Bochořáková-Dittrichová Helena (1894-1980)"Portrét chlapce s koníkem a panáčky"
olej na kartonu, signováno vlevo dole BOCHOŘÁKOVÁ, čtyřicátá - padesátá léta minulého století. Místy oloupaná malba.
44 x 39 (51,5 x 46,5) cm
2 500 Kč
Pochází ze sbírky brněnské fotografky Amálie Skládankové, zvané Aťa. Díla do své sbírky získala převážně přímo od autorů. Paní Aťa Skládanková, fotografka, spolupracovala s řadou výtvarníků na přípravě reklamních materiálů, katalogů, výstav.
Bochořáková-Dittrichová Helena Malířka, grafička, studovala na AVU v Praze v grafické speciálce A. Brömseho a jako stipendistka francouzskou grafiku v Paříži, byla členkou KVU Aleš v Brně, Kruhu výtvarných umělkyň, Nezávislých umělců v Paříži, od roku 1924 vystavovala každoročně v salonu Nezávislých. (31.7.1894 Vyškov - 28.3.1980 Brno)
Bochořáková-Dittrichová Helena (1894-1980)"Řeka"
olej na plátně, nesignováno, práce Bochořákové - Dittrichové, čtyřicátá léta minulého století. Velká reprezentativní práce.
116 x 82 (118,5 x 85) cm
5 000 Kč
Bochořáková-Dittrichová Helena (1894-1980)"Brno - Komín, okolí Svratky"
olej na plátně, vlevo dole signováno BOCHOŘÁKOVÁ, datováno 1941. Velká reprezentativní práce. Drobnější poškození plátna, zejména kolem rámu
81 x 116 (89 x 124) cm
9 000 Kč
Dobeš Ludva (1914-1979)"Česká krajina"
olej na plátně, signováno vlevo dole LUDVA DOBEŠ, nedatováno, svou velikostí reprezentativní práce.
65 x 85 (77,5 x 97) cm
2 900 Kč
Dobeš Ludvík Brněnský malíř a grafik, studoval na Škole uměleckých řemesel v Brně, malíř krajiny, folklóru, lidských figurek, také malíř skla a keramiky, uváděn mezi slavnými rodáky na webových stránkách jihomoravské obce Morkůvky (http://www.morkuvky.cz/). (17. 10. 1914 Morkůvky, Klobouky u Brna - 25.9.1979)
Zápeca Karel (1893-1975)"Bajkal - Selenga"
olej na plátně, vpravo dole signováno K. ZÁPECA, datováno 1919 s určením místa. Vzadu na plátně špatně čitelný rukou psaný text. Práce českého legionáře, kvalitní rám poškozený.
54 x 76 (69 x 92) cm
1 500 Kč
Zápeca Karel Malíř, pedagog, legionář. Studoval na Akademii v Petrohradě u profesora Solověva, sám byl později profesorem v Omsku, Krasnojarsku a Malmyži, od roku 1924 tvořil v Luhačovicích. Vystavoval obrazy z vlasti, Ruska i Sibiře. (21.7.1893 Luhačovice - 20.9.1975 Luhačovice)
Chmel František (1889-1958)"Hrad s podhradím"
olej na lepence se strukturou plátna, vpravo dole signováno monogramem F.CH., vzadu rukou psaná dedikace od paní Chmelové. V rozích poškozeno - malé dírky. Rámováno.
50 x 66 (64 x 80,5) cm
1 500 Kč
Chmel František Malíř, pedagog, malíř dekorací, absolvent Akademie v Praze roku 1916, byl středoškolským profesorem v Uherském Brodě a v Hranicích na Moravě. (5.3.1889 Nový Hrozenkov - 11.8.1958 Uherský Ostroh)
Procházka "Břízový háj"
olej na lepence, signováno vpravo dole PROCHÁZKA, nedatováno, autorsky blíže neurčeno.
36 x 44 (43 x 50,5) cm
2 500 Kč
Ranný Emanuel (1913-2008)"Polní cesta"
olej na malířské lepence, signováno vlevo dole EM. RANNÝ (Emanuel), datováno zřejmě 1941.
28,5 x 44,5 (38,5 x 53,5) cm
4 500 Kč
Ranný Emanuel Malíř, grafik, pedagog ve Štěpánovicích u Tišnova, narozen v Jugoslávii, studia na ŠUŘ v Brně u prof. Dillingera a na AVU v Praze u prof. T. F. Šimona, člen SČUG Hollar, a Spolku výtvarných umělců moravskoslezských v Brně, výstavy v Hollaru, Zlínský salon a jiné. (29. 12. 1913 Ćuprija, Srbsko - 13. 3. 2008)
Weirauch Emil (1909-1976)"Domky"
olej na plátně, signováno vpravo dole E. WEIRAUCH, datováno 1964, vzadu autorský štítek a na plátně rukou psané informace o obraze. Pouze na blind rámu.
56 x 67 cm
4 000 Kč
Pochází se soukromé sbírky. Majitelka získala přímo z rodiny autora.
Weirauch Emil malíř, studoval u F.V. Süssera na ŠUŘ v Brně, člen SVU Aleš v Brně, Sdružení výtvarných umělců Purkyně v Praze, Bloku výtvarných umělců země Moravskoslezské a skupiny M-Brno, zastoupen ve sbírkách Muzea města Brna, MG v Brně, GVU v Ostravě a jinde. (7.1.1909 Dukovany-18.6.1976 Brno)
Raiser Zdeněk (*1935)"Křižovatka"
olej na plátně, nesignováno, nahoře text "Dvě šlapky". Autor ZDENĚK RAISER, druhá polovina minulého století. Nerámováno.
40 x 30 cm
1 200 Kč
Majitel získal přímo od autora.
Raiser Zdeněk Fotograf, malíř, kameraman. Absolvent ČVUT, pracoval jako kameraman v České televizi. Začal malovat až v penzi, sám o sobě říká, že je naivní důchodce. Ve své tvorbě preferuje techniku akrylu na sololitu. Zpočátku maloval pouze pro radost a své práce rozdával, později se jeho obrazy objevily na mezinárodních výstavách naivistů na zámku v Lysicích a na aukcích a byly většinou brzy prodány. Příkladem je olej Unavený hrobník z roku 2012, což je, jak stojí v katalogu, velmi kvalitní ukázka současného naivního (insitního) umění, které je po létech útlumu opět vyhledáváno sběrateli, ale zároveň uznáváno i odborníky. (nar. 17.1. 1935 Praha)
Langer Josef "Katedrála"
olej na sololitu, signováno vpravo dole LANGER, datováno 2005, vzadu papírový autorský štítek. Rámováno.
26 x 31,5 (31,5 x 36,5) cm
1 300 Kč
Věnováno přímo autorem Základní a Mateřské škole Pramínek, o.p.s., Heyrovského 13, Brno, pro nějž je i draženo.
Langer Josef Narodil se v Bohuňově, v malebném údolí řeky Křetínky. Tímto krajem je inspirován ve svých malbách. Jeho první obrazy vznikaly v roce 1969 a byly ovlivněny francouzskými impresionisty. Obrazy maluje olejem na plátně.
Cermanová Naděžda "Andílci"
olej na plátně, na rubu plátna autorské razítko se signaturou CERMANOVÁ NADĚŽDA a datací 2008. Na blind rámu.
40,5 x 20 cm
900 Kč
Cermanová Naděžda Malířka, vystudovala Střední pedagogickou školu v Přerově. Jejím učitelem byl profesor Tylich z Olomouce. Členka spolku výtvarných umělců Vysokomýtska. Zabývá se kresbou, malbou akrylem, olejomalbou a enkaustikou. Absolvovala řadu výstav po celé ČR.
Grégr Pavel (*1976)"Štěstí"
olej na plátně, signováno vpravo dole GRÉGR, datováno 2011, vzadu papírový štítek s informacemi o obraze. Profilovaná dřevěná lišta.
35 x 30 (47 x 42) cm
2 500 Kč
Grégr Pavel Malíř, pochází ze Křtin. Tvoří ve svém pražském ateliéru. Původním uměleckým zaměřením je spíše muzikant- studoval 8 let hru na varhany a klavír. Výtvarnou malířskou průpravu absolvoval v roce 2000 u ak. mal. Anatolie Ključinského v Brně. Hudba a láska k přírodě, jak sám říká, je transformována do jeho obrazů. Osobitě viděné krajiny, jejich tvarové bohatství, lyrické, převážně nefigurativní kompozice - to je malířova imaginace, která je zároveň vnímáním i odrazem činnosti a také hudby. Ve svých obrazových kompozicích nevypráví a neilustruje příběhy, ale vidí a vnímá odrazy vlastního nitra. Jeho obrazy malých i velkých formátů tak navozují vždy stejně příjemný pocit estetického a uměleckého prožitku. Ke zvýšení optického dojmu prostoru užívá neurčitých polostínů - tak podtrhuje snovost tvorby vyjadřující touhu po klidu a harmonii.
Fait Josef "Živly"
olej na malířské lepence, signováno vpravo dole FAIT, datováno 2009, vzadu tužkou název díla a signatura. Rám úzká lišta.
47 x 46,5 (51 x 50,5) cm
3 000 Kč
Fait Josef Malíř, grafik, fotograf, absolvoval brněnskou ŠUŘ v roce 1975. Již za studií vystavoval se svými spolužáky v Polsku, NDR i po celé Československé republice. Od roku 1973 do současnosti vytváří plakáty pro závody motorových člunů-kluzáků. Založil fotografickou skupinu „Canon“. Od roku 1986 pořádá samostatné výstavy. V roce 1992 se představil v Curychu knižními ilustracemi. Obrazy v roce 2002 vystavoval v Mnichově.
Anderlová Alena (*1977)"Na komíně"
tempera na kartonu, signováno vzadu ANDERLOVÁ. Hladký tmavý rámek.
34 x 48,5 (36 x 51) cm
2 000 Kč
Anderlová Alena Malířka, studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze obor užitá malba, na Výtvarné škole Václava Hollara obor knižní grafika a poté na Akademii výtvarných umění v Praze malbu u prof. A. Střížka a prof. Michaela Rittsteina, kde absolvovala v roce 2005. Autorka působí v Klatovech a spolupracuje i s galeriemi v sousedním Bavorsku. (nar. 23.6.1977)
Kizovský Michal "Před bouří"
olej na sololitu, signováno vpravo dole KIZOVSKÝ, datováno 2003.
50 x 70 (57 x 77) cm
900 Kč
Kizovský Michal Narodil se ve Skopji v Makedonii, ale od svých deseti let žije v Česku. Vystudoval Střední uměleckou školu. Byl žákem akademického malíře Emanuela Ranného ze Štěpánovic. Celá jeho tvorba je zaměřena na krajinu, má osobitou stylizační zkratku, kultivovanou barevnost, klasický řád, kde vyniká pravdivá a drsná krása v souladu s realitou. Žije a pracuje v Brně.
Kizovský Michal "Podzim"
olej na sololitu, signováno vlevo dole KIZOVSKÝ, nedatováno. Hnědý profilovaný rám.
70 x 43 (81 x 54) cm
900 Kč
Vrbová Štefková Miroslava (1909-1991)"Portrét sedící dámy v interiéru"
olej na plátně, signováno vpravo nahoře M. VRBOVÁ (Vrbová Štefková Miroslava) datováno zřejmě 1947. Profilovaný rám zlaté barvy.
99 x 68 (111 x 82) cm
15 000 Kč
Vrbová-Štefková Miroslava Malířka, studovala na Ukrajinské akademii v Praze, na AVU Praha u Maxe Švabinského a dále v Paříži u Františka Kupky na Akademie Beaux de Arts, byla členkou SVU Aleš Praha, v roce 1964 emigrovala, převážně pak žila v Německé spolkové republice. V roce 1939 vystavovala na IV. zlínském salonu a v roce 1940 spolu s Jindřichem Wielgusem v brněnském pavilonu ALEŠ. V letech 1964 - 1988 vystavovala v Rakousku, Švýcarsku, Dánsku, Německu, Španělsku, Kanadě, v osmdesátých letech každoročně vystavovala ve Freudenstadtu. V 70. letech portrétovala členy rodiny Ronalda Reagana, prezidenta USA. Za svou práci obdržela od prezidenta z Bílého domu osobní poděkování. Cyklus monumentálních pláten-olejomaleb „Labutí jezero“ je dnes je v Národním divadle v Praze, její obrazy jsou na obecním úřadě a v kostele v rodných Žinkovech. (11.11.1909 Žinkovy, okres Klatovy - 1991 Freudenstadt)
Janeček - Pardubský Alois (1894-1974)"Zámek nad vodou"
olej na lepence, signováno vlevo dole A. JANEČEK PARDUBSKÝ, datováno. Profilovaný rám zlaté barvy.
70 x 79 (89 x 99) cm
1 500 Kč
Janeček - Pardubský Alois Janeček Alois Malíř, herec, režisér a scénárista ochotnického divadla, člen činohry Národního divadla. Studoval na Malířské akademii v Mnichově. Trvale žil a tvořil v Úvalech a později v Jirnech, osobnost obce Jirny. Na studijních cestách pobýval na Moravě, Slovensku, Dalmácii, Bosně a Rakousku. Maloval zejména krajiny a žánrové motivy z Polabí, Posázaví, Podkrkonoší a také motivy z Rábu v Dalmácii. (3.12.1894 Praha - 18.9.1974 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav)
Suchý Bohuslav (1907-1967)"Chalupy v zasněženém údolí - pravděpodobně z okolí Chroustovic"
olej na plátně, signováno vpravo dole B. SUCHÝ, kolem poloviny minulého století.
61 x 86 (70 x 90,5) cm
3 500 Kč
Obraz od Bohuslava Suchého s podobným námětem "Vesnice Chroustovice" je uveden v Signaturách malířů (www.signaturymaliru.cz).
Suchý Bohuslav Malíř, studoval u profesora Kulce na Ukrajinské akademii v Praze, u profesora V. Sychry ve škole Mánesa a na AVU v Praze. Zabýval se nejvíce krajinomalbou, náměty čerpal na Českomoravské vrchovině. Zastoupen mimo jiné ve sbírkách Východočeské galerie v Pardubicích. Osobnost Chroustovic, kde žil a často maloval právě z jejich okolí. (18. 11. 1907 Praha - 8. 4. 1967 Pardubice )