261-280 www.aukcnidum.cz

 112. AUKCE BRNO - 13.11.2022___NEDĚLE__11 hod

Benda Jaroslav, Španiel Otakar

Zlatá mince "Svatováclavský 2 Dukát - 1923"

rok vydání 1923, autor návrhu: sochař Jaroslav Benda a profesor Otakar Španiel, nominální hodnota 2 dukáty, stav viz fotografie.

Průměr 25 mm

ryzost zlata 986/1000, hmotnost 6,98 g

80 000 Kč

Svatováclavský dukát je zlatá obchodní mince, která byla ražena od roku 1923 do roku 1939 v nominálech 1, 2, 5, 10 dukátů a měla připomínat důležitost a pevnost mladé měny Československé republiky. Náklad v roce 1923 byl 4 000 ks.

Na aversu je vyobrazen vévoda Václav, dokola je nápis „Nedej zahynouti nám i budoucím“. Na reversu je malý znak Československé republiky s dvojitou lípovou snítkou po obou stranách štítu a dokola s nápisem "Republika Československá".

Ražba československých, tzv. svatováclavských dukátů v době před II. světovou válkou měla velký význam. Československá republika se těmito ražbami představovala světu jako konsolidovaný, hospodářsky silný stát, který po osvobození z rakousko-uherského soustátí navazuje na svoje slavné dějiny, i dějiny mincovní.

Zlatá mince "10 korun Rakousko - 1905"

rok vydání 1905, nominální hodnota 10 korun, stav viz fotografie

Průměr 19 mm

ryzost zlata 900/1000, hmotnost 3,38 g

5 600 Kč

Zlatá mince "Dukát Františka Josefa I. - 1915"

rok vydání 1915, nominální hodnota 1 dukát, stav viz fotografie

Průměr 20 mm

ryzost zlata 986/1000, 3,49 g

5 600 Kč

Zlatá mince "10 korun Rakousko - 1911"

rok vydání 1911, nominální hodnota 10 korun, stav viz fotografie

Průměr 19 mm

5 600 Kč

Giuseppe Ferraris

Zlatá mince "Zlatá 20 lira Viktor Emanuel II. - 1863"

rok vydání 1863, ražena v letech 1861-1872, autor návrhu: Giuseppe Ferraris, nominální hodnota 20 Lire, stav viz fotografie.

Průměr 21 mm

ryzost zlata 900/1000, hmotnost 6,41 g

9 000 Kč

Zlatý přívěsek "Madonka ve tvaru srdce"

zlatý rámeček a malba na porcelánu, vzadu: "Svatá Maria matko Boží oroduj za nás!", první polovina minulého století.

Cca 3 x 2,5 cm, ryzost zlata 585/1000, hmotnost 2,65g btto

5 600 Kč

Perlové náušnice puzety

žluté zlato a kultivované perly, puncovní značka čejka, druhá polovina 20. století.

Hmotnost 2,19 g btto, ryzost 585/1000 (14 K)

2 000 Kč

Přívěsek - stříbrný křížek s almandiny

stříbro a almandiny, první polovina 20. století.

Cca 3 x 2 cm, ryzost stříbra 900/1000, hmotnost 1,25 g btto

1 700 Kč

Přívěsek křížek

stříbro, almandiny a granáty, první polovina minulého století, nově přepuncováno.

Výška 3 cm, hmotnost 2,10 g btto, ryzost 900/1000.

1 200 Kč

Dvě stříbrné servírovací lopatky

stříbro, jednoduché elegantní tvary, punc Trojúhelník (S-48), 30. léta 20. století, období 1. republiky. Větší lopatka značena JL, menší SANDRIK. Nutno vyčistit. Větší lopatka má konec rukojeti lehce prohnutý.

Lopatka velká, ryzost stříbra 800/1000, hmotnost 59,45 g netto, délka cca 21,7 cm,

lopatka malá, ryzost stříbra 800/1000, hmotnost 36,14 g netto, délka cca 18,2 cm

1 500 Kč

Typický art deco design, vhodné nejen na samostatné používání, ale i na doplnění chybějících kusů ve větších příborových sadách. Na servírování dortů, zákusků, chlebíčků apod.

Jiříkovský Josef (1892-1950)

Medaile "Ministerstvo zemědělství republiky československé za zásluhy"

kov, autor JOSEF JIŘÍKOVSKÝ. Záslužná medaile Ministerstva zemědělství, udělena v roce 1931, v původní etui. Uvnitř přípis na papírové cedulce: Za pěstitelské zásluhy získané na III. mezinárodní výstavě psů všech plemen v Pardubicích dne 7. června 1931.

Průměr 50 mm

500 Kč

Jiříkovský Josef

Sochař figuralista a medailér, studia u Myslbeka a Štursy.

(4.2.1892 Praha - 10.11.1950 Praha)

Medaile "Ústřední spolek pro ochranu honby a chov lovec. psů v Čechách"

bronz, zlacená verze, v původní etui, avers lovecká scéna - lovec se psy v lese sledující jelena, revers okolo okraje název spolku, uprostřed pak přípis "Čestná pěstitelská cena. 1931."

Průměr 47 mm

500 Kč

Ústřední spolek pro ochranu honby a chov loveckých psů v Čechách byl založen v roce 1883, lze jej považovat za jeden z nejvýznamnějších našich spolků – také proto, že v roce 1886 založil tzv. „Českou kmenorodou knihu psů“.

bronz, v původní etui, avers lovecká scéna - lovec se psy v lese sledující jelena, revers okolo okraje název spolku, uprostřed pak přípis "Jarní zkoušky ml. ohařů Český Brod. 1931."

Průměr 47 mm

500 Kč

Dóza - cukřenka

kamenina glazovaná v barvě slonové kosti, zdobená jemným barevným květinovým dekorem, červená značka COPELANDS EARTHENWARE Rd No 159276 ENGLAND, číslo 3490, vtlačeně W M91, přelom 19/20. století.

Výška 11,5 cm

800 Kč

Kalamář oválný, práce ve stylu EMPIRE

porcelán bíle glazovaný, miska a dvě nádobky na inkoust, prostý dekor s ptáčky a větvičkami. Na víčkách a dně misky tři medailony s andílky. Vespod malovaná dvě propletená L s písmenem R uprostřed. Oklep při horním okraji.

Výška cca 7 cm, základna 22 x 15 cm

2 800 Kč

Šesti osobní čajová souprava

porcelán glazovaný v modré a bílé barvě, jemný zlatý dekor kroužků a kytiček a zlaté linky. Vespod zlatá tištěná značka BOŽÍČANY, kolem poloviny minulého století. Drobná poškození glazury, úchyt na víčku konvice lepený.

1x konvice, výška 24 cm,

1x cukřenka, výška 10,5 cm,

6x šálek s podšálkem, výška šálku 5,5 cm, průměr podšálku 14,5 cm

900 Kč

Dvanáctiosobní čajová souprava

porcelán bíle glazovaný, barevná ruční malba květinovým dekorem a zlacením. Na konvici tištěná značka HUTSCHENREUTER GERMANY, šapo značené tištěnou značkou MEISSEN, Dubí u Teplic. Stejný dekor jako u nadcházející položky.

1x konvice s víčkem, výška 23,5 cm,

12x šálek s podšálkem, výška šálku 6,5 cm, průměr podšálku 13,5 cm

2 600 Kč

Vícechodová jídelní souprava – celkem 35 ks

porcelán bíle glazovaný, barevná ruční malba květinovým dekorem a zlacením. Tištěné značky buď HUTSCHENREUTER GERMANY nebo MEISSEN, Dubí u Teplic. Stejný dekor jako u předcházející položky.

24x talíř, průměr 25 cm,

6x desertní talíř, průměr 19 cm,

1x omáčník 12 x 25 cm,

1x nádobka s víčkem na dochucovadlo, výška 9,5 cm,

1x nádobka na sůl a pepř,

2x předkládací oválná mísa, 45,5 x 31 cm a 39 x 25,5 cm

3 800 Kč

Šestiosobní jídelní souprava

porcelán glazovaný v barvě slonové kosti, zdobeno červenými linkami, vespod zelená tištěná značka Klášterec nad Ohří - THUN a vtlačená čísla 2500/36, první polovina minulého století.

1x terina, výška 18,5cm,

6x plytký talíř, průměr 25,5 cm,

6x hluboký, talíř 25,5 cm,

6x desertní talíř, průměr 19,5 cm,

1x omáčník,

1x oválná mísa 37 x 27 cm,

1x čtvercová hluboká mísa 22 x 22 cm

2 500 Kč

Velký jídelní servis pro minimálně 10 osob – celkem 76 ks

porcelán bíle glazovaný, zdobený zlacením a při okrajích barevným širokým pásem se stylizovanými květinovými motivy, značeno zelenými značkami PIRKENHAMMER pro 30. léta minulého století a pro období kolem poloviny 20. století.

Talíře

10x desertní, prům. 20 cm (1 oťuk),

11x hluboký, prům. 25 cm,

29x plytký, prům. 26 cm,

12x šálek, prům. 11,5 cm,

11x podšálek, prům. 15 cm,

1x omáčník výška=7cm,

1x mísa 21,5 x 21,5, v=5,5 cm,

1x mísa s poklopem, v=11,5 cm

6 600 Kč

Z rodiny zakladatele Jedličkova ústavu v Praze.