107. AUKCE BRNO - 23.7.2020___ČTVRTEK__18 hod

Obal na květináč

majolika barevně glazovaná, plasticky zdobená secesním motivem ryb a leknínů. Vtlačená značka okřídleného ozubeného kola s písmeny R.D.Z.- RUDOLF DITMAR ZNOJMO, značka pro období 1879 - 1910, dále vtlačeně S 20687.

Výška 20 cm, průměr 26,5 cm

1 200 Kč

Dvě nepatrné praskliny při horním okraji.

Handzel Augustin

Plastika "Ležící ženský akt"

pálená hlína patinovaná na bronz, dřevěný podstavec, práce AUGUSTINA HANDZELA. Třicátá léta minulého století. Drobná poškození - praskliny na pažích.

Plastika 15 x 40 cm, podstavec 5 x 40 x 24 cm

9 500 Kč

Handzel Augustin (1896-1952)

26.10.1952 Jablunkov

Sochař, studoval v Praze u profesora Drahoňovského, z existenčních důvodů odešel po roce do Vídně, pracoval u firmy Goldscheider, v roce 1920 založil v Ostravě sochařský závod. Pracoval se sádrou, pálenou hlínou, pískovcem, terakotou, bronzem i mramorem. Mezi jeho díla patří reliéfní plastika Pomník Maryčky Magdonové (Staré Hamry, 1933), dva monumentální bronzové reliéfy pro Památník osvobození v Komenského sadech v Ostravě, bronzový reliéfní poloprofil kulturního pracovníka Antonína Vaška (Brno, Rooseveltova ulice, 1947). Plastiky Rodina, Hojnost, Obchod, Průmysl z let 1921-1928 jsou na budově bývalé Union banky v Ostravě, kamenné sochy Horníci a Koksaři z roku 1926 na průčelí Paláce ELEKTRA v Ostravě. Soudíme, že PATŘÍ K NEJLEPŠÍM SOCHAŘŮM OBDOBÍ ART DECO U NÁS I VE SVĚTĚ.

(7.6.1886 Moravská Ostrava - 26.10.1952 Moravská Ostrava (? Jablunkov)

Jahoda Bohumil

"Industriální motiv"

nástěnný bronzový reliéf, signováno B. JAHODA, datováno 1965.

65, 43,5 x 34 cm

19 000 Kč

Jahoda Bohumil (1910-1969)

Sochař, medailér, návrhář hraček a designér strojů a nástrojů, publicista.
11. 6. 1910 Bystřice pod Hostýnem - 23. 12. 1969 Gottwaldov (Zlín)

Nohavec Jan

Kalamář "Ptáčci"

terakota, nádobka na inkoust sklo čiré, bezbarvé, broušené. Vtlačeně V.D.K.B (Bechyně ) a číslem modelu 324, autorem návrhu NOHAVEC JAN, první polovina minulého století.

12 x 29 x 16,5 cm

1 200 Kč

Nohavec Jan (?-?)

O autorovi je známo, že byl rodák z Plzně, v roce 1910 byl uveden jako hrnčíř v Bechyni (in.: Keramika z Bechyně, Jiří Hořava, 2019.)

Hloušek Rudolf

Váza ART DECO

sklo modré barvy, broušené, vespod signováno R. HLOUŠEK. První polovina minulého století, krásný sběratelský kus.

Výška 15 cm, průměr 14,5 cm

2 500 Kč

Hloušek Rudolf (1909-1990)

Sklář, brusič skla, absolvent sklářské školy v Železném Brodě, v roce 1930 založil firmu zaměřenou na umělecké zpracování skla broušením, pískováním, rytím, leptáním, firma produkovala také figurální lisované sklo. Výrobky dosahovaly vysoké kvality. Specialitou mezi nimi byly výrobky s reliéfními figurálními motivy.

Himmelstoss Karl

Plastika "Dvě myšky"

porcelán barevně glazovaný na podstavci s prořezávaným okrajem, signováno K. HIMMELSTOSS, značeno tištěnou značkou ROSENTHAL, vtlačeným číslem modelu K188, návrh z roku 1912, výroba okolo roku 1920.

6 x 9,5 x 6 cm

1 900 Kč

Himmelstoss Karl 1878-1967)

Navrhoval plastiky pro německé porcelánky Hutschenreuther, KPM, Nymphenburg. Pro Rosenthal pracoval v letech 1912 - 1938.

(12. 07.1878 Breslau - 5.3.1967 München)

Plastika "Dva ledňáčci"

porcelán barevně glazovaný, tištěná značka KARL ENS VOLKSTEDT PORZELLAN, první polovina minulého století.

Výška 15 cm

1 600 Kč

Plastika "Sedící mopslík"

porcelán bíle glazovaný, ručně černé skvrny a obojek, vespod v azbuce rukou psané KUZNEC ohraničené obdélníkem / G.A.K. / II. - Kuzněcovova společnost, Rusko, patrně před rokem 1917. Muzeální kus.

Výška cca 17 cm

3 500 Kč

DOMNĚNKA

Samostatné G nebo A byly vedle řady dalších značek používané u Gardnera, samostatné K vedle dalších bylo na výrobcích Kuzněcova. (Braunová, Kouzlo keramiky a porcelánu.)

G.A.K. může znamenat, že se jedná o výrobek moskevské porcelánky GARDNER (Verbilki u Moskvy), která byla v 1891 odkoupena Kuzněcovovou společností. Po říjnové revoluci Dmitrovský závod na výrobu porcelánu.

Vázička "Vlaštovky v letu"

sklo v neobvyklé petrolejově modrozelené barvě leštěné a matované, plastický dekor vlaštovek v letu, jemná secesní lazura. Patrně váza typu Barolac sklárny Josepha Inwalda. Vzácný kus v neobvyklé barvě, kvalitní sbírkový kus.

Výška 13 cm, průměr 13 cm

4 900 Kč

Zajímavá práce vycházející ze slavných prací René Laliqua. Joseph Inwald byl známý stylizací svých výrobků podle René Laliqua. Dle dostupných informací byl tento typ určen pro vývoz do Anglie a to pro obchodní dům John Jenkins & Sons, časově byl zařazen do období 30. - 40. let minulého století.

nesignováno

Plastika "Sova"

řezba ve dřevě, nesignováno, autor neurčen. Mimořádná řezbářská práce z druhé poloviny 20. století.

Výška cca 42 cm, šířka cca 31 cm, hloubka cca 29 cm

12 000 Kč

Velká mísa se dvěma uchy

keramika, ručně malovaný modrý folklórní dekor květů, neznačeno.

Průměr 66 cm, výška 10,5 cm

500 Kč

Čajová souprava

keramika ručně malovaná barevným folklórním florálním dekorem, značeno ÚŘEDNÍČEK TUPESY, Made in Czechoslovakia, dále ručně psaným M.D. Oklepy na šálcích i podšálcích.

V sestavě konvice, cukřenka, mléčenka, 5x šálek s podšálkem. Výška konvice 14,5 cm, výška mléčenky 11,5 cm

900 Kč

Petrolejová lampa

mosaz, na patce ornament, nádoba na petrolej sklo čiré, stínítko sklo mléčné. Zespodu na mosazném podstavci značeno číslem, cylindr značen A. HABICH, Praha/Prag

2 500 Kč

Sbírkový, muzeální a také funkční kus.

Stehlík Bohumil

Plastika "Matka u kolébky s dítětem"

pálená hlína, vpředu na plintě text "Nedej zahynouti nám i budoucím Sv. Václave", vzadu na plintě signováno B. STEHLÍK. Oklepy na několika místech, lepený rukáv.

Výška 37,5 cm, základna 21,5 x 28 cm

950 Kč

Stehlík Bohumil (1885-?)

Sochař, studia na Uměleckoprůmyslové škole v Praze (Celda Klouček) a Akademii výtvarných umění v Praze (Josef Václav Myslbek). Dekorace architektury a monumentální práce. (Keramika z Bechyně, Jiří Hořava, 2019)

Hodiny krbové

dřevěná schránka, ciferník zlacený plech, na strojku číslo 341253, klíček k dispozici, funkční.

1 100 Kč

Ježek Jaroslav

Šestiosobní mocca souprava "Aurelia"

porcelán bílá a tmavě modrá glazura, dekor stylizovaný dívčí portrét a zlacení. Návrh JAROSLAV JEŽEK 1967, značeno AURELIA, Made in Czechoslovakia, vývojový závod LESOV, číslo 359. Součástí nabídky je neznačený svícen, který však nepatří do této série.

V sestavě konvice, cukřenka, mléčenka, 6x šálek s podšálkem. Výška konvice 22 cm, výška svícnu 8 cm

1 200 Kč

Ježek Jaroslav (1923-2002)

Plastika/těžítko "Tři moudré opice"

sklo bezbarvé, matované, původní papírová nálepka BOHEMIA CRYSTAL, Made in Czechoslovakia. Z kolekce Ingrid, Curt Schlevogt.

Výška cca 19 cm

1 300 Kč

Plastika byla vyráběna v několika barevných variantách. Kolekce Ingrid byla představena v roce 1934 na veletrhu v Lipsku, následně na světových výstavách v Chicagu (1934) a Bruselu (1935). Kolekce byla neustále doplňovaná, v roce 1935 ji tvořilo zhruba 600 předmětů, do poloviny 40. let se toto množství zdvojnásobilo. Tři moudré opice, z nichž jedna si zakrývá uši, druhá ústa a třetí oči, svými gesty říkají „neslyším zlo, nevidím zlo, nemluvím zlo“, mají svůj původ v buddhistické legendě zpopularizované zobrazením v japonské řezbě ze 17. století. Nejčastější interpretací v západní civilizaci je symbolika opic jakožto symbolu klamu, neupřímnosti a ignorance, nebo také neodporování zlu.

Žertová Jiřina

Souprava vázy na jeden květ a dvou odkládacích misek

sklo hutní, akvamarínové jádro přejímané zelenou sklovinou - sommerso, se zatavenými pravidelnými bublinkami, návrh JIŘINA ŽERTOVÁ pro ÚUŘ Škrdlovice z roku 1960.

Váza výška 29,5 cm, větší miska délka 20 cm, výška 9,5 cm, menší miska délka 15 cm, výška 7,5 cm

1 500 Kč

Žertová Jiřina (*1932)

Sklářská výtvarnice a sochařka, v letech 1950 - 1955 studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u profesora Josefa Kaplického, od roku 1956 pracovala jako nezávislá výtvarnice a věnovala se nezávislé tvorbě. Spolupracovala s předními českými sklárnami, mezi kterými byly např. Moser, Sklárny Bohemia Poděbrady, Borské Sklo v Novém Boru a Škrdlovice.

Johann Lötz Witwe

sklo bezbarvé, dekor Astraea: podklad v odstínu Candia s jemným stříbřitým irisem a medově oranžovými "olejovými" skvrnami, neznačeno. JOHANN LÖTZ WITWE, KLÁŠTERSKÝ MLÝN, kolem roku 1900.

Výška 10 cm

3 500 Kč

Těžítko "Sedící ženský akt"

bronz, signováno, značeno - neurčeno, číslováno 727/1250

Výška cca 7,5 cm, délka cca 14 cm

2 500 Kč