241-260 www.aukcnidum.cz

 110. AUKCE BRNO - 1.8.2021___NEDĚLE__11 hod

251   251 253 254 255

Langerová

"Květina a motýl"

olej na plátně, signováno vpravo dole LANGEROVÁ, datováno 1977.

90 x 65 (92 x 67) cm

12 000 Kč

TOP 241-260

nesignováno

"Moderní město"

olej na plátně, signum nenalezeno, vynikající práce z druhé poloviny minulého století.

61 x 82 (73,5 x 94) cm

7 800 Kč

TOP 241-260

Kohout Alois (1891-1981)

"Toskánsko"

olej na plátně fixovaném na sololitu, signováno vlevo dole AL. KOHOUT, nedatováno.

63 x 41,5 (71 x 49,5) cm

8 000 Kč

Současný majitel obraz zakoupil na 105. aukci naší společnosti v Brně dne 21. 7. 2019. V uvedené 105. aukci bylo nabídnuto celkem 9 prací Aloise Kohouta komitentem, jehož kmotra byla sestřenicí Aloise Kohouta. Rodina kmotry provozovala v Kroměříži na náměstí lékárnu a pokoje nad ní pronajímali sousednímu Hotelu Simon jako hostovské pokoje. Pan Kohout zde pobýval při svých cestách přes Moravu ve 30- tých letech. Po roce 1948 byl dům vyvlastněn a znárodněn, vznikl zde socialistický Hotel Haná. Po restituci a nezbytných úpravách pak hotel pokračoval pod názvem La Fresca. Do hotelu se vrátilo původní vybavení včetně obrazů Aloise Kohouta. Obrazy restauroval a poškozené rámy přerámoval pan Jaromír Tělupil z Muzea Kroměřížska. Z důvodu prodeje hotelu byla sbírka nabídnuta do naší 105. aukce.

Kohout Alois

Lecocque

Malíř, spisovatel, odbojář, studoval na krajinářské škole profesora Crnčice v Záhřebu, v letech 1909-1912 v Paříži na École des Beaux Arts (Akademie výtvarných umění) u profesora Bascheta. Působil v Paříži, zde byl známý pod jménem L'Cock, v letech 1913-1939 v Praze. V roce 1960 získal občanství v USA. "Ve své době byl velmi úspěšný a jeho díla vlastní prestižní instituce. Jeho obraz s námětem pražských střech byl například dlouhou dobu součástí výzdoby prezidentské pracovny Bílého domu. Kohoutova díla zakoupilo Guggenheim museum a Whitney museum v New Yorku." (www.aloiskohout.cz/zivotopis/)

(21.3.1891 Praha - 7.3.1981 Los Angeles, California, USA)

TOP 241-260

"Zátiší s ošatkou a hruškami"

kvalitní akvarel s temperou, signováno vlevo dole, neurčeno, pasparta, rám.

30,5 x 42,5 (54,5 x 66) cm

1 100 Kč

TOP 241-260

Marko R.

"Krajina s lesem a vodou"

tempera, signováno vpravo dole R. MARKO, datováno 1915. Práce v secesním duchu, položeno na paspartu, zaskleno.

35 x 44,5 (62 x 73,5) cm

1 500 Kč

Výborná sběratelská položka.

TOP 241-260

Edl Jindřich (1872-1946)

"Břízová alej"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole J. EDL, nedatováno, rámováno černou úzkou lištou.

50 x 35 (52,5 x 37,5) cm

900 Kč

TOP 241-260

Hradečný Bohumil (1876-1960)

"Předjaří v zasněžené krajině s řekou"

olej na kartonu, signováno vpravo dole B. HRADEČNÝ, nedatováno, vzadu špatně čitelný rukou psaný text.

33 x 43 (37,5 x 47,5) cm

1 500 Kč

Jedná se o velmi kvalitní krajinářskou práci.

Hradečný Bohumil

Malíř, ilustrátor. Studoval na Staatliche Akademie der Bildenden Künste v Karlsruhe u profesora Bergmanna. Profesor na kadetní škole v Sibini v Sedmihradsku, po studiích působil ve Vídni a v Praze. Řada výstav, autor nabízený na aukcích.

(7. 2. 1876 Prostějov - 21. 8. 1960 Praha)

TOP 241-260

nesignováno

"Divoké kačeny nad rybníkem"

barevný akvarel, nesignováno, nedatováno, mistrovská práce.

12 x 18 (21,5 x 26,5) cm

1 200 Kč

TOP 241-260

Tomek

"Kytice gladiol ve džbánku"

olej na sololitu, signováno vpravo dole TOMEK, nedatováno, kolem roku 1965.

80 x 60 (90 x 69,5) cm

3 500 Kč

TOP 241-260

Englberth

"Kytice ve džbánu"

olej na plátně, signováno vpravo dole ENGLBERTH, datováno 1982.

60 x 50 (70 x 60) cm

1 800 Kč

TOP 241-260

Turek Jindřich (1914-1996)

"Zimní krajina"

olej na sololitu, signováno vpravo dole monogramem JT (JINDŘICH TUREK), nedatováno, druhá polovina minulého století, drobná poškození na rámu.

50,5 x 91 (63 x 103,5) cm

2 500 Kč

Otec majitele obrazu dlouhodobě pobýval na Jesenicku a Bruntálsku. Kupoval obrazy tamějších malířů, mimo jiné i obrazy Jindřicha Turka.

Turek Jindřich
Textilní výtvarník, malíř, návrhář MORAVOLENU v Jeseníku. Ve volné tvorbě zachytil malířsky krajinu z okolí Jeseníku a Jesenicka a to ve všech ročních obdobích.
(6.2.1914 Hronov - 27. 7. 1996 Jeseník)

TOP 241-260

Turek Jindřich (1914-1996)

"Řada stromů na mezi v raném podzimu"

olej na plátně, signováno vpravo dole monogramem JT (JINDŘICH TUREK), nedatováno, druhá polovina minulého století, velká reprezentativní práce v kvalitním dobovém rámu.

49 x 90 (62,5 x 103) cm

2 500 Kč

Turek Jindřich

TOP 241-260

Lepík Karel (*1940)

"Ležící akt"

velký olej na plátně, signováno vpravo dole LEPÍK K (Karel), nedatováno, vzadu štítek Díla s razítkem ČFVU Ostrava.

50 x 100 (64,5 x 114,5) cm

4 500 Kč

Průmět siluety ženského těla do obrysu české krajiny v autorově představě.

Lepík Karel

Malíř, grafik, docent na katedře výtvarného umění Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Studoval na Akademii v Praze u profesora K. Součka, jeden rok studijně pobýval na Academia Belle arti Pietro Vanucci v Perugii. Citace ze Slovníku Chagall: "V jeho díle se objevují filozofující náměty v nichž vědomě navazuje na imaginaci surrealistického a symbolistního pojetí světa", dále je ve Slovníku výčet desítek výstav a literatury o tomto významném malíři.

(nar. 1940 v Metylovicích)

TOP 241-260

"Alej kvetoucích stromů v beskydské krajině"

olej na sololitu, signováno vpravo dole, nepřečteno.

40 x 80 (53 x 93) cm

2 500 Kč

Třešňová alej

TOP 241-260

Klöckler Bedřich (XIX-XX)

"Zátiší s ovocem"

olej na kartonu, signováno vpravo nahoře B. KLÖCKLER, datováno 1924. I přes menší poškození původního ručně řezaného rámu velmi dekorativní položka.

21,5 x 27,5 (34 x 41) cm

5 000 Kč

Klöckler Bedrřich

Český malíř, autodidakt, působil v Praze. Maloval krajinu a zátiší. V regionálním muzeu v Litomyšli je uložena jeho olejomalba na plátně Dolomity v Tyrolsku, nedatováno, 32 x 29,5 cm, inventární číslo 20A-324 (eSbírky)

TOP 241-260

Vosátka Viktor

"Nerudova ulice z Radnických schodů"

kresba tuší kolorovaná akvarelem, signováno vpravo dole V. VOSÁTKA, datováno 1990, vzadu autorský štítek s uvedením názvu a adresy autora. Původní textilní pasparta, rámováno, zaskleno.

14 x 10 (33 x 31) cm

1 000 Kč

TOP 241-260

nesignováno

"Dovádějící děti"

akvarel, nesignováno. Práce připomínající kresby Marie Fischerové - Kvěchové.

10,5 x 13,5 (18,5 x 23) cm

500 Kč

TOP 241-260

monogramista MG

"Děvčátko u rozsvíceného vánočního stromečku"

kresba tuší kolorovaná akvarelem, signováno monogramem MG, datováno 1942, příjemná komorní kresba.

28 x 20 cm

300 Kč

TOP 241-260

Logner Vilém (1910-1991)

"Porada rodiny"

kombinovaná technika - kresba tuší a akvarel, vzadu štítek s popisem a datací 1979, na trhu zcela ojedinělé.

19,5 x 27 (26 x x30) cm

2 800 Kč

Logner Vilém

Malíř, sochař, scénograf, medailér, věnoval se plakátu, portrétní tvorbě, malbě aktu i krajinomalbě. Studoval u Kotrby na Rotterově reklamní škole, na malířské škole J. Bubeníčka a Piaskovského. Již v roce 1938 působil jako reklamní grafik u firmy Baťa ve Zlíně, po válce se usadil v Praze. Po roce 1968 byl z SČVU (Svaz československých výtvarných umělců) vyloučen a politicky pronásledován. Jeho soubor prací z této doby je barevně i kompozičně laděn expresionisticky a tvoří mimořádně zajímavou sběratelskou kolekci, jeho dílo čeká na další vystavování. Pracoval tuší, ale i vlastními vynalezenými a patentovanými barvami zářivých odstínů. Od konce šedesátých let začal uvádět signaturu, název díla a techniku na reversu svých děl. V roce 1999 a 2000 byly v Praze uspořádány posmrtné výstavy jeho děl.

(7.8.1910 Vídeň - 31.12.1991 Praha)

TOP 241-260

Logner Vilém (1910-1991)

"Krmení ptáčků"

kombinovaná technika - kresba tuší a akvarelem, práce galerijní úrovně.

13,7 x 19,2 (20,4 x 25,6) cm

3 500 Kč

Logner Vilém

TOP 241-260