261-280 www.aukcnidum.cz

 109. AUKCE BRNO - 2.5.2021___NEDĚLE__11 hod

Řepásek Jiří (1927-)

Pohárek

sklo čiré bezbarvé se zelnou lazurou, broušené. Mohlo by se jednat o práci sklářského výtvarníka JIŘÍHO ŘEPÁSKA, sklárna Poděbrady. Druhá polovina minulého století.

Výška 14 cm

800 Kč

Pohár - váza

sklo oranžové se zatavenými vzduchovými bublinkami, horní okraj přeložen, druhá polovina minulého století.

Výška 20 cm

800 Kč

Pohár - váza na nízké patce

sklo rubínové, čiré, Čechy, druhá polovina minulého století.

Výška 24 cm

800 Kč

Žertová Jiřina (1932-)

Váza válcovitá

sklo čiré, bezbarvé se zatavenou modrou sklovinou, inspirováno tvorbou sklářské výtvarnice JIŘINY ŽERTOVÉ, Čechy, druhá polovina minulého století.

Výška 25 cm

900 Kč

Žertová Jiřina

Beránek & Škrdlovice, Legends of Czech Glass, autor Mark Hill, Robert Bevan, Jindřich Pařík, Mark Hill Publishing Ltd., 2014

Sklářská výtvarnice a sochařka, v letech 1950 - 1955 studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u profesora Josefa Kaplického, od roku 1956 pracovala jako nezávislá výtvarnice a věnovala se nezávislé tvorbě. Spolupracovala s předními českými sklárnami, mezi kterými byly např. Moser, Sklárny Bohemia Poděbrady, Borské Sklo v Novém Boru a Škrdlovice.

(nar. 14. 7. 1932 Praha)

sklo hutní citrínové čiré, pravděpodobně práce sklářského výtvarníka MILOSLAVA KLINGERA, sklárna železný Brod, 70. léta minulého století.

Výška 18 cm

600 Kč

sklo hutní uranové (?), sklárna Železný Brod, druhá polovina minulého století.

Výška 25,5 cm

600 Kč

Zemek František (1913-1960)

sklo hutní Sommerso jantarové a modré, autor návrhu FRANTIŠEK ZEMEK, vzor číslo 53094 pro sklárnu Mstíšov, 50. léta minulého století.

Výška 23,5 cm

600 Kč

Zemek František

(20.10.1913 Zlatno pri Lučenci, Slovensko - 31.5.1960 Šumperk)

Vízner František (1936-2011)

Žardiniéra

sklo čiré bezbarvé, lisované, návrh FRANTIŠEK VÍZNER , číslo vzoru 3244/125 z roku 1963, Sklo Union Teplice sklárna Libochovice. Drobný téměř nepatrný oklep.

11 x 16 x 7,4 cm

900 Kč

Vízner František

(9.3.1936 Praha - 1.7.2011 Brno)

Čepák

keramika barevně glazovaná, zdobená stylizovaným rostlinným dekorem, na těle fragment špatně čitelného papírového štítku, neznačeno, první polovina minulého století. Na několika místech poškozená glazura oklepy a vrypy.

Výška 27 cm

900 Kč

Malý čepák

keramika barevně glazovaná zdobená motivem ptáčka a stylizovaným rostlinným dekorem, neznačeno, první polovina minulého století

Výška 23,5 cm

900 Kč

Plastika "Muž držící kus skály nad hlavou"

bronz na oválném dřevěném černě lakovaném podstavci, nesignováno, první polovina minulého století.

Výška 24,5 cm

400 Kč

Nástolec

porcelán zdobený kovově irizující polevou a bohatým plastickým dekorem listů a větviček zvýrazněným matným a leštěným zlatem, značeno vtlačeně F&M (FISCHER & MIEG) Březová, 2. čtvrtina 19. století.

Výška 15 cm, průměr 34 cm

2 100 Kč

Váza "Šepotání"

terakota patinovaná na bronz, vespod vtlačená značka KS BECHYNĚ a číslo 126. Muzeální a sběratelský kus.

Výška 38 cm, průměr horní části cca 17,5 cm.

7 000 Kč

Publikováno v Keramika z Bechyně, Jiří Hořava, 2019, strana 188, modelové číslo 126: "Na široké bázi vázy stojící akty dvou dětí, z horního okraje splývá plastická vegetace. Ceník 1921, 1928 a 1938".

Jednoplamenné párové svícny na mohutných podstavcích

porcelán, bílá glazura, zlacení, modrá ruční malba, reliéfní dekor, na podstavcích lví tlapy. Značeno vtlačenou značkou úlu, oválem a číslem 9. Konec 18. stol (?) Jeden svícen restaurován - interiér patky je vylit olovem. Pravděpodobně Vídeň.

Výška 43 cm

7 000 Kč

Kazeta na kulovitých nožkách

obecný kov, zdobený bohatým rytým stylizovaným rostlinným dekorem, uvnitř vínový samet. Neznačeno, druhá polovina 19. století. Kvalitně provedená práce.

7 x 10,5 x 7 cm

500 Kč

Plastika "Dostaveníčko u studny"

majolika barevně glazovaná, značeno při dolním okraji vtlačeným písmenem M (MERKLÍN) a vtlačeně 8290, druhá polovina 19. století. Drobné oklepy, praskliny, mimo jiné schází ukazováček na ruce dámy a jedno ouško na vědru.

Výška cca 51 cm

2 500 Kč

Plastika "Dva lovečtí psi"

porcelán barevně glazovaný - dekor Bronz, značeno růžovým trojúhelníkovým nálepem ROYAL DUX používaným od roku 1912 a čísly 1570, dále rukou číslo IX. Viditelné lepení ocasu jednoho loveckého psa.

Výška 26,5 cm

900 Kč

Stanzl Jaroslav (1907-?)

Plastika "Stojící Afričanka"

keramika barevně glazovaná, patinovaná na bronz, na dřevěném podstavci, signováno J. STANZL (Jaroslav).

Výška 37 cm

2 500 Kč

Plastika "Dívka s ptáčky"

kovová kompozice na mramorovém podstavci, neznačeno, nesignováno.

Výška samotné sochy 50 cm, celková výška 57 cm

2 500 Kč

Malejovský Josef (1914-2003)

Velká plastika "Voják"

bronz, signováno na plintě J. Malejovský, LIL. J. BURSIK PRAHA XI, druhá polovina minulého století. Velmi kvalitní provedení.

Cca 131 x cca 87 cm

12 000 Kč

Malejovský Josef

Sochař, pedagog, studoval sochařství u profesora K. Dvořáka na UMPRUM v Praze, od roku 1945 působil jako asistent na VŠUP, kde později působil jako pedagog, od 1953 docent, od 1962 řádný profesor, člen SVU Mánes, zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze, Galerie hlavního města Praha a jinde.

(19. 4. 1914 Holice - 20. 12. 2003 Trutnov)