161-180 www.aukcnidum.cz

 110. AUKCE BRNO - 1.8.2021___NEDĚLE__11 hod

"Portrét staré ženy"

olej na plátně, nesignováno, první polovina minulého století. Malba při okrajích nese stopy po rámování. Nerámováno.

46,5 x 38,5 cm

5 000 Kč

nesignováno

"Portrét muže v klobouku"

olej na malířské lepence, nesignováno, první polovina minulého století.

50 x 36,5 (56 x 42) cm

4 500 Kč

"Portrét mladé ženy v červené halence"

olej na plátně, signováno vpravo dole - nepřečteno, datováno 1944. Nádherný ručně řezaný, zlacený a stříbřený rám podtrhuje kvalitu obrazu.

58,5 x 50 (76,5 x 68) cm

2 500 Kč

Lepík Karel (*1940)

"Helenka - modrý portrét"

výborný olej na plátně, autor KAREL LEPÍK, vzadu razítko ČFVU a autorský štítek s informacemi o obraze, včetně názvu a autorova jména.

90 x 80 (96,5 x 86,5) cm

6 000 Kč

Portrét sedící tmavovlásky s rukami v klíně. Obraz svou velikostí splňuje i reprezentativní funkci.

Lepík Karel

Malíř, grafik, docent na katedře výtvarného umění Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Studoval na Akademii v Praze u profesora K. Součka, jeden rok studijně pobýval na Academia Belle arti Pietro Vanucci v Perugii. Citace ze Slovníku Chagall: "V jeho díle se objevují filozofující náměty v nichž vědomě navazuje na imaginaci surrealistického a symbolistního pojetí světa", dále je ve Slovníku výčet desítek výstav a literatury o tomto významném malíři.

(nar. 1940 v Metylovicích)

Fajkus Jaromír (1924-2009)

"Poloakt s fialovým květem"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole J. FAJKUS, nedatováno. Malba byla přeložená.

66 x 46,5 (88,5 x 67,5) cm

3 500 Kč

Fajkus Jaromír

Malíř, grafik, působil v Havířově, studia na AVU v Praze u Jána Želibského a Karla Mináře, na Rjepinově institutu v Petrohradě, čestný rok na AVU u Karla Součka. Středem jeho malířského zájmu byla krajinomalba, portrétní tvorba a kytice.

(25.3.1924 Pstruží, Frýdek-Místek - 30.6.2009)

Jurečka Vítězslav (*1961)

"Zimní scenérie se stromem, plotem a ohradou"

60 x 45 (61,5 x 46,5) cm

600 Kč

Jurečka Vítězslav

Fotograf. Vyučil se nástrojařem v Kopřivnici, v Tatrovce zůstal v propagaci, později přešel do Biocelu Paskov. Studoval reklamní výtvarnictví u prof. Formana v Ostravě. Od roku 1990 působí jako reklamní fotograf. Zabývá se i ilustrační fotografií. Je autorem fotografií ve výstavních katalozích malíře Antonína Kroči a mnoha dalších publikacích. Nejraději fotí přírodu, zejména zdůvěrně známé krajiny okolí Hukvald, fotil na Kavkaze. Pozornost věnuje stromům. Fotografuje v každém ročním období, za jakéhokoliv počasí.

V roce 1998 se uskutečnila výstava Svět ticha a fantazie v Rabasově galerii v Rakovníku s jeho fotografiemi z expedice do hlubin Rudého moře.

(nar. 13. 11. 1961 Rychaltice)

Čáp Stanislav ? (*1928)

"Surrealistická kompozice s rudým sluncem a býkem"

zajímavý olej na plátně, signováno vpravo dole ČAP, datováno 1970.

56,5 x 44 (58,5 x 45,5) cm

1 500 Kč

Hladký Jan (*1931)

"Benátky - Canal Grande in Feste"

mistrovský olej na plátně, signováno vpravo dole HLADKÝ, datováno 1997. Vzadu papírový štítek Sdružení výtvarníků Praha s informacemi o obraze

65,5 x 85,5 (80,5 x 100,5) cm

6 600 Kč

Bravurně zvládnutá technika.

Hladký Jan

Malíř - krajinář, povoláním vývojový konstruktér a pedagog věnující se malbě zátiší a květin, v 70. letech se zabýval art protisem, ale i restaurátorskou prací. Člen Svazu výtvarných umělců. Vystudoval čtyři vysoké školy. Jako vývojový konstruktér pracoval v Letu Kunovice, následně na Střední průmyslové škole letecké v Uherském Hradišti vyučoval cca 26 let stavbu letadel, posléze přešel do Železáren Veselí nad Moravou a pak se stal Aero technikem Letu Kunovice.

Z webové prezentace autora: „Malovat mě neučil nikdo, je to výsledek samostatného studia, píle, pracovitosti, mnohých zklamání, neúspěchů, pochval, kritik, neuznání, závistí, i přátelského povzbuzení. Vzorem byla pro mě příroda a mé srdce.“ (http://www.hladkyjan.cz/)

(27.7.1931 Dubňany)

"Život v zamrzlé zátočině"

olej na dřevěné desce, signováno vpravo dole, nepřečteno, nedatováno, kvalitní kopistická práce včetně repliky rámu.

20,5 x 25 (35,5 x 40,5) cm

4 900 Kč

Kopista skvěle ovládal techniku starých mistrů

"Krajinná scenérie s větrnými mlýny a pramicí"

kombinovaná technika - olej a tempera, signováno vpravo dole, nepřečteno, nedatováno, první polovina minulého století, široký rám vyžaduje částečně opravu. Vzadu tužkou Nieuwe Sluis. Zajímavý sbírkový kus.

34 x 44 (48 x 58) cm

4 500 Kč

Holzer R.

"Svážení obilí koňmi - nakládaní žebřiňáku"

mistrovský olej na tvrzené malířské desce, signováno vlevo dole R. HOLZER, nedatováno.

14 x 17 (25 x 28) cm

1 200 Kč

Holzer Robert

Malíř, scénograf, malíř dekorací. V letech 1875-1880 působil ve Vídni v ateliéru malířů císařského dvora, současně studoval akademii ve Vídni. Později působil jako divadelní malíř v Paříži, v roce 1883 přijal místo v Národním divadle v Praze, kde působil až do roku 1924. Skvělý a významný malíř - být povolán v roce 1883 z Paříže do Národního divadla bylo mimořádně významné ocenění.

(7. 6. 1859 Prostějov - 23. 9. 1938 Praha)

Běhal F.

"Netradiční pohled na Ostravu"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole F. BĚHAL, datováno 1970. Orientace podle radnice a věží kostelů. Vzadu temperou rozpracovaný tentýž námět.

58,5 x 68,5 (74,5 x 84) cm

1 500 Kč

"Konvalinky v malovaném džbánku"

olej na malířské lepence, signováno vpravo nahoře - nepřečteno, zaskleno, řezbovaný rám.

51 x 20,5 (61 x 30,5) cm

1 500 Kč

Vyvolávací cena je v podstatě v ceně rámu.

Jílek Jan (1905-1982)

"Kytice květů sakury ve skleněné váze"

mistrovský olej na malířské desce, signováno vpravo dole JAN JÍLEK, datováno 1944.

65,5 x 50,5 (83 x 68) cm

3 900 Kč

Jílek Jan

Malíř, pedagog, studia na Českém vysokém učení technickém v Praze u Oldřicha Blažíčka a na akademii ve speciálce u W. Nowaka, člen Spolku východočeských výtvarných umělců v Pardubicích. Působil jako středoškolský profesor v Pardubicích, Trnavě, Mukačevě (do roku 1938), Kroměříži, Brně. Vystavoval s SVU Mánes, na Východočeských salonech a na Zlínském salonu. První souhrnnou výstavu měl v roce 1937 v Mukačevě. (http://www.batelov.eu/assets/File.ashx?id_org=114&id_dokumenty=4890).

(5.12.1905 Batelov, okres Jihlava - 14.3.1982)

Otipka Jindřich (1921-1986)

"Růžová kytice v bílé váze"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole J. OTIPKA (Jindřich), nedatováno.

70 x 50 (78 x 57,5) cm

3 900 Kč

Pojetí malby ve stylu Kytic Václava Špály

Otipka Jindřich

(3.4.1921 Neplachovice - 8.4.1986 Ostrava)

monogramista LM

"Kytice bílých, žlutých a modrých květů ve váze"

olej na plátně lepeném na kartonu, signováno vpravo dole monogramem LM, datováno April 1913, rámováno v široké ozdobné zlacené liště.

31,5 x 23 (49,5 x 41) cm

1 200 Kč

monogramista TK

"Panstvo na lovu"

kombinovaná technika - kresba tuší a akvarel, vlevo dole signováno monogramem TK. Adjustace v paspartě, rámováno, zaskleno.

19,5 x 13,6 (33 x 22,5) cm

500 Kč

"Odpočinek v náruči krásné ženy"

figurální výšivka pohádkového motivu s orientální tématikou, pod sklem, ozdobný zlacený rám.

66 x 57,5 (84,5 x 76,5) cm

1 200 Kč

Výšivky sice stojí na okraji sběratelského zájmu, ale tato tvoří s rámem dekorativní celek.

"Malí přátelé - Tajemství"

francouzský hedvábný gobelínek známý také jako "Le Secret" podle obrazu malíře/malířky Wunsch, počátek minulého století. Velmi zachovalý, nevybledlý, sbírkový kus.

33 x 21 (37 x 26) cm

500 Kč

Tyto gobelínky mívají dole vetkáno NF nebo NFF pro označení výrobce - firma Neyret Freres et Cie, St. Etienne, Francie. Předmětem sběratelského zájmu jsou i podobné strojové práce téže firmy tkané v hedvábí ve formě pohlednic, produkovány byly okolo roku 1919.

Párová k položce 180.

"Malí přátelé - Ztraceni v lese"

francouzský hedvábný gobelínek známý také jako "Perdus Dans La Foret" podle obrazu malíře/malířky Wunsch. Vlevo dole vetkáno NF - výrobce firma Neyret Freres et Cie, St. Etienne, Francie. Počátek minulého století. Sbírkový kus.

33 x 21 (37 x 26) cm

500 Kč

Předmětem sběratelského zájmu jsou i podobné strojové práce téže firmy tkané v hedvábí ve formě pohlednic, produkovány byly okolo roku 1919.

Párová k položce 179.