Benka Martin (1888-1971)"Krajina s hrabáčkou"
olej na malířské lepence, signováno vlevo dole M. BENKA, nedatováno. Ve znaleckém posudku PhDr. Mariána Kvasničky zařazeno do období 1933-1938. Tento posudek z prosince 2022 odhaduje cenu tohoto menšího obrazu na 2 500 Euro.
18 x 22 (24 x 28) cm
34 000 Kč
Případnému kupujícímu bude poskytnuta lhůta cca 6 týdnů ode dne konání aukce na vlastní posouzení tohoto obrazu.
Dokumentace Přiložen znalecký posudek č. 240/2022 od PhDr. Mariána Kvasničky
Benka Martin Významný slovenský malíř, grafik a ilustrátor, pedagog, pod jeho vlivem tvořili slovenští současníci Alexy, Bazovský, Ondreička. Studoval soukromou malířskou školu u Kalvody, studijně cestoval po Itálii a Francii. Byl členem Sdružení výtvarných umělců moravských, zastoupen v galeriích po celém světě, množství výstav doma i v zahraničí, na bienále v Benátkách v roce 1934 byl jeho obraz nejúspěšnější z celé československé kolekce, již v roce 1935 o něm vyšla první monografie, v roce 1937 získal stříbrnou medaili na světové výstavě v Paříži, národní umělec. Krátce pobýval na Slovácku, maloval v Kosticích, Týnci, Lanžhotě, Ratíškovicích, Rohatci, práce z této doby 1915-1916 byly vystaveny v Břeclavi. (21.9.1888 Kiripolec, Kostoliště (Malacky) - 28.6.1971 Malacky)
Benka Martin (1888-1971)"Dve ženy"
olej na malířské lepence, signováno vpravo dole M. BENKA, nedatováno. Ve znaleckém posudku PhDr. Ľubomíra Podušela, CSc. zařazeno do období 1930-1940, dále v posudku upřesněno, že pravděpodobně lze zařadit do období 1930-1935.
17 x 23 (28 x 35) cm
66 000 Kč
Citace ze znaleckého posudku: "… Jedná se o olejomaľbu, ktorá pochádza z cyklu Benkových diel, aké vytvoril v priebehu vyššie uvedených rokov (väčšia časť z nich sa nachádza v majetku Slovenského národného múzea, Múzea Martina Benku v Martine). Je na nich zobrazená krajina odpozorovaná priamo z reality, no nezaprie sa v nej Benkov vyvinutý zmysel pre monumentalitu a pátos, ktorými chcel osláviť prostého človeka z ľudu, a jeho krajinu." Případnému kupujícímu bude poskytnuta lhůta cca 6 týdnů ode dne konání aukce na vlastní posouzení tohoto obrazu.
Dokumentace Přiložen znalecký posudek 44/2021 od PhDr. Ľubomíra Podušela, CSc.
Benka Martin (1888-1971)"Žena se snopem"
olej na lepence, signováno vlevo dole M. BENKA, datováno 1936.
31,5 x 25 (41,5 x 36,5) cm
28 000 Kč
Tento obraz pochází ze stejné soukromé sbírky jako předcházející položky 61 a 62. Případnému kupujícímu bude poskytnuta lhůta cca 6 týdnů ode dne konání aukce na vlastní posouzení tohoto obrazu.
Krivoš Rudolf (1933-2020)"Domy na samote (Tisovec)"
kombinovaná technika na překližce, signováno vpravo dole R. KRIVOŠ, datováno 1985. Znalecký posudek PhDr. Mariána Kvasničky z února 2023 odhaduje cenu tohoto díla na 7 000 Euro.
38 x 57 (48,5 x 67) cm
66 000 Kč
Případnému kupujícímu bude poskytnuta lhůta cca 6 týdnů ode dne konání aukce na vlastní posouzení tohoto obrazu. Dokumentace Přiložen znalecký posudek 30/2023 od PhDr. Mariána Kvasničky
Krivoš Rudolf Slovenský malíř. 1951-56 studoval figurální malbu na Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě u prof. Mudrocha. Věnoval se i monumentální tvorbě v architektuře. (16.11.1933 Tisovec - 18.10.2020)
Kompánek Vladimír (1927-2011)"Zimný čas III."
olej na sololitu, signováno vlevo dole V. KOMPÁNEK a vzadu na desce, kde je i název díla, datace 1995 a autorova značka.
31 x 41 (35,5 x 45) cm
44 000 Kč
Kompánek Vladimír Slovenský sochař, ilustrátor a malíř. 1939-47 studoval na gymnáziu v Žilině, 1947 - 49 v Oddělení kreslení a malování SVŠT v Bratislavě Ján Mudroch), 1949 - 1954 na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě (Jozef Kostka). Spoluzakladatel skupiny Mikoláše Galandy. (28.10. 1927 Rajec - 20.1.2011 Bratislava)
Kompánek Vladimír (1927-2011)"Dedińský dvor"
olej na sololitu, signováno V. KOMPÁNEK vlevo na podestě dřevěnice autorovou značkou na kmenu stromu, signatura vzadu na desce spolu s názvem díla a datací 1994. Znalecký posudek PhDr. Mariána Kvasničky z února 2023 odhaduje cenu na 9 500 Euro.
53 x 65 (67,5 x 81,5) cm
78 000 Kč
Dokumentace Přiložen znalecký posudek 29/2023 od PhDr. Mariána Kvasničky
Kompánek Vladimír (1927-2011)"Dedina"
olej na sololitu, signováno V. KOMPÁNEK na podestě prostřední dřevěnice a autorovou značkou na dveřích domu zcela vpravo, dále signováno spolu s datací 2008 a názvem díla i vzadu na desce.
60 x 79,5 (70 x 90) cm
58 000 Kč
Laluha Milan (1930-2013)"Tetka v noci"
olej na plátně, signováno M. LALUHA dole uprostřed a znovu tužkou vzadu na blind rámu spolu s datací 1962.
55,5 x 40 (63,5 x 48) cm
44 000 Kč
Komárek Vladimír (1928-2002)"Dva ptáci"
olej na sololitu, signováno dole uprostřed V. KOMÁREK, datováno 1997.
21,5 x 65,5 (27 x 33) cm
10 000 Kč
Komárek Vladimír Malíř, grafik, kreslíř, ilustrátor, pedagog. Studium na odborné sklářské škole v Železném Brodě, po roce 1946 na AVU a VŠUP v Praze. Zakladatel Skupiny 7 v Liberci, člen skupiny SČUG Hollar, SČVU, UVU-oblast Hradec Králové. Ilustroval například Seifertův Deštník z Piccadilly, 1979, Holanův Strom kůru shazuje, 1981, Máchův Máj, 1982, věnoval se volné grafice (Zátiší se zrcadlem, 1987), v roce 1981 získal cenu za nejkrásnější knihu roku, zastoupen v galeriích domácích, z cizích např. galerie v Jugoslávii, Holandsku, Německu, Dánsku. Jeden z našich nejvýznamnějších tvůrců drobné grafiky a ex libris. (10.8.1928 Hořensko u Semil - 24.8.2002 Jilemnice)
Hejna Václav (1914-1985)"Karlův most"
olej na plátně, signováno vpravo nahoře V. HEJNA, vzadu papírový autorský štítek s názvem obrazu a technikou.
72 x 80 (76 x 85) cm
8 000 Kč
Hejna Václav Malíř, kreslíř, grafik, tvůrce asambláže, studia na Vysoké škole architektury u prof. Blažíčka a v Paříži na École des Beaux Arts, v Paříži dlouhá léta i působil, byl členem SVU Mánes, SČUG Hollar, Surindépendants Paříž, především však skupiny Sedm v říjnu, vystavoval v Mánesu, Topičově Salonu, Melantrichu, pravidelně v Paříži a v dalších světových městech, dle publikovaného výčtu vystavoval v 50-tých až 80-tých letech ojediněle, několik výstav bylo uspořádáno až po jeho smrti v devadesátých letech, uvedena je poslední souborná výstava v roce 1997 v Galerii Longa, zastoupen ve sbírkách po celé Evropě, včetně Národní galerie Praha, významný malíř 20. století, mimořádný malířský zjev, prošel řadou směrů, své nejlepší práce vytvořil během svého dlouhodobého pobytu v Paříži. (24.9.1914 Praha - 1985)
Holeček Jaroslav (1902-1953)"Karlův most a Hradčany"
olej na plátně, signováno vpravo dole J. HOLEČEK, kolem roku 1935. Reprezentativní práce v odpovídajícím reprezentativním rámu.
64 x 94 (81 x 111) cm
15 000 Kč
Holeček Jaroslav Malíř krajinář, pedagog, studium na uměleckoprůmyslové škole u prof. Josefa Schussera, v letech 1890-1894 studoval na akademii v Praze u Mařáka, získal Purmannovo a Hlávkovo stipendium, působil na Slovensku, byl členem UB v Bratislavě, potom přesídlil do Příbrami, řada výstav, včetně zlínských salonů, v Bratislavě, Bánské Štiavnici, Bánské Bystrici, v Komárně. (5.7.1902 Kročehlavy, Kladno - 31.7.1953 Krkonoše)
Holeček Jaroslav (1902-1953)"Pražské panoráma v zimě"
olej na plátně, signováno vpravo dole J. HOLEČEK, kvalitní reprezentativní práce, kolem roku 1930.
66 x 96 (81 x 111) cm
12 000 Kč
Tvrdek František (1920-2009)"Mostecká věž v Praze"
olej na plátně, signováno vpravo dole TVRDEK, datováno 1947. Kvalitní profilovaný rám, retušované drobné poškození na hraně.
63 x 86 (83,5 x 106,5) cm
13 000 Kč
Tvrdek František Malíř, scénograf, pedagog, studoval na Státní grafické škole v Praze a soukromě v Dělnické malířské škole v Praze, získal cenu Masarykovy akademie umění v Praze, účastnil se Zlínských salonů. V loutkovém divadle pracoval od svých 14 let. V letech 1947 – 1951 pracoval jako výtvarník, režisér i loutkoherec ve Vesnickém divadle v Praze. Od roku 1951 vedl profesionální loutkářský soubor nově otevřeného Divadla Dětského domu v Praze, zastával i funkci dramaturga a výtvarníka. Tvrdkovo luminiscenční divadlo působilo na kabaretních scénách v řadě evropských měst. (26.1. 1920 Praha - 18.2.2009)
Hůrka Otakar (1889-1966)"Řeka v podzimní krajině - Ze Závisti"
olej na malířské lepence, signováno vlevo dole OTAKAR HŮRKA, nedatováno. Rám, sklo. Menší poškození rámu, přesto jde o velmi dekorativní celek.
52 x 58 (74 x 80) cm
25 000 Kč
Hůrka Otakar Malíř, grafik, ilustrátor, studia na Krajinářské škole u Aloise Kalvody, studijní cesta ve Francii, již v roce 1921 vystavoval na jarním Saloně v Paříži, v Paříži vzbudil svými pracemi velkou pozornost, byl jmenován členem Salon d' automne, v grafice se věnoval ex libris, publikoval ve Zlaté Praze, Veraikonu, ve francouzských uměleckých časopisech. (10.9.1889 Koloděje, Praha - 21. 7. 1966 Praha)
Hůrka Otakar (1889-1966)"Krajina před bouří"
olej na malířské lepence, signováno vpravo dole OTAKAR HŮRKA, nedatováno. Rám, sklo. Menší poškození rámu, přesto jde o velmi dekorativní celek.
52 x 58 (74 x 80) cm
25 000 Kč
Hůrka Otakar (1889-1966)"Sázava"
52 x 58 (74 x 80) cm
25 000 Kč
Hýžová Jaroslava (1915-1992)"Červená krajina"
olej-tempera na malířské lepence, signováno vpravo dole J. HÝŽOVÁ, datováno 1972. Vzadu autorčino razítko a rukou psaný název. Rám, sklo.
35 x 90 (47 x 102) cm
13 000 Kč
Hýžová Jaroslava Malířka, grafička, ilustrátorka. Studium na Sychrově malířské akademii zřízené při spolku Mánes v Praze u Vojtěcha Tittelbacha a Josefa Lieslera, členka SČSVU. Žila a tvořila na Valašsku, v letech 1935 - 1942 působila na 22 školách Valašska a Hané. Známá a ceněná malířka z Valašského Meziříčí, dlouhý výčet výstav na Moravě. Svými vrstevníky byla nazývaná "Česká Madam Rouault" - přezdívka, kterou si za specifické malířské výrazové prostředky a pracovní zarputilost vysloužila Jaroslava Hýžová již v dobách studia u Tittelbacha. (21.5.1915 Prostřední Bečva – 4.3.1992 Valašské Meziříčí)
Hýžová Jaroslava (1915-1992)"Zimní večer"
olej-tempera, signováno vlevo dole J. HÝŽOVÁ, datováno 1973. Vzadu rukou psaný název. Rám, sklo.
30,5 x 74,5 (41 x 86) cm
10 000 Kč
Salichová Helena (1895-1975)"Zátiší s melounem, jablky, hrozny vína a košíkem"
olej na tvrzené malířské lepence, signováno vpravo dole H. SALICHOVÁ, nedatováno. Kvalitní široký rám vyžaduje drobné restaurování.
55,5 x 69 (77 x 91,5) cm
12 500 Kč
Salichová Helena Salichová - Hálová Helena Moravská malířka, grafička, ilustrátorka, spisovatelka, manželka malíře Antonína Hály (1895-1952). Studia na akademii v Praze u Hynaise, Bukovace, Nechleby, Krattnera, žila v Polance nad Odrou. Zastoupena v galeriích, včetně Národní galerie, jedna z našich nejlepších malířek 20. století. V roce 2009 vyšla monografie o životě a díle Heleny Salichové v rozsahu 400 stran a 1680 reprodukcí, autor Petr Pavliňák. (25. dubna 1895 Kyjovice – 2. července 1975 Ostrava)
Salichová Helena (1895-1975)"Na pastvě"
olej-tempera na sololitu, nedatováno. Vzadu štítek z výstavy prací HELENY SALICHOVÉ ve Výtvarném centru Chagall. Poškozená malba u hlavy krávy.
65 x 54,5 (83 x 73,5) cm
12 000 Kč