121-140 www.aukcnidum.cz

 110. AUKCE BRNO - 1.8.2021___NEDĚLE__11 hod

Milén Eduard (1891-1976)

"Pohled na město"

litografie, signováno vpravo dole ED. MILÉN, kolem poloviny minulého století. Rámováno, paspartováno.

Výřez 17 x 22,5 (32 x 37) cm

300 Kč

Milén Eduard

Müller Eduard - vlastním jménem

Malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, působil v Brně, v letech 1941 - 1945 profesor na škole umění ve Zlíně. Studia na UMPRUM v Praze u Dítěte a Schikanedera, dále na AVU v Praze ve speciální grafické škole u Švabinského. Člen KVU Aleš, SČVU, SČUG Hollar, řada výstav a zastoupení v českých a moravských galeriích.

(18.3.1891 Frýdštejn, Jablonec nad Nisou - 19.5.1976 Brno)

"Hlava pierota"

linoryt, signováno tužkou vpravo dole, neurčeno, datováno 1963. Paspartováno, rámováno v olepu.

Tisková plocha 21,5 x 13,5, výřez 24 x 15 (37 x 27,5) cm

200 Kč

Pilař Radek (1931-1993)

"Rumcajs"

litografie, signováno vlevo dole tužkou R. PILAŘ, vpravo číslováno 166/200. Volný list.

Tisková plocha 20,5 x 19, celý list 43 x 31 cm

1 500 Kč

Velčovský Josef (*1945)

"Hřbitov Pčre Lachaise"

kresba tuší, signováno vpravo dole VELČOVSKÝ, datováno PÉRE LACHAISE PARIS 1975, vzadu rukou dedikace a podpis s datací, kvalitní adjustace v textilním olepu.

30 x 23 (51 x 42) cm

3 500 Kč

Pčre Lachaise, největší pařížský hřbitov, byl v roce 1993 byl zařazen mezi francouzské národní památky. Je zde pohřbena řada osobností, mezi nimi básník Guillaume Apollinaire, operní zpěvačka Maria Callas, šansoniérka Edith Piaf, spisovatel Honoré de Balzac, malíř Eugčne Delacroix, spisovatel Oscar Wilde, hudební skladatel Frederik Chopin, zpěvák Yves Montand, herečka Simone Signoret, herec a mim Marcel Marceau, básník a bajkář Jean de la Fontaine, herečka Sarah Bernhardt.

Velčovský Josef

Malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, sklář, keramik, studoval ateliér monumentální malby u profesora K. Součka na AVU v Praze a u S.W. Heytera v Atelieru 13 v Paříži, byl na stáži v Bretagni a Provenci, zastoupen v Národní galerii Praha a v dalších sbírkách, řada výstav u nás i v zahraničí, dlouhý výčet výstav v Lexiconu počínaje účastí na výstavách ve Francii v roce 1970 a individuální výstavou v Galerii mladých Mánes, Praha 1971, poetický surrealista, navázal na tradice české imaginativní malby.

(nar. 7.10.1945 Václavovice u Frýdku-Místku)

Kučera

"Úklid ve Starých Vršovicích"

litografie, signováno vlevo dole KUČERA, datováno 1954, vpravo dole text "Staré Vršovice".

Tisková plocha 24 x 18 (32,5 x 27,5) cm

600 Kč

Kašpar Adolf (1877-1934)

"Práce v kuchyni"

lept, akvatinta, signováno vpravo dole tužkou A. KAŠPAR, počátek 20. století, kvalitní práce významného umělce. Rámováno, paspartováno.

Tiková plocha 21,5 x 27 cm, výřez 26 x 32 (41 x 43,5) cm

3 200 Kč

Zastoupeno ve sbírce Muzea Šumperk pod názvem "Interiér chudé chalupy", akvatinta s leptem, asi 1904. (http://www.muzeum-sumperk.cz/domains/muzeum-sumperk.cz/index.php/cs/program/2-uncategorised?start=864)

Kašpar Adolf

Významný a slavný český malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, žák učitelského ústavu v Olomouci, žák specielní školy profesora Pirnera, další studia v Itálii, byl i v Paříži, kde poznal francouzské ilustrátory, zejména umění Daniela Vierge, člen SVU Mánes, autor slavné ilustrace Babičky od Boženy Němcové, Filosofské historie, F.L. Věka, široké zastoupení v Národní galerii Praha.

(27.12.1877 Bludov u Šumperka - 29.6.1934 Železná Ruda)

Bílek František (1872-1941)

"Maria - Tebou dána nová krev srdci člověka"

slepotisk na ručním papíře, signováno tužkou vpravo dole F. BÍLEK, dílo z roku 1905. Adjustováno v paspartě a rámku.

Výřez 22 x 15,5 (48 x 40) cm

2 500 Kč

List zařazen ve sbírkách Galerie hlavního města Prahy.

Bílek František

Sochař, řezbář a keramik, grafik, kreslíř, ilustrátor, autor návrhů knižních vazeb i různých druhů užitého umění, také dobrý architekt, představitel epochy symbolismu a secese, studoval na AVU Praha u prof. M. Pirnera, v letech 1891 - 1892 získal soukromé stipendium na Akademii Colarossi v Paříži, člen SVU Mánes, SČUG Hollar, v Lexikonu dlouhý výčet výstav, zastoupen v National Gallery of Art, Washington D.C., USA, v Národní galerii v Praze, Galerii výtvarného umění v Ostravě, Galerii hlavního města Prahy. Narodil se a v mládí žil v Chýnově, po roce 1902 se s manželkou přestěhoval do Prahy, kde žil až do okupace v roce 1939, potom se vrátil do Chýnova. V roce 1911 si nechal podle svého návrhu postavit vilu nedaleko Hradčan, do ní umístila Galerie hl. města Praha stálou expozici věnovanou Bílkovi

(6.11.1872 Chýnov, Tábor - 13.10.1941 Chýnov, Tábor)

Pešicová Jaroslava (1935-2015)

"Sen o modré růži"

velká barevná grafika - mezzotinta, signováno vpravo dole J. PEŠICOVÁ, datováno 1976, číslováno 48/60.

80 x 50 (99 x 72,5) cm

3 500 Kč

V jiné barevné variantě publikováno v monografii "Jaroslava Pešicová - obrazy, kresby, grafika, tapisérie, sklo", Art Edition Černý, Praha 2013, str. 62, zde uveden název "Růže".

Pešicová Jaroslava

Grafička, malířka, ilustrátorka, výtvarnice, studium na Vyšší škole uměleckého průmyslu u Dillingera, Tondla, na AVU u Sychry, Holého, členka skupiny ETAPA - další členové: Brýdlová, Burin, Grim, Gruber, Honcová, Kiml, Klimeš, Kocmanová, Koliha, Kouba, Obrátil, Pacík, Ronovský, Slavíček, Synáček, členka SČUG Hollar, SVU MÁNES, zastoupena v Národní galerii Praha, National Gallery of Art, Washington, USA a v dalších galeriích, výstavy po celém světě, např. v Rakousku, Belgii, Francii, Jugoslávii, jenom výčet literatury o ní zabírá více než celostránkový sloupec ve Slovníku Chagall.

(30.12.1935 Praha - 30.8.2015 Praha)

"Dívka s květy ve vlasech"

litografie, signováno vpravo dole tužkou K SVOLINSKÝ, v desce KS77, datováno 1977, výborná adjustace.

35 x 26 (62,5 x 52) cm

3 500 Kč

Liesler Josef (1912-2005)

"Šachy a historie"

kombinovaná technika, signováno vpravo dole LIESLER, datováno 1972, skvělá práce z výborného období autora, výborná adjustace.

Ve výřezu 38,5 x 27 (63 x 49) cm

7 600 Kč

Liesler Josef

(19.9.1912 Vidolice, Pětipsy, Chomutov - 23.8.2005 Praha)

Bubeníček Václav (1913-1989)

"Procházka v parku"

barevná litografie, signováno vpravo dole V. BUBENÍČEK (Václav), datováno 1960, číslováno 84/100. Vzadu autorský štítek a razítko ČFVU PRAHA.

13,5 x 29,5 (28 x 43) cm

500 Kč

Bubeníček Václav

Malíř, kreslíř, grafik, uměleckoprůmyslový výtvarník, studoval na UMPRUM u Františka Kysely, působil na SPŠ grafické v Praze.

(1.6.1913 Ledeč nad Sázavou, Havlíčkův Brod - 19.2.1989)

"Procházka páru ve stromové aleji"

grafika - suchá jehla, signováno vpravo dole tužkou J. DRHA, datováno 1986, číslováno 7/45, vynikající adjustace Lyry Pragensis v textilním olepu.

Ve výřezu 21,5 x 16 (41,5 x 33,5) cm

300 Kč

"Cesta mezi chalupami"

grafika - suchá jehla, signováno vpravo dole tužkou J. DRHA, datováno 1985, číslováno 45/50, vynikající adjustace Lyry Pragensis v textilním olepu.

Ve výřezu 12,5 x 16,5 (32,5 x 33,5) cm

300 Kč

Mohelníková Olga

"Figurální surrealistická kompozice"

grafika - lept, signováno vpravo dole tužkou OLGA MOHELNÍKOVÁ, vlevo dole tužkou datováno 1998, číslováno 22/30. Adjustováno v textilním olepu.

19,5 x 26 (33,5 x 38) cm

500 Kč

Filla Emil (1882-1953)

"Zápas muže s býkem"

lept, grafický list z cyklu "Boje a zápasy", signováno vpravo dole monogramem EF 37 v desce a tužkou EMIL FILLA 37, datováno 1937, číslováno 62/306, papír značen slepotiskem SVU Mánes, původní adjustace.

Ve výřezu 43 x 33 (64 x 53) cm

19 000 Kč

Velká reprezentativní práce, kvalitní sbírkový kus.

Filla Emil

Malíř, grafik, sochař, výtvarný teoretik. Studoval na AVU v Praze u Franze Thiele a Vlaho Bukovace. Člen Osmy, jejíž vznik vyvolal, člen SVU Mánes a Skupiny výtvarných umělců, kde byl také iniciátorem jejího vzniku. Od roku 1945 profesor na VŠUP v Praze, ateliér pro monumentální malbu. Velké množství výstav doma i v zahraničí, zastoupen v mnoha galeriích, včetně Národní galerie v Praze, vynikající, světově proslulý český malíř - kubista.

(4. 4. 1882 Chropyně, Kroměříž - 7. 10. 1953 Praha)

Plakát "Adolf Born a jeho přátelé"

barevný offset tisk, vydalo Centrum české grafiky Středoevropská galerie a nakladatelství, Husova 1, Praha, Květen 92. Plakát podlepen, v horní části neznatelně poškozen.

65 x 47,5 (69,5 x 51,5) cm

3 500 Kč

Bastl Otto

"Houbař v lese"

dřevoryt, signováno tužkou vpravo dole OTTO BASTL. První polovina minulého století. Rámováno, paspartováno.

Tisková plocha 36 x 27 cm, výřez 37,5 x 28 cm (54 x 42,5) cm

400 Kč

Grafika byla v roce 1940 zařazena do sbírek Moravské galerie v Brně, evidenční číslo C 1869/a.

Ladovský motiv

"Na houbách"

litografie na tvrdém papíru s říkankou "Táta náš šel na houby". Na zadní straně krátká poučná pohádka "Dědeček a víla". Papír na levém okraji perforovaný.

17,5 x 18 cm

900 Kč

Říkánku s kresbou houbaře zařadil Josef Lada do Velké knihy lidových písniček a říkadel.

"Na barikádě v Praze - květnové povstání 1945"

velká dvoubarevná litografie, signováno vpravo dole v desce C. BOUDA, datováno 1945, málo známý grafický list, luxusní umělecká adjustace.

Ve výřezu 43,5 x 30 (68,5 x 53) cm

1 800 Kč

"Havran"

barevná litografie, signováno vpravo dole C. BOUDA, druhá polovina 20. století, kvalitní grafický list, umělecká adjustace.

Ve výřezu 27,5 x 24 (58 x 48) cm

4 400 Kč