021-040 www.aukcnidum.cz

 110. AUKCE BRNO - 1.8.2021___NEDĚLE__11 hod

Talíř s vedutou původní novorenesanční budovy hlavního nádraží v Praze

kamenina bíle glazovaná a měditisk, okolo okraje pás modrého florálního dekoru. Značeno vtlačeně AUGUST NOWOTNY IN ALTROHLAU BEI CARLSBAD, druhá polovina 19. století. Modrý měditisk na několika místech setřený.

Hluboký talíř, průměr 23,5 cm

1 500 Kč

Veduta je doplněna textem "Der Bahnhof in Prag." Připomeňme si, že hlavní nádraží v Praze bylo zprovozněno v roce 1871. Vzácný sběratelský kus.

Mléčenka zdobená vedutami s italskými motivy

porcelán bíle glazovaný a dva černé měditisky, doplněno zlatými linkami, značeno vtlačeně F&R a číslem 5, Fischer&Reichenbach, Březová. Značka pro období 1811 - 1846.

Výška 11,5 cm

1 200 Kč

Vzácný sběratelský kus.

Šálek s vedutou věžatých budov a podšálek s vedutou pocestného se psem u venkovského stavení

porcelán bíle glazovaný a černý měditisk, značeno vtlačeně F&R a číslem 5, Fischer&Reichenbach, Březová. Značka pro období 1811 - 1846.

Výška šálku 6,5 cm, průměr podšálku 14 cm

1 500 Kč

Vzácný sběratelský kus.

Velký oválný servírovací talíř s PRIMROSE/KALEIDOSCOPE dekorem

kamenina glazovaná v barvě slonové kosti a růžový měditisk, geometrický a květinový dekor. Značeno vtlačeně COPELAND a tištěně W.T. Copeland & Sons Stoke On Trent England. Vtlačené L nad 91 ukazuje na červenec 1891. Jeden větší oklep při okraji.

38,5 x 29 cm

300 Kč

Dekor PRIMROSE byl registrovaný v roce 1881.

Krásný sběratelský kus.

Mísa 42,5 x 31,5 cm Mísa 33 x 25,5 cm

Dvě servírovací mísy

kamenina bíle glazovaná, zdobená indigově modrým měditiskem rostlinného dekoru, značeno tištěnou modrou značkou B W M & CO FONTAINEBLEAU CAULDON ENGLAND, dále vtlačeně CAULDON. Obě mísy nesou známky častého používání.

Větší 42,5 x 31,5 cm, menší 33 x 25,5 cm

1 200 Kč

B W M & CO zkratka pro BROWN, WESTHEAD, MOORE & CO

Krásný sběratelský kus.

majolika glazovaná v barvě slonové kosti, zdobená barevným květinovým tiskem. Značeno tištěnou značkou DOULTON BURSLEM ENGLAND, typ ARNOLD, registrační číslo 258448, dále červeně rukou psané A8330, konec 19. století.

Výška šálku 6 cm, průměr podšálku 17,5 cm

500 Kč

Nástěnné zrcadlo, rám v barokním stylu s rokaji

porcelán barevně glazovaný a zlacený, aplikovány plastiky květů růže, značeno modrou značkou porcelánky RUDOLF KÄMMER RUDOLSTADT, VOLKSTEDT, polovina minulého století. Na několika místech nepatrné oklepy - zejména okvětních lístků.

62 x 36 cm

6 000 Kč

Dekorace ke stolování - větvička růže

porcelán barevně glazovaný, značený tištěnou i vtlačenou značkou HEREND HUNGARIA, druhá polovina minulého století. Patrné oklepy na okvětních lístcích růže.

16 x 11 cm

100 Kč

Sedící teriér se stříbrnou mašlí

porcelán glazovaný v barvě slonové kosti, obličejové prvky zvýrazněny stříbrnou barvou, značeno tištěně SCHLAGGENWALD CZECHOSLOVAKIA, Horní Slavkov, 30. léta minulého století. Neodborně lepený ocásek.

Výška 10 cm

500 Kč

Zdařilá zejména hlavová část.

Oppel Gustav (1891-1971)

Orientální tanečnice ART DECO

porcelán barevně glazovaný, na kruhové plintě signováno monogramem GO (Gustav Oppel), značeno zelenou tištěnou značkou ROSENTHAL pro rok 1929 a vtlačeným číslem modelu 961.

Výška 24,5 cm

5 600 Kč

Oppel Gustav

Německý sochař a modelér, studoval v Drážďanech a Mnichově (Royal School) a v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Berlíně (Museum of Decorative Arts), od roku 1918 pracoval na volné noze. Navrhoval porcelán pro porcelánky Volkstedt, Fraureuth, v letech 1924 – 1936 pro Rosenthal.

(26.9.1891 Volkstedt - 1978 Berlín)

Dózička ve tvaru srdce

porcelán glazovaný v barvě slonové kosti, na víčku barevný květinový tisk, po obvodu plastický rostlinný dekor. Neznačeno. První polovina minulého století.

4 x 6,5 x 7 cm

50 Kč

Dózička s folklórním ornamentem

porcelán bíle glazovaný, zlaté linky, barevná ruční malba s rostlinným dekorem, kulovitý tvar. Značeno jablíčkem a T v rámečku, TELČ 53. M. a RČS. Lidová malírna Telč. Oklep na hraně víčka.

Výška 5 cm, průměr cca 9 cm

100 Kč

Lidová malírna v Telči byla založena v roce 1908, jako taková zanikla v roce 1961.

Odkládací miska

mosaz, v centrální části zdobená postavou dívky nad vodní hladinou, neznačeno, počátek minulého století.

16 x 11,5 cm

300 Kč

Odkládací miska

mosaz, přes celé dno reliéf historického automobilu s mužem a ženou v dobovém oblečení, neznačeno. První polovina minulého století.

8,5 x 14,5 cm

150 Kč

Hrací skříňka

schránka dřevěná, intarzovaná, samotný strojek kovový, natahování na klíček - je napevno zespodu, na víčku papírový štítek číslo 55 se seznamem 4 skladeb, první polovina minulého století. Funkční.

6,5 x 13 x 8,5 cm

700 Kč

Skladby hracího strojku: 1. Sourire d´Avril "Valse", 2. Aida "Marche", 3. Valse Brune, 4. Marché des petits Pierrots.

Dvojice zátek - s figurkami muže a ženy v krojích

mosaz, zátky umístěné ve zdobných stojáncích na nízké patce, neznačeno. Druhá polovina 19. století. Korky neúplné.

Výška zátky 7,5 cm, výška stojánku 7 cm,

celková výška se zasunutou zátkou 13 cm

800 Kč

Pohárek

kovový, po obvodu nápisy u reliéfních vedut Kolína nad Rýnem a zříceniny hradu Dranchenfels, doplněno městským znakem Kolína nad Rýnem. Neznačeno, druhá polovina 19. století.

Výška 9 cm, průměr 6 cm

150 Kč

Kruhová odkládací miska

mosaz a sklo, pod sklem jsou umístěny papírové doutníkové pásky, druhá polovina 19. století.

Výška 3 cm, průměr 10,5 cm

150 Kč

Pohárek

kovová kompozice, tvar rozevřeného květu svlačce, na patce vyrytý text: "D.M.V. Blumenkorso 1925". Na několika místech drobné promáčkliny.

Výška 13,5 cm

100 Kč

Nápis zřejmě znamená: Blumenkorso des Deutschen Motorradfahrer-VerbandesMotorrad, probíhalo v rámci Berlínských sportovních her.

Plastika "Orel s roztaženými křídly na kouli"

kovová kompozice, neznačeno, první polovina minulého století.

Výška 18,5 cm

1 200 Kč