261-280 www.aukcnidum.cz

 113. AUKCE BRNO - 6.8.2023___NEDĚLE__11 hod

Apollinaire Guillaume, Picasso Pablo (1880–1918, 1881-1973)

Bibliofilie "Contemporains pittoresques - Guillaume Apollinaire, frontispis Pablo Picasso"

ve francouzštině, autor Guillaume Apollinaire (1880–1918), frontispis portrét autora od Pabla Picassa, vydal Éditions de la Belle Page, Paris 18.1.1929, 100 číslovaných stran, nerozřezáno, brožovaná vazba, místy hnědé skvrnky. Tento výtisk č. 52 z 360.

Cca 18,5 x 12 cm

6 800 Kč

Kniha obsahuje pět kapitol věnovaných pěti francouzským spisovatelům - Raoul Ponchon, Alfred Jarry, Ernest La Jeunesse, Rémy de Gourmont, Jean Moréas, Catulle Mendčs. Z Florianovy knihovny ze Staré Říše na Moravě.

Goursat Georges (1863-1934)

Bibliofilie "SEM A LA MER (Sem u moře), Goursat Georges (zvaný Sem)"

vydáno 12. srpna 1912, 38 barevných stran - koloroval H. Saudé. Vynikající dobové karikatury zaznamenávající přímořské dění v létě 1912 v Deauville (městečko v Normandii přezdívané „královna normandských pláží").

45,5 x 31 cm

22 000 Kč

Obálka ušpiněna, jinak stav dobrý. Na trhu vzácná publikace evokující bezstarostné předválečné léto mile si utahující ze zámožných hostů.

Delteil Joseph, Touchagues Louis (1894-1978, 1893-1974)

Bibliofilie "JEANNE D´ARC (Johanka z Arku), Joseph Delteil - ilustrace L. Touchagues

vydání Marcel Seheur, Paris 1926, nerozřezáno, frontispis černobílá litografie a dále 18 kolorovaných litografií Louise Touchaguese, celkem 445 výtisků na různých druzích papíru.

29,5 x 24 cm

12 000 Kč

Teno výtisk není číslován - pravděpodobně jeden z autorských výtisků určených pro vydavatele či autora. Vloženo v ochranném pergamenovém papíru, ten částečně poškozen. Papírový přebal rovněž mírně poškozen. Obálka částečně uvolněna z vazby, uvnitř světle hnědé skvrnky, jinak dobrý stav, barvy kolorovaných litografií jsou nádherně živé. Více viz foto. Z Florianovy knihovny ze Staré Říše na Moravě.

Jarry Alfred, Drains Géo A. (1873-1907, nar. 1912)

Bibliofilie "Gestes: Suivis des Paralipomčnes d'Ubu - Alfred Jarry, Géo A. Drains"

ve francouzštině, autor Alfred Jarry (1873–1907), ilustrace Géo A. Drains: 7 originálních leptů, první je barevný; celkem 152 čísl. stran s ilustracemi na začátku kapitol a v záhlaví každé strany (tři střídající se varianty), Paříž 1921. Výtisk 259 z 1040

Cca 15 x 15,8 cm

4 800 Kč

Brožovaná vazba, některé strany nerozřezané, lepidlo na hřbetu vyschlé, listy svázané, přebal zhnědlý uvolněný z vazby, okraje částečně poškozené, mírné zhnědnutí okrajů některých stran, hřbet přebal mírně natržený. Z Florianovy knihovny ze Staré Říše na Moravě.

Dürer Albrecht - Chatrný Dalibor

"Vlastní životopis Albrechta Dürera"

druhý svazek sbírky Portréty. Z němčiny přeložil O. F. Babler, vytiskl Jaroslav Picka v Praze roku 1947. Ve frontispisu mědirytina Dalibora Chatrného, signováno tužkou D. Chatrný. Stav velmi dobrý, pouze částečné zhnědnutí obálky.

Volné archy, celkem 16 nečíslovaných textových stran, původní obal s iniciálami AD (Albrecht Dürer).

27 x 21 cm

1 500 Kč

Pochází ze sbírky pana Pavla Parmy

Konůpek Jiří - Konůpek Jan

Bibliofilie "Věrní po duchu"

Fragment studie. Rytina a 13 kreseb Jana Konůpka, legenda k obrazům a soupis díla Jiří Konůpek. Vytiskl a vydal Jaroslav Picka, Praha 1947 v počtu 49 výtisků. Na poslední straně našeho výtisku signatura J. Konůpek. Výborný stav.

Volné listy, původní obal, 24 číslovaných stran a 13 nečíslovaných textových stran doprovázející obrazové přílohy.

28 x 20 cm

1 800 Kč

Pochází ze sbírky pana Pavla Parmy.

Shorter Dora Sigerson, Karel Svolinský, Babler O. F. (1866-1918)

Bibliofile "Žena, jež byla v pekle - Dora Sigerson Shorter, Karel Svolinský"

překlad O. F. Babler. Frontispis černý a červený dřevoryt Karla Svolinského, vytiskla Národní knihtiskárna Kramář a Procházka v Olomouci roku 1936. Vodoznak papírny: J W Zanders 1934. Náš výtisk číslován 62. a signován O. F. Babler. Stav velmi dobrý.

Volné archy, původní obal, 7 textových stran, strany nečíslovány.

26 x 18 cm

400 Kč

Poznámka: "K uctění památky svého zesnulého ředitele pana Oldřicha Procházky vydala a vytiskla ji s dřevoryty K. Svolinského Národní knihtiskárna Kramář a Procházka v Olomouci pro účastníky VIII. sjezdu mor. knihomilů v Prostějově o letnicích 1936."

Špálová Sonja - Mašek Václav

Bibliofilie "Kníže básníků - Smrt"

Nakladatelství Novina, Praha, vydáno jako P.F. 1941. Ilustroval Václav Mašek, celkem 10 kreseb doprovázející text a jeden větší portrét ve frontispisu. 25 nečíslovaných textových stran, původní brožovaná vazba. Velmi dobrý stav, pouze ušpiněný obal.

26 x 20 cm

300 Kč

Martínek Vojtěch, Wünsche Vilém

Bibliofilie "Šetřte starečka - Vojtěch Martínek, Vilém Wünsche"

ve frontispise ilustrace signovaná tužkou WÜNSCHE, na titulní straně signatura autora V. MARTÍNEK. Vydal Karel Pliska, soukromý tisk, Břeclav 1935, vytiskl Melantrich a.s. Náš výtisk má číslo 91 z 250. Výborný stav.

Pět nečíslovaných textových stran. Nevázané listy, pouze částečně rozřezáno.

20,2 x 13,1 cm

200 Kč

Sto šedesát výtisků na perolehkém papíře bylo očíslováno a věnováno účastníkům sedmé schůzky moravských knihomilů konané v Břeclavi dne 9. června 1935.

Fraenkl Pavel, Konůpek Jan

Bibliofilie "Otokar Březina: Mysticismus umění a věrnost sobě - Pavel Fraenkl"

titulní strana signovaná autorem Pavel Fraenkl, v úvodu ilustrace Jana Konůpka. Vydáno 400 neprodejných výtisků, z nichž 165 bylo očíslováno pro účastníky sjezdu knihomilů, soukromý tisk J. Gusek, Kroměříž 1936. Tento výtisk č. 62.

22,7 x 16,2 cm

450 Kč

Ruční papír, 75 číslovaných stran. Nevázané a nerozřezané listy, původní obal. Velmi dobrý stav, pouze hřbet mírně natržen.

Paďouk Rudolf (1875-1957)

"Umělecká fotografie a její tvorba - Rudolf Paďouk"

91 číslovaných textových stran (nerozřezány) a 32 obrazových příloh různých světových fotografů, vyhotovených hollarotypií v Praze (firma V. Neubert a synové). Nakladatelství R. Prombergra, knihkupce v Olomouci, 1930.

30,4 x 22,5 cm

1 600 Kč

Na titulní straně propiskou podpis a adresa bývalého majitele. Brožovaná vazba, některé listy uvolněné, okraje mírně zvlněné, jinak dobrý stav.

Paďouk Rudolf

Fotograf, průkopník realismu ve fotografii, spoluzakladatel Fotoklubu Čáslav (klub fotografů amatérů od roku 1919).

(6.4.1875 Čáslav - 2. ledna 1957)

Sudek Josef (1896-1976)

"Reprodukce 3 fotografií Josefa Sudka (1896-1976)"

vydáno u příležitosti 100. výročí narození a 20. výročí úmrtí Josefa Sudka, za odborné asistence Anny Fárové vydala firma Janssen-Cilag tři fotografie J. Sudka po 200 exemplářích s dotiskem 800 exemplářů fotografie Procházka po kouzelné zahrádce.

Celý list 42 x 30 cm

750 Kč

Litografie studio Leonardo, tisk Trico s.r.o. Fotografie " Okno mého ateliéru", "Chléb" a "Procházka po kouzelné zahrádce" fixovány na volných listech, vše uloženo v obalu, na kterém je nálepka s původní cenou v britských librách - Ł 28,30 (v roce 1996 byl kurz přes 40 Kč).

Sudek Josef

Významný český fotograf pražských motivů, ateliérových aranžmá, zátiší, reportáží, krajiny i reklamy. V mládí se zapsal do učení u pražského knihaře Františka Jermana, kde také poprvé začal fotografovat. Po třech letech získal tovaryšský list a nastoupil do zaměstnání u knihaře v Nymburku. Krátce před začátkem první světové války Sudek narukoval na vojnu. Roku 1916 byl zasažen granátem a přišel o pravou paži. V roce 1920 byl Sudkovi přiznán statut válečného invalidy. Několik let žil v pražské Invalidovně, kde se rekvalifikoval na profesionálního fotografa. Spolu s Františkem Drtikolem, Jaroslavem Rösslerem a Jaromírem Funkem patří k nejvýznamnějším českým fotografům období mezi první a druhou světovou válkou. Je zároveň jedním z výjimečných avantgardních fotografů v Evropě.

„Kus ramene a pravou ruku urvala mu první světová válka. Nikdy o tom nemluvil. Když rukoval na vojnu, byl vyučený knihař. Když se vrátil, nebyl nic. Ze zlé nutnosti učil se fotografem, ale toto řemeslo si zamiloval a vyučil se mu mistrně.“ – Jaroslav Seifert, 1958

(17.3.1896 Kolín – 15.9.1976 Praha)

Album pohlednic "Na památku - T. G. Masaryk"

"Na památku", T. G. Masaryk, president osvoboditel Č.S.R., nar. 7./III. 1850 – 14./XI. 1937, album věnované památce T. G. M. obsahuje 13 pohlednic s vyobrazením národních symbolů, T.G. Masaryka, Beneše, Štefánika, apod.

16,9 x 25 cm

500 Kč

Černé desky mírně poškozeny, svázáno šňůrkou v barvě trikolóry (ušpiněno), celkem 12 listů. Na některých pohlednicích je známka a speciální razítko s textem "SMUTEK ČESKOSLOVENSKA"

Krs Bohumil

Bibliofilie "TGM: Vzpomínky osobního lékaře - MUDr. Adolf Maixner"

3 ilustrace Bohumil Krs, 43 číslovaných stran, nevázané, původní obal. Vytiskla knihtiskárna Fr. Bartoš v Přerově, 1938, soukromý tisk. Velmi dobrý stav. Číslo výtisku 93.

28,6 x 21,6 cm

550 Kč

Vydáno pro účastníky X. sjezdu Skupiny moravských knihomilů v Hodoníně 5. června 1938.

Masaryk T.G., Mašek Václav

Bibliofilie "T. G. MASARYK - DRUHÁ UNIVERSITA"

původní Masarykova stať o důležitosti zřízení druhé univerzity pro Moravu byla otištěna v roce 1894, tato bibliofilské vydání otištěno u příležitosti 85. narozenin TGM v roce 1935, tři litografie Václava Maška. Výtisk č. 91 z 220.

29,5 x 21,7 cm

200 Kč

Na dvou listech vodoznak Holland. Strany nečíslovány, celkem 9 textových stran. Úvodní dvojstrana rozřezána, jinak jsou listy nerozřezané. Vytiskla knihtiskárna Orbis v Praze, 1935. Velmi dobrý stav.

Herben Jan

Bibliofilie "Vliv rodného kraje na dětskou mysl Tomáše Masaryka - Jan Herben"

Břeclav 1935, soukromý tisk u příležitosti sjezdu knihomilů. 27 číslovaných stran. Výtisk č. 91 z 250. Vytiskla knihtiskárna Vlad. Chlandy v Břeclavi. Původní obal lehce ušpiněn, jinak velmi dobrý stav.

24,4 x 16 cm

200 Kč

Masaryk T. G.

Bibliofilie "Moravo, Moravičko milá! - T. G. Masaryk"

20 číslovaných stran. Vazba brožovaná, většina listů rozřezána, původní obal. Tento výtisk č. 91 z 310. Vytiskla knihtiskárna V. Chlandy v Břeclavi, 1935. Velmi dobrý stav.

24,5 x 16 cm

200 Kč

Gérard de Nerval - Bouda Cyril

Novela "Gérard de Nerval: Očarovaná ruka"

ve frontispise grafika CYRILA BOUDY. Překlad Jaroslav Fořt, edice HYPERION, 30. svazek, Praha 1927. Tisk K. Kryl a F. Scotti, Nový Jičín. Celokožená vazba Ant. Tvrdý Praha, návrh C. Bouda. Původní kartonové pouzdro. Velmi dobrý stav.

14,5 x 8,5 cm

1 200 Kč

Na obou deskách původní vazby jsou celoplošně tlačené ilustrace s biblickými a astrologickými motivy a hebrejským textem, v ploše vytlačen i symbol B - signatura Cyrila Boudy. Zlatá ořízka, zlacená ražba na hřbetě. 30 výtisků na ručním papíru bylo číslováno. Náš výtisk nečíslován.

Pochází z Florianovy knihovny.

GÉRARD de NARVAL (22.5.1808 Paříž - 26.1.1855 Rue de la Vieille-Lanterne, Paříž).

Francouzský básník, prozaik, dramatik, divadelní kritik. Velká část jeho díla vznikla v období, kdy se pohyboval na hranici šílenství. Očarovaná ruka je jedno z jeho vrcholných děl vedle Aurelis, Chiméry, Markýze de Fayolle.

BOUDA CYRIL (14.11.1901 Kladno - 29.8.1984 Praha).

Malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, autor poštovních známek. Za knižní ilustrace získal řadu cen. V edici HYPERION bylo vydáno více publikací s jeho grafikami a koženými vazbami, které podle jeho návrhů provedl umělecký knihař Antonín Tvrdý.

Kálidásah

Bibliofilie "Šestero ročních počasů"

ze sanskrtu přeložil Pavel Poucha, deseti lepty a kresbičkou na obálce vyzdobil Miroslav Troup, v Praze 1942, 301 výtisků na japanu, náš má číslo 108, pro pana Pavla Parmu, přednostní výtisk opatřen suchou pečetí, podepsáno výtvarníkem, výborný stav.

25,5 x 17,5 cm

2 800 Kč

Bouda Cyril, Berlioz Hector, Pippichová Jaroslava

Bibliofilie "Z pamětí Hectora Berlioze - Cyril Bouda - 7 grafických listů"

7 celostránkových původních litografií podepsaných tužkou C. BOUDA, z francouzského originálu přeložila Jaroslava Pippichová, vydal Supraphon v edici Lyry Pragensis v roce 1978. Vydáno 200 číslovaných výtisků na ručním papíře z Velkých Losin.

Jeden list s textem mírně poškozen (mimo text), jeden list s litografií lehce přeložen.

30 x 22, tisková plocha grafik cca 19 x 12,5 cm

3 000 Kč

Tento výtisk je autorský, z kmenového souboru a archivu Lyry Pragensis. Slepotiskové razítko Lyry Pragensis. Doprovodnou poznámku napsal Jiří Kutina.