001-020 www.aukcnidum.cz

 110. AUKCE BRNO - 1.8.2021___NEDĚLE__11 hod

"Krajina u V. Bystřice"

olej na plátně, signováno vpravo dole BOH. DVORSKÝ, vzadu na rubu plátna opět signatura, datace 1947, název obrazu, pravděpodobně evidenční číslo 11 a rukou psaná dedikace.

73 x 116,5 (91 x 135) cm

36 000 Kč

Krásná reprezentativní práce Bohumíra Dvorského ve vynikající adjustaci.

"Letní krajina"

olej na plátně, signováno vpravo dole BOH DVORSKÝ. Na jednom místě schází malý kousek malby.

60 x 100 (77,5 x 116) cm

12 000 Kč

Salichová Helena (1895-1975)

"Krajina s rybníkem"

olej na plátně, signováno vpravo dole H. SALICHOVÁ.

54 x 110 (65 x 115) cm

4 500 Kč

Salichová Helena

Salichová - Hálová Helena

Moravská malířka, grafička, ilustrátorka, spisovatelka, manželka malíře Antonína Hály (1895-1952). Studia na akademii v Praze u Hynaise, Bukovace, Nechleby, Krattnera, žila v Polance nad Odrou. Zastoupena v galeriích, včetně Národní galerie, jedna z našich nejlepších malířek 20. století. V roce 2009 vyšla monografie o životě a díle Heleny Salichové v rozsahu 400 stran a 1680 reprodukcí, autor Petr Pavliňák.

(25. dubna 1895 Kyjovice – 2. července 1975 Ostrava)

"Beskydská krajina s chalupami"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole J. DRHA, datováno 1993.

43 x 85 (51,5 x 95,5) cm

3 000 Kč

Jedna z nejpěknějších Drhových krajin na našich aukcích.

"Chrám svatého Mikuláše v Praze"

olej na plátně, signováno vpravo dole, neurčeno, kolem poloviny minulého století.

79,5 x 69,5 (97 x 87) cm

40 000 Kč

Stekler Julius (1886-1942)

"Brno - roh Kobližné ulice a náměstí Svobody"

olej na plátně, signováno vpravo dole J. STEKLER, datováno 1936. Drobná nepatrná poškození malby.

58 x 40,5 (65 x 47,5) cm

1 900 Kč

Stekler Julius

Malíř.

(11.7.1886 Boskovice - 21.11.1942)

Budík Lojza (1888-1945)

"Krajina s řekou"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole LOJZA BUDÍK, nedatováno. Výborná práce moravského krajináře.

33,5 x 43 (48 x 57) cm

1 500 Kč

Budík Lojza

Budík Alois

Malíř, ilustrátor, krajinář, působil ve Znojmě a Třebíči, vzdělával se soukromě, maloval zejména krajiny z Podyjí a okolí říčky Želetavky, byl zakladatelem a členem Sdruženi umělců jihomoravských a západomoravských ve Znojmě, řada výstav v Československu i ve Vídni, zastoupen ve sbírce obrazů v Jihomoravském muzeu ve Znojmě.

(8.6.1888 Bučovice, Vyškov - 4.12.1945 Třebíč)

Procházka

"Krajina s břízami"

olej na lepence, signováno vpravo dole PROCHÁZKA, nedatováno, autorsky blíže neurčeno.

36 x 44 (43 x 50,5) cm

2 500 Kč

"Vesnička u rybníka"

olej na dřevěné destičce, signováno vpravo dole, neurčeno, kolem poloviny minulého století.

21,5 x 27 (35 x 40) cm

2 000 Kč

"Postava kráčející podél řeky"

olej na plátně, signováno vpravo dole, neurčeno. První polovina minulého století.

37,5 x 65,5 (56 x 83,5) cm

12 000 Kč

Těšík Josef (1904-?)

"Na kraji rybníka"

olej na plátně, signováno vpravo dole TĚŠÍK, kolem poloviny minulého století, vzadu nečitelný text.

35,5 x 45,5 (46 x 56) cm

900 Kč

Těšík Josef

Malíř, grafik, vzdělával se soukromě u grafika Vladislava Röhlinga. Věnoval se užité grafice a malbě, působil v Brně.

(24. 10. 1904 Brno - ?)

Petrovský R (Robert)

"Krajina o žních"

olej na plátně, signováno vlevo dole R. PETROVSKÝ (Robert), první polovina minulého století.

50x 65 (57,5 x 72) cm

900 Kč

nesignováno

"Krajina u jezera se zříceninou a figurální stafáží"

olej na kartonu, nesignováno, kolem poloviny 19. století. Menší poškození rámu.

14,5 x 16,5 (21 x 22,5) cm

1 400 Kč

Klingsbögl Hermann (1874-1943)

"Interiér biedermeier pokoje s výhledem do krajiny"

olejomalba, signováno vpravo dole H. KLINGSBÖGL (HERMANN), první polovina minulého století.

13 x 16 (18,5 x 21,5) cm

1 900 Kč

Klingsbögl Hermann

Rakouský malíř krajiny a zátiší.

(1874 Wien - 1943 Schwarzach)

Karlinský Jiří (1894-1971)

"Praha - pohled na Hradčany"

olej na plátně, signováno vlevo dole KARLINSKÝ, nedatováno. Široký ručně dělaný dubový profilovaný rám.

35 x 44 (61,5 x 69,5) cm

4 200 Kč

Samotný rám má cenu minimálně 3 000 Kč.

Karlinský Jiří

Malíř, studoval v Praze u prof. Ferdinanda Engelmüllera, ve Francii a Itálii, v roce 1941 byl deportován do Terezína, kde přežil až do osvobození v roce 1945. (abART)

(28.1.1894 Praha - 1971 Praha)

nesignováno

"Letní krajina se stromy"

olej na malířské lepence, nesignováno, kolem poloviny minulého století.

51 x 66 (61,5 x 76) cm

1 000 Kč

Plesnivý Vincent (1879-1944)

"Hlava dívky v kroji"

kvaš, akvarel, signováno vpravo dole PLESNIVÝ, kolem roku 1920, vzadu poznámka "Mladá žena z Boršic". Pasparta, rám, pod sklem.

Ve výřezu 28 x 38 (52 x 62) cm

6 400 Kč

Plesnivý Vincent

Malíř figuralista v Boršicích u Blatnice pod sv. Antonínkem na Moravě, žák pražské akademie, potom u profesora H. Knirra v Mnichově, dále rok studoval v Paříži, jeho figurální akvarely jsou v muzeích v Čechách i na Moravě.

(17.7.1879 Praha - 23.2.1944 Praha)

Molitor Otto (1889-1965)

"Chlapec v kroji"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole OTTO MOLITOR, kolem roku 1930, původní umělecký rám.

50 x 38 (60,5 x 43,5) cm

16 000 Kč

Molitor Otto

Malíř, sochař a grafik v Uherském Brodě, studia na UMPRUM, dále speciálka u prof. Ženíška na pražské akademii, tvořil v Paříži, Holandsku, Belgii, Itálii, Německu, Japonsku, působil jako profesor kreslení v Srbsku, ve válce byl zajat a souzen pro velezradu Rakousko-Uherska, byl také profesorem kreslení v Lipníku nad Bečvou, Hranicích na Moravě, Moravské Ostravě a kazatelem čs. církve ve Vratimově, spolupracoval s řadou časopisů, výstavy v Chicagu, Japonsku atd.

(2.4.1889 Kyjov-1965)

Beránek Václav (?)

"Chalupy"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole BERÁNEK, vzadu papírový štítek s informacemi o obraze, druhá polovina minulého století. Rám zlaté barvy se štukovým perlovcem, menší poškození rámu.

36 x 46 (50 x 60) cm

1 800 Kč

Beránek Václav

Malíř, grafik, studia na PU v Olomouci, výtvarný redaktor nakladatelství Profil v Ostravě, člen tvůrčí skupiny Kontrast, jeho díla jsou v majetku MG Brno, Baruch Gallery Chicago, Cory Galleries San Francisco.

(8.2.1932 Zhoř, Němčice, Svitavy - 4.2.2018)

nesignováno

"Pouštění draka"

olej na plátně, signum nenalezeno, nedatováno, široký dobový rám.

55 x 66 (69 x 82,5) cm

15 000 Kč

Výborná práce, která se případným určením autorství výrazně zhodnotí, zajímavá nabídka.