113. AUKCE BRNO - 6.8.2023___NEDĚLE__11 hod

Kars Georges (Jiří) (1880-1945)

"Sedící ženský akt"

mistrovský olej na kartonu, signováno vlevo nahoře KARS, datováno 1929. K dispozici odborná expertiza významného historika umění Prof. PhDr. Jiřího Síblíka (1912-2004) z prosince 2001, autora monografie o G. Karsovi (1999). Kvalitní zlacený umělecký rám.

59 x 49 (73,5 x 62,5) cm

280 000 Kč

Současný majitel zakoupil v poaukčním prodeji naší společností v roce 2009, předchozí známé prodeje byly na společné aukci Vltavín - Kodl v roce 2003 a v roce 2002.

Kars Georges (Jiří)

Kars Jiří - Karpeles Georges

Malíř a grafik, žák Knirra a F. von Stucka v Mnichově. Tvořil převážně v Paříži a Španělsku. Významný český malíř evropské úrovně.

(2.5.1880 Kralupy - 5.2.1945 Ženeva)

Jareš Jaroslav (1886-1967)

"Zlatý věk"

olej na plátně, signováno vlevo dole JAREŠ, datováno 1921, vzadu autorský štítek a štítek Díla.

101 x 132 (123 x 153) CM

62 000 Kč

Jareš Jaroslav

Malíř, sochař, scénograf Slovenského národního divadla v Bratislavě a Moravského divadla v Brně, uměleckoprůmyslový výtvarník, studia na Akademii v Praze u Maška a Štursy, získal Grand Prix na výstavách v Paříži, Lutychu a Barceloně. Uváděn jako autor československého státního znaku a vlajky z roku 1918. Po roce 1919 žil a tvořil v Bratislavě, kde byl spoluzakladatelem Umělecké besedy slovenské. Přítel Martina Benky, jejich práce z období Horalů jsou srovnatelné.

Jeho manželkou byla Augusta Nekolová Jarešová (7.7.1890 Jablonná - 14.9.1919 Kutná Hora),

talentovaná grafička a malířka, která v důsledku nedostatečných finančních prostředků a špatné výživy během studia a válečných let podlehla tuberkulóze.

(10.1.1886 Kutná Hora - 30.11.1967 Praha)

Krátký Stanislav (1914-2001)

"Dívka s černými vlasy"

olej na lepence, signováno S. KRÁTKÝ, datováno 1938. Štukovaný rám starozlaté barvy poškozený. Vzadu informace o bratrovi Josefovi Krátkém, který zemřel velmi mladý v roce 1918.

90 x 70 (110 x 90) cm

29 000 Kč

Krátký Stanislav

Malíř, bratr malíře Josefa Krátkého (1891-1918). Na doporučení Augustina Mervarta studoval v soukromé malířské škole Františka Hoplíčka v Olomouci, potom pokračoval v Praze na AVU u Vratislava Nechleby a Josefa Loukoty. Po studiích se vrátil do rodných Vinar, s nimiž spojil další život soukromý i umělecký. Maloval především portréty, figurální motivy, krajinu i květinová zátiší.

(17. 9. 1914, Přerov - Vinary - 14. 11. 2001, Přerov - Vinary)

Volejníček Antonín Jan (1896-?)

"Republika"

velký olej na plátně, signováno vlevo dole A.J. VOLEJNÍČEK, datováno leden 1939, personifikace republiky jako mladé ženy se státním znakem na prsou, vlastenecká reakce na obsazení republiky, reprezentativní celek.

116 x 97 (123 x 105) cm

29 000 Kč

Volejníček Antonín J.

Volejníček Antonín Jan

Malíř, grafik, žák Kysely a Maška na UMPRUM v Praze, později studoval soukromě v Paříži, zaměřil se na portréty, akty, krajinu a město Brno a jeho zákoutí, zvládl dobře techniku starých mistrů, samostatně vystavoval v Brně. Zastoupen mimo jiné ve sbírkách Moravské galerie v Brně.

(14.10.1896 Brno-Židenice - ?)

Autor neurčen

"Stojící mladá dáma v širokém klobouku"

velký olej na plátně zobrazující portrétovanou dámu prakticky v životní velikosti, signum nenalezeno, kolem roku 1890. Rámováno v elegantním secesním rámu, který bude potřebovat částečné restaurování.

206 x 80 (222 x 96) cm

195 000 Kč

V pozadí za dámou je v interiéru skryta řada dalších, před vyčištěním těžko rozpoznatelných doplňků. Vyčištění ponecháváme na případném kupci, abychom neporušili vytvořenou patinu. Několik znalců vyjádřilo názor, že by se mohlo jednat o práci Václava Brožíka.

Hovorková Olga (1873-?)

"Dívka se sponou na čepci"

olej na plátně, signováno vpravo nahoře O. HOVORKOVÁ, datováno München 1901.

81 x 43 (87 x 49) cm

19 000 Kč

Hovorková Olga

Malířka podobizen a žánrů v Praze, studia na pražské a mnichovské akademii, působila střídavě v Praze a Mnichově.

(21.2.1873 Praha - ?)

Jelínek Rudolf (1880-1950)

"Mladý kuřák ve slamáku"

olej na plátně, signováno vpravo dole R. JELÍNEK, nedatováno. Ozdobný rám francouzského typu, slušný stav.

65 x 50 (88 x 72) cm

14 000 Kč

Jelínek Rudolf

Malíř, litograf samouk, účetní u krajského soudu v Brně, německá národnost. Ve Vídní navštěvoval kurzy krajinářské kresby Antona Hlawatschka. Člen mimo jiné Deutscher Künstlerverband "Die Juryfreien" (Německý umělecký svaz - " Umělci nepodléhající rozhodování poroty") - spolek působící pod patronací Mährischer Kunstverein v Brně. Stoupenec romantismu v krajinomalbě i v portrétní tvorbě, maloval Brno a okolí z různých pohledů.

(17.4.1880 Brno - 24.5.1945 Želešice, Brno-venkov)

Skala

"Muž v klobouku s cigaretou"

olej na kartonu, signováno vpravo dole SKALA, datace čtena 1942.

31,5 x 24 (44,5 x 37) cm

8 000 Kč

Autor neurčen

"Dívka s dlouhými vlasy"

olej na plátně, signováno vlevo dole, nepřečteno, datováno 1980. Kvalitní portrétní práce.

60 x 45 (70 x 55) cm

3 900 Kč

Suchý Vladimír (1923-1998)

"František Tichý"

kombinovaná technika na sololitu, signováno vpravo dole VLAD. SUCHÝ, datace čtena 1995. Vzadu štítek Díla s názvem díla a technikou. Menší poškození rámu.

60 x 56,5 (77,5 x 75) cm

16 000 Kč

Suchý Vladimír

Český malíř, hudebník a pedagog, významný figuralista. Vyučil se strojním zámečníkem, poté se živil jako profesionální hráč na basu v různých jazzových kapelách. V letech 1950–1957 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, v ateliéru figurální malby u prof. Vlastimila Rady. V průběhu 70. let se jeho dílo rozvíjelo dvěma hlavními směry – společenská témata a portréty. Portrétoval Zrzavého, Salvátora Dalího, Picassa, Miróa a další. Maloval také obrazy s tématem rodiny či ženy jako symboly krásy. Jeho dílo je zastoupeno mimo jiné v Národní galerii v Praze.

(15.5.1923 Praha - 21.6.1998 Praha)

Ronek Jaroslav (1892-1962)

"Parní lokomotiva v zimě"

olej na kartonu, signováno vpravo dole RONEK, nedatováno.

50 x 60 (60 x 70) cm

8 000 Kč

Ronek Jaroslav

Malíř, studoval soukromě u profesorů Preislera a Reisnera v Praze, proslulý malíř lokomotiv, nádraží a průmyslových objektů, věnoval se ilustrátorské tvorbě, zastoupen v Národní galerii.

(22.5.1892 Praha - 1962)

Vodenka Jiří (1922-2020)

"Norsko - Bodö"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole monogramem JV, zde uveden i název a datace 1977, vzadu pak uvedeno plné jméno autora JIŘÍ VODENKA, znovu místo, datace a signatura.

50 x 70 (52,5 x 73) cm

2 200 Kč

Veržakovský Karel (1924-1963)

"Zátiší s melounem"

olej na plátně, nesignováno, práce Karla VERŽAKOVSKÉHO.

40 x 50 (45 x 55) cm

6 000 Kč

Veržakovský Karel

Malíř, sochař, žil a tvořil v Praze, studium na pražské akademii u profesora Obrovského. Vynikající moderní malíř druhé třetiny minulého století, věnoval se surrealisticky a abstraktně laděné malbě. Řada výstav a zastoupení v galeriích, v posledních letech realizovány samostatné výstavy v Galerii Paidea, Praha 1994 a Galerii Růžový kopeček, Cheb 1995

(4.11.1924 Tyvrov, Ukrajina - 1963)

Englberth

"Bohaté zátiší s melounem, ovocem a květy"

olej na plátně, signováno vpravo dole ENGLBERTH, datováno 1979. Zaskleno.

58,5 x 117 (71 x 130) cm

3 600 Kč

Autor neurčen

"Zátiší s jahodami v košíku"

olej na sololitu, signum nenalezeno, první polovina 20. století. Menší poškození rámu na více místech.

22 x 33 (31 x 41,5) cm

2 900 Kč

Autor neurčen

"Zeleninové zátiší"

olej na sololitu, signováno vlevo dole, neurčeno, datováno 45 (1945).

36 x 48 (45,5 x 57) cm

1 500 Kč

"Zátiší s dýmkou, pytlíkem tabáku a zápalkami"

olej na překližce, nesignováno, kvalitní komorní práce s tématem pánského zátiší, oblíbeným zejména v první polovině 20. století. V horní části obrazu neúplný nápis "AHOJ"

25 x 30 (33,5 x 38,5) cm

3 500 Kč

Vaculková Ida (1920-2003)

"Zátiší s konvicí, nádobím a dýmkou"

kubistický olej na dřevěné desce, signováno vpravo dole VACULKOVÁ, nedatováno. Adjustace v soudobém širokém rámu z dubového masivu.

31 x 41 (55 x 65) cm

36 000 Kč

Vaculková Ida

Malířka, keramička, v letech 1945-1948 studovala na ČVUT v Praze u Cyrila Boudy, Oldřicha Blažíčka, Martina Salcmana, členka Sdružení Q Brno. Od počátku čtyřicátých let vystavovala s mladými výtvarníky ve Zlíně, v současné době vystavovala např. v I. Novém zlínském saloně, Zlín 1996 či samostatně v Brně 1996, Praze 1998, Uherském Hradišti 1998. Manžel malíř Vladislav Vaculka.

(8.3.1920 Uherské Hradiště - 16.10.2003 Uherské Hradiště)

Autor neurčen

"Stromy v červené krajině"

olej na lepence, signováno, datováno 1969. Luxusní adjustace - rám, pasparta, sklo.

Ve výřezu 47,5 x 33 (67 x 53) cm

1 500 Kč

Najmr Mária (1920-2003)

"Ikarův pád"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole M. NAJMR, vzadu informace o obrazu s datací 1980. Rámováno a paspartováno pod sklem.

Výřez 67 x 39 (90 x 63) cm

4 000 Kč