301-320 www.aukcnidum.cz

 108. AUKCE BRNO - 6.12.2020___NEDĚLE__11 hod

311 312 313 314 315
316 317 318 319 320

Šimon Tavik František

"První let aeroplánu v Paříži - Dobývání vzduchu"

originální lept, signováno v desce vlevo uprostřed monogramem FTŠ, dole uveden název díla, autor a technika, dále DRUK DER K.K. HOF- U. STAATSDRUCKEREI, Wien, Verlag der Gesellschaft für Vervielfältigende Kunst, Wien, rámováno.

Tisková plocha 16,2 x 19 cm (45 x 34) cm

3 000 Kč

Práce z roku 1909, v soupise grafických děl zpracovaném Arturem Novákem vedena pod číslem 106, kde je také uvedeno, že 10 listů tohoto leptu bylo autorských a 125 pro výše zmíněné nakladatelství. Pod názvem "První let aeroplánu v Paříži" je grafika vedena právě v Soupisu, na grafickém listu je název německy "Die Eroberung der Luft." Soupis - Kronika grafického díla Tavíka Františka Šimona od Artura Nováka je z roku 1937.

Malíř, kreslíř a zejména grafik evropského formátu, studium na pražské akademii u Maxmiliána Pirnera. Tvořil převážně v Paříži, zastoupen v galeriích celého světa.

TOP 301-320

Tichý František

"Autoportrét"

litografie, signováno vlevo dole tužkou TICHÝ, datováno 1944, dále uvedeno tužkou: orig litho. Paspartováno, rámováno, ve spodní části mimo tiskovou plochu nese papír stopy po přehnutí.

Výřez 49,5 x 34 (69 x 48) cm

55 000 Kč

Publikováno In: Tichý František: Grafické dílo, František Dvořák, list č.108. str.92, galerie a nakladatelství Vltavín, Praha 1995. Zde uvedeno: "… Vytištěno na plakát výstavy F. Tichého v Pošově galerii (2. - 21.III.1944) a pak bez textu na volné listy bylo pořízeno 10 otisků. Po jejich vyhotovení byla deska obroušena."

Tichý František (1896-1961)

Vynikající český malíř, kreslíř a grafik, jeho práce patří k tomu nejlepšímu z českého malířství 20. století, studium na pražské akademii u Obrovského a Krattnera, odchod do Francie, řada výstav u nás i ve světě, široké zastoupení v Národní Galerii i v řadě světových galerií, zasloužilý umělec v roce 1961, řada monografií o tomto slavném malíři, např. monografie "Tichý František - Grafické dílo" od Františka Dvořáka.

(24.3.1896 Praha - 7.10.1961 Praha)

TOP 301-320

Kostial Karel

"Malostranské náměstí"

akvatinta, signováno vpravo dole v desce K KOSTIAL, první polovina minulého století. List ve spodní části nese menší stopy po přehnutí.

Tisková plocha 40 x 40,5 (57 x 51,5) cm

3 000 Kč

Zastoupeno mimo jiné i ve sbírkách Moravské galerie v Brně.

Kostial Karel (1878-1943)

Malíř a grafik, žák uměleckoprůmyslové školy v Praze u Schikanedera, maloval podobizny, krajiny, zátiší.

((1878 Vrchlabí - 9.10.1943 Vídeň)

TOP 301-320

Kubíček Jánuš

"Sedící dívka u okna"

litografie, signováno tužkou JÁNUŠ KUBÍČEK, datováno 1956, signováno a datováno i v desce - VI 56. Na zadní straně informace o díle, autorovo razítko a razítko s informací, že bylo schváleno komisí ČFVU.

Tisková plocha 34,5 x 24 (47,5 x 36) cm

1 200 Kč

Kubíček Jánuš (1921-1993)

Malíř a grafik, fotograf, studia na škole uměleckých řemesel v Brně, dále soukromě u svého otce sochaře Josefa Kubíčka a Jana Trampoty, člen skupin Brno 57, Blok výtvarných umělců země Moravskoslezské.

(5.12.1921 Nové Hrady, Chrudim - 21.5.1993 Brno)

TOP 301-320

Vondrouš Jan C. (Charles)

"Pohled na radniční věž v Brně"

lept, signováno v desce i tužkou VONDROUŠ, datováno 1951. Rámováno, paspartováno.

Tisková plocha 32,5 x 20,5 (52 x 41,5) cm

1 000 Kč

Vondrouš Jan C. (Charles) (1884-1970)

(1884 Chotusice u Čáslavi - 1970)

TOP 301-320

Kotrba Emil

"Dvojice koní v pohybu – bělouš a vraník"

barevná litografie, signováno tužkou EMIL KOTRBA, datováno 1964, číslováno 36/45, rámováno, zaskleno.

20 x 19 (33 x 30,5) cm

900 Kč

Kotrba Emil (1912-1983)

Malíř, grafik, ilustrátor, studia na ŠUŘ v Brně u Dillingera a na pražské akademii v grafické speciálce u profesora T.F. Šimona, známý v Evropě jako vynikající malíř, grafik a kreslíř koní a námětů z dostihového prostředí.

(22.2.1912 Znojmo - 21.2.1983 Praha)

TOP 301-320

Parma Leopold

"Pohled do údolí"

dřevoryt, signováno monogramem v desce LP a tužkou L. PARMA, první polovina minulého století.

Tisková plocha 29,5 x 35 (44 x 49,5) cm

500 Kč

Parma Leopold (1891-1968)

Malíř, grafik, ilustrátor, pedagog, studium na učitelském ústavu v Příboře, působil pedagogicky na různých školách ve Frenštátě pod Radhoštěm, ve Frýdlantu nad Ostravicí atd., člen sdružení Koliba a MSVU v Ostravě, řada výstav se zaměřením na propagaci krás Beskyd.

(30.9.1891 Tichá, Frenštát - 30.9.1968 Brno)

TOP 301-320

Vaic Aleša

"Portrét Bedřicha Smetany"

suchá jehla, signováno vpravo dole VAIC ALEŠA, autorský výtisk, kolem poloviny minulého století. Rámováno pod sklem, paspartováno.

Výřez 38,5 x 25 (57,5 x 42,5) cm

900 Kč

Vaic Aleša (1920-2009)

Malíř a grafik v Praze, studia u svého otce Josefa Vaice, významného grafika a malíře. Grafické umění otce i syna Vaicových bylo pověstné po celé Evropě.

(30.12.1920 Praha - 2009)

TOP 301-320

Vaic Aleša

"Portrét Antonína Dvořáka"

suchá jehla, signováno vpravo dole VAIC ALEŠA, autorský výtisk, kolem poloviny minulého století. Rámováno pod sklem, paspartováno. Papír vlevo nese stopy po přehnutí a vpravo téměř neznatelné dvě hnědé skvrny.

900 Kč

Vaic Aleša (1920-2009)

(30.12.1920 Praha - 2009)

TOP 301-320

Shmokhin Viktor Michaijlovič (Šmokhin)

"Býk" List z cyklu "Cirkus"

velká barevná litografie, signováno tužkou vpravo dole azbukou Šmokhin Viktor Michaijlovič, datováno 1993. V horní třetině stopy po přehnutí papíru.

Tisková plocha 55 x 43 (78 x 63,5) cm

9 000 Kč

Shmokhin Viktor Michaijlovič (1940-)

Šmokhin

Narozen 1940 v Baku, žije a pracuje v Moskvě. Vystudoval Moskevský státní umělecký institut. Mezi jeho oblíbená témata patří náměty z prostředí cirkusu, kosmu, ve svých pracích často oslavuje krásu ženského těla. Grafická díla tvoří základ jeho tvorby zejména v průběhu 60. - 80. let. V roce 2004 mu byl udělen titul zasloužilého umělce Ruska. Jeho práce jsou zastoupeny v řadě muzeí a galerií nejen v Rusku, ale i v mnoha dalších zemích včetně např. USA, Německa, atd.

TOP 301-320

Trampota Jan

"Bárky na mořském břehu"

barevná litografie, signováno vpravo dole v desce a tužkou Jan Trampota, datováno 3/10 1931, vpravo tiskem: "S.V.U. Mánes svým členům na rok 1932".

Tisková plocha 34,5 x 44,5 (58 x 71) cm

1 900 Kč

Trampota Jan (1889-1942)

Malíř, kreslíř, grafik. Krajinář, figuralista, významný autor meziválečného období, žák umělecko-průmyslové školy v Praze. Vliv francouzské krajinářské školy v jeho tvorbě se projevil zejména po autorově pobytu v Normandii v roce 1930. Roky 1923 - 1930 jsou považovány za umělecky nejplodnější.

(21. 5. 1889 Praha - 19. 10. 1942 Poděbrady)

TOP 301-320

Roučka Pavel

"Hlava"

barevná litografie, signováno dole uprostřed tužkou Roučka, dále tužkou E.A. - tedy autorský tisk, dílo z roku 1993.

Tisková plocha 54 x 38 (69,5 x 52) cm

3 000 Kč

Roučka Pavel (1942-)

Malíř, grafik, ilustrátor a scénograf, absolvoval odbornou stáž na ACADÉMIE des Beaux - Arts v Paříži, v letech 1968 - 1971 se zabýval kresleným filmem, v letech 1993 - 2002 vedl malířskou třídu Letní akademie ve Frauenau - SRN, od roku 1996 vede třídu litografie na Akademii výtvarných umění v Maastrichtu - Belgie, zastoupen v řadě světových galerií, včetně naší Národní v Praze, nespočet výstav a ocenění.

(nar. 20.6.1942 Praha)

TOP 301-320

Čechová Olga

"Kočičí hra"

barevná litografie, signováno tužkou vpravo dole OLGA ČECHOVÁ, datováno 1981, číslováno 3/30, luxusní adjustace v textilní paspartě a v textilním rámu, působivá práce vynikající grafičky, kreslířky a malířky.

Ve výřezu 43 x 31 (64 x 50)

3 500 Kč

Čechová Olga (1925-2010)

Grafička, malířka, ilustrátorka, studovala u Svolinského a Strnadela na VŠUP v Praze, účastnila se asi sta kolektivních výstav a ilustrovala více než sto dvacet knih, mimo jiné O víle Amálce, obdržela dvanáct ocenění na mezinárodních bienále.

(6.4.1925 Brno - 24.11.2010 Praha)

TOP 301-320

314

Romley Cuca

"Place Furstenberg"

barevná litografie, signováno tužkou vpravo dole CUCA ROMLEY, autorský tisk, druhá polovina minulého století. Název zakomponován v obrazové ploše na kandelábru.

56 x 42 (72 x 55) cm

1 500 Kč

Romley Cuca (1937-)

Narozen v Madridu.

TOP 301-320

315

"Hradčany z Masarykova nábřeží"

litografie, signováno vpravo dole tužkou T.F. Šimon, vlevo vodoznak, dole pak sběratelská poznámka uvádějící tužkou název díla, 1919. V Seznamu grafických prací T.F. Šimona od Arthura Nováka pod číslem 320. Volný list, nerámováno.

Tisková plocha 19,6 x 29, celý list 34,8 x 42,3 cm

1 500 Kč

TOP 301-320

316

Majer Antonín

"Sklizeň"

dřevoryt, signováno vpravo dole monogramem v desce A.M. a tužkou A. MAJER, první polovina minulého století.

Tisková plocha 29 x 19 (52,5 x 40,5) cm

1 000 Kč

Majer Antonín (1882-1963)

Malíř, grafik, studia u profesora Brožíka, Schwaigera a Hynaise na AVU v Praze, věnoval se malbě, kresbě a ilustraci. Velký vliv na jeho práci měl Munch. Byl jedním ze zakládajících členů spolku Hollar, s nímž vystavoval u nás i v zahraničí, vydal cyklus pohlednic, zastoupen v řadě galerií, včetně Národní galerie Praha.

(1.2.1882 Praha - 6.12.1963 Praha)

TOP 301-320

317

Jiřincová Ludmila

"Dívčí tvář s květy a motýlem"

originální litografie, signováno vpravo dole L. JIŘINCOVÁ, druhá polovina minulého století. Rámováno, paspartováno.

Tisková plocha 21 x 15,5 (39,5 x 30,5) cm

1 000 Kč

Jiřincová Ludmila (1912-1994)

Malířka, kreslířka, grafička a ilustrátorka, studia na soukromé škole Rudolfa Vejrycha, na keramické škole v Bechyni a na AVU v Praze u T.F. Šimona, členka SČUG Hollar. Kolem sta výstav po celém světě, řada ocenění.

(9.5.1912 Praha - 22.1.1994 Praha)

TOP 301-320

318

Signac Paul

"Plachetnice v zátoce - Paimpol, Bretaň"

černobílá přílohová litografie, signováno v tisku.

23 x 32 (49 x 57,5) cm

14 000 Kč

Signac Paul (1863-1935)

Paul Victor Jules Signac

Francouzský malíř, představitel neoimpresionismu. Spolu se Seuratem vynalezl a používal techniku pointilismu, skládání obrazu z malých barevných bodů.

(11. listopadu 1863, Paříž – 15. srpna 1935, Paříž)

TOP 301-320

319

Voneš Ludvík

"Zátiší s láhví"

originální měkký kryt, signováno vpravo dole VONEŠ, číslováno 82/100. Vzadu autorovo razítko, informace o obrazu a o schválení uměleckou komisí ČFVU. Rámováno, paspartováno.

Tisková plocha 35,5 x 24,5 (58,5 x 45,5) cm

500 Kč

Voneš Ludvík (1910-1978)

Malíř, grafik, studoval v Praze na UMPRUM a u profesora T.F. Šimona na AVU, v letech 1947-1948 studoval u profesora J. Dupase na École des Beaux Arts a École des Arts Décoratifs v Paříži, ve své tvorbě se zaměřil většinou na krajinu, figurální kompozice a grafiku.

(6.8.1910 Třebíč - 24.11.1978 Brno)

TOP 301-320

320

Icart Louis

"Podzimní víry - Tourbillon d'automne - Autumn Swirls"

velký barevný ručně kolorovaný lept, signováno tužkou vpravo dole LOUIS ICART, vlevo číslováno 193. Práce z roku 1924.

Tisková plocha 42 x 29,5 (71 x 55,5) cm

7 000 Kč

Icart Louis (1888-1950)

TOP 301-320