221-240 www.aukcnidum.cz

 113. AUKCE BRNO - 6.8.2023___NEDĚLE__11 hod

"Rychlý oběd mladé služky"

olej na plátně, signováno neurčeno, přiložený posudek PhDr. Mariána Kvasničky jej zařazuje do období kolem r. 1850 jako mistra bavorské školy. Malba bohužel nese známky velkého restaurátorského zásahu, místy pokryto rozsáhlými přemalbami.

70 x 56 (87 x 72) cm

70 000 Kč

Celý povrch malby kryje souvislá a velmi silná laková vrstva, která zásadním způsobem potlačuje původní autorův rukopis a malbu činí splývavou. I přesto stanovuje znalecký posudek cenu tohoto díla na € 6 500.

Znalecký posudek č. 50/2023 PhDr. Mariána Kvasničky, 9/3/2023

"Mladá žena s perlovým náhrdelníkem a zlatými náušnicemi"

olej na plátně fixovaném na kartonu, nesignováno, kolem roku 1840. Silná krakeláž po celém povrchu malby. I přes svůj stav se spolu s rámem jedná o velmi pěknou ukázku portrétní práce z období biedermeier.

33 x 26 (54 x 47) cm

4 500 Kč

BECQ DE FOUQUIERES MARIE LOUISE (1824-1891)

"Triptych - Krajina s potokem, Krajina s kostelem a Zimní les"

mimořádně velké oleje na plátně, všechny signovány vpravo dole (u jednoho částečně kryto rámem) Becq de Fouquiéres, dle přiloženého posudku PhDr. Mariána Kvasničky se jedná o práci Louise Marie BECQ DE FOUQUIERES z období kolem r. 1860.

220 x 82 (242 x 102) cm

360 000 Kč

Původně byl triptych součástí ostění. Restaurováno. Vyvolávací cena je za celý triptych, posudek stanoví cenu za každý zvlášť na € 8 500, celkem tedy € 25 500.

Znalecký posudek č. 18/2019 PhDr. Marián Kvasnička.

"Koupání v tůňce"

olej na plátně, signováno vpravo dole V. WÜNSCHE, datováno 1932. Rámováno v širokém zlaceném rámu.

93,5 x 151 (118 x 176,5) cm

17 500 Kč

Malíř, kreslíř, ilustrátor, studia v Praze na UPŠ a na AVU u prof. Švabinského, stipendium v Paříži, 1931 čestný studijní rok na AVU Praha. Výstavy v Ostravě, Praze, Lodži a řadě měst ostravsko-karvinského regionu, v roce 1995 zastoupen na výstavě Regionální umění ve sbírkách GVU v Ostravě. Národní umělec, vynikající malíř sociálních motivů, jeden z nejvýznamnějších malířů ostravsko-karvinského regionu.

Neuman Emanuel (Emi) (1873-1932)

"Moře"

velký olej na plátně, signováno EMI. NEUMAN, nedatováno, kolem roku 1900. Původně luxusní rám francouzského typu má na několika místech menší poškození.

106 x 141 (124 x 158) cm

25 000 Kč

Autor vychází ze způsobu vyobrazení moře starými holandskými mistry.

Raszka Pavel (1907-1979)

"Černé moře - Zlaté Písky"

olej na plátně, signováno vpravo dole RASZKA, na rámu kovový štítek Raszka Pavel / Pustevny / Radhošť, vzadu rukou uveden název místa a datace 1957.

40,5 x 55 (59,5 x 74) cm

2 500 Kč

Raszka Pavel

Malíř z rodu Raszků, jeho otec i strýc byli výbornými malíři, v portrétní technice a figurální kompozici se zdokonaloval ve Francii. Od 13 let pracoval u svého strýce, slezského malíře Josefa Raszky, více než dva roky vedl ateliéry profesora Sokiranského v Petřvaldě, potom měl vlastní ateliér v Ostravě a nakonec se natrvalo usadil na Pustevnách na Radhošti. Maloval technikou špachtle, tvořil kopie starých mistrů, tvořil dekorativní malby. Syn Vladimíra Raszky (Rašky).

(23.4.1907 Frýdek-Místek - srpen 1979)

Eho Hugo (1891-1979)

"Stromy u vody"

olej na plátně, signováno vlevo dole HUGO EHO, datováno 1957.

54,5 x 46 (66 x 56) cm

3 000 Kč

Eho Hugo

Finský malíř, studoval v letech 1912–1914 na kreslířské škole Finské umělecké asociace. Jeho umělecká tvorba zahrnuje množství krajinomaleb a zátišíí.

Nemastil Zdeněk (1879-1942)

"Na kraji lesa"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole ZD. NEMASTIL, první polovina 20. století

35,5 x 50 (46,5 x 60,5) cm

3 500 Kč

Nemastil Zdeněk

Malíř a krajinář v Praze, studoval u Vacátka a Šetelíka, nejčastěji maloval motivy z Volyně, kde na podzim 1923 uspořádal svou soubornou výstavu.

(8.2.1879 Zásmuky, Kolín - 24.2.1942 Praha)

Langer Karel

"Na samotě u lesa"

olej na kartonu, signováno vpravo dole LANGER, první polovina minulého století. Rám, pasparta, sklo.

Výřez 24 x 33,5 (42,5 x 52,5) cm

3 000 Kč

Beneš Karel (?) (1881-1941)

"Kvetoucí keř u polní cesty"

olej na malířské lepence, nesignováno, první polovina 20. století. Dle majitele by se mohlo jednat o práci Karla Beneše. Na několika místech skvrnky v malbě.

49 x 68 (65 x 84) cm

3 200 Kč

"Stromy ve větru"

olej na plátně, signováno vpravo dole, neurčeno, první polovina 20. století. Místy menší poškození rámu.

50,5 x 65,5 (64 x 78,5) cm

900 Kč

Hynšt Jaromír (1938-2018)

"V polích"

olej na plátně, signováno vpravo dole HYNŠT, datováno 2007, vzadu papírový autorský štítek Jaromír Hynšt, Veselí n. Mor.

45 x 60 (47 x 62) cm

1 000 Kč

"Kytice ve váze"

olej na lepence, signováno vpravo dole - částečně kryto rámem, neurčeno, rámováno, pod sklem. Menší poškození rámu, celkově však dekorativní.

41 x 54 (56 x 68) cm

1 500 Kč

"Kytice ve váze"

olej na překližce, signováno vpravo dole, neurčeno. Menší poškození.

44,5 x 49,5 (52 x 56,5) cm

800 Kč

Máčel Zdeněk (1921-2002)

"Kytice karafiátů"

olej na překližce, signováno vlevo dole Z. MÁČEL, druhá polovina 20. století.

21 x 51 (30 x 59,5) cm

1 000 Kč

Závadová F.

"Letní kvítí"

akvarel, signováno vpravo dole F. ZÁVADOVÁ, nedatováno. Rám, pasparta, sklo.

Výřez 30 x 25 (51 x 43) cm

1 300 Kč

Hromnytzky Paul (1889-1977)

"Zátiší s kyticí ve váze a ovocem"

olej na překližce, signováno azbukou vpravo nahoře, datováno 1939, na rámu kovový štítek s přepisem jména do latinky Paul Hromnytzky. Místy menší poškození rámu.

60,5 x 51 (79 x 69) cm

4 400 Kč

Kloc Jaroslav (1894-?)

"Venkovské stavení v létě"

olej na plátně fixovaném na kartonu, signováno vpravo dole KLOC, datováno 1929.

25 x 35 (36 x 46) cm

1 400 Kč

Nemastil Zdeněk (1879-1942)

"Pohled na horský masiv v podvečer"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole ZD. NEMASTIL, první polovina 20. století.

32,5 x 49,5 (44,5 x 61) cm

3 500 Kč

Nemastil Zdeněk

Čermák František (*1928)

"Moře s plachetnicemi"

olej na plátně, signováno vpravo dole FR. ČERMÁK, nedatováno, druhá polovina 20. století.

71 x 120 (89 x 138) cm

2 500 Kč