.1.2018).

"Téměř každou druhou domácnost ve Studnicích a leckterou v Hlinsku zdobí stěnu obýváku obraz Hamerské přehrady. Autorů byla celá řada, z nichž vynikal JAROMÍR TROJAN…" (Hlinecké noviny listopad 2013

(5.6.1922 Hlinsko - 10.6.2002 Jičín)

Nowak Willi

"Odpočinek u řeky"

kresba tužkou a akvarel, signováno vpravo dole VILÉM NOWAK, datováno v Praze 1.V.1951. Kvalitní adjustace v paspartě, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 18 x 28 (35 x 43) cm

3 500 Kč

Komorní práce význačného malíře.

Nowak Vilém (1886-1977)

Nowak Willi

Malíř, grafik, studoval na akademii u Thieleho, často pobýval v zahraničí, zejména v Mnichově, člen SVU Mánes, Osmy, již v letech 1907-1908 vystavoval se skupinou Osma, v letech 1929 - 1930 profesor na pražské akademii, v roce 1950 spoluzakladatel Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, jeho žáky byli např. Boštík, Jiroudek, Nemes, zastoupen v řadě evropských galerií, včetně Národní galerie Praha, řada monografií, národní umělec, jeden z nejvýraznějších představitelů moderního malířství 20. století u nás.

(3.10.1886 Mníšek pod Brdy - 20.10.1977 Praha)

Vlček Jindřich

"Ve stodole na seně"

kombinovaná technika - uhel, tuš, akvarel, kvaš, vpravo dole datováno 3.7.1946, jméno autora JINDŘ. VLČEK uvedeno vzadu na štítku Památníku osvobození, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 17 x 22 (30,5 x 34,5) cm

3 700 Kč

Vlček Jindřich (1885-1968)

Malíř, legionář, v letech 1903-1905 studoval na Uměleckoprůmyslové škole ve Vídni, v letech 1905-1906 na pražské Akademii výtvarných umění u Antonína Ferdinanda Schweigera.

(6. 9.1885 Malá Skalice u České Skalice - 22.3.1968 Hradec Králové)

"Milenci v dešti"

olej na kartonu, signováno vlevo dole - neurčeno, první polovina minulého století.

38,5 x 28,5 (43 x 33,5) cm

2 800 Kč

monogramista KJ

"Bača s ovcemi"

kresba rudkou, signováno vpravo dole monogramem KJ, kolem roku 1930

Ve výřezu 18,5 x 27,5 (49 x 67) cm

300 Kč

Hofman Karel

"Tři králové"

barevná litografie, signováno tužkou vpravo dole K. HOFMAN, volný list.

73 x 54 cm

1 900 Kč

Hofman Karel (1906-1998)

(14.9.1906 Jablůnka - 27.11.1998 Valašské Meziříčí)

Filla Emil

"Hlava I"

dřevoryt, signováno vpravo dole tužkou EMIL FILLA, datováno 14 (1914), volný list. Publikováno Berka, Č.: Emil Filla. Grafické dílo.

17,5 x 14 cm, celý list 25,7 x 20,3 cm

6 500 Kč

Filla Emil (1882-1953)

Malíř, grafik, sochař, výtvarný teoretik. Studoval na AVU v Praze u Franze Thiele a Vlaho Bukovace. Člen Osmy, jejíž vznik vyvolal, člen SVU Mánes a Skupiny výtvarných umělců, kde byl také iniciátorem jejího vzniku. Od roku 1945 profesor na VŠUP v Praze, ateliér pro monumentální malbu. Velké množství výstav doma i v zahraničí, zastoupen v mnoha galeriích, včetně Národní galerie v Praze, vynikající, světově proslulý český malíř - kubista.