113. AUKCE BRNO - 6.8.2023___NEDĚLE__11 hod

Velká reprezentativní váza - MOSER

sklo čiré, bezbarvé, leštěné, broušené, značené leptanou značkou MOSER. Majitel dostal tuto vázu darem v roce 2002 od zástupce firmy Moser za spolupráci v průběhu konání NATO Prague Summit 2002.

Výška 35,5 cm, horní průměr 21,5 cm

15 000 Kč

Těžítko - MOSER

sklo rosalinové, broušené, leštěné, značeno leptanou značkou MOSER. Papírový štítek Moser HAND MADE CZECH REPUBLIC LEAD FREE. Původní papírová krabička firmy Moser.

Výška 3 cm, průměr 7 cm

400 Kč

Ruční práce, sklo bezolovnaté.

Mísa - MOSER

berylová sklovina, hutně tvarovaná, zušlechtěná plastickým výbrusem. Značeno leptanou značkou MOSER. Mísa je vedená pod výrobním číslem 20126 a je vyrobena kolem roku 1930. Na dně patrné vrypy.

Výška 10,5 cm, průměr 24cm

2 500 Kč

Hloušek Rudolf (1909-1992)

Velká váza HLOUŠEK

sklo masivní čiré, bezbarvé, zdobené bohatým brusem stylizovaným dekorem pavích per. Provedla umělecká krystalerie Rudolf HLOUŠEK Železný Brod ve 30-40. letech 20. století. Při spodní hraně téměř neznatelný oklep.

Výška 26,5 cm

3 800 Kč

Hloušek Rudolf

Sklář, brusič skla, absolvent sklářské školy v Železném Brodě. V roce 1930 založil firmu zaměřenou na umělecké zpracování skla broušením, pískováním, rytím, leptáním. Firma produkovala také figurální lisované sklo. Výrobky dosahovaly vysoké kvality. Specialitou mezi nimi byly výrobky s reliéfními figurálními motivy.

Velká váza "Orinoco"

masivní sklo v indigové barvě, zdobené olověnými nálepy, neznačeno, druhá polovina 20. století.

Výška 38 cm

2 500 Kč

Vysoká štíhlá váza

sklo v modré barvě, hutně tvarované, základna podjímaná zelenou sklovinou, druhá polovina 20. století.

Výška 38,5 cm

1 200 Kč

Váza válcovitá

sklo mléčné, matované, se skupinami puntíků ze zlatavé lazury, druhá polovina 20. století

Výška 28 cm, průměr 8,5 cm

900 Kč

Váza válcovitá

sklo bezbarvé a světle šedé, čiré, zdobené puntíky zlatavé lazury, druhá polovina 20. století.

Výška 32 cm, průměr 9,5 cm

500 Kč

sklo čiré, bezbarvé, melírované lehce bílým, ve dnu jsou zatavené vzduchové bublinky, druhá polovina 20. století.

Výška 28,5 cm, průměr 9 cm

600 Kč

Váza se svislými pruhy výbrusů

sklo čiré a matované, bezbarvé, zdobené pravidelným výbrusem oválných čoček, druhá polovina 20. století. Při horním a spodním okraji drobný oklep.

Výška 25,5 cm, v nejširším místě průměr 14,5 cm

1 300 Kč

Špinar František (1935-2008)

Váza a žardiniéra

sklo hutně tvarované se sodou, v barvě modré, zelené a čiré bezbarvé. FRANTIŠEK ŠPINAR, model č. 7609, Ústředí uměleckých řemesel Praha, sklárna Škrdlovice, 1976. Na žardiniéře papírový štítek Bohemia Glass, Made in Czechoslovakia.

Výška vázy 22 cm, výška žardiniéry 10 cm

1 200 Kč

Publikováno In.: Beránek &Škrdlovice, Mark Hill, str. 80

Špinar František

Sklářský mistr sklárny Škrdlovice, účastník sklářských sympozií ve Škrdlovicích (Žďár nad Sázavou).

Miska s nepravidelným okrajem

sklo hutně tvarované, v indigové barvě, se zatavenými vzduchovými bublinkami, na horním okraji přehrnuté cípy, druhá polovina 20. století.

Výška 7 cm, průměr 16,5 cm

900 Kč

Oválná miska

sklo hutní, v zelené a indigově modré barvě, druhá polovina 20. století.

Výška 9 cm, 14 x 22 cm

500 Kč

Pečený František (1920-1977)

Váza válec

sklo čiré, zelené, hutně tvarované. Návrh FRANTIŠEK PEČENÝ, číslo vzoru: 20245/230, Heřmanova huť, 1974.

Výška 23 cm

600 Kč

Pečený František

Malíř, sklářský designer, studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě a na UMPRUM v Praze u Josefa Nováka a Františka Kysely. Věnoval se malbě a sklářskému designu - návrhy tvarů na hutnické sklo.

(8.7.1920 Bratřejov, Zlín - 1977 Heřmanova Huť, Plzeň-sever)

SECESE Váza se zvlněným okrajem

sklo medové, irizované, zdobené barevnou ruční malbou vínovou lazurou s motivem krajiny s palmami a ptáky, sklárna Freiherr von Poschinger, Německo, přelom 19/20. století.

Výška 18 cm

1 500 Kč

Vázička se zvlněným okrajem

sklo růžové, při horním okraji zdobené tmavohnědou natavenou skleněnou nití, počátek 20. století.

Výška 21,5 cm

700 Kč

Flakonek - lahvička se zátkou

sklo čiré, modré, na špičce zátky kulička ze skla v barvě ambra. Itálie, 80. léta 20. století.

Výška 15 cm

800 Kč

Nástolec na vyvýšené pace

sklo čiré, rosalinové, hladký povrch i okraje, na nízké nožce dva prstence. První polovina 20. století.

Průměr 25,5 cm, výška 12 cm

900 Kč

Pohárek s nápisem Adenken

sklo čiré, bezbarvé, tělo válcovité, zdobené ruční malbou barevnými lazurami, motiv strojvedoucího na lokomotivě mezi palmami. První polovina 20. století.

Výška 8 cm, průměr 6 cm

400 Kč

Pohárek s barevnými nálepy

sklo silnostěnné, bezbarvé, čiré, zdobené skleněnými nálepy ve tvaru větvičky se zelenými lístky a červeným květem. Druhá polovina 19. století. Při horním okraji nepatrné oklepy.

Výška 9,5 cm, horní průměr 6 cm

500 Kč