121-140 www.aukcnidum.cz

 112. AUKCE BRNO - 13.11.2022___NEDĚLE__11 hod

Preissig Vojtěch (1873-1944)

"Dívka v rododendronech"

barevný lept, signováno vpravo dole tužkou VOJT. PREISSIG, datováno 1900. Rámováno, pod sklem, paspartováno.

Tisková plocha 19,5 x 27,5 (66 x 60) cm

95 000 Kč

Publikováno in: Ivo Barteček, Životem pro vlast, Olomouc 2018, sstr. 11. Naposledy vystaveno in: Vojtěch Preissig, Životem pro vlast, Vlastivědné muzeum v Olomouci, Olomouc říjen 2018 - leden 2019, výstava se konala ke stému výročí zrodu Československa.

Preissig Vojtěch

Orlov Jaroslav

(31.7.1873 Světec, Teplice - 11.6.1944 Dachau, Německo)

Preissig Vojtěch (1873-1944)

"Na návsí"

původní barevný dřevoryt, nesignováno, práce VOJTĚCHA PREISSIGA, 1907. Rámováno, pod sklem, paspartováno.

Tisková plocha 8,5 x 12,5 cm, 26,5 x 30) cm

2 500 Kč

Preissig Vojtěch

Orlov Jaroslav

Bič František (1925-1992)

"Akropole"

barevná litografie, signováno vpravo dole F. BIČ, datováno 1972, číslováno 57/200. Rámováno, pod sklem.

Tisková plocha 23 x 52 (41 x 68,5) cm

900 Kč

Bič František

Malíř, grafik, sochař, studia na SUPŠ v Brně u F. Myslivce, Lichtága, Süssera, Langera. Vystavoval od roku 1946 na výstavách SVU Aleš. Zastoupen v galeriích v Brně a Praze.

(2.4.1925-18.6.1992 Brno)

Bič František (1925-1992)

"Zátiší s ananasem"

barevná litografie, signováno vpravo dole F. BIČ, datováno 1970, číslováno 2/200. Rámováno, pod sklem.

Tisková plocha 30 x 76,5 (48 x 94,5) cm

900 Kč

Bič František

(2.4.1925-18.6.1992 Brno)

"Zimní krajina"

barevný lept, signováno tužkou vpravo dole, neurčeno, vlevo tužkou épreuve d’artiste (tedy autorský tisk). Rámováno, pod sklem.

Tisková plocha 12 x 28,5 (26,5 x 46,5) cm

500 Kč

Bochořáková-Dittrichová Helena (1894-1980)

"Zelný trh v Brně"

barevný dřevoryt, signováno tužkou vpravo dole BOCHOŘÁKOVÁ - DITTRICHOVÁ. Rámováno pod sklem, list fixován na papírovém podkladu.

Tisková plocha 30,5 x 18,5 (41,5 x 31,5) cm

500 Kč

Bochořáková-Dittrichová Helena

Malířka, grafička, studovala na AVU v Praze v grafické speciálce A. Brömseho a jako stipendistka francouzskou grafiku v Paříži, byla členkou KVU Aleš v Brně, Kruhu výtvarných umělkyň, Nezávislých umělců v Paříži, od roku 1924 vystavovala každoročně v salonu Nezávislých.

(31.7.1894 Vyškov - 28.3.1980 Brno)

Vacátko Ludvík (1873-1956)

"Starý Valdštýn představuje svých 50 synů králi Přemyslu"

litografie, vpravo v desce označeno umělcovou značkou, dále signováno. Papír poškozen vlhkem, na několika místech jsou viditelné hnědé skvrnky. Rámováno, zaskleno.

Tisková plocha 33,5 x 46 (49 x 64) cm

2 500 Kč

Vacátko Ludvík

Malíř, grafik, sochař, pedagog. Studium na pražské akademii u Brožíka a Hynaise, dále v Mnichově, v Paříži studium impresionismu, s Luďkem Maroldem pracoval na panoramatu Bitva u Lipan, několikrát portrétoval prezidenta Masaryka na koni. Výjimečný autor, jehož monumentální obrazy secesní symboliky mají světovou úroveň, jeden z nejlepších evropských malířů koní, řada výstav a ocenění. Od roku 1904 tvořil v Praze, kde také založil odbornou malířskou školu, od roku 1943 žil v Kunvaldu.

(19. 8. 1873 - Simmering, Vídeň - 26. 11. 1956 Kunvald, Ústí nad Orlicí)

Vacátko Ludvík (1873-1956)

"Vození písku z Vltavy"

barevná litografie, dole uprostřed datováno a signováno tužkou III. 24. VACÁTKO, v desce vpravo dole VACÁTKO s datací 1939, vlevo text "original kresba na kámen" a název listu. Rámováno, zaskleno.

60 x 77,5 (65 x 83,5) cm

4 500 Kč

Vacátko Ludvík

Matal Bohumír (1922-1988)

"Brno - Pohled na Petrov"

barevná litografie, signováno vpravo dole v desce MATAL (Bohumír Matal), datováno 1949. Rámováno, zaskleno.

Tisková plocha 46 x 29, celý list 59,5 x 40,5 (65 x 46,5) cm

4 500 Kč

Matal Bohumír

Významný brněnský malíř, studium na ŠUŘ Brno, člen Umělecké besedy, Skupiny 42, SVU Aleš v Brně, Bloku umělců země Moravskoslezské, tvůrčí skupiny Brno 57, vynikající malíř 20. století, kolem 70 výstav po celém světě, zastoupen v galeriích, včetně Národní galerie, významně zastoupen ve Státní galerii v e Zlíně.

Dillinger Petr (1899-1954)

"Malíř v plenéru"

barevná litografie, vpravo dole signováno v desce i tužkou PETR DILLINGER, nedatováno. Rámováno, zaskleno.

Tisková plocha 38,5 x 55 (50 x 67) cm

400 Kč

Dillinger Petr

Malíř, grafik, ilustrátor, studia na Akademii v Praze u Švabinského a Pirnera, dále studia v Paříži u Františka Kupky, nespočet prací, ilustrací a výstav, v cizině vystavoval na Saloně v Paříži, v Londýně, Benátkách, Vídni, Madridu, Lisabonu, Krakově, Varšavě, Sofii, Mexiku, Japonsku, ceny obdržel na výstavách v Los Angeles, v Chicagu a opět v Los Angeles atd.

(17.9.1899 Český Dub, Liberec - 24.4.1954 Praha)

Kubíček Jánuš (1921-1993)

"Vlasta v růžových šatech"

šestibarevná litografie, signováno vpravo dole monogramem JK, datováno 1957, vlevo nahoře značeno 59. Práce Jánuše Kubíčka z let 1957-1959. Rámováno, zaskleno. Evidováno pod číslem DJK 5639/B v soupise "Dílo Jánuše Kubíčka", Muzeum města Brna 2006.

Tisková plocha 36 x 26,5 (46,5 x 37,5) cm

900 Kč

Vlasta byla jeho manželkou. Poprvé se v autorově kresbě objevila v roce 1954, posléze se její jméno objevovalo v názvu kreseb, obrazů a grafik různých technik. Z těchto děl postupně vznikl cyklus.

Kubíček Jánuš

Malíř a grafik, fotograf, studia na škole uměleckých řemesel v Brně, dále soukromě u svého otce sochaře Josefa Kubíčka a Jana Trampoty, člen skupin Brno 57, Blok výtvarných umělců země Moravskoslezské.

(5.12.1921 Nové Hrady, Chrudim - 21.5.1993 Brno)

Istler Josef (1919-2000)

"Kompozice"

linoryt, signováno vpravo dole tužkou ISTLER (Josef), datováno 1946, číslováno 10/30. Rám, pasparta, sklo.

Ve výřezu 14,5 x 11,5 (33,5 x 29,5) cm

1 400 Kč

Istler Josef

Malíř, kreslíř a grafik, věnoval se rovněž keramice, fotografii, ilustraci a bibliofilii, studium na Korčule v Jugoslávii u Höfnera, významný malíř 20. století, člen Skupiny RA, SVU Mánes, Cobra, dlouhý výčet výstav individuelních i kolektivních, doma i ve světě, zastoupen v Národní galerii Praha, National Galery of Art - Washington, Tate Galery - Londýn, Centre G. Pompidou - Paříž, v galeriích v Dánsku, Amsterodamu, Bochumi, Berlíně, Mnichově, Stockholmu, Ženevě, jeden z nejvýznamnějších českých umělců 20. století, patří mezi četné představitele evropského surrealismu a informelu.

(13.11.1919 Praha - 19.6.2000 Praha)

Plank Heinz (*1945)

"Am Strand - Na pláži"

barevný lept, signováno tužkou PLANK (Heinz), datováno 1980, autorský tisk - E.A:, tužkou dále uveden název listu. Fixováno na kartonu, který je v levém dolním rohu poškozen, samotný list pouze hnědé skvrnky. Rámováno ve fotografickém rámečku, pod sklem.

Tisková plocha 14,5 x 14,5 cm, celý list 25,2 x 21,6 (31,6 x 25,5) cm

1 200 Kč

Toman Vlastimil (1930-2015)

"Třebíč"

litografie na šedém podkladu, signováno vpravo dele tužkou VLAST. TOMAN, datace částečně kryta pod paspartou, 70tá léta 20. století, autorský tisk. Fixováno v paspartě, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 23 x 43,5 (35 x 54,5) cm

500 Kč

Toman Vlastimil

Malíř, grafik, fotograf, básník, studoval reklamní grafiku a plakátovou tvorbu u J. Bruknera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Brně, dekorativní malbu u profesora A. Fišárka na VŠUP v Praze a u profesorů O. Nejedlého, A. Pelce a V. Rady na AVU tamtéž. Věnoval se krajinářské malbě, motivy čerpal z města Třebíče a okolí. Zastoupen ve sbírkách Galerie Vysočiny v Jihlavě, Horácké galerie v Novém Městě na Moravě a jinde, řada výstav.

(19.2.1930 Třebíč - 11.12.2015 Třebíč)

Toman Vlastimil (1930-2015)

"Třebíč"

litografie, signováno vpravo dole tužkou V. TOMAN, datováno 1972, autorský tisk, tužkou uveden i název místa - Třebíč. Fixováno v paspartě, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 23 x 43,5 (37,5 x 56,5) cm

500 Kč

Párový k následující položce.

Toman Vlastimil

Toman Vlastimil (1930-2015)

"Třebíč"

litografie, signováno tužkou V. TOMAN, datováno 1972, autorský tisk, tužkou uveden i název místa - Třebíč. Fixováno v paspartě, rámováno, zaskleno.

500 Kč

Párový k předcházející položce.

Toman Vlastimil

Šimon Tavík František (1877-1972)

"Portrét Václava Hollara"

dřevořez, signováno vpravo dole tužkou T. F. ŠIMON, vlevo dole vodotiskové razítko s monogramem autora a číslo 4. V soupise Seznam grafických prací T.F. Šimona od Arthura Novaka pod číslem N418, list z roku 1925. Rám, adjustováno v paspartě, pod sklem.

Tisková plocha 29 x 25 (49 x 42) cm

4 800 Kč

Kubišta Bohumil (1884-1918)

"Prosba - Modlitba muže"

dřevoryt z roku 1915, nesignováno, nedatováno. Práce BOHUMILA KUBIŠTY. Ve sbírkách Moravské galerie vedeno pod názvem "Modlitba muže". Rám, pasparta, sklo.

24,4 x 15,4 (39,5 x 30) cm

14 000 Kč

Reprodukováno např. v monografii Karel Srp: Bohumil Kubišta, Zářivý krystal, str. 319, obr. 191, Nakladatelství Arbor vitae v Řevnicích a Galerie výtvarného umění v Ostravě 2014.

Kubišta Bohumil

Malíř, grafik, publicista, výtvarný kritik. V letech 1903-1905 studoval v Praze na Uměleckoprůmyslové škole, Akademii výtvarných umění u Vlaho Bukovace, v Soukromé výtvarné škole Karla Reisnera a v Uměleckém ateliéru Eduarda Karla, v letech 1906-1907 pokračoval ve studiu v Itálii ve Florencii na Accademia di Belle Arti di Firenze (Akademie výtvarných umění) a Reale Instututo delle Belle Arti. Po návratu do Prahy v roce 1907 studoval na České škole technické. V letech 1907 a 1908 se účastnil výstav Osmy s moderní generací výtvarníků. Z existenčních důvodů vstoupil do armády, působil jako důstojník dělostřelectva v chorvatské Pule. Po skončení války zemřel na španělskou chřipku.

(21.8.1884 Vlčkovice, Praskačka (Hradec Králové) - 27.11.1918 Praha)

Janda T.

"Pražské zákoutí s kostelem sv. Mikuláše v pozadí - cesta na Hradčany"

akvatinta, signováno tužkou, dále vodotiskový znak s monogramem TJ, první polovina minulého století, paspartováno.

Ve výřezu 21,5 x 16,5 (34,5 x 29) cm

800 Kč

Bím Tomáš (*1946)

"Vzducholoď Kotva nad Prahou"

velká barevná litografie, signováno dole upřostřed tužkou BÍM, datováno 1989, číslováno 49/50. Poškozeno - ušpiněno, skvrny v listu. Volný list.

Tisková plocha cca 55 x 38, list 67 x 47,5 cm

2 000 Kč

Bím Tomáš

Malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, bibliofil, vytvářel plakáty. Vyučen tiskařem, absolvoval soukromá studia. Člen ČFVU, SČUG Hollar. Zastoupen v Národní galerii, VČG Pardubice, sbírka ex libris Chrudim, Rijksmuseum Meermanno Haag, Tennis museum Gasper Oberhausen a jinde. Ilustroval asi 30 knih, řada výstav doma a v zahraničí.

(nar. 12.11.1946 Praha)