281-300 www.aukcnidum.cz

 112. AUKCE BRNO - 13.11.2022___NEDĚLE__11 hod

Courbet Gustave - KOPIE (1819-1877)

"Žena s kvítím na klobouku"

olej na plátně, vpravo dole značeno kopistou, datováno 1936. Kopie obrazu GUSTAVE COURBETA.

47 x 56 (65 x 74) cm

19 000 Kč

Originální olejomalba Gustave Courbeta z roku 1857, velikost 46 x 55,5 cm, se nachází ve sbírkách Národní galerie Praha. Jedná se o portrétní studii ke Courbetovu obrazu "Dvě slečny na břehu Seiny", vystavenému 1857, od roku 1906 je obraz ve sbírkách pařížského muzea Petit Palais.

 TOP 281-300

Kraus František Josef (1904-1976)

"Mladá dáma v divadelní lóži"

olej na plátně, signováno vpravo dole F. J. KRAUS, kolem roku 1935.

72,5 x 56 (86 x 69) cm

19 000 Kč

Kvalitní, spolu s rámem vysoce reprezentativní.

Kraus František Josef

Malíř, grafik, profesor kreslení v Kroměříži. Studium na ČVUT Praha u Blažíčka a na akademii v Praze u T. F. Šimona, soukromě v Paříži, Bruselu, Mnichově, studijní cesty po Evropě a severní Africe. Člen Sdružení výtvarných umělců moravských Aleš v Brně. Maloval krajiny, architekturu, chrámové interiéry.

(14.6.1904 Olomouc-Hodolany - 1.11.1976 Olomouc)

 TOP 281-300

Homolka J.

"Chrám sv. Mikuláše - Malá Strana, Praha"

olej na lepence, signováno vpravo dole J. HOMOLKA, nedatováno. Široký řezaný rám, zaskleno.

66 x 50 (78 x 62) cm

8 800 Kč

 TOP 281-300

Kočár Ondřej (*1964)

"Noční město - Noční asociace"

olej na plátně položeném na sololitu, signováno vpravo dole KOČÁR, nedatováno - mělo by jít o práci z roku 1997.

76 x 60 (90 x 74) cm

14 000 Kč

Kočár Ondřej

Malíř, grafik, člen skupiny X, kolektivně vystavoval v mnoha galeriích v Praze, Brně, Olomouci, Českých Budějovicích, Přerově, Bratislavě, Mnichově, Tusconu - USA, zastoupen v soukromých sbírkách doma i v zahraničí. Syn malíře Vladimíra Kočára.

(nar. 1.2.1964 Opava)

 TOP 281-300

Hübner Anton (1818-1892)

"Vánoční atmosféra v horách"

velký olej na plátně, signováno vlevo dole špatně čitelně, A. HÜBNER na kovovém štítku na rámu, kolem roku 1880. Pohádkově laděná krajina v duchu starých mistrů, kvalitní rám.

77 x 100,5 (87,5 x 115) cm

32 000 Kč

 TOP 281-300

Pokorný Jiří (*1945)

"Slovenská vesnice v zimě"

olej na plátně, signováno vpravo dole J. POKORNÝ, vzadu fragment autorského štítku, uveden název "Krajina SNP", kolem roku 1980, kvalitní rám.

70 x 85 (87 x 102) cm

12 000 Kč

Pokorný Jiří

Malíř, grafik, kreslíř, narozen v Kolíně. Studoval u Františka Jiroudka a Jiřího Johna na AVU v Praze. V letech 1976-1979 byl uměleckým aspirantem u profesora F. Jiroudka. Zabývá se krajinomalbou, aktem i zátiším, příležitostně se věnuje grafice. Zastoupen v řadě galerií včetně Národní galerie v Praze. Člen Sdružení pražských malířů.

(nar. 6. 7. 1945 Kolín)

 TOP 281-300

Mužíková Eva (*1941)

"Červené slunce"

olej na sololitu, nesignováno, práce EVY MUŽÍKOVÉ, dubový rám.

45 x 81,5 (67 x 103) cm

7 000 Kč

Mužíková Eva

Malířka, grafička, tvorba pro architekturu. Studovala na Škole uměleckých řemesel (ŠUŘ) v Brně a u na Akademii výtvarných umění v Praze u Vojtěcha Tittelbacha na AVU. Od 1967 působila jak profesorka na Střední průmyslové škole textilní v Brně.

(nar. 28.3.1941 Brno)

 TOP 281-300

Znojemská Bedřiška (1928-2021)

"Desatero IV. - Pokolení"

olej na dřevěné desce, nesignováno, práce BEDŘIŠKY ZNOJEMSKÉ. Vzadu papírový autorský štítek, datováno 1992.

15 x 18 (26 x 29) cm

1 500 Kč

Znojemská Bedřiška

Malířka, grafička, vlastním jménem Božena Krejčová rozená Fritzová. Studovala soukromě u F. Ketzeka, E. Frinty a F. Nedvěda. Soustavně se věnovala náboženské tématice v malbě, kresbě, ilustraci, v monumentálních chrámových malbách. Spolu s manželem Bořivojem Krejčím se zabývala sakrálním uměním, výzdobou zvonů, náhrobky atd. Její dílo se nachází ve sbírkách Nepomucenu v Římě - Nepomuceno je papežská kolej pro české a moravské bohoslovce v Římě, ve sbírkách Kláštera školských sester v Českých Budějovicích, fy Zeiko v Curychu a jinde.

( 2.6.1928 Znojmo - 18.12.2021 Praha)

 TOP 281-300

Galbavý Rudolf (*1951)

"Haldy v Ostravě"

akryl na sololitu, signováno vpravo dole R. GALBAVÝ, vzadu na malířově štítku datace 2011. Široký zdobný rám francouzského typu.

50 x 60 (67 x 77) cm

5 600 Kč

Galbavý Rudolf

(nar. 1951 Vracov na Jižní Moravě)

 TOP 281-300

Galbavý Rudolf (*1951)

"Ostrava - Dolní Vítkovice"

olej na sololitu, signováno vpravo nahoře R. GALBAVÝ, datováno 2004, nerámováno.

50 x 60 cm

3 600 Kč

Galbavý Rudolf

 TOP 281-300

Gross František (1909-1985)

"Průmyslová periferie města"

olej na tvrzené malířské lepence, vpředu nesignováno. Vzadu plná adresa malíře psaná jeho rukou. Kvalitní velký francouzský rám, reprezentativní celek.

71,5 x 100 (94 x 122,5)

38 000 Kč

Výborná práce ze čtyřicátých let, tedy z období Skupiny 42.

Gross František

Malíř, kreslíř, grafik, navrhoval rovněž známky. Studium v Praze na ČVUT u Blažíčka a na UPŠ u Kysely. Člen Skupiny 42, SČUG Hollar, Umělecké besedy, skupiny Radar. Zastoupen v řadě galerií, mimo jiné v National Galery of Art v USA, široké zastoupení v Národní galerii Praha, řada výstav po celém světě, v roce 1961 obdržel stříbrnou medaili na 6. bienále v Sao Paulu, v roce 1963 cenu hlavního města Prahy, od roku 1963 zasloužilý umělec, jeden z nejlepších českých malířů 20. století.

(19.4.1909 Nová Paka - 27.7.1985 Praha)

 TOP 281-300

Hoffmann Georg (1891-1975)

"Muldenhütten"

olej na plátně, signováno vlevo dole G HOFFMANN, datováno 1920. Název lokality je uveden nad signaturou.

71 x 113 (87 x 128) cm

28 000 Kč

Kvalitní práce, v podstatě velmi cenná dokumentační veduta. Komplex Muldenhütten se nachází nedaleko Freibergu. Patří mezi nejstarší hutě barevné metalurgie v Německu.

 TOP 281-300

Skála Vít (1883-1967)

"Řady panáků za stodolou"

olej na plátně fixovaném na lepence, signováno vlevo dole VÍT SKÁLA, kolem roku 1940, Ručně řezaný rám, zaskleno.

70 x 101 (92 x 121) cm

12 000 Kč

Skála Vít

Malíř krajinář a figuralista, scénograf, narozen v Praze, pochází z význačné malířské rodiny. Studia na pražské akademii u prof. Pirnera, výstavy v Londýně, Kodani.

 TOP 281-300

Krejsa Josef (1896-1941)

"Česká krajina u Vodňan"

olej - tempera na dřevě, signováno vlevo dole J KREJSA, kolem roku 1930. Mimořádně efektní široký zlacený rám francouzského typu.

70 x 100 (93 x 123) cm

18 000 Kč

Obraz může být ozdobou jakékoliv sbírky

Krejsa Josef

Malíř a grafik, narozen v Husinci. V roce 1910 vstoupil do učení u malíře dekorací, během vojenské služby ve Vídni od roku 1914 se věnoval studiu architektury a staromistrovských technik u Františka Alta. Byl poslán na ruskou frontu, léčen ve Lvově a Budapešti a po nezdařeném útěku byl umístěn do zajateckého tábora v Itálii. Tam studoval figurální kresbu, anatomii a perspektivu u Františka Pavla Michettiho, zapojil se do protirakouského odboje v Itálii. Pro Českou národní armádu tvořil plakáty a divadelní dekorace. V roce 1918 se vrátil do rodného Husince. Po propuštění z armády odešel do Prahy, pracoval v malírně Národního divadla a studoval na AVU u Maxe Pirnera. Ze zdravotních důvodů se vrátil do Husince. Věnoval se malbě české krajiny, od roku 1931 i grafice, absolvoval řadu výstav. Mezi jeho významná díla patří výzdoba kostela sv. Cyrila a Metoděje a nástěnná malba s tématikou české historie na domu v Husinci.

 TOP 281-300

Kratochvílová

"Rozkvetlý sad"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole KRATOCHVÍLOVÁ, datováno 1977.

40 x 55 (52 x 67) cm

1 800 Kč

 TOP 281-300

Koudelka František (1896-1976)

"Krajina s balvany"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole F. KOUDELKA, datováno 1935. Rámováno v širokém jednoduchém rámu.

37 x 52,5 (52 x 67,5) cm

1 500 Kč

Koudelka František

Sochař, malíř, studia na Akademii ve Vídni u Müllnera a Edmunda von Helmera, dále v Praze na Akademii u Štursy. Delší dobu tvořil v Paříži, studijně pobýval v Londýně.

 TOP 281-300

Procházka Lubomír (1922-2012)

"Slunečnice"

olej na plátně, signováno vzadu L. PROCHÁZKA, datováno 1967. Umělecký rám.

85 x 60 (100 x 75) cm

8 200 Kč

Procházka Lubomír

Malíř, operní pěvec, v letech 1943 až 1944 totálně nasazen v Německu, malbu studoval soukromě, základy získal během studia gymnázia u malíře K. Materny a S. Vonáska, jeho tvorbu výrazně ovlivnil impresionismus a malíři A. Fišárek, B. Dvorský a F. Jiroudek.

(30.4.1922 Praha - 5.8.2012 Ostrava)

 TOP 281-300

Šteffel Josef (1928-2001)

"Kytice květů"

olej na sololitu, signováno vpravo dole ŠTEFFEL, datováno 1981. Vzadu autorský štítek s názvem obrazu.

140 x 100 (154 x 114,5) cm

18 000 Kč

Šteffel Josef

Malíř, grafik, pedagog, studoval u Cyrila Boudy, Karla Lidického, Martina Salcmana na PedF Univerzity Karlovy v Praze, člen skupin KONTAKT, Začínáme 59, Českého fondu výtvarných umění (ČFVU), byl docentem pro obor malby a vedoucím katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě v Plzni, měl řadu realizací v architektuře (vitráže), malířsky zpracovával krajinu Západních Čech, řada výstav a zastoupení galeriích.

(2.1.1928 Plzeň - 10.2.2001 Plzeň)

 TOP 281-300

Čech František Ringo (*1943)

"Smrt Bohumila Hrabala"

olej na plátně, signováno vlevo nahoře RINGO, datováno 2008. Na rámu kovový štítek s názvem díla a jménem autora, vzadu rukou autora rozměr a "Boh. Hrabal".

50 x 45,5 (64,5 x 59,5) cm

38 000 Kč

Čech František Ringo

Malíř, grafik, hudebník, politik, publicista, herec, autodidakt, studium hry na bicí, klavír, zobcovou flétnu na Státní konzervatoři v Praze. Hrál na bicí a zpíval se skupinou Olympic, působil také v Semaforu. Spektrum jeho aktivit je velmi široké.

(nar. 9.7.1943 Praha)

 TOP 281-300

Coufal Ondřej (*1979)

"Mentlář"

olej na sololitu, signováno O. Coufal, datováno 95, vzadu na štítku uveden název obrazu.

60 x 46 (68 x 53,5) cm

26 000 Kč

Coufal Ondřej

Autodidakt, mimořádný malířský zjev. Zabývá se figurální malbou a kresbou. Je zastoupen v Galery Anya Tish Houston a v řadě soukromých sbírek po celém světě. Vystavuje od roku 1989 - 1991 Praha, 1991 Kroměříž, 1992 Pelhřimov, 1992 Budimír, 1993, 1995, 1997 Vltavín Praha, 1996 Olomouc, 1997 Houston v USA atd.

(nar. 14.1.1979 Pelhřimov)

 TOP 281-300