109. AUKCE BRNO - 2.5.2021___NEDĚLE__11 hod

Plastika "Dívka s věncem"

kovová kompozice na dřevěném podstavci s kovovým štítkem s nápisem "COMANDO III CORPO D' ARMATA", druhá polovina minulého století.

Výška celé plastiky i s podstavcem 46,5 cm, samotná plastika 39 cm

1 500 Kč

Scholtis Helmut

Velká váza

keramika barevně glazovaná zdobená jednoduchým geometrickým vzorem ANKARA od návrháře HELMUTA SCHOLTISE, značeno plasticky W. GERMANY 435 - 38, Carstens Tönnieshof Fredelsloh (Dolní Sasko). Tato keramika se vyráběla v letech 1963 - 1969.

Výška 38 cm

4 800 Kč

Carstens Tönnieshof Fredelsloh (Dolní Sasko) - firma vyrábějící keramiku v letech 1946 - 1977, pod jiným jménem pak pokračovala do roku 1984.

Mísa oválná s uchy

porcelán bíle glazovaný, zdobený barevným tištěným květinovým dekorem, doplněno zlatou linkou. Značeno zelenou tištěnou značkou ROSENTHAL BAVARIA pro rok 1930 a Entwurf Ph. Rosenthal dále čísla 176 70.

6 x 29 x 19,5 cm

700 Kč

Šálek s podšálkem mocca

porcelán bíle glazovaný zdobený barevným tištěným stylizovaným rostlinným dekorem a zlatou linkou, značeno tištěnou značkou THOMAS BAVARIA a na šálku ještě červeně vytištěná čísla 3864 67, Art Deco, první polovina minulého století.

Výška šálku 4cm , průměr podšálku 11,5 cm

250 Kč

Šálek

porcelán bíle glazovaný zdobený barevným květinovým dekorem s kobaltovou modří a zlatou linkou, značeno modrými zkříženými meči - MÍŠEŇ, značka je přerušena dvěma vrypy, dále číslo 18 červeně rukou psané. 19./20. století.

Výška 5cm, průměr 6,5

900 Kč

Hercík Zdislav (1893-1968)

Velká váza

keramika světle šedě glazovaná zdobená modře ruční malbou zasněžené krajiny se stromy, domem a dřevníkem. Signováno Z. HERCIK 1939 XII. Na těle vázy jsou patrné restaurátorské zásahy a pravděpodobně výrobní nedostatky v glazuře.

Výška 55 cm

2 500 Kč

Váza patrně spadá do období, kdy Hercík spolupracoval s keramickou dílnou "U Šimůnků" v Klínci u Štěchovic. Zde působil od roku 1395 do 1947.

Hercík Zdislav

Malíř, keramik, studoval Akademii v Praze, pak Akademii v Budapešti a znovu AVU v Praze u profesora Pirnera, hodně vystavoval malbu, kresbu i keramiku, známé byly jeho drobné majolikové figurky s pohádkovými náměty.

(3.12.1893 Komárov - 21.5.1968 Litoměřice)

Džbán

keramika barevně glazovaná zdobená bohatým stylizovaným rostlinným dekorem, značeno vtlačeně špatně čitelnou značkou nazývanou "KITEMARK" a tištěně CAULDON ENGLAND.

Výška 28 cm

700 Kč

Plastika "Klečící žena s drapérií"

keramika barevně glazovaná a ručně malovaná, signováno nečitelně na podstavci, značeno vtlačenou značkou GOEBEL OESLAU, vtlačeně F.N. 11 a 61. Značka z let 1935 - 1949.

Výška cca 33,5 cm

6 000 Kč

König Strobach Ella (1908-2022)

Plastika "Sedící chlapeček s harmonikou a ptáčkem"

porcelán barevně glazovaný, značený vtlačeně ROYAL DUX, vyrytým číslem série 911, dále číslem 79 a vytištěným číslem 71, návrh modelu Elly Strobach Königová, první polovina minulého století.

Výška 11 cm

350 Kč

Königová, Elly Strobach

Návrhářka duchcovské porcelánky, rozená Kvasničková, absolventka Státní odborné keramické školy v Teplicích. V roce 1966 se vystěhovala do Německa. Žila a zemřela v Geeretsriedu u Mnichova, její pozůstalost je uchována v tamním muzeu. Jméno STROBACH je spojované se stále žádanými artdeko figurkami třicátých a čtyřicátých let. Nenahraditelná škoda českému porcelánu vznikla v padesátých letech, když velká část originálních forem tzv. kýčovitého porcelánu, včetně originálních forem dle návrhů Elly Strobach - Königové, byla zničena.

(5. 2. 1908 Ústí nad Labem - 14. 3. 2002 Geeretsried u Mnichova)

Párové vázy

porcelán barevně glazovaný, bohatý barevný motiv květů a listů růží, postranní propletená ucha a nepravidelné okraje váz zlacené. Značeno vtlačeně TK a čísly 07 21 a zeleně tištěnou značkou, KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ, konec 19. století.

Tištěná značka byla používaná na zboží určené pro import do USA po roce 1885..

Výška 39 cm

1 800 Kč

sklo čiré bezbarvé v horní části pás červené lazury, po celém obvodu zdobené bohatým geometrickým a rostlinným brusem, Čechy, kolem poloviny minulého století.

Výška 25 cm

1 200 Kč

Parfémka s bohatě zdobeným uzávěrem

sklo citrínové čiré broušené, tělo nepravidelného tvaru, velká zátka s dávkovačem parfému ve tvaru květu hořce, broušená, pískovaná.

Výška 19 cm

700 Kč

Plastika "Slévač"

kovová kompozice na dřevěném černě natřeném podstavci, signováno na plintě - nepřečteno, kolem poloviny minulého století.

26 x 26,5 x 16,5 cm

3 500 Kč

keramika barevně glazovaná zdobená barevným geometrickým dekorem, značeno tištěnou značkou DITMAR URBACH, 50./60. léta minulého století.

Výška 15 cm

500 Kč

Plastika "Divočák"

bronz na mramorovém oválném podstavci, neznačeno, kovový štítek: "ZEMSKÉ STŘELECKÉ ZÁVODY Č.M.J.L. PODĚBRADY 1937 VĚNUJE I. LOVECKÝ KLUB NA KR. VINOHRADECH".

12,5 x 21 x 9 cm

700 Kč

Párové plastiky "Spící muž a spící žena"

bronz, neznačeno, Asie, zřejmě přelom 19./20. století.

10 x 14 a 9 x 14,5 cm

800 Kč

Velká dóza "Sedící Buddha"

keramika barevně glazovaná a bohatě zlacená, značeno, Japonsko, SATSUMA, první polovina minulého století.

Výška 32 cm

1 200 Kč

Velká váza s vlnitým okrajem

porcelán barevně glazovaný a ručně malovaný asijským figurálním motivem žen u řeky a květinovým dekorem, vše bohatě zlaceno, značeno červenou tištěnou značkou a plasticky pravděpodobně písmenem F, první polovina minulého století.

Výška 49 cm

3 500 Kč

Hampel Alois (1853-1924)

Velké sousoší "Návrat z lovu (Retour de chasse)"

porcelán barevně glazovaný - dekor Bronz, signováno HAMPEL (Alois), značeno růžovým trojúhelníkem ROYAL DUX pro období 1864 - 1945 a vtlačeným číslem modelu 1525, kolem roku 1900. Zespodu podstavce viditelná prasklina, schází špička jednoho křídla a další drobná poškození.

Výška 56,5 cm

2 500 Kč

Plastika "Mladý muž s ošatkou"

porcelán barevně glazovaný - dekor Bronz, pravděpodobně práce ALOISE HAMPELA, značeno růžovým trojúhelníkem ROYAL DUX pro období 1864 - 1945 a vtlačeným číslem modelu 1786, kolem roku 1900. Zespodu podstavce viditelná prasklina. Opravováno (zejména dno košíku), další drobná poškození.

Výška 80 cm

2 500 Kč