001-020 www.aukcnidum.cz

 111. AUKCE BRNO - 19.12.2021___NEDĚLE__11 hod

KRASNO - velká kulovitá váza

sklo čiré, bezbarvé, vrstvené vínovou sklovinou, probrušovaný a leptaný dekor stylizovaných florálních ornamentů, signováno R KRASNO, sklárna S. Reich & Co, Krásno nad Bečvou, před rokem 1934.

Výška 25 cm

4 000 Kč

Firma S. Reich & Co. byla v roce 1934 přeměněna na akciovou společnost Českomoravské sklárny. Výrobní program navázal na předcházející období, značení na produktech z té doby bývá rozšířeno na ČMS KRÁSNO.

Horejc Jaroslav, Aschenbrenner Josef, Hellerová Erika

Váza s figurálním brusem

sklo čiré, bezbarvé, ryté a broušené. Značeno HOREJC - ASCHENBR, datováno 1992, leptaná značka EXBOR Czechoslovakia - Crystalex, Nový Bor. Výtvarný návrh Jaroslav HOREJC, rytec Josef ASCHENBRENNER, návrh tvaru vázy Erika HELLEROVÁ.

Výška 31 cm, průměr v horní části 14 cm

22 000 Kč

Mimořádně kvalitní provedení.

Honsejk Stanislav (1913-1988)

Váza "Dvě nymfy - dívky ve vlnách"

sklo masivní, čiré, bezbarvé, zdobené jemným figurálním brusem, signováno. Několik drobných ranek, jedna i v signatuře - způsobuje její špatnou čitelnost, uvnitř vázy několik výrobních prasklin, které nejdou skrz stěnu. První polovina 20. století.

Výška 16 cm, průměr 11,5 cm

1 200 Kč

Váza ve tvaru amfory

tělo vázy vínově červená sklovina, dekorativní úchopy sklo čiré bezbarvé, druhá polovina minulého století.

Výška 25,5 cm

900 Kč

Váza rozevřená

sklo silnostěnné, tmavě růžové, plynule přecházející do žlutého. Tělo válcovité, zdobené zatavenými bublinami a plastickými vlnovkami svisle po stranách. Mohlo by se jednat o produkci sklárny Prácheň, druhá polovina minulého století.

Výška 33 cm

2 900 Kč

Váza se zvlněným okrajem

sklo silnostěnné, čiré, bezbarvé a medové. Tělo válcovité, rozevřené do zprohýbaného perforovaného lemu. Čechy, druhá polovina minulého století.

Výška 32 cm

2 500 Kč

sklo indigové modré, zdobené stříbrnou prořezávanou fólii, návrh patrně Jan Gabrhel, sklárna Chlum u Třeboně, druhá polovina minulého století.

Výška 30 cm

900 Kč

sklo modré s hnědým jádrem, signováno V. URBAN, druhá polovina minulého století.

Výška 20 cm

5 400 Kč

Svícen jednoplamenný

sklo čiré, modré a bezbarvé. Návrh a provedení VLADISLAV URBAN, druhá polovina minulého století.

Výška 21 cm

3 400 Kč

Svícen jednoplamenný

sklo čiré, bezbarvé a světle hnědé, se zatavenými vzduchovými bublinami. Čechy, druhá polovina minulého století.

Výška 28 cm

1 500 Kč

Objekt nepravidelného tvaru

sklo hutní, citrínové, broušené a leštěné. Čechy, druhá polovina minulého století.

Výška 14 cm

900 Kč

Janků Miloslav (1916-1994)

Plastika "Delfín"

sklo hutní, růžové, návrh MILOSLAV JANKŮ, Železnobrodské sklárny, 60. léta minulého století.

Výška 16 cm, délka 34 cm

800 Kč

Janků Miloslav

Sklářský výtvarník, malíř, grafik, studoval na Sklářské škole v Železném Brodě, malbu na skle u profesora Z. Juna, později na UMPRUM v Praze u profesora F. Kysely, byl výtvarníkem Železnobrodského skla, v hutních plastikách zvířat se projevilo jeho nejosobitější výtvarné myšlení, řada výstav.

(4.4.1916 Úpice, okr. Trutnov - 27.5.1994 Železný Brod)

Zemek Karel

Váza a mísa

sklo hutní, na ambrové jádro aplikovány tažené hutní nálepy, zatavené bublinky. Číslo modelu vázy 53647/30, číslo modelu mísy 53648/30, kolekce "Hana", návrh KAREL ZEMEK 1960, sklárna Mstišov. Papírová nálepka "Karlovarské sklo, Made in Czechoslovakia."

Váza, výška 32 cm,

mísa, půdorys trojúhelník o stranách cca 30, 30, 30 cm, výška 9 cm

2 200 Kč

Vázička a miska/popelníček

sklo čiré, bezbarvé, krakelované, horizontálně po obvodu zdobené natavenou červenou nití. Papírový štítek sklárny Lednické Rovné, druhá polovina minulého století.

Výška vázy 26,5 cm, miska výška 5,5 cm, průměr 13 cm

800 Kč

Šuhájek Jiří (1973-)

Vázička kulovitá

bezbarvé hutní sklo, v oblasti dna zataven opakní žlutý pruh, výduť ovinuta červenými vlákny, návrh JIŘÍ ŠUHÁJEK, číslo modelu 54257, Moser, 70. léta minulého století.

Výška 11,5 cm

1 900 Kč

Šuhájek Jiří

Sklářský výtvarník, designér, malíř, kreslíř, pedagog, studoval malbu na skle na Střední průmyslové škole v Kamenickém Šenově, dále u profesorů S. Libenského a J. Nováka na VŠUP v Praze, absolvoval studijní pobyt na Royal College of Art v Londýně, stáž ve sklárnách v Itálii, na Rietveld Academy v Amsterodamu a na College of Applied Arts v Edinburghu, zastoupen ve sbírkách UPM v Praze, MG v Brně, Severočeského muzea v Liberci, Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, The Corning Museum o Glass (USA), Victoria & Albert Museum Londýn, Foste-White Gallery v Seattlu a Washingtonu (USA) a v řadě dalších, řada výstav a ocenění.

(nar. 14.4.1943 Pardubice)

Hora Petr (1949-)

Miska s abstraktní kresbou

sklo hutně tvarované, v modré a hnědé barvě, dekor zatavené bílé a růžové skelné nitě. Návrh PETR HORA, číslo modelu 8316, Ústředí uměleckých řemesel Praha, sklárna Škrdlovice, 1983.

Výška 6,5 cm

1 600 Kč

Hora Petr

Sklář, sochař, designér, studia na Sklářském odborném učilišti v Chlumu u Třeboně, dále na Umělecko-průmyslové škole sklářské v Železném Brodě, pravidelně vystavuje v New Yorku a v Japonské Kanazawě, v letech 1988-1991 ředitel sklárny ve Škrdlovicích.

(nar. 12.4.1949 Brno)

Nástolec

sklo zelené, přejímané mléčným, broušené, zdobené barevnou ruční malbou květinovým dekorem a částečně setřenými zlatými linkami, počátek 20. století. Sklo novoborské.

Výška 18,5 cm, průměr 21 cm

900 Kč

Pohárek na patce

sklo zelené, přejímané mléčným, broušené, zdobené barevnou ruční malbou květinovým dekorem a zlatými linkami, kolem poloviny 20. století. Sklo novoborské.

Výška 16,5 cm

450 Kč

Pohárek na nízké patce

sklo čiré, bezbarvé, s fialovou lazurou, probrušované. Čechy, první polovina minulého století.

Výška 12 cm

600 Kč

Pohárek s motivem Otčenáše

sklo čiré, s rubínovou lazurou, zdobené jemným brusem s biblickými motivy a německými texty. Částečně setřené zlacení při horním okraji, 19. století.

Výška 13 cm

550 Kč