061-080 www.aukcnidum.cz

 111. AUKCE BRNO - 19.12.2021___NEDĚLE__11 hod

"Vánoce ve městě"

pastel, signováno vpravo dole, nepřečteno. Motiv přibližně první čtvrtiny minulého století. Rámováno, paspartováno, pod sklem.

50 x 40 (72 x 60) cm

14 500 Kč

"Kytice bílých hortenzií ve váze"

akvarel na papíře, signováno vpravo dole, kolem poloviny minulého století.

60 x 75 (74 x 89) cm

1 800 Kč

"Ukřižovaný"

unikátní - kombinovaná technika - kresba tuší, akvarel, signováno vpravo dole M. ŠVABINSKÝ, datováno 1961. Dle přípisu vzadu původní majitelka dostala tento obraz přímo od pana prof. Švabinského k vánocům 1961.

Výřez 40 x 26,5 (50 x 36) cm

29 000 Kč

"Sedící dáma se psem v náruči"

kresba rudkou, dole uprostřed signováno ŠVABINSKÝ a datováno 3.1.1923, luxusní ručně řezaný zlacený rám, zaskleno.

Ve výřezu 31 x 22 (54 x 43) cm

9 800 Kč

Text vzadu: Max Švabinský, paní Emilie Cirynová držící Voříška, v pozadí pí Marie Švabinská (maminka) Kresba. V Praze 9.XI 1943.

"Štědrý den"

olej-tempera, signováno vpravo dole J.HÝŽOVÁ, vzadu název díla a razítko autorky. Pod sklem, bílý profilovaný rám.

44 x 28 (52 x 37) cm

13 000 Kč

Původně pochází z významné celoživotně budované dvougenerační soukromé sbírky ze Severní Moravy, naprostá většina obrazů z této sbírky byla získána přímo od autorů.

"Zátiší s melounem"

tempera na tvrzené malířské lepence, vpravo dole signováno J. HÝŽOVÁ a datováno 1956, vzadu autorský štítek s názvem díla. Kvalitní adjustace, rámováno, pod sklem.

38 x 48 (50 x 59) cm

8 000 Kč

Pivoda A.

"Reklama na maggi"

kvaš a kombinovaná technika, značeno jménem A. PIVODA a razítkem C.k. Uměleckoprůmyslové školy v Praze. Přelom 19/20. století. Sběratelská rarita, současná adjustace, zaskleno.

42,5 x 61,5 (49 x 68) cm

4 200 Kč

Pivoda A.

"Výčep likérů"

kvaš a kombinovaná technika, nesignováno, kolem roku 1890 - 1905. Sběratelská rarita, současná adjustace, zaskleno.

41,5 x 54,5 (48,5 x 61,5) cm

4 200 Kč

Křížek Václav (1920-1981)

"Pohled do pokoje"

kombinovaná technika na papíru - tuš, akvarel, kvaš, nesignováno, vzadu autorský papírový štítek Akad. mal. Václav Křížek. Paspartováno, masivní dřevěný rám opravený, zaskleno, lehce poškozený papír.

Výřez 20 x 29 (47,5 x 54,5) cm

6 600 Kč

Křížek Václav

Malíř, grafik, studoval ve večerních kurzech u J. Bendy a F. Tichého na UMPRUM v Praze, Rottrovu školu kreslení a soukromě u V. Špály a V. Sychry, zastoupen ve Středočeské galerii, v GHMP v Praze, Galeria Fondului Plastic Constanta v Bukurešti, Galerii Uměleckoprůmyslové školy v Leningradě, Národní galerii v Londýně a jinde.

(27.7.1920 Praha - 17.5.1981)

Křížek Václav (1920-1981)

"Sama v baru - červená varianta"

kombinovaná technika - pastel, tempera, kvaš, nesignováno, vzadu autorský papírový štítek Akad. mal. Václav Křížek. Kvalitní adjustace, zaskleno.

45 x 23 (55 x 32,5) cm

6 000 Kč

Křížek Václav

(27.7.1920 Praha - 17.5.1981)

Veris Jaroslav (1900-1983)

"Akt s rudými rty a kožešinovým boa"

kombinovaná technika - tuš, akvarel, kvaš, barevné křídy, signováno vpravo dole VERIS PARIS, 20-30. léta 20. století, vrcholné ART DECO. Rám zlaté barvy, zaskleno.

51 x 36 (60,5 x 45,5) cm

12 000 Kč

Veris Jaroslav

Veris - Zamazal Jaroslav

malíř, sochař, scénograf, rodným jménem Zamazal, žák pražské akademie u Preislera, Nechleby, dále studia ve Vídni a Paříži, pracoval v dílnách v Louvru, tvořil dlouho v Paříži, patřil mezi nejlepší evropské malíře období ART DECO, zastoupen v Národní galerii Praha a dalších evropských galeriích.

(10.7.1900 Vsetín - 28.10.1983 Praha)

Veris Jaroslav (1900-1983)

"Akt v negližé, s kožešinovým boa a zelenými šperky"

51 x 36 (60,5 x 45,5) cm

12 000 Kč

Veris Jaroslav

Veris - Zamazal Jaroslav

Veris Jaroslav (1900-1983)

"Černovláska s červenou náušnicí"

olej na dřevěné desce, signováno vpravo dole J. VERIS PARIS, datováno 1926. Paspartováno, zaskleno, zlacený rám vyžaduje opravu.

Ve výřezu 40 x 31 (67 x 60,5) cm

48 000 Kč

Výjimečná portrétní práce výborného malíře z jeho pařížského období.

Veris - Zamazal Jaroslav

Veris Jaroslav

Kellner Šebastián (1895-?)

"ARA - architektonická perla v Praze"

olej na plátně, signováno vlevo dole KELLNER, datováno 1931. Unikátní práce, jedinečná nabídka obrazu, který byl namalován v roce otevření malované budovy.

55,5 x 46 (68 x 57) cm

18 000 Kč

Autorem projektu této krásné budovy byl český architekt Prof. Ing. arch. Dr. techn. Milan Babuška (1884-1953). Budova stojí na rohu Perlové ulice a ulice 28. října v Praze. V roce 1931 zde společnost A. a R. Aschenbergovi otevřela obchodní dům ARA. Ve druhé polovině minulého století, za socialismu, byl obchodní dům známý pod názvem PERLA.

Kellner Šebestián

Malíř, grafik, ilustrátor, působil v Praze. Studoval na Akademii výtvarného umění ve Vídni u Bachera, Jungwirtha a Veitha a na Akademii výtvarných umění v Praze.

(27. 3. 1895 Praha - ?)

Hošek František (1871-1895)

"Malá hodinářka s kapesními hodinkami"

olej na plátně, signováno vpravo nahoře F. HOSCHEK, datováno 1894, skvělá sběratelská práce do sbírky obrazů i hodinek. Široký zdobný zlacený rám.

48,5 x 40 (68 x 57,5) cm

19 000 Kč

Patrně práce Františka Hoška, jehož pozůstalost dle TOMANA zahrnovala i skicáře a studie

Černovická Luisa (1903-?)

"Z českých luhů - kytice polních květin ve váze"

olej na plátně, signováno vpravo dole LUISA ČERNOVICKÁ, pod signaturou název díla - Z českých luhů. Vzadu na plátně papírový Ověřovací list s informacemi o díle s datem 11. XII 1942. Luxusní ručně řezaný rám.

40 x 30 (52,5 x 42,5) cm

6 800 Kč

Černovická Luisa

Malířka, studia na Škole uměleckých řemesel v Brně v malířské speciálce u Süssera, v sochařské speciálce u Jana Lichtága, potom u Rudolfa Vejrycha na Ukrajinské akademii v Praze. Známá a uznávaná malířka květinových zátiší.

Manželka malíře, spisovatele, redaktora Josefa M. Černovického (1906-1991).

(1.1.1903 Ronov u Velkého Meziříčí, část obce Ořechov - 2008 ?)

Vonášek Soter

"Topoly"

olej na plátně, signováno vpravo dole SOTER VONÁŠEK, datováno 1944.

51 x 75,5 (65,5 x 91) cm

9 000 Kč

Lasák Oldřich (1884-1968)

"Zátiší s pohárem, jablky a hruškami"

olej na kartonu, signováno vpravo dole O. LASÁK, datováno 1954.

36,5 x 52 (48 x 62,5) cm

3 500 Kč

Lasák Oldřich

Malíř, grafik, restaurátor, spisovatel, scénograf, básník, voják v 1. světové válce, studoval na AVU v Praze u profesorů Vlaho Bukovace, Bohumíra Roubalíka a Hanuše Schwaigera, byl členem SVUM Hodonín, spolu s Adolfem Kašparem restauroval obrazy a fresky v chrámu P. Marie Sněžné v Olomouci, kromě moderních směrů v malířství byl i skvělým portrétistou, zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze, GVU v Ostravě, MG v Brně, GVU v Olomouci.

(19.12.1884 Zdětín, Prostějov - 26.11.1968 Ostrava)

Zakrynycny Viktor (1967-)

"Moje zlatá rybka"

kombinovaná technika - olej, akryl na plátně, signováno vpravo dole VIKTOR Z, vzadu na plátně rukou autora uvedený název a podpis, na papírovém autorském štítku datováno 2015. Nerámováno

45 x 35 cm

6 000 Kč

Zakrynycny Viktor

V roce 1993 absolvoval fakultu výtvarných umění na Ukrajině, titul Mgr., dále studoval v Aténách u sochaře Ramaziho, zde se seznámil mimo jiné i s tradicemi antického sochařství. Od konce devadesátých let žije v Brně. V letech 1999-2000 spolupracoval na rekonstrukci pavilonu brněnských šelem v brněnské ZOO. V současnosti se věnuje malířské tvorbě v polohách realistického až impresionistického přístupu s námětovou pestrostí. Zobrazuje krajinu, architekturu, zátiší i figuru.

(nar. 1967 na Ukrajině - Kamenec Podolsky)

Zakrynycny Viktor (1967-)

"Schönbrunn in the rain"

kombinovaná technika - olej, akryl na plátně, signováno vpravo dole VIKTOR Z, vzadu na plátně rukou autora uvedený název, podpis a datace 2010 (MMX), dále papírový autorský štítek. Nerámováno

70 x 50 cm

12 500 Kč

Zakrynycny Viktor