161-180 www.aukcnidum.cz

 107. AUKCE BRNO - 23.7.2020___ČTVRTEK__18 hod

"Kytice polních květů ve váze"

olej na plátně, signováno vlevo dole, neurčeno. Drobná poškození plátna. Ručně řezaný dřevěný rám.

50 x 71 (64 x 84) cm

1 800 Kč

Gogela E.

"Před kostelem"

akvarel, signováno vlevo dole E. GOGELA, datováno 1923.

33 x 44 (37,5 x 48) cm

700 Kč

Skalice, kostel Archanděla Michaela s vyhlídkovou věží, vedle kostela se nachází patrová centrální hřbitovní kaple s kostnicí.

Kocourek František

"Kytice s astrami - zátiší s kyticí, hruškou a jablkem"

tempera na kartonu, signováno vpravo nahoře Fr. KOCOUREK, vzadu autorský papírový štítek, razítko ČFVU a datum přijetí do komise 12. října 1982.

70 x 50 (83 x 62) cm

3 000 Kč

Kocourek František (1900-1988)

Malíř, studoval na Veřejné škole uměleckých řemesel v Brně, maloval krajiny, figurální motivy a zátiší. Zastoupen ve sbírkách Muzea města Brna. Pravidelně vystavoval na SVU ALEŠ.

(31. 12. 1900 Brno-Řečkovice - 1988)

Lukášek Alois

"Stojící žena"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole LUKÁŠEK, vzadu papírový autorský štítek s informacemi o obraze, razítko ČFVU a datum přijetí do komise 16.4.1971. Rámováno, paspartováno.

Výřez 60 x 19,5 (81 x 41) cm

5 000 Kč

Lukášek Alois (1911-1984)

Malíř, knižní ilustrátor, studia na pražské akademii u Sychry a prof. Nejedlého, byl členem SVU ALEŠ v Brně, Bloku výtvarných umělců atd., žil a tvořil v Nedvědicích pod Pernštejnem, časté náměty z Vysočiny, řada výstav.

(12.10.1911 Zlatkov - 14.4.1984 Nedvědice pod Perštýnem)

Rajlich Jan

"Jihočeský rybník"

barevné pastely na ručním papíře, signováno vlevo dole J. RAJLICH, vzadu papírový autorský štítek, druhá polovina minulého století. Rámováno, paspartováno.

Výřez 25 x 54 (50 x 77) cm

1 900 Kč

Rajlich Jan (1920-2016)

Malíř, grafik, publicista, pedagog, jeden ze symbolů kulturního života v Brně, studoval v letech 1939 - 1944 ve Škole umění Zlín, v Lexiconu neskutečně dlouhý výčet výstav, ocenění a zastoupení ve sbírkách.

Je autorem vzpomínkové knihy Přistřižená křídla vydané v roce 2005. "... Jan Rajlich patřil k prvním studentům, kteří vstoupili na Soukromou Baťovu uměleckou školu založenou Janem A. Baťou v r. 1939. Vzpomínková kniha s výstižným názvem „Přistřižená křídla“ mapuje dobu brutálního uzavření všech českých vysokých škol německými okupanty v listopadu 1939. To však poskytlo zlínské škole možnost, aby se pokusila nabídnout mladým adeptům umění z celého tzv. Protektorátu vzdělání na nejlepší úrovni. Do Zlína přijížděli studovat mladí adepti umění z celého tzv. protektorátu, nejen z Moravy, ale i z Čech a ze Slezska. Jako profesoři byli Baťou získáni vynikající představitelé českého umění jako např. sochaři Luděk Havelka, Jiří Jaška a Vincenc Makovský, malíři a grafici Rudolf Gajdoš, Karel Hofman, Vladimír Hroch, Josef Kousal, Eduard Milén, Jan Sládek, Richard Wiesner a další..." (In http://www.czechdesign.cz/index.php?status=c&clanek=898&lang=1 )

(10.4.1920 Dírná, okres Tábor - 27.11.2016 Brno)

Hapka Josef

"Pohled na Soláň"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole JOS. HAPKA, datování nepřečteno.

30,5 x 52 (41 x 62) cm

1 200 Kč

Hapka Josef (1912-1987)

Malíř, studoval soukromě u Františka Hoplíčka v Olomouci, později u Jakuba Obrovského na AVU v Praze. Vystavoval na výstavách mladých výtvarníků ve Zlíně, samostatně vystavoval v Olomouci v roce 1943, v Praze v Alšově síni v roce 1951, v Kroměříži 1958.

(12. 3. 1912 Podolí, Vsetín - 3. 7. 1987 Valašské Meziříčí)

Plesnivý Vincent

"Portrét děvčete v kroji"

akvarel, kvaš, signováno vpravo nahoře VINCENT PLESNIVÝ, datováno 1909. Rámováno, paspartováno.

Výřez 39 x 28 (65 x 54) cm

2 500 Kč

Plesnivý Vincent (1879-1944)

Malíř figuralista v Boršicích u Blatnice pod sv. Antonínkem na Moravě, žák pražské akademie, potom u profesora H. Knirra v Mnichově, dále rok studoval v Paříži, jeho figurální akvarely jsou v muzeích v Čechách i na Moravě.

(17.7.1879 Praha - 23.2.1944 Praha)

Plesnivý Vincent

"Portrét chlapce v kroji"

akvarel, kvaš, signováno vlevo dole VINCENT PLESNIVÝ, datováno 1909. Rámováno, paspartováno.

Výřez 38 x 27 (65 x 54) cm

2 500 Kč

Plesnivý Vincent (1879-1944)

nesignováno

"Rozkvetlá krajina s postavami"

olej na plátně, nesignováno, první polovina minulého století.

41 x 59 (48,5 x 66,5) cm

2 500 Kč

Kaván František

"Periférie"

olej na papíře, na rubu text: "Náčrtek od Ferdy". Práce Františka Kavána, první polovina minulého století. Soukromá sbírka, majitel získal od přítele Františka Kavána.

13 x 22 (33 x 43) cm

6 700 Kč

Kaván František (1866-1941)

Malíř krajinář, překladatel, studia na pražské akademii u Julia Mařáka, jeden z nejvýznamnějších představitelů Mařákovy krajinářské školy, člen České akademie věd a umění, vysoký počet výstav, zastoupení v galeriích, včetně Národní galerie.

(10.9.1866 Víchovská Lhota, Víchová nad Jizerou, Semily - 16.12.1941 Libunec, Libuň, Jičín)

Kutra Radoslav

"Zátiší s lahví, sklenkami a ovocem"

tempera na papíře, nesignováno, práce RADOSLAVA KUTRY, kolem poloviny 60. let. Majitel získal přímo od autora před jeho odchodem do exilu (1968).

21 x 29 (35,5 x 40,5) cm

1 400 Kč

Kutra Radoslav (1925-2020)

Malíř, studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u Vlastimila Rady a Karla Mináře, po událostech roku 1948 byl pro politické a náboženské postoje ze studia vyloučen. V letech 1965-1968 působil na katedře výtvarné výchovy na PU Olomouc, v roce 1968 byl přijat jako pedagog na střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. Po roce 1968 emigroval do Švýcarska, získal švýcarské občanství, založil soukromou malířskou školu Kunstseminar (později se sídlem v Luzernu). V polovině devadesátých let působil pedagogicky na VUT v Brně, potom se natrvalo vrátil do Luzernu.

(13.3.1925 Holice, Olomouc - 2020)

Toyen - Čerminová Marie

"Tisíc a jeden sen - obálka"

barevná litografie. Tištěný text "Jaroslav Ježek: Tisíc a jeden sen/ tango z hudební komedie Svět za mřížemi/ slova Voskovec & Werich/ Praha 1933/ Hudební Matice Umělecké Besedy (570)/ TOYEN". Adjustováno.

33,5 x 25,5 (49 x 49) cm

6 700 Kč

Toyen - Čermínová Marie (1902-1980)

Studia v Paříži, vystavovala se Štýrským do roku 1942 v Paříži, jedna z nejlepších českých malířek, představitelka surrealismu v celoevropském měřítku.

(21.9.1902 Praha - 9.11.1980 Paříž)

Liesler Josef

"Sen o rybách"

barevná litografie, signováno tužkou vpravo dole LIESLER, datováno 1985, vlevo dole číslováno 55/130.

Tisková plocha 37,5 x 48 (52,5 x 72,5) cm

3 500 Kč

Liesler Josef (1912-2005)

(19.9.1912 Vidolice, Pětipsy, Chomutov - 23.8.2005 Praha)

Liesler Josef

"Ani anděl ani chrám"

barevná litografie, signováno tužkou vpravo dole LIESLER, datováno 1980, vlevo dole číslováno 54/125. Rámováno, paspartováno.

Tisková plocha 51,5 x 26 (70 x 42,5) cm

2 400 Kč

Liesler Josef (1912-2005)

Olešová Bohuslava

kombinovaná technika, nesignováno, práce BOHUSLAVY OLEŠOVÉ, druhá polovina minulého století.

76,5 x 101 (80 x 104,5) cm

3 800 Kč

Olešová Bohuslava (*1951)

Kreslířka, malířka, sochařka. Samostatně vystavuje od roku 1980.

(Nar. 17. 9. 1951 Český Těšín)

Tuschnerová Inez

"Leningrad"

tempera, kvaš, signováno vlevo dole TUSCHNEROVÁ, datováno 1962, vpravo dole název obrazu.

85 x 120 (88 x 123,5) cm

4 000 Kč

MG uspořádala této známé brněnské výtvarnici velkou retrospektivní výstavu na přelomu 2018/2019.

Tuschnerová Inez (1932-2015)

Textilní výtvarnice, malířka, scénografka, pedagožka. Studovala na ŠUŘ v Brně užitou a monumentální malbu u prof. A. Fišárka, na VŠUP v Praze H. Vlkové a na mezinárodní malířské akademii v Salcburku u O. Kokoschky. Od 60. let se specializovala na tvorbu tkaných a netkaných tapisérií, textilních prostorových objektů a textilií pro interiéry, experimentovala s tzv. textilní grafikou i novými a netradičními postupy.

(6.5.1932 Brno - 25.11.2015 Brno.)

Jindřich Rudolf

"Zima v Českém Ráji"

pastel, signováno vlevo dole R. JINDŘICH, kolem roku 1920, původní adjustace.

50 x 40 (57 x 46,5) cm

1 300 Kč

Jindřich Rudolf (1882-1968)

Malíř, grafik, restaurátor. Studoval na Akademie der bildenden Künste (Akademie výtvarných umění) ve Vídni u Aloise Deluga, dále na pražské Akademii výtvarných umění u Rudolfa Otto von Ottenfelda. Opravoval Alšovy fresky.

(21. 1. 1882 Město Touškov, okres Plzeň-sever - 16. 4. 1968 Praha)

Waldhauser Antonín

"Zima v Kutné Hoře"

olej na tvrzené malířské lepence, signováno vlevo dole červeným monogramem AW, vzadu rukou informace o obraze a pozůstalostní razítko mistra krajin Antonína Waldhausera, uvedena datace 1910.

16 x 21,5 (26,5 x 30,5) cm

9 800 Kč

Waldhauser Antonín (1835-1913)

Waldhauser Anton/ Lesodomský Antonín

Malíř, studoval na pražské akademii u Christiana Rubena, Antonína Lhoty a Maxmiliana Haushofera, později odešel na akademii výtvarných umění do Vídně (Akademie der bildenden Künste). Maloval krajiny, historické obrazy a pražská zátiší.

(17. 3. 1835, Vodňany - 30. 10. 1913 Havlíčkův Brod)

Hepperger Johannes

"Město"

akvarel, signováno vpravo dole JOHANNES HEPPERGER, datováno 1923.

99 x 70 (113,5 x 84,5) cm

9 000 Kč

Hepperger Johannes (1894-1964)

Jan Hepperger/ Hanes Hepperger/ Hannes Hepperger

Rakouský malíř.

(1894 Innsbruck - 1964 Zirl)

Černovický Josef M.

"U vody"

olej na plátně, signováno vlevo dole J. M. ČERNOVICKÝ, vzadu razítko na plátně Soubor čs. výtvarníků s rukou vepsanými informacemi o obraze.

70 x 76 (84 x 89) cm

5 000 Kč

Černovický Josef M. (1906-1991)

Malíř, grafik, spisovatel, redaktor, studia u prof. K. Truppeho, prof. T. Šimona, ex-libris u ak. malíře Julia Horna, v letech 1933 - 1934 v Paříži na škole École des Arts et Métiers, absolvoval studijní cesty v Itálii a v Jugoslávii, věnoval se figurální a krajinářská olejomalbě, malbě květinových zátiší, člen ČFVU, manžel Luisy Černovické (1003-2008).

(23.2.1906 Černovice, okr. Boskovice - 28.2.1991 Praha)