Vrba Zdeněk "Pieta"
podmalba na skle, nesignováno, dílo Zdeňka Vrby, vzadu papírový autorský štítek s datací 1937, dále štítek s textem: "Malba na skle. V upomínku na doby utrpení a strádání věnuje Zd. Weidner 1942"
33 x 25,5 (37,5 x 30,3) cm
1 500 Kč
Dokumentace Vydáno osvědčení Národního památkového úřadu k prodeji a trvalému vývozu předmětu kulturní hodnoty.
Autor neurčen "Sv. Jan Nepomucký"
olej na dřevěné destičce, nesignováno, vzadu rukou text: "Zapůjčeno pro museum Josefem Náhlíkem." Jižní Čechy, přelom 18. a 19. století. Nerámováno.
17,7 x 10,4 cm
2 800 Kč
Autor neurčen "Svatá rodina"
olej na plátně podloženém lepenkou, nesignováno, 19. století, střední Evropa. Na několika místech plátno poškozeno.
51,5 x 43 (67 x 60) cm
10 000 Kč
Autor neurčen "Klanění pastýřů"
olej na plátně, nesignováno. Střední Evropa, 19. století. Zezadu plátno v dolní části podlepeno. Rámováno v ručně řezaném rámu, pod sklem.
66,5 x 49 (80 x 62) cm
7 000 Kč
Autor neurčen "Panna Maria Brněnská" - kulturní památka ČR
olej na plátně, nesignováno. Horní část malby napodobující obklad je plastická, zlacená, na koruně Madony je nápis ROMA, v medailonu na prsou nápis. Vzadu na plátně pečeť, zřejmě kolem poloviny 19. století (v dokumentu MK ČR datace: po roce 1736).
80,5 x 47 (90 x 57) cm
6 000 Kč
Dokumentace Prohlášeno za kulturní památku, tudíž může zakoupit pouze občan ČR nebo instituce se sídlem v ČR. NOTE: THIS ITEM CAN ONLY BE PURCHASED BY A CITIZEN OF THE CZECH REPUBLIC AS IT HAS BEEN GRANTED THE STATUS OF NATIONAL HERITAGE ITEM.
"Madona s dítětem"
olejomalba na plechu, nesignováno. Střední Evropa, 19. století. Na několika místech menší poškození malby.
31 x 21 (44 x 35) cm
2 500 Kč
Autor neurčen "Navštívení Panny Marie"
olej na plátně, patrně výřez z původně většího obrazu, rentolováno, místy přemalba a retuše, na několika místech poškození, patrně střední Evropa, 19. století. Nerámováno.
56 x 102 cm
12 000 Kč
Výjev zachycuje biblický námět setkání těhotné Panny Marie a její příbuzné sv. Alžběty, obě jsou doprovázeny svými partnery - sv. Josefem a sv. Zachariášem.
Autor neurčen "Posmívání Kristu - Korunování trním"
The Crowning with Thorns - malba na plátně, nesignováno, plátno lehce zvlněno, krakeláž. Střední Evropa, 2. polovina 20. století.
87 x 68 (91,5 x 72) cm
9 000 Kč
Autor se inspiroval obrazem od Hieronyma Bosche. Citace z přiloženého Osvědčení Památkového úřadu: "Malířský přednes vykazuje znaky chtěného insitního projevu - nepostrádá kultivovanost a patrné je také poučení historickou i moderní malbou 1. pol. 20. st."
Pieczka/Piečka/Péčka Dominik "Večeře v Emauzích"
olej na plátně, nerámováno, signováno a datováno na blind rámu - Dom. Pieczka pin. 1858 Místek, krakeláž, místy poškození a přemalby.
95 x 73 cm
25 000 Kč
Scéna zachycuje zjevení Zmrtvýchvstalého Krista při večeři se dvěma učedníky v Emauzích. Citace z přiloženého Osvědčení Památkového úřadu: "Malířské pojetí a celkové zpracování odpovídá konzervativnímu stylu místeckého malíře Dominika Piečky."
Autor neurčen "Svatý Jan Nepomucký"
olej na plátně, nesignováno, přelom 19/20.století, krakeláž a lehce zažloutlé laky, lehce protlačený blind rám.
96 x 68 (121 x 92) cm
15 000 Kč
Malba zachycuje Sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě, v pozadí je idealizovaně zobrazena Praha s dominantou Pražského hradu a s řekou Vltavou.
Autor neurčen "Nejsvětější srdce Páně adorované světci - Zjevení Krista"
velký reprezentativní olej na plátně, krakeláž. Evropa, druhá polovina 19. století. Nerámováno. Obraz vyžaduje drobné restaurování.
129,5 x 91,5 cm
7 000 Kč
The Revelation of the Sacred Heart of Jesus to the St Margaret Maria Alacoque. Scéna ze zjevení Ježíše Krista francouzské řeholnici Margaretě Marii Alacoque v chrámovém interiéru. Jas, paprsčitá aureola kolem Ježíšovy hlavy, postava Ježíše na oblaku ukazující na sestup z nebes zvýrazňují nadpozemskost výjevu. Margareta Marie Alacoque se zasloužila o zavedení svátku Nejsvětějšího srdce Ježíšova.
Autor neurčen "Šimon z Kyrény pomáhá Pánu Kristu nést kříž"
olej na plátně. Střední Evropa, 19. století, nerámováno. Místy patrná přemalba, protlačený blind rám, ve spodní části byla provedená oprava.
123 x 82 cm
6 000 Kč
Část pašijového cyklu - páté zastavení na křížové cestě. Vícefigurální malba s postavou Ježíše Krista uprostřed, nalevo je zobrazen Šimon s křížem na rameni, napravo dva římští vojáci. Malba vykazuje znaky lidového či naivního umění.
Dominik … Ikona "Sv. Basileus Veliký, sv. Mikuláš Divotvůrce a sv. Olga"
malba na dřevě, patrně Ukrajina 20. století, vlevo dole signováno azbukou - Dominik (dále nepřečteno), drobná poškození. Nad každou postavou stojícího světce je v ukrajinské azbuce uvedeno jeho/její jméno.
60 x 50,5 cm
12 000 Kč
Svatá Olga (?-11.7.969) - kyjevská kněžna, manželka knížete Igora a po jeho smrti regentka Kyjevské Rusi v době nezletilosti svého syna Svjatoslava I. Igoreviče. Jako první z ruských vládců přijala křesťanství a po smrti začala být uctívána jako světice. Svatý Basileios z Kaisareie (Basil / Vasil) zvaný Veliký nebo Filosof (nar. kolem 330 Kaisareia - 1.1.379 tamtéž, Kappadokia) - významný řecký raně křesťanský teolog. Svatý Mikuláš (nar. okolo 280/286 Patara - 6.12.345/352 Myra) - biskup v Myře v Lykii. Ve východních církvích po Panně Marii druhý nejuctívanější svatý.
Autor neurčen "Svatá Rodina - návrat z Egypta"
malba na plátně, nesignováno, 20. století, krakeláž, patrně celoplošná přemalba staršího obrazu. Rám, sklo - rám otevírací.
89,5 x 73 (96 x 81) cm
15 000 Kč
Námětem je idealizovaná představa o návratu sv. Rodiny z Egypta, kam Josef s Marií a novorozeným Ježíškem uprchli před judským králem Herodem Velikým, aby unikli masakru betlémských kojenců. Majitel získal z okruhu jihomoravských sběratelů přibližně v sedmdesátých letech 20. století. Dílo bylo prezentováno jako práce malíře z rodiny Hánů z Blatnice pod Svatým Antonínkem, pravděpodobně od mladšího Hána (Josefa).
"Sv. Mikuláš - biskup ve starověké Myře"
olej na plechu, nesignováno, Evropa, přelom 19/20. století, místy drobná poškození a zažloutlé obrazové laky. Rám dřevěný, profilovaný, s plastickým dekorem a imitací zlacení.
99 x 70 (128 x 101,5) cm
9 000 Kč
Křesťanský světec zobrazený jako starší muž v liturgickém oděvu pravoslavného biskupa. Citace z přiloženého Osvědčení Památkového úřadu: "Celkové pojetí obrazu s důrazem na vznešenou, hieratickou důstojnost světce i pečlivé provedení malby hladkým splývavým rukopisem svědčí o silném vlivu pravoslavného prostředí, pro které malba vznikla."
Autor neurčen "Panna Maria Pomocná (Pasovská)"
olej na plátně, nesignováno. Střední Evropa, patrně 2. polovina 19. století. Na několika místech poškození, zejména ve spodní části obrazu.
87,5 x 66,5 (103 x 66) cm
15 000 Kč
Zlidovělé malířské pojetí velmi oblíbeného tématu inspirovaného obrazem Mariahilf od Lucase Cranacha staršího z roku 1537.
Autor neurčen "Ecce Homo - Kristus s trnovou korunou"
olej na plátně, práce neznámého malíře, 19. století, malba krakelovaná. Nádherný dřevěný ručně řezaný rám, obdélníkový tvar, oválný výřez, vnitřní zlacená lišta. Rám na několika místech prasklý.
Ovál 53 x 42 (82 x 72) cm
16 000 Kč
Idealizované zobrazení trpícího Ježíše Krista.
Autor neurčen "Svatý Antonín Paduánský"
olej na plátně, nesignováno, patrně první polovina 19. století, krakeláž a drobná poškození.
67,5 x 56,5 (79,5 x 69) cm
18 000 Kč
Námětem je výjev ze světecké legendy o sv. Antonínu Paduánském (1195-1231), františkánském mnichu, teologu a kazateli.
Autor neurčen "Svatý Jan Křtitel"
olej na plátně, místy krakeláž. Evropa, 19. století. Na rubu špatně čitelné značení "...WIEN..." Původní kvalitní profilovaný, řezaný a zlacený rám vyžaduje restaurování.
201 x 113 (222 x 134) cm
74 000 Kč
Obraz prezentuje krásnou mladou postavu Jana Křtitele. Pravděpodobně reprodukce neidentifikovaného díla. Idealizovaná představa o Janově kazatelské činnosti v Judské poušti. Sv. Jan Křtitel je zobrazen s atributy – rákosovým křížem a stuhou s textem, beránkem a mušlí, kterou nabíral vodu z Jordánu. Tento obraz nebude vystaven v rámci předaukční výstavy v brněnské prodejně, je možné jej shlédnout v ostravské prodejně společnosti AAA na adrese nám. Msgre Šrámka 5.
"Svatý František Xaverský"
olej na plátně fixovaném na sololitu, nesignováno, druhá třetina 18. století, střední Evropa, malba krakelovaná. Restaurováno, na rámu stopy po dřevokazném hmyzu - neaktivní.
34 x 25 (43,5 x 34,5) cm
38 000 Kč
Vydáno osvědčení Národního památkového úřadu k
prodeji a trvalému vývozu předmětu kulturní
hodnoty.