261-280 www.aukcnidum.cz

 110. AUKCE BRNO - 1.8.2021___NEDĚLE__11 hod

Koberec "Bidžar Iron"

vázaný jako tzv. "železný koberec", extrémně hustá vazba v atraktivních barvách, velmi odolný, kolem roku 1960.

165 x 115 cm

17 000 Kč

Stav vzhledem ke stáří velmi dobrý.

Čínský koberec "Chotán"

vlna na bavlněné osnově, inspirovaný prastarými čínskými koberci z Tarimské pánve, konkrétně oázou Chotán a jejím slavným vzorem granátových jablek. 20-30. léta 20. století.

138 x 70 cm

11 000 Kč

Koberec "Isfahán"

perský vlněný koberec na bavlněné osnově, uprostřed vévodí proslulý isfahánský květinový medailon, v poli koberce signatura "Írán, Isfahán, Ghaderi", kolem roku 1950/60.

154 x 105 cm

13 000 Kč

Turecký koberec "Kayseri"

luxusní signovaný turecký koberec je ručně uvázán z přírodního hedvábí (osnova, útek, rouno), tento cca 30 let starý kus je ve výtečném stavu a může sloužit jako gobelín, velmi vysoká hustota uzlíků a nádherný design.

Cca 114 x 89 cm

18 000 Kč

Perský koberec "Bachtijárí"

starý perský vlněný koberec na bavlně se vzorem cypřišů a ptáků, jihozápadní Írán, oblast pohoří Zagro, pravděpodobně region Čahar Maha, první pol. 20. století. Zejména při okrajích stopy běžného opotřebení. Profesionálně vyčištěn.

Cca 200 x 135 cm

9 000 Kč

Kočovné a polokočovné skupiny oblasti vždy cypřiš vzhledem k jeho dlouhověkosti a ztepilosti považovali za symbol života, nedaleko tohoto nomádského pásu se pro zajímavost nachází cypřiš, jehož stáří je vědci odhadováno na cca 4.000 let.

Koberec "Kazak Širván"

sbírkový vlněný koberec na vlněné osnově, východní Kavkaz, cca 1920, připravený k zavěšení na stěnu - na této straně chybí třásně. Místy poškození, opravováno.

175 x 95 cm

12 000 Kč

Koberec "Isfahán - Strom života"

vlna s hedvábím, kolem roku 1970, ikonický exemplář jisté kategorie isfahánských městských koberců - líbivé modré pole a výjev z rajské zahrady s centrálním stromem života.

165 x 103 cm

12 500 Kč

Místy chybí třásně, zejména při okrajích je patrné běžné opotřebení.

Běhoun "Saráb"

datovaný starožitný běhoun ze západní Persie, v rounu koberce je datum islámského letopočtu (hidžry) 1319, což znamená cca rok 1901 gregoriánského kalendáře, vlna na vlně, z oblasti dnešní íránské provincie Hamadán.

Cca 340 x 108 cm

22 000 Kč

Stav odpovídající věku, zejména při okrajích stopy běžného opotřebení. Zajímavý sbírkový i praktický koberec.

Koberec "Bidžar se vzorem růží"

ručně vázaný vlněný koberec ze severozápadního Íránu se vzorem damašských růží (v borduře pak krvavě rudých karafiátů), vlna na bavlněné osnově, hustě uvázaný masivnější kus. Stáří cca 60 let.

181 x 129 cm

10 000 Kč

Před aukcí profesionálně vyčištěn.

Hedvábný koberec "Qom"

ručně vázaný ve věhlasném středisku výroby hedvábných perských koberců ve středním Íránu ve městě Qom, stáří cca 60 - 70 let. Hustota uzlíků cca 900.000 až milion na metr čtvereční (kategorie Very Fine, či spíše Extremely Fine).

168 x 105 cm

8 000 Kč

Hedvábný vlas celkem slušně zachovalý, stopy stáří, starých znečištění (nyní vyčištěných) a užívání. V nedávné minulosti zjevně prošel důkladným čištěním, aby se odstranily všechny nečistoty.

Koberec "Lahaur"

starý indický květinový koberec perského designu, zvaný též Lahore, vlna na bavlně, cca 1970, velmi zdobný a atraktivní kus navzdory stopám opotřebení a věku (místy prodřený vlas a náznaky osnovy).

191 x 121 cm

6 600 Kč

Profesionálně vyčištěn.

Koberec "Tabríz Kork Silk"

nový perský ručně vázaný vlněný koberec, hustě uvázaný, kvalitní práce, prémiová jemná vlna (tzv. kork vlna) na bavlněné osnově s krásnou hedvábnou infuzí.

101 x 75 cm

7 000 Kč

Koberec "Boteh Mir"

nový koberec, západní Írán, jeden z nejtypičtějších perských designů, lesklá vlna na bavlně.

130 x 66 cm

4 000 Kč

Koberec "Hamadán"

vlna na bavlně, ze západoíránské provincie Hamadán, hrubý teplý vesnický kus, kolem roku 1980.

162 x 100 cm

6 000 Kč

Schlattauer Rudolf (1860-1915)

Gobelín "Opuštěný mlýn"

ručně tkaný vlněný gobelín zdobený třásněmi, značeno vpravo dole vetkaným MGM - Moravská gobelínová manufaktura, Valašské Meziříčí. Návrh R. SCHLATTAUER. První třetina minulého století.

87 x 68 cm

2 800 Kč

Gobelín "Rozkvetlá krajina"

vlna, zdobeno třásněmi, 20. léta minulého století, výroba pravděpodobně Moravská gobelínová manufaktura Valašské Meziříčí, neznačeno.

64 x 110 cm

2 300 Kč

Textilie

tkaný, smyčkový koberec, červeno černý geometrický dekor, Československo 50-60. léta minulého století.

196 x 290 cm

10 000 Kč

Kolková Ludmila (*1956)

"Z cyklu Okna"

gobelín ručně tkaný, vlna zpracovaná technikou útkového rypsu, nesignováno, datováno 1991, vzadu našitý látkový štítek s informacemi o díle, psáno na stroji.

126 x 70 cm

2 000 Kč

Kolková Ludmila

Textilní výtvarnice, studovala u M. Eremiášové a V. Křížové ve Školském ústavu umělecké výroby, byla fázařkou animovaných filmů ve studiu Bratří v triku, ve své tvorbě se věnuje ručně tkaným gobelínům.

(nar. 22.4.1956 Olomouc)

Špálová Helena, Lendrová Hana

ARTPROTIS "Abstraktní motiv"

nesignováno, neznačeno, na přiloženém papírovém štítku jména dvou textilních výtvarnic, které se Artprotis zabývaly - HELENA ŠPÁLOVÁ a HANA LENDROVÁ (1930-2015). Druhá polovina minulého století.

72 x 115 cm

3 000 Kč

Nepodařilo se nám dohledat, zda je možné, aby na tomto díle pracovaly obě společně. Dle majitele by mělo jít spíše o práci Heleny Špálové.

Helena Špálová - Machková, nar. 1927,

textilní výtvarnice se zaměřením na tvorbu art protisů, v roce 1975 získala cenu českého ministerstva kultury ČSR, měla jak samostatné výstavy, tak účast na kolektivních výstavách u nás i v zahraničí.

Hana Lendrová (1930-2015),

textilní výtvarnice, studovala u prof. A. Kybala na VŠUP v Praze, věnovala se především tvorbě tapisérií a realizacím pro architekturu. Zúčastnila se četných výstav (samostatných i kolektivních) v zahraničí pořádaných Českým fondem výtvarného umění a podnikem Vlněna Brno.

Krsková Halaska Eva (*1933)

Nástěnná tapiserie "Briza"

technika „malování vlnou“, signováno monogramem EK přímo v tapiserii. Tapisérie ze zadní strany podšita lehkou krémovou látkou a na ní rukou psané jméno autorky EVA KRSKOVA, monogram a informace o díle s datací 1974 Sverige.

142 x 178 cm

27 000 Kč

Krsková Halaska Eva

Sochařka, textilní výtvarnice, od roku 1968 žije ve Švédsku. Spolu se svým prvním manželem vytvořila řadu venkovních realizací, které jsou rozmístěny zejména ve Stockholmu, v sochařské tvorbě pokračovala i po manželově smrti. Rovněž techniku, pro niž přijali označení "malování vlnou", vyvinula spolu s manželem Milanem Halaskou po příchodu do Švédska. Jejich syn Martin Halaska v ní pokračuje.

(nar. 13.3.1933 Bratislava)