061-080 www.aukcnidum.cz

 110. AUKCE BRNO - 1.8.2021___NEDĚLE__11 hod

Hloušek Rudolf

Reklamní dóza s nápisem GEVAERT FILM

sklo kouřově šedé, čiré, na víčku plastický dekor, uprostřed kruhový terčík s textem, značeno papírovým štítkem ŽELEZNÝ BROD HLOUŠEK CZECHOSLOVAKIA, první polovina minulého století. Na hranách několik nepatrných oklepů.

4,5 x 9 x 9 cm

900 Kč

RARITA

Hloušek Rudolf

Sklář, brusič skla, absolvent sklářské školy v Železném Brodě, v roce 1930 založil firmu zaměřenou na umělecké zpracování skla broušením, pískováním, rytím, leptáním, firma produkovala také figurální lisované sklo. Výrobky dosahovaly vysoké kvality. Specialitou mezi nimi byly výrobky s reliéfními figurálními motivy.

Hloušek Rudolf (1909-1992)

Mísa - Hloušek

silnostěnné rubínové sklo celoplošně broušené, mimořádně velké luxusní provedení, evokuje velký otevřený květ, velmi dobrý stav. Patrně ateliérová práce.

Výška 8 cm, průměr 34 cm

6 600 Kč

Jedinečný kus, ozdoba každé sbírky.

Hloušek Rudolf

Plastika "Dívka v krajkových šatech"

porcelán barevně glazovaný, ručně malovaný, zespodu modrá tištěná značka MÜLLER&CO, VOLKSTEDT, první polovina minulého století. Na několika místech drobné oklepy, zejména v krajce.

Výška cca 16,5 cm

1 200 Kč

Tzv. tylovka.

Džbánek

porcelán glazovaný perleťovou glazurou, zdobený bohatým zlacením ručně malovanými barevnými kvítky, neznačeno. Druhá polovina 19. století. Při spodním okraji vlasové praskliny.

Výška 19,5 cm

300 Kč

Dóza v kovové montáži

sklo čiré, bezbarvé, zabrušované, kovové víko na jednom pantu se zajímavým odklápěním. Konec 19. století.

14 x 15 x 11 cm

350 Kč

Dóza v kovové montáži

sklo čiré, bezbarvé, zabrušované v mosazné montáži, kovové víko na jednom pantu se zajímavým odklápěním, na spodní straně víka rukou psaný nápis Tet/Reo. Konec 19. století.

16 x 10,5 x 10 cm

350 Kč

Souprava stolní na dochucovadla

nádobky z čirého bezbarvého skla, dvě se zabroušenými zátkami, solnička s kovovým víčkem, vše v kovovém stojánku na kovových nožkách. Konec 19. století.

1x stojánek 18,5 x 17 x 6 cm,

2x nádobka se zátkou, výška 13,5 cm,

1x solnička, výška 12,5 cm

500 Kč

Sada pěti skleniček - číší

kupa sklo čiré, bezbarvé, zdobené jemným stylizovaným rostlinným brusem, nožka kovová. ART DECO - třicátá léta 20. století. Na jedné skleničce při horním okraji nepatrný oklep.

5x sklenička, výška 14 cm

900 Kč

Petrus Alois (1889–1968)

Dóza

soustružené měkké dřevo, ručně malované barevným stylizovaným rostlinným dekorem, návrh ALOIS PETRUS v Kolíně, kolem r. 1915–1925, na vnitřní straně víčka nápis Luhačovice.

Výška 15 cm

2 500 Kč

Jednoznačně muzeální položka.

Samovar

bílý kov, tělo zdobené rytými vlnovkami. Značeno azbukou "зше" (ZŠE), zespodu vytlačené číslo - letopočet 1978 a azbukou psané g (god- rok).

Výška cca 49 cm

900 Kč

Mimořádně velký kruhový tác

tepaná pocínovaná měď, zvednutý žlábkový okraj. Po celé ploše ornamenty uspořádané do soustředných kruhových pásů, v centrální části symbolicky minaret Velké mešity v Samaře, Irák, první polovina 20. století.

Výška 3,5 cm, průměr 74,5 cm, hmotnost cca 5 kg

16 000 Kč

Pro svou velikost a provedení by předmět mohl být dobrou muzeální nebo galerijní položkou.

Ozdobný nástěnný panel

pravděpodobně vápenec, bohatý prolamovaný dekor (inspirovaným mřížkami - džali), v rozích reliéfní rostlinné dekory. Pravděpodobně přelom 19/20 století. Dlouho se nacházel v italské soukromé sbírce. Na několika místech poškozený.

Cca 62 x 67 kg, cca 35 kg

4 000 Kč

V dolní části vyvrtán otvor pro ukotvení panelu do výklenku.

Váza zdobená černým smaltem

mosaz, po celém těle tepané florální ornamenty uspořádané v soustředných pásech, vespod informace, že váza byla vyrobena v období Britské Indie (Rádž), počátek 20. století.

Výška 36 cm

7 000 Kč

Souprava zdobená malými tyrkysy - konvice a umyvadlo

mosaz, tepané a ryté arabesky, dozdobeno pravděpodobně hematity ve tvaru kapek, prolamovaný filtr s arabským nápisem. Uzbekistán (patrně Buchara nebo Kokand), počátek 20. století. Schází několik tyrkysů, konvice má nový úchyt.

Výška konvice cca 37 cm, výška umyvadla 16,5 cm, průměr 37 cm

14 000 Kč

Filtr, který je nyní přiletovaný k tělu umyvadla, byl dříve volně ložený.

Miska

měď pocínovaná, tepaná a zdobená rytým stylizovaným rostlinným dekorem, při horním okraji kaligrafický pás patrně s perskými verši. Zřejmě 18. století, oblast Dhákinské plošiny, Indie.

Výška 6 cm, průměr 19 cm

12 000 Kč

Silně odsazená patka je typická pro Dhákinské sultanáty.

Konvice

bronz litý a tepaný, hubice a držadlo zakončeny zoomorfním motivem. Himalájský region, patrně 17. - 18. století.

Výška cca 36 cm, hmotnost cca 3,9 kg

11 000 Kč

Podobné typy kovových konvic jsou vyobrazeny a podrobněji popsány v nejuznávanější publikaci o indickém kovotepectví/ kovolijectví "Gold, Silver and Bronze from Mughal India", Mark Zebrowski, 1997.

Velký tepaný kruhový tác

mosaz, okraj zvednutý, plocha vykládaná stříbrem a mědí, zdobená kaligrafickými kartušemi, palmetami a rozvilinami. Období malmuckého obrození, Sýrie, kolem roku 1920.

Průměr cca 45 cm, hmotnost cca 4,7 kg

28 000 Kč

Spadá do proudu islámského kovotepectví, známe ho jako malmucké obrození. Tento tác byl zakoupen v Damašku v roce 1950.

Mimořádně velký závěsný / servírovací tác - patrně Mohammeda Ibrišama

měď pocínovaná, zvednutý okraj žlábkovaný, uprostřed sluneční ornament s květy a jménem majitele, okolo ornamentální pás dvorních dam a zajíců a perské kaligrafie, kádžarovská dynastie, cca 18.-19. století

Výška 5 cm, průměr 74 cm, hmotnost cca 6,1 kg

9 000 Kč

Na zadní straně konstrukce pro zavěšení. Podobné tácy byly kdysi důstojnými servírovacími podnosy u bohatých rodin a u dvora, tento kus jistě vznikl na zakázku a je proveden v typicky kadžárovském stylu.

Ochranný kryt na ruku tzv. bazuband

ocel tepaná, rytý figurální a rostlinný dekor, doplněno textem, částečně setřené zlacení. Pravděpodobně druhá polovina 19. století, kádžárovská dynastie.

Délka cca 38 cm

3 000 Kč

Ze zahraniční soukromé sbírky perské a osmánské zbroje.

Konvice s kopulovitým pantovým víčkem

mosaz tepaná a litá, měděné nýty, jednoduchý dekor, ucho zakončené figurkou páva. Pravděpodobně druhá polovina 19. století z dílny Lahore (Láhaur), dnes severovýchodní Pákistán, provincie Paňdžáb.

Výška 38 cm, hmotnost cca 3,7 kg

16 000 Kč

Tento typ konvic vychází ze starších předloh rozličných mughalských konvic, vznikajících v době mughalské éry na území indického subkontinentu.