109. AUKCE BRNO - 2.5.2021___NEDĚLE__11 hod

Novotný Zdeněk (1901-1974)

"Za humny"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole Z. NOVOTNÝ (Zdeněk), první polovina minulého století.

48 x 64 (68 x 79,5) cm

2 800 Kč

Novotný Zdeněk

Studoval u prof. Bendy na UMPRUM v Praze a grafiku u T.F. Šimona na AVU, souběžně profesuru kreslení na ČVUT v Praze. Působil jako středoškolský profesor ve Strážnici, Znojmě, v Kyjově a poslední část života ve Velkém Meziříčí.

(21.6.1901 Havlíčkův Brod - 8.1.1974 Velké Meziříčí)

"Tetřevi"

akvarel, signováno vpravo dole - neurčeno, datováno 1973. Rámováno, paspartováno.

Výřez 32 x 47 (54 x 69) cm

1 500 Kč

Přikryl-Pirkhoff Viktor (1875-1962)

"Krajina pod horami"

olej na plátně, signováno vlevo dole PIRKHOFF, první polovina minulého století.

57 x 66,5 (73 x 82,5) cm

2 000 Kč

Havrlík Svatopluk (1908-1966)

"Zátiší s bohatou kyticí a s hruškou"

olej na plátně, signováno vlevo dole S. HAVRLÍK, datováno 1935.

50 x 38 (66 x 55) cm

1 900 Kč

Havrlík Svatopluk

Malíř, ilustrátor, výtvarný pedagog, sběratel lidového umění, studia na UMPRUM v Praze u profesora Kysely, dále na Akademii u profesora Nejedlého.

(22. 6. 1908 Bavorov (Strakonice) - 2. 9. 1966 Praha)

Šimon Pavel (1920-1958)

"Skupina lidí"

olej na plátně, signováno vpravo dole PAVEL ŠIMON, datováno 1945. Vynikající figurální práce, historické téma.

81,5 x 65,5 (100 x 83,5) cm

38 000 Kč

Skupina mladých lidí patrně připravuje československou vlajku k oslavě konce druhé světové války.

Šimon Pavel

Malíř, grafik, ilustrátor, syn grafika a malíře F.T. Šimona, studoval na AVU v Praze u profesorů V. Pukla, F.T. Šimona a A. Pelce, ze začátku se věnoval zejména malbě, později se soustředil na plakátovou tvorbu, knižní grafiku a ilustraci.

(16.6.1920 Praha - 26.6.1958 Praha)

"V kavárně"

kresba tužkou, nesignováno, kolem roku 1925, kvalitní adjustace.

29 x 37 (37,5 x 45) cm

3 800 Kč

(5.4.1895 České Budějovice - 22.12.1962 Praha)

Fischerová Kvěchová Marie (1892-1984)

"Děvčátko s panenkou"

kombinovaná technika - kvaš, tempera, signováno monogramem MFK, kolem poloviny minulého století.

21 x 29 (24 x 32,5) cm

4 500 Kč

Fischerová - Kvěchová Marie

Malířka, ilustrátorka, kreslířka, studovala u profesora Schikanedera, dále rok u profesora Nandina v Paříži. Ilustrovala Babičku B. Němcové, Karafiátovy Broučky. V roce 1918 vytvořila obrazový doprovod k Československé státní hymně a k Prodané nevěstě. Většina prací této ryze české malířky byla vydávána na pohlednicích, reprodukcích, leporelech apod., v roce 1925 získala Zlatou medaili v Paříži.

(24.3.1892 Kutná Hora - 2.6.1984 Černošice)

Vosátka Albert (1883-?)

"Matějská pouť na Vítězném náměstí v Dejvicích"

olej na plátně, signováno vlevo dole A. VOSÁTKA, datováno 1932, vzadu uveden název a datace. Výborná práce, s výborným námětem, z autorova dobrého období

44 x 56 (58 x 70) cm

22 000 Kč

Vosátka Albert

Architekt, stavitel, působil jako architekt a stavitel ve Velkých Hamrech (Jablonec nad Nisou).

(21. 5. 1883 Praha - ?)

"Vyvolávač na pouti"

kombinovaná technika - tempera, olej, kvaš, pastel, nesignováno.

Ve výřezu 35 x 48 (55 x 70,5) cm

7 800 Kč

"Drezura koní v cirkuse"

olej na malířské lepence, signováno - neurčeno, datováno 1944, výborná práce v kvalitní adjustaci.

29,5 x 30 (43 x 43,5) cm

19 000 Kč

Světlík Eduard (1903-?)

"Matka s chlapcem"

olej na kartonu, signováno ED. SVĚTLÍK (Eduard), kolem roku 1950.

50 x 60 (64 x 74) cm

5 000 Kč

Světlík Eduard

Malíř, sochař, odborný učitel v Kroměříži, studia na pražské AVU u prof. Nejedlého, řada výstav, zastoupen v Národní galerii Praha, kolekce jeho obrazů byla ve Spořitelně města Kroměříž

(1903 Přerov - 1970)

Weirauch Emil (1909-1976)

"Domy"

olej, tempera na tvrzené malířské lepence, signováno vpravo dole E. WEIRAUCH, datováno 1964.

50 x 64 (62 x 75) cm

4 000 Kč

Pochází se soukromé sbírky. Majitelka získala přímo z rodiny autora.

Weirauch Emil

(7.1.1909 Dukovany-18.6.1976 Brno)

Kilian Josef (1918-1999)

"Klenovice u Soběslavi"

olej na tvrzené desce, signováno vlevo dole KILIAN, datováno 1964. Vzadu autorský štítek s určením místa a razítko ČFVU.

24,5 x 30 (35 x 41) cm

3 500 Kč

Kilian Josef

Jihočeský malíř, kreslíř, studoval Mistrovskou školu bytové kultury v Praze a na UMPRUM v Praze u profesora Strnadela, věnoval se krajinomalbě a kresbě, zasloužilý umělec, účastnil se reprezentačních výstav čs. umění doma i v zahraničí, zastoupen ve sbírkách NG Praha a dalších.

(22.12.1918 Soběslav - 18.12.1999 Mladá Boleslav)

"Tři zlaté vlasy děda Vševěda"

kombinovaná technika - tempera, akvarel, tuš, kvaš, signováno vlevo dole CYRIL BOUDA, rámováno.

50 x 35 (61 x 46,5) cm

8 400 Kč

Brunovský Daniel (1959-)

"Den a noc"

olej na plátně, signováno vpravo dole D. BRUNOVSKÝ, datováno 1994, kvalitní práce slovenského autora.

50 x 70 (51 x 71,5) cm

17 500 Kč

Brunovský Daniel

Malíř, sochař, šperkař, patří k mladé generaci osmdesátých let na Slovensku, absolvoval studijní pobyt v Římě (1984).

(nar. 2.7.1959 Bratislava)

"Dívčí akt"

olej na plátně, signováno, neurčeno, krásná galerijní práce, kolem poloviny minulého století.

63,5 x 47,5 (72,5 x 58) cm

15 000 Kč

Souček Karel (1915-1982)

"Dívčí akt v interiéru"

olej - tempera na kartonu, signováno vpravo dole K. SOUČEK, datováno 1960. Výborná galerijní práce

57,5 x 42 (70,5 x 54,5) cm

26 000 Kč

Souček Karel

Ilustrátor, pedagog, malíř, grafik, výborný český modernista. Studia na UPŠ Praha a AVU Praha, člen Skupiny 42, Umělecké besedy, SČUG Hollar, Svazu čs. výtvarných umělců, tvůrčí skupiny Říjen, Svazu českých výtvarných umělců, profesor na akademii v Praze. Vystavoval v Antverpách, Benátkách, Berlíně, Bruselu, Lutychu, Lucernu, Moskvě, New Yorku, Sao Paulu, Řezně, Vídni.

(26.9.1915 Kročehlavy, Kladno - 26.11.1982 Kladno)

Slavík Ot.

"Ranní nástup dřevorubců"

olej na plátně, signováno OT. SLAVÍK, datováno 1964, výborná práce nesporné galerijní hodnoty.

43,5 x 73 (45,5 x 76)

17 000 Kč

Žemlička Bohumil (1938-2013)

"Autoportrét s harlekýnem"

olej na plátně, nesignováno, vynikající práce BOHUMILA ŽEMLIČKY z roku 1972. Vystaveno na výstavě "Bohumil Žemlička Obrazy a kresby", která se konala od 8. 12. 1978 do 7. 1. 1979 ve Výstavní síni Vlastivědného ústavu v Šumperku.

101 x 126 (102 x 127) cm

72 000 Kč

Současný majitel obraz zakoupil z výstavy přímo od autora. K dispozici je i výstavní brožura, ve které je tento obraz reprodukován a pozvánka na vernisáž dne 7. 12. 1978.

Žemlička Bohumil

Malíř, absolvent AVU-Praha (1963), žák a asistent prof. Karla Součka. Jeho zaměření bylo portrétování a figurální malba. V letech 1960-1983 byl členem Černého divadla Jiřího Srnce, scénograf a divadelní technik (externí spolupracovník do 2010).

(30.8.1938 Praha - 2.10.2013 Praha)

Hajný Zdeněk (1942-2014)

"Královna pouště z cyklu Poutníci"

olej na plátně, signováno vpravo dole Z. HAJNÝ, datováno 1975. Krakeláž - viz foto.

40,5 x 45 (54,5 x 59,5) cm

34 000 Kč

Podobné dílo ze stejného cyklu o rozměru 55 x 66 cm, s datací 1976 bylo prodáno v roce 2019 za 78 000 Kč.

Hajný Zdeněk

Malíř, grafik, psycholog, studoval VŠZ v Brně, pak FF UK v Praze, obor psychologie. Patřil mezi představitele imaginativního proudu v současném českém malířství.

(30. 1. 1942 Vsetín - 1. 3. 2014 Praha)