neurčeno "Kytice polních květů ve váze"
olej na plátně, signováno vlevo dole, neurčeno. Drobná poškození plátna. Ručně řezaný dřevěný rám.
50 x 71 (64 x 84) cm
1 800 Kč
Gogela E. "Před kostelem"
akvarel, signováno vlevo dole E. GOGELA, datováno 1923.
33 x 44 (37,5 x 48) cm
700 Kč
Skalice, kostel Archanděla Michaela s vyhlídkovou věží, vedle kostela se nachází patrová centrální hřbitovní kaple s kostnicí.
Kocourek František "Kytice s astrami - zátiší s kyticí, hruškou a jablkem"
tempera na kartonu, signováno vpravo nahoře Fr. KOCOUREK, vzadu autorský papírový štítek, razítko ČFVU a datum přijetí do komise 12. října 1982.
70 x 50 (83 x 62) cm
3 000 Kč
Kocourek František (1900-1988) Malíř, studoval na Veřejné škole uměleckých řemesel v Brně, maloval krajiny, figurální motivy a zátiší. Zastoupen ve sbírkách Muzea města Brna. Pravidelně vystavoval na SVU ALEŠ. (31. 12. 1900 Brno-Řečkovice - 1988)
Lukášek Alois "Stojící žena"
olej na malířské lepence, signováno vpravo dole LUKÁŠEK, vzadu papírový autorský štítek s informacemi o obraze, razítko ČFVU a datum přijetí do komise 16.4.1971. Rámováno, paspartováno.
Výřez 60 x 19,5 (81 x 41) cm
5 000 Kč
Lukášek Alois (1911-1984) Malíř, knižní ilustrátor, studia na pražské akademii u Sychry a prof. Nejedlého, byl členem SVU ALEŠ v Brně, Bloku výtvarných umělců atd., žil a tvořil v Nedvědicích pod Pernštejnem, časté náměty z Vysočiny, řada výstav. (12.10.1911 Zlatkov - 14.4.1984 Nedvědice pod Perštýnem)
Rajlich Jan "Jihočeský rybník"
barevné pastely na ručním papíře, signováno vlevo dole J. RAJLICH, vzadu papírový autorský štítek, druhá polovina minulého století. Rámováno, paspartováno.
Výřez 25 x 54 (50 x 77) cm
1 900 Kč
Rajlich Jan (1920-2016) Malíř, grafik, publicista, pedagog, jeden ze symbolů kulturního života v Brně, studoval v letech 1939 - 1944 ve Škole umění Zlín, v Lexiconu neskutečně dlouhý výčet výstav, ocenění a zastoupení ve sbírkách. Je autorem vzpomínkové knihy Přistřižená křídla vydané v roce 2005. "... Jan Rajlich patřil k prvním studentům, kteří vstoupili na Soukromou Baťovu uměleckou školu založenou Janem A. Baťou v r. 1939. Vzpomínková kniha s výstižným názvem „Přistřižená křídla“ mapuje dobu brutálního uzavření všech českých vysokých škol německými okupanty v listopadu 1939. To však poskytlo zlínské škole možnost, aby se pokusila nabídnout mladým adeptům umění z celého tzv. Protektorátu vzdělání na nejlepší úrovni. Do Zlína přijížděli studovat mladí adepti umění z celého tzv. protektorátu, nejen z Moravy, ale i z Čech a ze Slezska. Jako profesoři byli Baťou získáni vynikající představitelé českého umění jako např. sochaři Luděk Havelka, Jiří Jaška a Vincenc Makovský, malíři a grafici Rudolf Gajdoš, Karel Hofman, Vladimír Hroch, Josef Kousal, Eduard Milén, Jan Sládek, Richard Wiesner a další..." (In http://www.czechdesign.cz/index.php?status=c&clanek=898&lang=1 ) (10.4.1920 Dírná, okres Tábor - 27.11.2016 Brno)
Hapka Josef "Pohled na Soláň"
olej na malířské lepence, signováno vlevo dole JOS. HAPKA, datování nepřečteno.
30,5 x 52 (41 x 62) cm
1 200 Kč
Hapka Josef (1912-1987) Malíř, studoval soukromě u Františka Hoplíčka v Olomouci, později u Jakuba Obrovského na AVU v Praze. Vystavoval na výstavách mladých výtvarníků ve Zlíně, samostatně vystavoval v Olomouci v roce 1943, v Praze v Alšově síni v roce 1951, v Kroměříži 1958. (12. 3. 1912 Podolí, Vsetín - 3. 7. 1987 Valašské Meziříčí)
Plesnivý Vincent "Portrét děvčete v kroji"
akvarel, kvaš, signováno vpravo nahoře VINCENT PLESNIVÝ, datováno 1909. Rámováno, paspartováno.
Výřez 39 x 28 (65 x 54) cm
2 500 Kč
Plesnivý Vincent (1879-1944) Malíř figuralista v Boršicích u Blatnice pod sv. Antonínkem na Moravě, žák pražské akademie, potom u profesora H. Knirra v Mnichově, dále rok studoval v Paříži, jeho figurální akvarely jsou v muzeích v Čechách i na Moravě. (17.7.1879 Praha - 23.2.1944 Praha)
Plesnivý Vincent "Portrét chlapce v kroji"
akvarel, kvaš, signováno vlevo dole VINCENT PLESNIVÝ, datováno 1909. Rámováno, paspartováno.
Výřez 38 x 27 (65 x 54) cm
2 500 Kč
nesignováno "Rozkvetlá krajina s postavami"
olej na plátně, nesignováno, první polovina minulého století.
41 x 59 (48,5 x 66,5) cm
2 500 Kč
Kaván František "Periférie"
olej na papíře, na rubu text: "Náčrtek od Ferdy". Práce Františka Kavána, první polovina minulého století. Soukromá sbírka, majitel získal od přítele Františka Kavána.
13 x 22 (33 x 43) cm
6 700 Kč
Kaván František (1866-1941) Malíř krajinář, překladatel, studia na pražské akademii u Julia Mařáka, jeden z nejvýznamnějších představitelů Mařákovy krajinářské školy, člen České akademie věd a umění, vysoký počet výstav, zastoupení v galeriích, včetně Národní galerie. (10.9.1866 Víchovská Lhota, Víchová nad Jizerou, Semily - 16.12.1941 Libunec, Libuň, Jičín)
Kutra Radoslav "Zátiší s lahví, sklenkami a ovocem"
tempera na papíře, nesignováno, práce RADOSLAVA KUTRY, kolem poloviny 60. let. Majitel získal přímo od autora před jeho odchodem do exilu (1968).
21 x 29 (35,5 x 40,5) cm
1 400 Kč
Kutra Radoslav (1925-2020) Malíř, studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u Vlastimila Rady a Karla Mináře, po událostech roku 1948 byl pro politické a náboženské postoje ze studia vyloučen. V letech 1965-1968 působil na katedře výtvarné výchovy na PU Olomouc, v roce 1968 byl přijat jako pedagog na střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. Po roce 1968 emigroval do Švýcarska, získal švýcarské občanství, založil soukromou malířskou školu Kunstseminar (později se sídlem v Luzernu). V polovině devadesátých let působil pedagogicky na VUT v Brně, potom se natrvalo vrátil do Luzernu. (13.3.1925 Holice, Olomouc - 2020)
Toyen - Čerminová Marie "Tisíc a jeden sen - obálka"
barevná litografie. Tištěný text "Jaroslav Ježek: Tisíc a jeden sen/ tango z hudební komedie Svět za mřížemi/ slova Voskovec & Werich/ Praha 1933/ Hudební Matice Umělecké Besedy (570)/ TOYEN". Adjustováno.
33,5 x 25,5 (49 x 49) cm
6 700 Kč
Toyen - Čermínová Marie (1902-1980) Studia v Paříži, vystavovala se Štýrským do roku 1942 v Paříži, jedna z nejlepších českých malířek, představitelka surrealismu v celoevropském měřítku. (21.9.1902 Praha - 9.11.1980 Paříž)
Liesler Josef "Sen o rybách"
barevná litografie, signováno tužkou vpravo dole LIESLER, datováno 1985, vlevo dole číslováno 55/130.
Tisková plocha 37,5 x 48 (52,5 x 72,5) cm
3 500 Kč
Liesler Josef (1912-2005) Ilustrátor, malíř, grafik, věnoval se tvorbě poštovní známky, vlastních bibliofilií, studia na ČVUT Praha u C. Boudy, O. Blažíčka, člen skupiny Sedm v říjnu (1939-1941), SVU Mánes (1942-1956), SČUG Hollar (1945), tvůrčí skupiny 58 (1958), skupiny Radar. Čestným akademikem florentské Akademie, členem Královské belgické akademie (1969), zastoupen v řadě sbírek u nás i v zahraničí, včetně zastoupení v Národní galerii Praha, řada výstav, mj. výstavy v Mánesu, Hollaru, v Bruselu, Antverpách, Stockholmu, Göteborgu, Oslu, Kodani, Vídni, široká škála činností, výstav, ocenění popsána ve Slovníku Chagall. (19.9.1912 Vidolice, Pětipsy, Chomutov - 23.8.2005 Praha)
Liesler Josef "Ani anděl ani chrám"
barevná litografie, signováno tužkou vpravo dole LIESLER, datováno 1980, vlevo dole číslováno 54/125. Rámováno, paspartováno.
Tisková plocha 51,5 x 26 (70 x 42,5) cm
2 400 Kč
Olešová Bohuslava "Abstraktní motiv"
kombinovaná technika, nesignováno, práce BOHUSLAVY OLEŠOVÉ, druhá polovina minulého století.
76,5 x 101 (80 x 104,5) cm
3 800 Kč
Olešová Bohuslava (*1951) Kreslířka, malířka, sochařka. Samostatně vystavuje od roku 1980. (Nar. 17. 9. 1951 Český Těšín)
Tuschnerová Inez "Leningrad"
tempera, kvaš, signováno vlevo dole TUSCHNEROVÁ, datováno 1962, vpravo dole název obrazu.
85 x 120 (88 x 123,5) cm
4 000 Kč
MG uspořádala této známé brněnské výtvarnici velkou retrospektivní výstavu na přelomu 2018/2019.
Tuschnerová Inez (1932-2015) Textilní výtvarnice, malířka, scénografka, pedagožka. Studovala na ŠUŘ v Brně užitou a monumentální malbu u prof. A. Fišárka, na VŠUP v Praze H. Vlkové a na mezinárodní malířské akademii v Salcburku u O. Kokoschky. Od 60. let se specializovala na tvorbu tkaných a netkaných tapisérií, textilních prostorových objektů a textilií pro interiéry, experimentovala s tzv. textilní grafikou i novými a netradičními postupy. (6.5.1932 Brno - 25.11.2015 Brno.)
Jindřich Rudolf "Zima v Českém Ráji"
pastel, signováno vlevo dole R. JINDŘICH, kolem roku 1920, původní adjustace.
50 x 40 (57 x 46,5) cm
1 300 Kč
Jindřich Rudolf (1882-1968) Malíř, grafik, restaurátor. Studoval na Akademie der bildenden Künste (Akademie výtvarných umění) ve Vídni u Aloise Deluga, dále na pražské Akademii výtvarných umění u Rudolfa Otto von Ottenfelda. Opravoval Alšovy fresky. (21. 1. 1882 Město Touškov, okres Plzeň-sever - 16. 4. 1968 Praha)
Waldhauser Antonín "Zima v Kutné Hoře"
olej na tvrzené malířské lepence, signováno vlevo dole červeným monogramem AW, vzadu rukou informace o obraze a pozůstalostní razítko mistra krajin Antonína Waldhausera, uvedena datace 1910.
16 x 21,5 (26,5 x 30,5) cm
9 800 Kč
Waldhauser Antonín (1835-1913) Waldhauser Anton/ Lesodomský Antonín Malíř, studoval na pražské akademii u Christiana Rubena, Antonína Lhoty a Maxmiliana Haushofera, později odešel na akademii výtvarných umění do Vídně (Akademie der bildenden Künste). Maloval krajiny, historické obrazy a pražská zátiší. (17. 3. 1835, Vodňany - 30. 10. 1913 Havlíčkův Brod)
Hepperger Johannes "Město"
akvarel, signováno vpravo dole JOHANNES HEPPERGER, datováno 1923.
99 x 70 (113,5 x 84,5) cm
9 000 Kč
Hepperger Johannes (1894-1964) Jan Hepperger/ Hanes Hepperger/ Hannes Hepperger Rakouský malíř. (1894 Innsbruck - 1964 Zirl)
Černovický Josef M. "U vody"
olej na plátně, signováno vlevo dole J. M. ČERNOVICKÝ, vzadu razítko na plátně Soubor čs. výtvarníků s rukou vepsanými informacemi o obraze.
70 x 76 (84 x 89) cm
5 000 Kč
Černovický Josef M. (1906-1991) Malíř, grafik, spisovatel, redaktor, studia u prof. K. Truppeho, prof. T. Šimona, ex-libris u ak. malíře Julia Horna, v letech 1933 - 1934 v Paříži na škole École des Arts et Métiers, absolvoval studijní cesty v Itálii a v Jugoslávii, věnoval se figurální a krajinářská olejomalbě, malbě květinových zátiší, člen ČFVU, manžel Luisy Černovické (1003-2008). (23.2.1906 Černovice, okr. Boskovice - 28.2.1991 Praha)