281-300 www.aukcnidum.cz

 113. AUKCE BRNO - 6.8.2023___NEDĚLE__11 hod

296 297

Čajová souprava pro šest osob

porcelán bílý, glazovaný stříbrem, tištěná zelená značka MZ CZECHOSLOVAKIA, Stará Role. První polovina 20. století.

1x konvice, výška 20,5 cm,

1x mléčenka, výška 12 cm,

1x cukřenka, výška 11 cm,

6x šálek, průměr 9 cm,

6x podšálek, průměr 14,5 cm

1 100 Kč

 TOP 281-300

ART DECO Mocca souprava pro šest osob

porcelán bílý, glazura stříbrná, proutím opletené ucho konvice. Značeno TK THUN BOHEMIA REGISTRIRT. Po roce 1930.

1x konvice, výška 19 cm,

1x cukřenka, výška 9 cm,

6x šálek, průměr 6,5 cm,

6x podšálek, průměr 11,5 cm

900 Kč

 TOP 281-300

Dvě konvičky, cukřenka a mléčenka

bílý kov, konvice s pantovými víčky, těla zdobená v dolní části drobným vodorovným žebrováním, neznačeno, výrazné kubistické provedení. Pant menší konvičky poškozený.

Vyšší konvice výška 26 cm, menší konvice 21 cm, cukřenka 13,5 cm, mléčenka 8 cm

5 400 Kč

 TOP 281-300

Kovový nástolec se skleněnou vložkou

postříbřený bílý kov s prořezáváním a plastickým rostlinným dekorem. Miska - vložka sklo čiré, bezbarvé, se zvlněným okrajem. Neznačeno. První polovina 20. století.

Celková výška cca 20,5, průměr vložky 10 cm, výška vložky 10 cm

900 Kč

 TOP 281-300

Pohárek připomínající 50 let vlády císaře Františka Josefa I.

cín, tělo bohatě plasticky zdobené symboly rakousko-uherského mocnářství. Vespod vyraženo: "Andenken an Wien". Při horním okraji vyryto "Wien 8.9.1898". Patina místy setřená, místy menší poškození.

Výška 10 cm

150 Kč

Součástí dekoru je poloportrét císaře při nástupu na trůn v roce 1848 a jeho vyobrazení v roce 1898, nad nimi je dvouhlavá orlice s nápisem v latině "VIRIBUS UNITIS (spojené síly)", dále pak vídeňská radnice a dóm sv. Štěpána.

 TOP 281-300

Nástolec se skleněnou vložkou, na podstavci reliéf antického výjevu s kentaurem

kov patinovaný na měď a bronz. Na míse dokola reliéfní ornament, noha tvořena čtyřmi šroubovitými sloupky. U skleněné vložky rytá centrální hvězda a drobné trojúhelníky při okraji. Konec 19. století, poškozeno.

Výška 34,5 cm, průměr patky 18 cm, průměr skleněné vložky 28 cm

1 800 Kč

 TOP 281-300

Regnol

Kazeta na šperky

kov zlacený, bohatě reliéfně zdobený, v horním víku malovaná miniatura "Portrét dámy v klobouku", signovaná REGNOL. Vespod monogram s datací 1811. Interiér kazety je polstrovaný textilií s barevným květinovým dekorem.

Šperkovnice 11,5 x 12 x 3,5 cm, průměr miniatury 8 cm

15 000 Kč

Výborný sbírkový kus.

 TOP 281-300

Plastika "Stojící ženský akt"

bílý kov, barevný mramorový podstavec, neznačeno. První polovina 20. století.

Výška postavy 12 cm, celková výška 14 cm

800 Kč

 TOP 281-300

Plastika "Kovář u kovadliny"

bronz, signum nenalezeno, kolem roku 1930. Bronzová základna představuje pracoviště kováře se železnými pruty a pracovním nářadím.

Výška 16,5 cm, základna 18 x 10 cm

3 500 Kč

 TOP 281-300

Autor neurčen

Plastika "Sedící Pallas Athéna"

bronz na dřevěném podstavci, vzadu signováno, neurčeno, dvacátá léta 20. století. Pravděpodobně schází kopí v levé ruce postavy.

Celková výška 19,5 cm, výška samotné plastiky 15,5 cm

2 900 Kč

 TOP 281-300

Nástěnný reliéf "Žena s kytarou"

kov patinovaný na bronz, neznačeno, 60. léta 20. století.

28 x 13 cm

400 Kč

 TOP 281-300

Benda Břetislav (1897-1983)

Nástěnný reliéf "Madona s dítětem"

mosaz patinovaná na bronz. Signováno B. BENDA, první polovina 20. století. Kruhová plastika je umístěna na čtvercové dřevěné podložce.

Průměr plastiky 39 cm, podložka 45 x 45 cm

4 500 Kč

Benda Břetislav

Sochař, studia na akademii u Myslbeka a Štursy, člen SVU Mánes, stříbrná medaile v Paříži, výstavy po celé Evropě, řada monografií, bohaté zastoupení v Národní galerii Praha, jeden z našich nejlepších sochařů 20. století.

(28.3.1897 Sepekov, část Líšnice, okres Písek - 19.8.1983 Praha)

 TOP 281-300

Štorek František (1933-1999)

Bronzový reliéf "Sapfó"

bronz, signováno, datováno 1981.Na několika místech by bylo vhodné ošetření povrchové úpravy.

46 x 52 cm

44 000 Kč

Štorek František

Český akademický sochař, reliéfní výtvarník, medailér. K práci s kovem měl vztah už od dětství díky kovářské dílně jeho otce a strýce, kterou později zdědil. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Jana Laudy, Vincence Makovského, Karla Hladíka a Karla Lidického. Jeho tvorba prošla několika etapami: nejdříve se věnoval sochařským portrétům, potom dominovaly kamenné nebo železné sochy spíše nefigurální povahy, svařované ze silných plátů, a posledních zhruba třicet let se věnoval figurální tvorbě. Názvy soch naznačují, že se do značné míry inspiroval antikou a řeckou mytologií. Jeho sochy zdobí více než 100 míst po celém světě. Bronzová plastika Ikaros z roku 1999 je osazená na fontáně před Novou radnicí v Ostravě. S manželkou Jaroslavou Pešicovou se seznámil již během studia na AVU, jejich umělecká tvorba se vzájemně doplňovala a prolínala.

(3. 7. 1933 Hradec Králové - 26. 6. 1999 Praha)

 TOP 281-300

Hanzík Stanislav 1931-2021)

"Ostravská operace"

bronzový nástěnný reliéf, nesignováno, nedatováno. Vzadu papírový štítek DÍLA se jménem autora STANISLAV HANZÍK, názvem, použitým materiálem, prodejní cenou a identifikací A83-6315.

52 x 150 cm

44 000 Kč

UNIKÁTNÍ práce v bronzu.

Hanzík Stanislav

Sochař, pedagog, studoval na AVU v Praze u Laudy a Makovského, 1962 absolvoval půlroční stipendijní pobyt na École nationale supérieure des beaux-arts v Paříži, člen SVU Mánes. Od roku 1971 byl docentem sochařství na AVU v Praze. V roce 1988 byl jmenován profesorem AVU, v letech 1989-1990 byl zastupujícím rektorem AVU v Praze, v letech 1991-1996 působil na katedře výtvarné tvorby Ostravské univerzity. Autor portrétů a bust, monumentálních plastik pro veřejná prostranství a architekturu. Portrétoval celou řadu herců a osobností působících v kultuře, namátkou Otu Pavla, Bohumila Hrabala, Josefa Sudka, Rudolfa Hrušínského a mnoho dalších.

(24.7.1931 Most – 12.8.2021)

 TOP 281-300

Nolč Vojtěch (1912-1989)

Nástěnná plastika s podkovou pro štěstí

objekt z kovu a dřeva, nesignováno, autor VOJTA NOLČ, 60. léta 20. století.

79 x 71 cm

58 000 Kč

Práce významného umělce, který spolu s M. Medkem experimentoval s novými tvary a materiály. Vzácný sběratelský kus člena skupiny MÁJ 57

Nolč Vojtěch

Český malíř, grafik, bankovní úředník. Studoval na Německé obchodní akademii v Plzni a poté až do konce 50. let pracoval jako bankovní úředník v Praze. Výtvarné vzdělání získal soukromě u Aloise Boháče a Vladimíra Pukla. Věnoval se kresbě, malbě, experimentoval s grafickými technikami. Na uměleckou scénu vstoupil jako jeden ze zakládajících členů tvůrčí skupiny Máj 57, se kterou pravidelně vystavoval až do jejího zániku roku 1964.

(18. 3. 1912 Linec, Rakousko - 27. 3. 1989 Nová Ves pod Pleší, Příbram)

 TOP 281-300

Čmerda Lumír (1930-2021)

Dřevěný reliéf "Čarovný les" - realizace z denního baru Sněhurka, Hotel Imperial, Ostrava

reliéf z modřínového dřeva, sestávající z 5 na sebe navazujících panelů, tři prostřední panely mají otevírací dvířka, na nichž jsou vyřezávané atributy z pohádky o Sněhurce a sedmi trpaslících, částečně poškozeno. Rok vzniku 1970-1971.

Cca 80 x 530 cm

60 000 Kč

Zejména dekorace jedněch dvířek (z šesti) je více poškozena, zde chybí větší část. Ostatní dvířka mají poškození menší. Nicméně celkově je toto monumentální dílo v relativně dobrém stavu. Původně bylo součástí kinetického orloje v denním baru Sněhurka známého ostravského hotelu Imperial. Kinetický mechanismus a ani figurky už bohužel nejsou součástí díla. Po sejmutí z původního místa v Hotelu Imperial se figurky Sněhurky a 7 trpaslíků údajně vrátily zpět k autorovi, kinetický mechanismus se zřejmě nedochoval. Architektonická spolupráce Evžen Kuba. Publikováno v Lumír Čmerda - (nejen) reliéfy a ilustrace, Jakub Ivánek a Svatava Urbanová, vydala Ostravská univerzita v roce 2017, v této publikaci je krásný popis celého díla: "Právě pro denní bar Sněhurka vznikla v letech 1970-1971 asi nejkurióznější Čmerdova realizace - reliéf Čarovný les s orlojem Sněhurka. Na první pohled objekt vypadal jako podlouhlý reliéf nad barem s téměř abstraktní změtí stromů a křovin. V určité hodiny se na něm otevřela troje dvířka, která měla z vnitřní strany vyobrazeny rozličné atributy z pohádky o Sněhurce a sedmi trpaslících (zrcadlo, červené jablko, princova tvář se srdíčkem ad.), a za nimi se za zvuku pochodu permoníků ze známého Disneyova filmu objevovaly postavičky Sněhurky a jejích sedmi malých kamarádů, které putovaly od jedněch dvířek k druhým. V prostředních se obracely směrem k divákům, přičemž trpaslíci nadzvedávali své klobouky, jako by přihlížející zdravili. Vtipná scéna měla své vyvrcholení v posledním okýnku, kde se figurky obracely k publiku zády, na nichž měli trpaslíci provedeny názvy alkoholických nápojů v baru prodávaných, zatímco Sněhurka nesla nápis "Imperial Ostrava". " Publikace je k dispozici.

 TOP 281-300

Dělící přepážka

dřevěná sestava, jednotlivá pole zdobená stylizovaným květinovým dekorem, typická ukázka moderního designu z přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století, výborný interiérový prvek. Některé z drobných ozdob jsou uvolněné

103 x 100 cm

3 500 Kč

Pochází ze sbírky moderního designu 20. století

 TOP 281-300