261-280 www.aukcnidum.cz

 111. AUKCE BRNO - 19.12.2021___NEDĚLE__11 hod

Stříbrný příbor pro šest osob a stříbrné náčiní k servírování a stolování

celkem 102 kusů ve dvou původních etuích, puncovní značka trojúhelník se slovenským trojvrším a dvojramenný kříž (S-48), období: první republika (třicátá léta 20. století).

Ryzost stříbra 800/1000, čistá hmotnost bez nožů (84ks) 3.837,46 g netto, hmotnost nožů (18 ks) 1.366,62 g btto

59 000 Kč

Pro vánoční aukci slevněno.

V SESTAVĚ:

6x lžička zmrzlinová 126,51 g, 6x lžička moučníková 168,65 g

6x lžička čajová 186,01 g, 6x lžička mocca 100,83 g,

6x vidlička moučníková 128,88 g, 6x vidlička předkrmová 150,99 g, 6x nůž předkrmový 344,51 g btto,

6x vidlička rybí 271,36 g, 6x nůž rybí 282,49 g,

6x lžíce 349,35 g, 6x vidlička 277,49 g, 6x nůž 442,33 g btto,

6x lžíce polévková velká 381,27 g, 6x vidlička na hlavní jídlo 351,16 g, 6x nůž na hlavní jídlo 579,78 g btto,

1x kleště na cukr 30,29 g,

1x kleště na zákusky 103,07 g,

1x naběračka malá 90,25 g, 1x naběračka velká 170,00 g,

1x servírovací vidlička větší 85,94 g, 1x servírovací vidlička menší 64,84 g,

1x servírovací lžíce větší 107,15 g, 1x servírovací lžíce menší 63,52 g,

1x servírovací lopatka 93,92 g,

1x naběračka na omáčky 77,90 g,

1x lopatka dortová 120,79 g, 1x lopatka menší 54,80g

Velká reprezentativní stolní lampa v secesním tvarosloví - inspirováno Tiffanym

kovová kompozice patinovaná na bronz a různobarevná vitrážová skla. Ze široké základny vyrůstá noha lampy ve tvaru kmene stromu, zakončeném širokou korunu s ležící postavou ženy, první polovina minulého století. Několik sklíček je prasklých.

Výška lampy cca 61 cm, základna 37 x 24 cm, stínítko 52 x 37,5 cm

38 000 Kč

Jedinečný tvar do luxusního interiéru.

Pro vánoční aukci slevněno.

Nutná revize elektroinstalace, za elektroinstalaci neručíme.

Zeisel-Stricker Eva (1906-2011)

Velká dóza na sušenky či bonbony a čajová konvice s mléčenkou ze série FIUMA

keramika, ručně malovaný dekor - zlatavé shluky na zeleném podkladě, těla konvic kulovitá, tělo dózy oválné, značeno SMF - SCHRAMBERG HANDGEMALT DEC:400, Německo. Návrh Eva Zeisel, luxusní provedení, výborný stav, UNIKÁT, funkční i muzeální.

velká konvice s víčkem, výška 18,5 cm

konvička - mléčenka, výška 12,5 cm

dóza s víkem, výška 15 cm, délka 22 cm

3 500 Kč

SMF - Schramberger Majolika Fabrik, kořeny keramičky sahají do roku 1820. Značku na zde nabízených artefaktech zavedli bratři Moritz a Leopold Meyer v roce 1918. V roce 1938 továrnu prodali a emigrovali do Anglie. V roce 1949 se vrátil Peter Meyer, syn Moritze a vedl továrnu do své smrti v roce 1980. V roce 1989 byla výroba ukončena.

Nejslavnější návrhářkou ve firmě byla Eva Zeisel (maďarský původ, nar. 1906, zemřela 2011 v Americe). Pracovala zde pouze od podzimu 1928 do jara 1930, v této době zpracovala přes 200 návrhů. V jejích návrzích se uplatňovaly výrazné geometrické tvary.

Forejtová Jitka (1923-1996)

Velký nástěnný talíř

keramika barevně glazovaná, široký okraj tvořen mřížkou, dno ve tvaru větvičky s jablkem a lístky. Vespod signatura JITKA FOREJTOVÁ, datace 1981, autorská značka "f" a vytlačeně ORIG.

Výška 7 cm, průměr 36 cm

2 200 Kč

Forejtová Jitka

Forejtová Pelikánová Jitka

Sklářská výtvarnice, designérka, keramička, sochařka, studovala na grafické škole A. Strnadela, pak na VŠUP v Praze u profesora K. Štipla, pracovala s lisovaným, hutně zpracovaným sklem, porcelánem, keramikou, řada výstav a zastoupení v galeriích - The Corning museum of Glass, USA, UPM v Praze, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, v Bratislavě, Liberci, Olomouci, ve Zlíně.

(25.10.1923 Praha - 24.9.1996 Praha)

Plastika "Rodina na cestě"

pálená hlína patinovaná na bronz, signováno nečitelně na podstavci, datováno 1947. Značeno vyrytou značkou Tvar.

Výška 37 cm.

3 900 Kč

Benda Milan (1941-)

Socha "Slovanská dívka s obilnými klasy"

bronz, prakticky v životní velikosti, na soklu signovaná a datovaná 1993. Byla určena pro banku, patrně pro AGROBANKU.

Výška 166 cm, výška podstavce 10 cm, základna 37 x 36 cm.

180 000 Kč

REPREZENTATIVNÍ DÍLO syna slavného Břetislava Bendy, od něhož pravděpodobně pochází i model pro tuto sochu.

Skvělá práce pro banku, hotel, restauraci, veřejnou budovu. Symbolizuje zdraví, klid, sílu a jistotu.

Pro vánoční aukci slevněno.

Benda Milan

Akademický sochař, syn sochaře Břetislava Bendy, studium na pražské Akademii výtvarných umění u Karla Lidického.

(nar. 6.10.1941 Praha)