181-200 www.aukcnidum.cz

 1. e-AUKCE

Bártek Vlastimil

"Jesenické stráně I, II, III"

tři oleje na plátně, každý signovaný vpravo dole V. BÁRTEK, na zadní straně každého obrazu autorský štítek s názvem a razítkem ČFVU. Obrazy na sebe navazují a po sestavení vytváří dojem širokoúhlé malby krajiny, rarita.

Rozměry i s rámy: dva krajní obrazy 72,5 x 62,5 cm, prostřední 72,5 x 77,5 cm, šířka rámů 0,5 cm

3 000 Kč

Bártek Vlastimil (1941-)

Malíř, autodidakt, studoval soukromě.

(nar. 11.4.1941)

Hořava František

"Hlava dítěte"

uhel na kartonu, signováno vpravo dole F. HOŘAVA, datováno 1944. Výborná portrétní práce, původní luxusní rám na několika místech poškozen, na kartonu skvrna od vlhkosti.

Ve výřezu 48 x 38 (61,5 x 51) cm

1 500 Kč

Hořava František (1906-1974)

Sochař, malíř, narozen v Opatovicích u Rajhradu, zemřel v Brně, studia na pražské akademii u J. Mařatky, B. Kafky a speciálce pro modelování u O. Gutfreunda, po studiích se dále vzdělával v Paříži u E.A. Bourdella, byl členem KVU Aleš v Brně.

Javůrek Milan

"Zátiší s ovocem"

olej na sololitu, signováno vpravo dole M. JAVŮREK, nedatováno, vzadu štítek Díla a razítko ČFVU, rám, plátěná pasparta, zaskleno.

27,5 x 50 (51 x 72,5) cm

1 800 Kč

Javůrek Milan (1924-1992)

Malíř v Ostravě, základy malířství získal u Jana Obšila a svého otce Cyrila Javůrka, později studoval u Josefa Lubojackého, člen ČFVU. Věnoval se krajinářské tvorbě, maloval především Ostravsko, Valašsko a Jesenicko, maloval i v Jugoslávii, Francii a Baltu, vystavoval se Sdružením výtvarných umělců Jaroněk. O jeho životě a díle vznikl v roce 1987 dokument v Čs. Televizi Ostrava

(8.6.1924 Ostrava - 24.4.1992)

Gérecz L.

"Kostel a dům nad vodou"

olej na plátně, signováno vpravo dole GÉRECZ L, nedatováno, naivistická práce na úrovni veduty.

53,5 x 64,5 (66 x 76,5) cm

1 500 Kč

Häring Josef

"Z vysokých hor"

olej na tvrzené malířské desce, signováno vpravo dole J. HARING, kolem roku 1925, široký kvalitní rám stříbrné barvy, zaskleno.

50 x 68 (66 x 86,5) cm

6 900 Kč

Häring (Hajný) Josef (1895-?)

Malíř.

(26. 9. 1895 - ?)

Grumlík

"Strniště s panáky"

olej na plátně, signováno vpravo dole GRUMLÍK, nedatováno, široký rám zlaté barvy, výborný celek. Vzadu rukou psaná poznámka 'koupeno 10. července 1926'.

51,5 x 69,5 (70,5 x 88) cm

2 500 Kč

Dostalík J.

"Valášek s píšťalkou"

olej na plátně fixovaném na kartonu, signováno vlevo dole J. DOSTALÍK, první polovina minulého století.

35 x 39 (51 x 55) cm

4 500 Kč

Strýhal Otakar

"Z nákupu v Mirošově"

olej na kartonu, signováno vpravo dole znakem S., kolem poloviny minulého století. Hluboký profilovaný dřevěný rám.

40 x 24 (50 x 33,5) cm

1 200 Kč

Strýhal Otakar (1914-2000)

Malíř, autodidakt, soukromá studia u Vincence Beneše, Ludvíka Kuby a Jana Slavíčka, člen Svazu západočeských výtvarných umělců, uváděn mezi osobnostmi Plzeňského kraje. Malíř brdské krajiny.

(21.10.1914 Plzeň - 2000)

"Pohled z Radhoště"

kombinovaná technika - olej a tempera na malířské lepence, signováno vpravo dole J. HÝŽOVÁ, datováno 1980, vzadu autorčinou rukou uvedena její adresa, název díla a rozměr obrazu.

40 x 70 (50,5 x 70,5) cm

6 500 Kč

Koníček Oldřich

"Zátiší s karafou a mísou s hrozny"

olej na plátně, signováno vlevo dole OLD. KONÍČEK, datováno 1929, široký hnědý dřevěný rám, lehce profilovaný, pod sklem.

38,5 x 47 (55 x 62,5) cm

16 000 Kč

Koníček Oldřich (1886-1932)

Malíř, žák pražské Akademii výtvarných umění u Rudolfa Otto von Ottenfelda, v letech 1912-1913 studoval v Paříži, člen SVU Mánes, v roce 1919 maloval v Itálii bojiště ze světové války pro Památník osvobození (41 velkých obrazů), vychází z impresionismu a Matisse, Cézanna a Deraina, pravidelně se účastnil výstav spolku Mánes, vystavoval v Paříži, Curychu, Bernu, Bolzanu, Benátkách, Římě, Vídni, Londýně atd., v roce 1930 vznikla významná série obrazů z Francie, některé jeho obrazy na aukcích v Praze dosáhly několikasettisícových cen, zastoupen ve sbírkách Národní Galerie v Praze, Východočeské galerie v Pardubicích.

(12.10.1886 Kutná Hora - 17.7.1932 Žehuň, Kolín)

Herrmann Rostislav

"Zasněná"

olej a akryl, signováno vpravo dole HERRMANN, datováno 1992, vzadu štítek Díla, kvalitní adjustace.

53 x 41 (68 x 57,5) cm

1 900 Kč

Herrmann Rostislav

"Naděje"

olej na dřevě, signováno vpravo dole HERRMANN, datováno 1992, vzadu štítek Díla, kvalitní adjustace.

52 x 40,5 (67 x 53,5) cm

1 900 Kč

"Zima na kraji lesa"

olej na tvrzené malířské desce, signováno vlevo dole, nepřečteno, široký rám.

40 x 49 (54 x 63) cm

1 500 Kč

"Jeřabiny a bílé patníky"

olej na lepence, signováno vlevo dole, nepřečteno, první polovina minulého století, široký rám.

26,5 x 35 (40 x 48) cm

1 500 Kč

"Z orientálního města"

olej na plátně, signováno vpravo dole T. F. ŠIMON, nedatováno, původní rám.

38 x 58 (51 x 71,5) cm

39 500 Kč

Majer Luděk

"Starý strom na Valašsku"

linoryt, signováno vpravo dole v desce L. MAJER, nedatováno, paspartováno, zaskleno, rámováno.

Ve výřezu 12 x 9,5 (20 x 21,5) cm

400 Kč

Motiv stromu se vyskytuje v mnoha autorových pracích grafických i malířských, ukázky jsou také ve Valašském deníku, pro který Luděk Majer v rozhovoru uvedl: „Snažím se, aby má tvorba nebyla jen pouhou kopií krajiny. Na to by stačil fotoaparát. Moje obrazy představují jakousi výpověď o Valašsku."

Zdroj: https://valassky.denik.cz/zpravy_region/zemrel-predni-valassky-kumstyr-ludek-majer-20131014.html.

Majer Luděk (1925-2013)

Ilustrátor, grafik, malíř. Studoval na Akademii výtvarných umění u Vladimíra Sychry a Jána Želibského, Pracoval jako propagační pracovník, na gymnáziu vyučoval výtvarnou výchovu. Se zaujetím maloval valašskou krajinu, maloval portréty, ilustroval knihy.

(31.12.1925 Solanec pod Soláněm, Hutisko-Solanec - 10.10.2013 Valašské Meziříčí)

Němec Karel

"Útěk do Egypta"

černobílý dřevoryt, signováno tužkou vpravo dole K. NĚMEC, dobový rámeček lehce poškozený, zaskleno.

30 x 23,5 (31,5 x 25) cm

300 Kč

Němec Karel (1879-1960)

Malíř, grafik, loutkář, ilustrátor, ruský legionář, studium na Kalvodově krajinářské škole u Aloise Kalvody a na Akademii výtvarných umění u Hanuše Schwaigera, znamenitý malíř, grafik a kreslíř, mistr dřevorytu, řada knižních ilustrací, účastnil se výstav SVU Mánes, jehož byl členem.

(25.10.1879 Nové Město na Moravě - 17.6.1960 Nové Město na Moravě)

Sedláček Vojtěch

"Vedení koní"

barevná litografie, signováno vpravo dole Voj. SEDLÁČEK, kolem roku 1940.

24 x 16 (34 x 27,5) cm

700 Kč

Sedláček Vojtěch (1892-1973)

Ilustrátor, malíř a grafik, studia na pražské akademii u Preislera a Švabinského, člen Umělecké besedy, člen skupiny SČUG Hollar, člen Čes. akademie. Malíř polních prací. Za svůj život namaloval velmi málo olejů, převážně tvořil temperou, akvarelem a grafikou.

(9.9.1892 Libčany, Hradec Králové - 3.2.1973 Praha)

Frank Will

"Paris - Notre Dame"

barevná litografie, signováno vpravo dole FRANK WILL, vlevo dole určeno místo, rámováno, v paspartě, pod sklem.

Ve výřezu 18 x 25 (37,5 x 43) cm

900 Kč

Boggs, Frank William (1900-1951)

Frank-Will

Francouzský malíř známý pod pseudonymem Frank-Will. V ARTPRICE je 2655 dostupných záznamů o aukčních prodejích, převážně akvarely. Syn a žák impresionistického malíře Franka Myers Boggse (Frank Myers Boggs, 1855 - 1926, francouzský malíř amerického původu).

Klápště Jaroslav

"Kalvárie"

lept, signováno tužkou vpravo dole KLÁPŠTĚ, datováno 1984, vlevo dole název a číslování 8/30, rámováno, v paspartě, pod sklem.

34 x 21 (49 x 34) cm

1 500 Kč

Klápště Jaroslav (1923-1999)

Ilustrátor, grafik, malíř, vynikající žák Františka Tichého a Emila Filly na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v letech 1942 - 1945 nasazen na nucené práce. Široká škála výstav a zastoupení v našich i zahraničních galeriích.

(7.8.1923 Záhoří, Semily - 23.9.1999 Praha)