Kars Georges (Jiří)
(1880-1945)
"Sedící ženský akt"
mistrovský olej na
kartonu, signováno vlevo nahoře KARS, datováno 1929. K dispozici
odborná expertiza významného historika umění Prof. PhDr. Jiřího
Síblíka (1912-2004) z prosince 2001, autora monografie o G.
Karsovi (1999). Kvalitní zlacený umělecký rám.
59 x 49 (73,5 x 62,5)
cm
280 000 Kč
Současný majitel
zakoupil v poaukčním prodeji naší společností v roce 2009,
předchozí známé prodeje byly na společné aukci Vltavín - Kodl v
roce 2003 a v roce 2002.
Kars Georges (Jiří)
Kars Jiří - Karpeles
Georges
Malíř a grafik, žák
Knirra a F. von Stucka v Mnichově. Tvořil převážně v Paříži a
Španělsku. Významný český malíř evropské úrovně.
(2.5.1880 Kralupy -
5.2.1945 Ženeva)
Jareš Jaroslav
(1886-1967)
"Zlatý věk"
olej na plátně,
signováno vlevo dole JAREŠ, datováno 1921, vzadu autorský štítek
a štítek Díla.
101 x 132 (123 x 153)
CM
62 000 Kč
Jareš Jaroslav
Malíř, sochař,
scénograf Slovenského národního divadla v Bratislavě a
Moravského divadla v Brně, uměleckoprůmyslový výtvarník, studia
na Akademii v Praze u Maška a Štursy, získal Grand Prix na
výstavách v Paříži, Lutychu a Barceloně. Uváděn jako autor
československého státního znaku a vlajky z roku 1918. Po roce
1919 žil a tvořil v Bratislavě, kde byl spoluzakladatelem
Umělecké besedy slovenské. Přítel Martina Benky, jejich práce z
období Horalů jsou srovnatelné.
Jeho manželkou byla
Augusta Nekolová Jarešová (7.7.1890 Jablonná - 14.9.1919 Kutná
Hora),
talentovaná grafička
a malířka, která v důsledku nedostatečných finančních prostředků
a špatné výživy během studia a válečných let podlehla
tuberkulóze.
(10.1.1886 Kutná Hora
- 30.11.1967 Praha)
Krátký Stanislav
(1914-2001)
"Dívka s černými
vlasy"
olej na lepence,
signováno S. KRÁTKÝ, datováno 1938. Štukovaný rám starozlaté
barvy poškozený. Vzadu informace o bratrovi Josefovi Krátkém,
který zemřel velmi mladý v roce 1918.
90 x 70 (110 x 90) cm
29 000 Kč
Krátký Stanislav
Malíř, bratr malíře
Josefa Krátkého (1891-1918). Na doporučení Augustina Mervarta
studoval v soukromé malířské škole Františka Hoplíčka v
Olomouci, potom pokračoval v Praze na AVU u Vratislava Nechleby
a Josefa Loukoty. Po studiích se vrátil do rodných Vinar, s
nimiž spojil další život soukromý i umělecký. Maloval především
portréty, figurální motivy, krajinu i květinová zátiší.
(17. 9. 1914, Přerov
- Vinary - 14. 11. 2001, Přerov - Vinary)
Volejníček Antonín
Jan (1896-?)
"Republika"
velký olej na plátně,
signováno vlevo dole A.J. VOLEJNÍČEK, datováno leden 1939,
personifikace republiky jako mladé ženy se státním znakem na
prsou, vlastenecká reakce na obsazení republiky, reprezentativní
celek.
116 x 97 (123 x 105)
cm
29 000 Kč
Volejníček Antonín J.
Volejníček Antonín
Jan
Malíř, grafik, žák
Kysely a Maška na UMPRUM v Praze, později studoval soukromě v
Paříži, zaměřil se na portréty, akty, krajinu a město Brno a
jeho zákoutí, zvládl dobře techniku starých mistrů, samostatně
vystavoval v Brně. Zastoupen mimo jiné ve sbírkách Moravské
galerie v Brně.
(14.10.1896
Brno-Židenice - ?)
Autor neurčen
"Stojící mladá dáma v
širokém klobouku"
velký olej na plátně
zobrazující portrétovanou dámu prakticky v životní velikosti,
signum nenalezeno, kolem roku 1890. Rámováno v elegantním
secesním rámu, který bude potřebovat částečné restaurování.
206 x 80 (222 x 96)
cm
195 000 Kč
V pozadí za dámou je
v interiéru skryta řada dalších, před vyčištěním těžko
rozpoznatelných doplňků. Vyčištění ponecháváme na případném
kupci, abychom neporušili vytvořenou patinu. Několik znalců
vyjádřilo názor, že by se mohlo jednat o práci Václava Brožíka.
Hovorková Olga
(1873-?)
"Dívka se sponou na
čepci"
olej na plátně,
signováno vpravo nahoře O. HOVORKOVÁ, datováno München 1901.
81 x 43 (87 x 49) cm
19 000 Kč
Hovorková Olga
Malířka podobizen a
žánrů v Praze, studia na pražské a mnichovské akademii, působila
střídavě v Praze a Mnichově.
(21.2.1873 Praha - ?)
Jelínek Rudolf
(1880-1950)
"Mladý kuřák ve
slamáku"
olej na plátně,
signováno vpravo dole R. JELÍNEK, nedatováno. Ozdobný rám
francouzského typu, slušný stav.
65 x 50 (88 x 72) cm
14 000 Kč
Jelínek Rudolf
Malíř, litograf
samouk, účetní u krajského soudu v Brně, německá národnost. Ve
Vídní navštěvoval kurzy krajinářské kresby Antona Hlawatschka.
Člen mimo jiné Deutscher Künstlerverband "Die Juryfreien"
(Německý umělecký svaz - " Umělci nepodléhající rozhodování
poroty") - spolek působící pod patronací Mährischer Kunstverein
v Brně. Stoupenec romantismu v krajinomalbě i v portrétní
tvorbě, maloval Brno a okolí z různých pohledů.
(17.4.1880 Brno -
24.5.1945 Želešice, Brno-venkov)
Skala
"Muž v klobouku s
cigaretou"
olej na kartonu,
signováno vpravo dole SKALA, datace čtena 1942.
31,5 x 24 (44,5 x 37)
cm
8 000 Kč
Autor neurčen
"Dívka s dlouhými
vlasy"
olej na plátně,
signováno vlevo dole, nepřečteno, datováno 1980. Kvalitní
portrétní práce.
60 x 45 (70 x 55) cm
3 900 Kč
Suchý Vladimír
(1923-1998)
"František Tichý"
kombinovaná technika
na sololitu, signováno vpravo dole VLAD. SUCHÝ, datace čtena
1995. Vzadu štítek Díla s názvem díla a technikou. Menší
poškození rámu.
60 x 56,5 (77,5 x 75)
cm
16 000 Kč
Suchý Vladimír
Český malíř, hudebník
a pedagog, významný figuralista. Vyučil se strojním zámečníkem,
poté se živil jako profesionální hráč na basu v různých
jazzových kapelách. V letech 1950–1957 studoval na Akademii
výtvarných umění v Praze, v ateliéru figurální malby u prof.
Vlastimila Rady. V průběhu 70. let se jeho dílo rozvíjelo dvěma
hlavními směry – společenská témata a portréty. Portrétoval
Zrzavého, Salvátora Dalího, Picassa, Miróa a další. Maloval také
obrazy s tématem rodiny či ženy jako symboly krásy. Jeho dílo je
zastoupeno mimo jiné v Národní galerii v Praze.
(15.5.1923 Praha -
21.6.1998 Praha)
Ronek Jaroslav
(1892-1962)
"Parní lokomotiva v
zimě"
olej na kartonu,
signováno vpravo dole RONEK, nedatováno.
50 x 60 (60 x 70) cm
8 000 Kč
Ronek Jaroslav
Malíř, studoval
soukromě u profesorů Preislera a Reisnera v Praze, proslulý
malíř lokomotiv, nádraží a průmyslových objektů, věnoval se
ilustrátorské tvorbě, zastoupen v Národní galerii.
(22.5.1892 Praha -
1962)
Vodenka Jiří
(1922-2020)
"Norsko - Bodö"
olej na malířské
lepence, signováno vpravo dole monogramem JV, zde uveden i název
a datace 1977, vzadu pak uvedeno plné jméno autora JIŘÍ VODENKA,
znovu místo, datace a signatura.
50 x 70 (52,5 x 73)
cm
2 200 Kč
Veržakovský Karel
(1924-1963)
"Zátiší s melounem"
olej na plátně,
nesignováno, práce Karla VERŽAKOVSKÉHO.
40 x 50 (45 x 55) cm
6 000 Kč
Veržakovský Karel
Malíř, sochař, žil a
tvořil v Praze, studium na pražské akademii u profesora
Obrovského. Vynikající moderní malíř druhé třetiny minulého
století, věnoval se surrealisticky a abstraktně laděné malbě.
Řada výstav a zastoupení v galeriích, v posledních letech
realizovány samostatné výstavy v Galerii Paidea, Praha 1994 a
Galerii Růžový kopeček, Cheb 1995
(4.11.1924 Tyvrov,
Ukrajina - 1963)
Englberth
"Bohaté zátiší s
melounem, ovocem a květy"
olej na plátně,
signováno vpravo dole ENGLBERTH, datováno 1979. Zaskleno.
58,5 x 117 (71 x 130)
cm
3 600 Kč
Autor neurčen
"Zátiší s jahodami v
košíku"
olej na sololitu,
signum nenalezeno, první polovina 20. století. Menší poškození
rámu na více místech.
22 x 33 (31 x 41,5)
cm
2 900 Kč
Autor neurčen
"Zeleninové zátiší"
olej na sololitu,
signováno vlevo dole, neurčeno, datováno 45 (1945).
36 x 48 (45,5 x 57)
cm
1 500 Kč
"Zátiší s dýmkou,
pytlíkem tabáku a zápalkami"
olej na překližce,
nesignováno, kvalitní komorní práce s tématem pánského zátiší,
oblíbeným zejména v první polovině 20. století. V horní části
obrazu neúplný nápis "AHOJ"
25 x 30 (33,5 x 38,5)
cm
3 500 Kč
Vaculková Ida
(1920-2003)
"Zátiší s konvicí,
nádobím a dýmkou"
kubistický olej na
dřevěné desce, signováno vpravo dole VACULKOVÁ, nedatováno.
Adjustace v soudobém širokém rámu z dubového masivu.
31 x 41 (55 x 65) cm
36 000 Kč
Vaculková Ida
Malířka, keramička, v
letech 1945-1948 studovala na ČVUT v Praze u Cyrila Boudy,
Oldřicha Blažíčka, Martina Salcmana, členka Sdružení Q Brno. Od
počátku čtyřicátých let vystavovala s mladými výtvarníky ve
Zlíně, v současné době vystavovala např. v I. Novém zlínském
saloně, Zlín 1996 či samostatně v Brně 1996, Praze 1998,
Uherském Hradišti 1998. Manžel malíř Vladislav Vaculka.
(8.3.1920 Uherské
Hradiště - 16.10.2003 Uherské Hradiště)
Autor neurčen
"Stromy v červené
krajině"
olej na lepence,
signováno, datováno 1969. Luxusní adjustace - rám, pasparta,
sklo.
Ve výřezu 47,5 x 33
(67 x 53) cm
1 500 Kč
Najmr Mária
(1920-2003)
"Ikarův pád"
olej na malířské
lepence, signováno vpravo dole M. NAJMR, vzadu informace o
obrazu s datací 1980. Rámováno a paspartováno pod sklem.
Výřez 67 x 39 (90 x
63) cm
4 000 Kč