110. AUKCE BRNO - 1.8.2021___NEDĚLE__11 hod

"Tyrolský pasáček s hroznem vína v ruce"

olej na plátně, nesignováno, třetí čtvrtina 19. století. Komplexně restaurováno.

53 x 40 (72,5 x 59,5) cm

27 000 Kč

Thurner Gabriel

"Děvčátko"

olej na plátně, signováno vpravo dole G. THURNER, nedatováno, široký zdobný rám starozlaté barvy.

55 x 46 (74 x 65) cm.

38 000 Kč

Renard

"Ženy v kroji"

olej na dřevě, signováno vpravo nahoře RENARD, počátek 20. století.

41 x 41 (54 x 54) cm

38 000 Kč

Souček Karel (1915-1982)

"Don Quijote"

olej-tempera, vpravo dole signováno a datováno 1965, vlevo dole datováno ještě jednou 10.1.1965. Výborná práce z šedesátých let.

50 x 70 (63,5 x 84) cm

34 000 Kč

"Souček se tu jeví přímo jako prototyp umělce, jehož souznění, ba přímo posedlost předmětem své tvorby podle literární předlohy není dána impulsem vnějším, ale vnitřním popudem a ztotožněním se s námětem. To platí jak pro oblast náboženskou, tak i světskou, např. v rozsáhlých cyklech Dona Quijota. Ztotožnění umělce se španělským potulným rytířem, bojujícím za ideály, přestože jedna porážka následuje druhou, není náhodné, ani není zpětnou teoretickou rekonstrukcí diváka či teoretika, který na uvedená díla s odstupem času zpětně nazírá. Malíř se cítí být bojovníkem za ideály, jímž se mnohý umělec stává, bez ohledu na oběti, jaké jim musí přinést." Pavel Štěpánek, https://artalk.cz/2015/08/19/tz-karel-soucek-1915-1982/

Souček Karel

Ilustrátor, pedagog, malíř, grafik, výborný český modernista. Studia na UPŠ Praha a AVU Praha, člen Skupiny 42, Umělecké besedy, SČUG Hollar, Svazu čs. výtvarných umělců, tvůrčí skupiny Říjen, Svazu českých výtvarných umělců, profesor na akademii v Praze. Vystavoval v Antverpách, Benátkách, Berlíně, Bruselu, Lutychu, Lucernu, Moskvě, New Yorku, Sao Paulu, Řezně, Vídni.

(26.9.1915 Kročehlavy, Kladno - 26.11.1982 Kladno)

Souček Karel (1915-1982)

"Šípkový keř s ptáčkem"

velký olej na plátně, signováno vpravo dole K SOUČEK, datováno 1973, svým rozměrem vysoce reprezentativní.

153 x 70,5 (154 x 72) cm

38 000 Kč

Souček Karel

Oliva Viktor (1861-1928)

"Hudba pro jezevčíka"

olej na dřevě, signováno vpravo dole OLIVA, kolem roku 1890, rám černě lakovaná profilovaná lišta, uvnitř ohraničeno zlacenou lištičkou.

48 x 60 (61 x 73) cm

38 000 Kč

Interiér s pejskem na taburetu a figurkou hráče na violoncello, nádherný sběratelský i reprezentativní kus.

Oliva Viktor

Skvělý malíř, kreslíř, ilustrátor, navrhoval plakáty a knižní vazby, žák pražské a vídeňské akademie, studia dále v Mnichově a Paříži, proslulý ilustrátor výletů pana Broučka, pracoval pro pražské nakladatelství Jan Otto, byl redaktorem obrazové části časopisu Zlatá Praha, zastoupen v řadě světových galerií, široké zastoupení v Národní galerii, zastoupen ve sbírkách Středočeské galerie, lze jej řadit po bok Marolda.

(24.4.1861 Nové Strašecí, Rakovník - 24.4.1928 Praha)

Šimon Tavik František (1877-1942)

"Portrét mladého muže"

olej na tvrzené lepence, signováno monogramem, datováno 1905, výborná práce.

41 x 31 (54 x 44)

39 000 Kč

Současný majitel zakoupil tento obraz v roce 2001 na aukci jedné z pražských aukčních síní, případnému kupci bude poskytnut měsíc na vlastní posouzení.

"Hutník po odpichu"

olej na plátně, signováno J. DRHA, krásná galerijní práce s pracovním námětem.

100 x 74 (117 x 86,5) cm

45 000 Kč

Tak jako Wünsche maloval skvěle horníky, tak hutníky nejlépe malovali Tkaczyk a Drha.

Knebl Jan (1866-1962)

"Postavy ze života na Valašsku"

velká reprezentativní kombinovaná technika - akvarel, kvaš, tužka, signováno vpravo dole J. KNEBL, datováno 1939, rámováno pod sklem, skvělá práce významného umělce známého v Evropě i USA.

46 x 131 (50 x 134) cm

15 000 Kč

Knebl Jan

Sochař, malíř, grafik, studoval uměleckoprůmyslovou školu ve Vídni, kamenickou školu ve Znojmě a figurální speciálku na Akademii výtvarných umění v Budapešti, v malířské a grafické tvorbě se věnoval figurálnímu a krajinářskému zobrazení rodného Valašska.

(31.12.1866 Trojanovice - 22.11.1962 Frenštát pod Radhoštěm)

Uprka Joža (1861-1940)

"Krojované děvčátko se džbánem"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole monogramem JU (Joža Uprka). Paspartováno, rámováno ve výrazném jemném zlaceném rámu.

Výřez 32 x 44 (55,5 x 66) cm

100 000 Kč

Uprka Joža

Významný český malíř a grafik folklórních témat, narodil se v rodině rolníka - malíře samouka, studium na AVU u Čermáka a na Akademii v Mnichově u Otty Seitze, poté v Praze u Pirnera, člen SVU Mánes a SVUM, náměty hledal na rodném Slovácku, zejména v okolí Hroznové Lhoty, pro načerpání nových dojmů zajel v roce 1928 do Dubrovníka, v letech 1922 - 1937 žil a tvořil na Slovensku v Klobušicích poblíž Ilavy, řada výstav a zastoupení v galeriích, v roce 2001 byla uspořádána výstava jeho prací v Domě umění v Hodoníně, jeden z nejdražších malířů první republiky, nejlepší malíř folklórních témat vůbec, výčet jeho děl je úctyhodný.

(26.10.1861 Kněždub, Hodonín - 12.1.1940 Hroznová Lhota, Hodonín)

Koudelka Josef (1877-1960)

"Dvě dívky ve slováckém kroji"

olej na plátně, signováno vlevo dole J. KOUDELKA, počátek minulého století, původní zdobný rám.

88 x 76,5 (107 x 96) cm

16 000 Kč

V této velikosti a kvalitě ojedinělá nabídka.

Koudelka Josef - Joža

Malíř, absolvent pražské akademie u Pirnera, Brožíka a Schwaigera, studijní pobyty v Lublani a Itálii, po návratu pracoval převážně na Horňácku spolu s Františkem Uprkou.Člen SVU Mánes, řada výstav a zastoupení v galeriích, včetně galerie Národní. Vedle Úprky a Frolky patřil k předním folklórním malířům, byl rovněž jeden z nejprodávanějších malířů motivů ze Slovácka již za svého života.

(4.2.1877 Klobouky u Brna - 28.10.1960 Praha)

Plesnivý Vincent (1879-1944)

"Dívka v zimním slováckém kroji"

akvarel, signováno vlevo dole PLESNIVÝ (Vincent), nedatováno, práce galerijní úrovně, zaskleno.

48 x 29 (76,5 x 56) cm

3 500 Kč

Plesnivý Vincent

Malíř figuralista v Boršicích u Blatnice pod sv. Antonínkem na Moravě, žák pražské akademie, potom u profesora H. Knirra v Mnichově, dále rok studoval v Paříži, jeho figurální akvarely jsou v muzeích v Čechách i na Moravě.

(17.7.1879 Praha - 23.2.1944 Praha)

nesignováno

"Portrét krojované dívky"

olej na tvrzené malířské desce, nesignováno, nedatováno.

64,5 x 55,5 (80 x 71) cm

3 500 Kč

Dvořák

"Trojice krojovaných dívek na pouti"

velký olej na plátně, signováno vpravo dole DVOŘÁK, první polovina minulého století.

69 x 99,5 (88 x 119,5) cm

9 500 Kč

Cína - Jelínek František (1882-1961)

"Chalupa s ozdobnou lomenicí pod vysokým stromem v letní krajině"

olej na kartonu, signováno vlevo dole CÍNA JELÍNEK, nedatováno, mistrovská krajinářská práce.

35 x 50 (52,5 x 67) cm

8 000 Kč

Cína - Jelínek František

Jelínek František Cína

Malíř, pražská akademie u Ottenfelda a Hynaise, výrazný český krajinář, měl velmi blízko k Mařákově krajinářské škole, řada výstav a zastoupení v galeriích.

(6.6.1882 Praha-Karlín- 3.2.1961 Praha)

Bubeníček (?)

"Kvetoucí krajina s říčkou a postavou na dřevěné lávce"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole BUBENÍČEK (?), nedatováno.

56,5 x 71,5 (69 x 85) cm

18 000 Kč

Skramlík Jan (1888-1954)

"Vinný sklep se šenkýřkou a třemi šlechtici s kordy"

mistrovský olej na plátně, signováno vpravo dole J. SKRAMLÍK. Velká reprezentativní scéna, původní zdobný rám.

70 x 101 (88 x 118,5) cm

25 000 Kč

Ojedinělá nabídka.

Skramlík Jan

Jan rytíř Skramlík

Malíř, narozen v Praze, studia v Mnichově, Paříži, později u prof. Brožíka v Praze. Vynikající malíř přelomu století, populární malbou historických výjevů. Velký počet výstav a zastoupení v evropských galeriích. Byl velmi ceněn a dodnes má řadu sběratelů.

(1. 7. 1860, Praha - 6. 9. 1936, Praha)

Vizkelety Emerich (1819-1895)

"Nabídka dívky - otrokyně"

mistrovský olej na plátně, signováno vlevo dole VIZKELETY W E, nedatováno, široký zlacený rám nutno sesadit, práce galerijní úrovně.

65,5 x 54,5 (84,5 x 74,5) cm

15 000 Kč

Žánrová scéna - sedící muž, stojící obchodník s dívkou i kvalitně zachycený interiér včetně koberců apod.

Hlávka Ladislav (1899-?)

"VIII. Všesokolský slet v Praze 1926"

olej na plátně, signováno vlevo dole L.HLÁVKA, datováno 1926. Vzadu na plátně uveden název obrazu, datace, jméno autora a informace "Praha ze sletiště".

55 x 110,5 (74,5 x 128,5) cm

65 000 Kč

Mimořádná práce galerijní a dokumentační hodnoty, spolu s uměleckým rámem jde o reprezentativní solitér.

Hlávka Ladislav

Malíř, grafik, studoval v Praze na Uměleckoprůmyslové škole a na Akademii výtvarných umění u Vratislava Nechleby a Maxe Švabinského, věnoval se figurální tvorbě a krajinářství, vystavoval mj. v pražské Rubešově galerii a v Syndikátu výtvarných umělců Praha, v roce 1932 vystavoval dvacet čtyři krajin z francouzské Riviéry.

(15.6.1899 Praha - ?)

Ansen Hoffmann

"Dívčí akty u lesní tůňky"

velký mistrovský olej na plátně, signováno vpravo nahoře, dole na rámu kovový štítek se jménem autora ANSEN HOFFMANN, konec 19. století. Monumentální obraz, reprezentativní.

82 x 129 (106 x 152) cm

290 000 Kč