181-200 www.aukcnidum.cz

 113. AUKCE BRNO - 6.8.2023___NEDĚLE__11 hod

Chovanec Jan (*1976)

"Bez názvu"

velký olej na plátně, nesignováno, nedatováno, vzadu na okraji plátna uvedeno jméno autora JAN CHOVANEC. Napnuto pouze na blind rámu.

140 x 170 cm

28 000 Kč

Kopáč Zdeněk (*1960)

"Spirála života"

velký olej na plátně, signováno vlevo dole (v duze) Z. KOPÁČ, datováno 1995.

115 x130 (132,5 x 148) cm

10 000 Kč

Majitelé koupili tento obraz přímo od autora cca v roce 2000 za 80 000 Kč.

Lexa - Dvořák Alexander (*1944)

"Partnerství"

mimořádně velký olej na plátně, signováno vpravo dole LEXA, datováno 1995, napnuto pouze na blind rámu.

200 x 140 cm

48 000 Kč

Mendl Tomáš

"Zaplačte, krása umírá - Věstonická venuše"

kombinovaná technika - hliníková fólie a malba na sololitu, nesignováno, autor TOMÁŠ MENDL, rám součástí díla (menší oděrky). V obraze je slovně vepsáno ZAPLAČTE KRÁSA UMÍRÁ spolu s číslicemi 2647.

81,5 x 45,5 (85 x 50) cm

22 000 Kč

Maleček Karel (1917-2010)

"Příběh začíná"

olej na plátně, signováno vpravo dole K. MALEČEK, datováno 1995, vzadu evidenční číslo 35/95 a autorský papírový štítek se jménem autora a názvem.

49 x 59 (51 x 61) cm

28 000 Kč

Maleček Karel

Malíř, kreslíř. Studoval na Právnické fakultě UK v Praze, v malířské tvorbě autodidakt, studoval soukromě. Během aktivního života maloval ve volném čase, po odchodu do důchodu se již plně věnoval malbě.

(14. 2. 1917 Brno - 15. 12. 2010 Praha)

Kolařík Vojtěch (*1938)

"K & J Čapko Lásky hra osudná"

kombinovaná technika na sololitu, signováno vpravo dole KOLAŘÍK, datováno 2001. Vzadu dedikace: Panu profesoru srdečně Vojtěch Kolařík XII. 2001.

22 x 26 (30 x 34) cm

2 500 Kč

Hercík K.

"Pirát"

tempera a kvaš na černém papíře, signováno vpravo dole K. HERCIK, datováno 25.11.1968, široký rám.

38,5 x 31 (50,5 x 43,5) cm

1 500 Kč

"Maryčka Magdonova"

olej na plátně fixovaném na kartonu, vpravo dole název a signatura V. WÜNSCHE, vzadu informace o obraze s datací 1950, dále poznámka: "Dar od n. p. Slezan ministru Al. Málkovi dne 26. 5. 54". Rám francouzského typu.

71 x 51 (91,5 x 71) cm

10 000 Kč

Malíř, kreslíř, ilustrátor, studia v Praze na UPŠ a na AVU u prof. Švabinského, stipendium v Paříži, 1931 čestný studijní rok na AVU Praha. Výstavy v Ostravě, Praze, Lodži a řadě měst ostravsko-karvinského regionu, v roce 1995 zastoupen na výstavě Regionální umění ve sbírkách GVU v Ostravě. Národní umělec, vynikající malíř sociálních motivů, jeden z nejvýznamnějších malířů ostravsko-karvinského regionu.

Wíšo Jaromír (1909-1992)

"Čtenář a ležící akt"

olej na plátně, signováno vlevo dole WÍŠO (Jaromír), druhá polovina 20. století.

81 x 117 (86,5 x 122,5) cm

10 000 Kč

Wíšo Jaromír

Malíř, právník. V malířství samouk, později studium u Karla Holana. Člen skupin Nezávislí, JUV, Skupina výtvarných umělců a dalších. Jeho obrazy jsou zastoupeny v Národní Galerii i ve všech sbírkách velkých českých galerií a sbírkách v zahraničí. Ve třicátých a čtyřicátých letech obesílal Zlínské salony. Patřil k prvním signatářům Charty 77.

(11. 1. 1909 Praha – 26. 4. 1992 Praha)

Wíšo Jaromír (1909-1992)

"Tři muži a ležící akt"

81,5 x 116,5 (86,5 x 122,5) cm

10 000 Kč

Wíšo Jaromír

monogramista BB

"Sušení prádla"

olej na plátně, signováno monogramem B. B., datace nepřečtena. Nerámováno.

53,5 x 79 cm

9 600 Kč

"Poselství"

olej na plátně, značeno písmenem D, blíže neurčeno, datováno 1979, nerámováno.

101 x 50 cm

3 500 Kč

Fierla Gustav (1896-1981)

"Plachetnice"

olej na plátně, signováno vpravo dole GUSTAW FIERLA, datováno 1967, barevně i kompozičně jde o velmi kvalitní práci, nerámováno.

60 x 90 cm

4 900 Kč

Fierla Gustav

malíř, pedagog, národopisec, studia na akademii v Krakově u Dembického a Menohofera, člen Moravskoslezského sdružení výtvarných umělců v Ostravě, s nimiž vystavoval na členských výstavách, věnoval se lidové kultuře.

(18.7.1896 Horní Lutyně, Orlová - 21.11.1981 Český Těšín)

Hejna Václav (1914-1985)

"Za zdí - Paříž"

malba - kombinovaná technika na papíře, signováno V. HEJNA PAŘÍŽ, nedatováno. Rám, pasparta, sklo.

Výřez 45,5 x 60 (75,5 x 88) cm

3 600 Kč

Hejna Václav

Malíř, kreslíř, grafik, tvůrce asambláže, studia na Vysoké škole architektury u prof. Blažíčka a v Paříži na École des Beaux Arts, v Paříži dlouhá léta i působil, byl členem SVU Mánes, SČUG Hollar, Surindépendants Paříž, především však skupiny Sedm v říjnu, vystavoval v Mánesu, Topičově Salonu, Melantrichu, pravidelně v Paříži a v dalších světových městech, dle publikovaného výčtu vystavoval v 50-tých až 80-tých letech ojediněle, několik výstav bylo uspořádáno až po jeho smrti v devadesátých letech, uvedena je poslední souborná výstava v roce 1997 v Galerii Longa, zastoupen ve sbírkách po celé Evropě, včetně Národní galerie Praha, významný malíř 20. století, mimořádný malířský zjev, prošel řadou směrů, své nejlepší práce vytvořil během svého dlouhodobého pobytu v Paříži.

(24.9.1914 Praha - 1985)

Csaba Vilmos Perlott (1880-1955)

"Zátiší s láhvemi a mísou s ovocem"

olej na plátně, signováno vlevo dole PERLOTT CSABA, datováno PARIS 1917.

55 x 45 (72 x 61) cm

98 000 Kč

Práce z vynikajícího období ceněného maďarského autora. Pochází z významné ostravské sbírky.

Csaba Vilmos Perlott

v ARTPRICE je uvedeno 152 záznamů o aukčních prodejích děl tohoto autora, z toho 28 kreseb a akvarelů, 124 olejomaleb. Mezi uvedenými záznamy se vyskytují vícekrát kompozičně a barevně podobně laděné olejomalby s motivy Notre Dame, nábřeží a mostů na Seině, obrazy jsou většinou i ze stejného období, cenově až 48 260 eur. Zajímavý je prodej obrazu Nagybánya - v roce 2000 cca 17 000 eur, 2003 za 44 990 eur, 2009 za 64 800 eur, vždy obraz stejného námětu i rozměru, stejný obraz, ale o 5cm užší, byl prodán za 63 519 eur, nejvyšší zaznamenaný prodej 158 799 eur je u zátiší s broskvemi a jablky z roku 1914

Vochoč Jan (1865-1920)

"Interiér s ženou v křesle a panoramatem města za okny"

olej na tvrzené malířské desce, signováno vpravo dole JAN VOCHOČ, datováno PARIS 1911, široký zdobný rám poškozený.

62 x 73 (78,5 x 89,5) cm

52 000 Kč

Ojedinělá nabídka, mimořádná pointilistická malba. Vzhledem k dataci moderní vynikající práce.

Vochoč Jan

Malíř podobizen, krajin a žánrových námětů, narodil se v Hrdlořezech, zemřel v Praze, studia na pražské akademii, dále na akademii v Mnichově u Gysise a Hertericha, významnými pro jeho tvorbu byly pobyty v Bulharsku a v Paříži, v Mnichově žil a tvořil jedenáct let, po roce 1902 působil v Paříži, kde přilnul ke způsobu malby Claude Moneta, tvořil i ve stylu pointilismu, v Praze se specializoval na zachycení Malé Strany a Hradčan

(23.3.1865 Hrdlořezy - 20.3.1920 Praha)

Nowak Willi (Vilém) (1886-1977)

"Léto"

kombinovaná technika - akvarel, kvaš, tempera, signováno vpravo dole NOWAK, nedatováno. Luxusní rám francouzského typu, pasparta, sklo.

Ve výřezu 36 x 51 (60 x 75) cm

39 000 Kč

Nowak Vilém

Nowak Willi

(3.10.1886 Mníšek pod Brdy - 20.10.1977 Praha)

Salichová Helena (1895-1975)

"Před zimou"

olej na plátně, signováno vpravo dole H. SALICHOVÁ, datováno 1955.

50 x 65 (61 x 75) cm

9 000 Kč

Salichová Helena

Salichová - Hálová Helena

Moravská malířka, grafička, ilustrátorka, spisovatelka, manželka malíře Antonína Hály (1895-1952). Studia na akademii v Praze u Hynaise, Bukovace, Nechleby, Krattnera, žila v Polance nad Odrou. Zastoupena v galeriích, včetně Národní galerie, jedna z našich nejlepších malířek 20. století. V roce 2009 vyšla monografie o životě a díle Heleny Salichové v rozsahu 400 stran a 1680 reprodukcí, autor Petr Pavliňák.

(25. dubna 1895 Kyjovice – 2. července 1975 Ostrava)

Trefil Václav (1906-1989)

"V létě na poli"

olej na plátně, signováno V. TREFIL, datováno 1944.

36 x 86 (51 x 101) cm

9 000 Kč

Trefil Václav

Malíř, ilustrátor, grafik, pedagog, typograf, žák Nejedlého na Akademii v Praze, kde později působil jako asistent profesora Nejedlého, zastoupen ve sbírkách GHMP v Praze, MG v Brně, KGVU ve Zlíně a jinde. Výborný malíř pracovní a sociální tématiky.

(28.9.1906 Henčlov, Přerov - 28.9.1906 Praha)

Sedláček Vojtěch (1892-1973)

"Koňský povoz na cestě v podzimní krajině"

tempera na kartonu, signováno vpravo dole VOJT. SEDLÁČEK. Rám, pasparta, sklo.

Výřez 34,5 x 53 (54,5 x 73) cm

8 000 Kč

Sedláček Vojtěch

Ilustrátor, malíř a grafik, studia na pražské akademii u Preislera a Švabinského, člen Umělecké besedy, člen skupiny SČUG Hollar, člen Čes. akademie. Malíř polních prací. Za svůj život namaloval velmi málo olejů, převážně tvořil temperou, akvarelem a grafikou.

(9.9.1892 Libčany, Hradec Králové - 3.2.1973 Praha)